Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΕΚΔΙΚΗΣΗ.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέδουσα
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 465

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 08, 2007 7:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Επιτέλους νεα μυαλά,με ανοιχτό "οπτικό πεδιό".

Gexrag αυτό που θες να πεις συγκρινοντας τον Σωκράτη με το Χριστό είναι το εξής αν κατάλαβα καλά?

Αν εγώ εχοντας επιλογη να ξεφυγω από μια σφαιρα δεν το κάνω είναι αυτοκτονία,ενώ αν μπώ μπροστά από μια σφαιρα για να σωσω κάποιον που αγαπώ ειναι αυτοθυσία!
Αρα οτιδήποτε,ακόμα και το υφος του θανάτου μας(μόνο περι αυτοκτονίας),καθοριζονται από τα ιδανικά μας και τις αξίες μας.

Πραγματικά συμφωνώ μαζί σου με την ξηγηση που εδωσες για την αυτοθυσία του Χριστού,αλλωστε και το τελος του πρεπει να ηταν ακριβως σαν τα διδαγματα του,αυτοθυσια,αγαπη,συγχωρεση,ταπεινοτητα,ολα αυτα που συνεπαγονται του να κατορθωσεις να νικησεις το "Εγώ" σου.

Οσο αφορά όμως τον χαρακτηρισμό σχετικά με τον Σωκρατη εχω καποιες ενστασεις τις οποιες θα αναφερω υπο την μορφή ερωτησεων.

Πιστευεις πως ο Σωκρατης,αυτός που διδαξε την ουσιαστική ελευθερία,θα μπορουσε να αποφυγει αυτή την πραξη,άφού ηξερε πολύ καλά πως η χείροτερη σκλαβιά ηταν και είναι αυτή των δειλών?
Αν αυτό που παραπάνω εθεσα ευσταθεί,δεν είναι ιδανικό και αξια η ελευθερία?
Ακόμα ενα ανάλογο παραδειγμα εχουμε και με τις Σουλιωτισες

Ποιο θα ηταν το παραδειγμα του σε όλους μας ,οταν το τελος του δεν ηταν ανταξιο με την ζωή και τα διδαγματα του...και απλά πεθαινε στην πολη του ή σε άλλη γερος ανύμπορος και ξεχασμένος έχοντας χαραγμένη σην ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ του την πραξη δειλιας αν απεφευγε το κώνιο.Απλά υπηρξε εντιμος,απεναντι στους άλλους και πανω απόλα απεναντι στον εαυτό του.

Αν ενας μοναχικός καταστραμενος τύπος εβαζε τελος στην ζωή του,θα μιλούσαμε αυτοκτονία από απογοητευση,δειλια.Μια κοινοτυπη αυτοκονία,ανευ ουσιας και λογους συζητησεως,γιατι οσο αυτή οσο και η ζωή του εν λόγο τύπου στερουνταν από ιδανικά και αξιες.

Δεν μπορώ να φαναστώ ανθρωπούς σαν το Σωκρατη,Λιαντινη κ.τ.λ,να σκιαζονται μπροστα στην θεα του θανατου και να το βαζουν στα ποδια ακόμα και με την ιδεα πως αμαρτανουν.Ο θανατος του καθενός μας δεν είναι τιποτα άλλο από την υπογραφή μας για το πως ζησαμε.

Και ανθρωποι που κρατουσαν οχι μόνο την ζωή τους στα χερια τους,αλλα και κοσμικά μυστικά επρεπε η υπογραφή τους αυτή να ηταν....απλά βαλμένη από το ιδιο τους το χέρι
_________________
Οι αποδείξεις κουράζουν την αλήθεια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 08, 2007 7:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ας δεχτούμε και για τους δυο, Σωκράτη και Χριστό, τα δικά τους λόγια. Ο Σωκράτης είχε ευκαιρία, παράνομη, και δεν την αποδέχτηκε. Ο Χριστός στο όρος των ελαίων γνωρίζοντας τι είχε προηγηθεί και πως θα τον έπιαναν, θα μπορούσε να συνεχίσει να κρύβεται στην παρανομία αλλά αυτό θα χάλαγε την όλη φιλοσοφία του. Έτσι και οι δύο ήταν συνεπείς στις ιδέες τους.

Δεν δέχομαι ότι ο Χριστός θυσιάστηκε! Αυτή είναι η ρομαντική εξήγηση, και ο συνδιασμός του θεού και ανθρώπου που έβλεπαν στο πρόσωπό του. Ένας "θεός" δεν μπορεί παρά μόνο με τη θέλησή του να παραδίδει το κορμί του στους θνητούς. Αυτή ήταν η σκέψη.

gexrag, όταν σε ένα μήνυμα γράφεις "Έχω εξηγήσει τα σχετικά." πρέπει να τα έχεις "εξηγήσει"; Νομίζω ότι δεν εξηγείς αλλά τοποθετήσε, γράφεις την άποψή σου. Αν σε ρωτούσαν δεύτερη φορά θα απαντούσες έτσι αλλά αν ο κάθένας που παρουσιάζει την άποψή του λαμβάνει την απόντηση από σένα
"έχω εξηγήση τα σχετικά" είναι όμοιο με το να γράφεις "δεν με ενδιαφέρει η δική σου εξήγηση". Εδώ λοιπόν Νεοφώτιστε gexrag θα σε "μαλώσω"...Μπορείς να παραθέτεις την άποψή σου και μπορείς να την εμπλουτίζεις και να την ξεκαθαρίζεις ότποτε θες, αλλά πρέπει να αντέχεις και την διαφορετική άποψη. Να την αφήνεις να συνυπάρχει με κάθε άλλη. Κανείς δεν κάνει λάθος γράφοντας την άποψή του. Οι απόψεις ξεχωρίζουν για την πληρότητά τους. Η άποψη αποτελεί αλήθεια για άυτόν που την λέει. Αν ξεχωρίσουμε τις πληροφορίες εντός της άποψης τότε μπορεί να βρούμε λάθη, συγκρινόμενα με τις δικές μας πληροφορίες. Δηλαδή το λάθοςδεν μπορεί να προβλεφθεί από αυτόν που λέει μια άποψη...δεν μπορεί να γνωρίζει το μέγεθος των πληροφοριών των συνομιλήτών του, και υπάρχει και το μεταφερόμενο σφάλμα όπου ο Β θα δει σφάλμα στον Α και ο Γ θα δει σφάλμα στο Β. Δεν μπορούν να κριθούν γενικά οι απόψεις αλλά μόνο σχετικά. Έτσι το "έχω εξηγήσει τα σχετικά" να το γράφεις "έχω δείξει την άποψή μου γι΄αυτό"...ή να μην το γράφεις καθόλου άμα το έχεις κάνει!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 08, 2007 9:50 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΕ ΙΩΑΝΝΗ,

ο πατέρας μου, με ενημέρωσε ότι το Σάββατο στην εκπομπή του Χαρδαβέλα Αμερικανός επιστήμονας-ιστορικός, παρουσίασε μια θεωρία του που ισχυρίζεται -ούτε λίγο ούτε πολύ- ότι οι παραστάσεις του Παρθενώνα απεικονίζουν την Π. Διαθήκη...ουουουουαααααου....
Φωτιά στα πατζάκια των αρχαιολατρών... Laughing

GEXRAG...και ανθοκομία..συγχαρητήρια...Έχω λοιπόν ένα πρόβλημα. Αγόρασα μια λεμονιά, εδώ και 4 χρόνια. Μόλις κάνει ανθούς και λίγο μετά (όταν τα λεμονάκια είναι στο μέγεθος ελιάς), τα ρίχνει... Έχω δοκιμάσει τα πάντα, αλλά λεμόνι δεν κατάφερα να φάω...εκτός από ένα που κράτησε πάνω της για 2 χρόνια και είπα να το κόψω γιατί θα καταντούσε φάντασμα...sos
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 08, 2007 2:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ultrex δοκίμασες...λούσε το δέντρο με Ultrex Και θα δεις!
Μην το κουράζεις Maria....ένα απωθημένο είναι που σε καταπιέζει. Την άλλη φορά κόλα το λεμόνι στο μίσχο να το βλέπεις και να χαίρεσαι πως έβαλες και λίγο χέρι στην δημιουργία...

Το κλάδεψες ποτέ το δέντρο;
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 08, 2007 4:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

bugman, το κλάδεψα....μια φορά....είναι λίγο στα τόσα χρόνια λές?
Δεν ξέρω, περιμένω να με διαφωτίσετε την σκοτισμένη... Laughing

είναι απωθημένο το οτι θέλω να τρώω τα δικά μου λεμόνια??
προτιμώ στην βεράντα μου να έχω "πρακτικα" φυτά...ρίγανη, λεβάντα, μαιντανό, σέλινο, κρεμμύδια, βερικοκιά, μουσμουλιά, βασιλικό, μέντα, κουμ κουάτ....
αλλα η λεμονιά δεν μου κάθεται.... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

Πως θα γίνω μια καλή αγρότισσα Bugman? με τι πρόσωπο θα πάρω αγροτική σύνταξη? ε?
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 08, 2007 6:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν ξέρω πολά...γιατί τα αγοράζω από ένα μανάβη που ταϊζει και τρία παιδιά! Αλλά το κλάδεμα είναι βασικό...πρέπει να αφήσεις ένα δυο μάτια...και όλο το άλλο να το κόψεις, δηλαδή αφήνεις έναν κορμό με δυο τρια μάτια. Πρέπει όμως να δέσεις τις πληγές...για να μην ξεραθεί το δέντρο. Επιπλέον θέλει πολύ τροφή το δέντρο, αυτό που λέμε "φουσκί"....χωνεμένη κοπριά. Αν δεν φάει το καημένο δεν θα φας και συ λεμόνια. Το φαϊ του δηλαδή είναι στο χώμα του. Επίσης πρέπει να βλέπει ήλιο...Όπου δεν υπάρχει ήλιος ο καρπός δεν μεγαλώνει.

Και φυσικά πρέπει να ξέρεις και από αρρώστιες...μην τρως άρρωστα πράμματα...Και μην νομίζεις ότι έχεις καθαρό περιβάλον...ΑΝ ήταν έτσι το χώμα στις γλάστρες σουτ δεν θα ήταν γεμάτο σκουλίκια...(κάτι άσπρα μικρά και εύκαμπτα ζωϋφια, φορείς χιλιάδων ασθενιών....).

Ο μανάβης θα σε προσέξει καλύτερα. Και θα ξέρεις ότι τα λεφτά σου πάνε σε παιδάκια....
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 08, 2007 7:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κυρία μου Μαρία υποκλίνομαι μπροστά σας

Η Λεμονιά συνήθως υποφέρει ή από χαμηλές θερμοκρασίες ή από τον βοτρύτη. Χωρίς να είναι επαρκή τα στοιχεία που μου δίνεις έχω την εντύπωση ότι είναι πρόβλημα από βοτρύτη.

Την έχεις στο χώμα ή σε γλάστρα;
Τι θερμοκρασίες έχει η περιοχή σου;
Παρουσιάζονται κάποια συμπτώματα στα φύλλα;

Σε πρώτη φάση δεν μπορώ να ρωτήσω περισσότερα για να εκφέρω άποψη και αν ανοχληθεί κανείς μπορείς να με ρωτήσεις ότι θέλεις σε προσωπικό μήνυμα.

Ο φίλος μου Bugman φαίνεται εξαιρετικός κλαδευτής της αμπέλου.
Αλλά στις παρατηρήσεις του αναφέρεται σε λάθος άτομο.
ΣΕΒΟΜΑΙ ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ.
ΠΟΛΕΜΩ τους κατήγορους χωρίς αποδείξεις. ΠΟΛΕΜΩ κάθε στέρηση ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ.
ΚΑΠΟΙΟΙ (χωρίς ονόματα γιατί δεν καταδίδω φίλους) ΑΠΑΙΤΟΥΝ να συμφωνώ μαζί τους. ΜΗΝ ΜΟΥ ΚΟΒΕΤΑΙ ΤΟΝ ΑΕΡΑ. Αφήστε με να εκφραστώ ΕΛΕΥΘΕΡΑ διαφωνώντας ή συμφωνώντας μαζί σας.
ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ δεν μπορεί κανείς να με φιμώσει.

Κυρία μου Μέδουσα

Θα απαντήσω περιληπτικότατα.
Οι ισορροπίες είναι λεπτές και πάντα η αρχική πρόθεση είναι που μετράει.

Αν σώσεις την ζωή κάποιου εμποδίζοντας τη σφαίρα είναι ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΜΟΡΦΗ ΑΓΑΠΗΣ και αυτοθυσία βεβαίως.

Αν το κάνεις επιδιώκοντας τον θάνατο από πρόθεση είναι αυτοκτονία.

Αν κυνηγάς να δεχθείς την σφαίρα αλλά δεν μπεις εσκεμμένα μπροστά στη σφαίρα είναι ΦΟΝΟΣ (ακούσιος ή εκούσιος).

Ο Σωκράτης δέχθηκε να πιει το κώνιο σε μια πράξη ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗΣ ανδρείας και τιμιότητος και η περίπτωση αυτή περικλείει την θέληση για θάνατο και είναι μια ΕΙΔΙΚΗ περίπτωση αυτοκτονίας. Ο Θεός έχει ορίσει το έτος 2006 ότι κάποια στιγμή πολύ αργότερα από την Δευτέρα Παρουσία θα ξυπνήσουν όλοι οι αυτοκτονούντες και θα ερωτηθούν τι πρέπει να γίνει με τις ΕΙΔΙΚΕΣ κατηγορίες αυτοκτονούντων. Εκεί θα συμφωνήσουν όλοι να δοθεί μια ευκαιρία σε αυτούς. ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ θα ξυπνήσουν και οι υπόλοιποι για λόγους ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ. Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΔΙΚΑΙΟΣ.
Η αυτοκτονία ΔΕΝ ΕΓΚΡΙΝΕΤΑΙ και είναι επιλογή του αυτόχειρα. Συνυπολογίζονται ΠΟΛΛΑ στην τελική ΚΡΙΣΗ για τους αυτόχειρες και καλύτερα να μην είμαστε από αυτους αρνούμενοι ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.

Φίλε μου Μαθητής????
υπεισέρχεσαι σε λεπτές έννοιες και αν σε ακολουθήσω θα επαναλαμβάνομαι. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ. Η ερμηνία σου σε κάποια σημεία με βρίσκει αντίθετο.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 08, 2007 7:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μέδουσα έγραψε:
Επιτέλους νεα μυαλά,με ανοιχτό "οπτικό πεδιό".

Αν εγώ εχοντας επιλογη να ξεφυγω από μια σφαιρα δεν το κάνω είναι αυτοκτονία,ενώ αν μπώ μπροστά από μια σφαιρα για να σωσω κάποιον που αγαπώ ειναι αυτοθυσία!
Αρα οτιδήποτε,ακόμα και το υφος του θανάτου μας(μόνο περι αυτοκτονίας),καθοριζονται από τα ιδανικά μας και τις αξίες μας.

Και ανθρωποι που κρατουσαν οχι μόνο την ζωή τους στα χερια τους,αλλα και κοσμικά μυστικά επρεπε η υπογραφή τους αυτή να ηταν....απλά βαλμένη από το ιδιο τους το χέρι


Ο δικηγόρος του διαβόλου ξαναχτυπά, έχοντας επιλογή να σιωπήσει αλλά δεν το κάνει, αυτοθυσιαζόμενος στο βωμό της αληθείας του filosofia.gr (ά ρε πώς τα λέω ο άτιμος!):

Οι κύριοι αυτοί ήξεραν ή δεν ήξεραν ότι ακόμα και αν υπακούσουν στα ιδανικά και τις αξίες τους, οι άλλοι δεν θα αλλάξουν; -- Δηλαδή αυτό που έγινε ακριβώς.

Διερεύνηση:
1. Αν δεν ήξεραν, ήταν βλάκες (που δεν τους φαίνεται).
2. Αν ήξεραν, δύο τινά:
-2α. Λειτούργησαν μόνο για την πάρτη τους, συνεπώς ούτε θυσιάστηκαν ούτε αυτοθυσιάστηκαν.
-2β. Η πράξη τους παρερμηνεύεται από τους οπαδούς των θεωριών τύπου θυσίας αυτοθυσίας κλπ., ενώ στην πραγματικότητα αποφασίζουμε να κρατήσουμε μια επιφύλαξη στο ζήτημα γιατί έκαναν αυτό που έκαναν, γιατί δεν μπορούμε να είμαστε βέβαιοι πώς η πλροφορία αυτή μεταφέρθηκε μεταφέρεται και ερμηνεύεται από τον καθένα.

Η άποψή μου: το 2β. Και αυτό, απλά στο όνομα της διαλεκτικής ακρίβειας, αγαπητοί συνφιλοσοφούντες, οφείλουμε να δίνουμε στον καθένα την ευκαιρία να αυτοπροσδιορίζεται. Η φιλοσοφία είναι σκέψη, δεν είναι ετυμηγορία.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Μέδουσα
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 465

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 08, 2007 8:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όσο και να θέλω δεν μπορώ να ακολούθησω όλα αυτά περί μαζώξης των αυτοκτονούντων.Σεβομαι απολυτα τα λεγομενα σου αλλα δεν μπορώ να τα ακολουθήσω.Και δεν μπορώ καν να τα σχολιασω.

Τι θα πεί ειδική περιπτωση αυτοκτονούντα?
Εχω κρίση, και αν μπώ στα χωράφια του χριστιανισμού,ο Θεός είναι αυτος που μου την έδωσε.Συμφωνα με αυτή την κριση λοιπόν επιλεγω τα δικά μου ιδανικά και γιαυτά θα θυσιαστω.
Αν και πάλι μετρησει ως αυτοκτονία,τοτε γιατί μου επετρεψε να σκεφτομαι και να πραττω με την δική μου λογική?
Κάποιες φορές βρισκω τις θεωριες του χριστιανισμού πολύ αντιφατικές.
Για παραδειγμα....να πολύ μεγαλο ποσοστό τους χαρακτηρίζει ο μοιρολατρισμός.Ειναι ξεκαθαροι πως η ζωή τους,η πορεία τους ειναι προδιαγεγραμενη,αν είναι ετσι δεν θα ηταν τρελό να πιστευουν πως για όλα φταινε αυτοί?Ακομα και για την αυτοκτονια τους?

Και ο Ιούδας αυτοκτονησε αλλά αυτός δεν ηταν μερος ενός σχεδίου,δεν κληθηκε να προδώσει?Ηξερ ο Παντογνώστης τι μπορούσε να αντεξει η συνεδηση του.Μηπως επετρεψε κατι και Αυτός?

Gexrag θα ηθελα εδώ να σου κάνω μια εξηγηση για το πως αντιλαμβανομαι εγώ το Θεό,για μενα είναι κατι που πάντα το κουβαλώ μεσα μου,ειναι οι αξιες μου και τα ιδανικά μου.Εναντιωνομαι απεναντι του,του μιλώ σαν σε φίλο και εχω τις ενστασεις μου.
Ζυγιζω δηλάδη όλα αυτά που για μενα είναι Θεός.Ειναι ενα ζητημα για μενα εν εξεληξει και οχι στασιμο ,προσδορισμένο.Καθε φορά κερδιζω όλο και περισσότερο από τα κομματια του.Ακόμα και το γεγονός πως αποβάλλω τα κατα την κριση μου αυτά που δεν "δενουν στην αλυσίδα",που δεν ειναι αρμονικη συνεχεια ,τελειο επακολουθο,για μενα κερδος είναι.

Μην νομισεις πως σου εναντιωνομαι.
_________________
Οι αποδείξεις κουράζουν την αλήθεια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 08, 2007 9:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κυρία μου Μέδουσα

Δεν θυμώνω με ΚΑΝΕΝΑ που μου εναντιώνεται.

Σχετικά με την πίστη σας
Δεν με αφορά. Έχετε τα πιστεύω σας και δεν θέλω να πείσω κανένα. Επιθυμώ απλά να σκεφτείτε ότι υπάρχει απάντηση για πολλά που δεν γνωρίζουμε.

Σχετικά με τον Ιούδα
Έχετε δίκιο αλλά ήταν επιλογή του και μάλιστα η χειρότερη των επιλογών.

Σχετικά με την Ελευθερία
Είναι έννοια που μελετώντας τα λεγόμενά σας θα δείτε ότι ο ειρμός σκέψης σας δεν συμβαδίζει με την έννοια της ελευθερίας. Είμαστε ή δεν είμαστε ελεύθεροι. Μιλώ για την ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.
Ο Θεός θέλησε να επιλέξουμε από μόνοι μας και να πολεμήσουμε τις ατέλειες της ψυχής μας. Παρακαλώ μελετήστε τα στάδια που πρέπει να περάσει για να ολοκληρωθεί η ψυχή και σκεφτείτε πόσο σημαντικά γνωρίσματα ΑΡΕΤΗΣ είναι. Αφήστε την πίστη στην άκρη και επικεντρωθείτε σε αυτήν τη μελέτη καθώς και της έννοιας της ΑΠΟΛΥΤΗΣ ελευθερίας που δεν έιχε ΠΟΤΕ ο άνθρωπος. Είχε ΠΑΝΤΑ την ΕΛΕΥΘΕΡΟΒΟΥΛΙΑ. ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΒΟΥΛΙΑ. Αυτή οδηγεί στην επιλογή. Οι πράξεις μας είναι επιλογές μας. Πριν την έλευση του Κυρίου η ελευθεροβουλία ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΑΝΤΑ. Αυτό οφείλονταν στα πλάσματα που αποστάτησαν και αποκαλούνται κακώς δαιμόνια. Αυτά αυτοαναχθήκαν σε θεόί.

Σχετικά με την αυτοκτονία
Αυτή αποτελεί ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΑΝΤΑ. Ο θεός γνωρίζει ποιος έχει πρόθεση να βάλει τέλος στη ζωή του και ποιος όχι. Τα υπόλοιπα που αναφέρω είναι νέα γνώση και τώρα διδάσκεται στους μοναχούς του Αγίου Όρους. Σύντομα θα διδάσκονται και σε Θεολογικές σχολές. Παρακαλώ μην σχολιάσετε άλλο γιατί το θέμα των αυτοκτονούντων με θλίβει ιδιαιτέρως μια που έχασα φίλους που αυτοκτονήσαν.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 08, 2007 10:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gexrag έγραψε:
Σχετικά με τον Ιούδα. Έχετε δίκιο αλλά ήταν επιλογή του και μάλιστα η χειρότερη των επιλογών.

Γιατί η χειρότερη; Ίσα ίσα, φιλούσε υπέροχα. Και τι εκδίκηση να εκδικείσαι με ένα φιλί!

gexrag, μην ανησυχείς, εδώ συζητάμε, δεν αυτοκτονούμε. Ακόμα και χωρίς φιλί. Wink
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 09, 2007 9:24 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman, χαρά των μανάβηδων....
δίνω αλλού τα χρήματά μου μην ανησυχείς....έχω γίνει η χαρά των μπουτίκ Laughing Laughing Παρεμπειπτόντως τελευταία μόδα οι φούστες coco channel κορίτσια.. Laughing Laughing
Σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες....τα "μάτια" πως θα τα καταλάβω?

Ας σοβαρευτώ... Confused

Φίλτατε gexrag,
Θα σου δώσω μερικές πληροφορίες ακόμα
1. η λεμονιά βρίσκεται σε μια γλάστρα διαμέτρου περιπου 1m
2. βρίσκεται σε ρετιρέ το οποίο έχει πολυ ήλιο και ζέστη...
3. Την έχω κλαδέψει μια φορά στα 4 αυτά χρόνια
4. Τα φύλλα κατα καιρούς παρουσιάζουν ένα στρώμα σαν βαμβάκι ή κάτι παρόμοιο το οποίο σπεύδουν και τρώνε τα μυρμήγκια που υπάρχουν στο μικρό μου οικοσύστημα.
5. Δεν της βάζω κανενα λίπασμα, παρα μόνο νερό. Για την ακρίβεια, μια φορά έριξα οικολογική κοπριά.
Αυτά... Smile
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Μαθητής????
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 07 Απρ 2007
Δημοσιεύσεις: 91
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 09, 2007 11:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing Μαρία έχει τα γενέθλια της η φίλη μου και λέω να της κάνω δώρο κάτι τολμηρό.
Εσύ που παρακολουθείς την μόδα τι λες για τα αποκαλυπτικά εσώρουχα ?
_________________
ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ΟΠΩΣ ΘΑ ΜΥΣΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΥΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΘΑ ΑΓΑΠΟΥΣΕΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Μαθητής????
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 07 Απρ 2007
Δημοσιεύσεις: 91
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 09, 2007 11:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing Μαρία έχει τα γενέθλια της η φίλη μου και λέω να της κάνω δώρο κάτι τολμηρό.
Εσύ που παρακολουθείς την μόδα τι λες για τα αποκαλυπτικά εσώρουχα ?
_________________
ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ΟΠΩΣ ΘΑ ΜΥΣΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΥΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΘΑ ΑΓΑΠΟΥΣΕΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 09, 2007 11:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ωραία, μπορείς να ταϊζεις μερμύγκια με τη λεμονιά!
Και μάλιστα η λεμονιά δεν ρίχνει τυχαία τα λεμονάκια...είναι μια ειδική περίπτωση αυτοκτονίας....Σκέφθηκες ποτέ ότι τα λεμονάκια είναι "ψευτοκαρποί"; Δηλαδή δεν έχει γίνει κανονική "γονιμοποίηση"...Το ρετιρέ σου δεν είναι γνωστό στα πάσης φύσεως ζουζουνάκια που επικονιάζουν τα άνθη της λεμονιάς.

Είναι μυστήριο το πώς βρεθηκαν μερμύγκια....(από που τρώνε εκτός από τον κήπο.....μήπως έχεις αποθήκη με άλευρα και σιτηρά, πλησίονWink

Θα γράψω μυθιστόρημα:...η εκδίκηση της λεμονιάς, ή τα πεσμένα λεμονάκια και άλλες ιστορίες στο ρετιρέ της Marias!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Σελίδα 6 από 8

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center