Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

h epanastash xekinhse...
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 10, 2004 6:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

"opoois askei exousia me oplo thn areth tou ,moiazei sa to poliko astera pou menei statheros sth thesh tou kai angazei ola ta alla astra na strafoun pros to meros tou" komfoukios

auto tha ginei h ellada sta epomena xronia ....kata poso grhgora tha sumbei auto ofeilete se emas ..tous ellines

an enothoun oles oi floges mas mazi tha ginei mia purkagia pou de tha glitwsei kaneis .. Wink
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 10, 2004 7:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[Καποτε ειμουν και γω σαν και σενα.Ηθελα να αλλαξω τον κοσμο και αγανακτουσα και φωναζα.Ουρλιαζα.Καποτε πιστευα και γω πως ο συνανθρωπος επειδη στην ουσια ειναι αλληλοβοηθει και αγαπη ετσι θα ειναι.Με αυτο το σκεπτικο προχωρουσα.Και εφαγα στη μαπα τοσο πονο τοση απογοητευση !Και τωρα βρηκα μια μεση λυση.Ναι να επαναστατω αλλα με επαναστασεις που ειναι στα μετρα μου αυτο που σου ειπα για την λεξη Greece και αλλες μικρες μικρες.Φανταζεσαι φιλε μου τι θα γινοταν αν εγω εδω ξεσηκωνα ορισμενους και πηγεναμε απεναντι στο αλλο νησι να πουμε να φωναξουμε Εξω οι Τουρκοι?Φανταζεσαι τι θα γινοταν?Θα μας μπαγκλαρωναν θα μας γιουχαραν και θα μας λεγανε και τρελους που τολμησαμε να φωναξουμε για αξιες που δυστυχως σημερα δεν περνανε.Δυστυχως αλλες αξιες εχουν σημερα περαση.Δεν ξερω αν φτεω που δεν μπορω να κανω μεγαλυτερη επανασταση απαυτη που με περνει.Αν ναι τοτε ας βρισουν και μενα οι αυριανοι πολιτες αυτης της χωρας που παρολο που θα εχουν γεννηθει απο μενα θα ειναι αλβανοι τουρκοι και ο,τι αλλο.Καπου καπου βρισκω ξεκουραση στην ιδεα οτι το καλο παντα στο τελος βγαινει νικητης.Μπορει να αφηνει στο κακο την εντυπωση της νικη της προσωρινης ομως μα παντα στο τελος αυτο νικα.Πραγματικα ομως δεν ξερω αν αυτο που εγω θεωρω καλο ειναι και για σενα καλο.Ισωσ και στην ουσια καλο και κακο να μην υπαρχει και οτι χαρακτηριζει τα πραγματα να ειναι απλα οι σκεψεις μας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 10, 2004 7:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[Οποια ανθρωπινη φυση ομως εξουσιαζει τα ανθρωπινα δεν ειναι ικανη να μην γεμισει υβρη και αδικια...ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 10, 2004 7:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

http://www.fourakis.gr.Κοιτα αυτο john.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 11, 2004 4:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

John John! Giou kufmi baby!
Από τον υπερνάνθρωπο του Νίτσε διαπιστώνεις την υπεραξία του έλληνα, του καθημερινού έλληνα, και τέλος βλέπεις στο ζουμί την αγάπη μεταξύ τους! Τότε ποιος ο λόγος να υπερβάλλει κανείς; Ποιος ο λόγος της υπερπροσπάθειας; Η αγάπη δεν θέλει επανάσταση!

Στο μηνυμά μου πιο πριν έδειξα ότι ταπεινός ή ισχυρός να είσαι μπορείς να κάνεις λάθος εκτίμηση στην εφαρμογή των αξιών σου. Ταπεινός ο ιρανός, ισχυρός η διεθνή κοινότητα. Η αρχή είχε δοθεί από τον Αλέκανδρο. Στους Ιρανούς με τα όπλα, στους άλλους με τα βιβλία. Και οι δύο κάναν λάθος. Μόνο ο Αλέξανδρος δεν έκανε λάθος. Διότι μέχρι το σημείο που το πήγε είχε τον έλεγχο.

Ακριβώς αυτός ο έλεγχος είναι το κλειδί της όποιας επανάστασης. Αν δεν κατέχεις σημείο ή κλειδί ελέγχου, κάθε επανάσταση είναι καταδικασμένη σε αποτυχία. Για να ξεκινήσω την προσωπική μου επανάσταση, δηλαδή να φέρω μια νέα στάση ζωής, δεν χρειάζεται να αλλάξω όλο τον κόσμο. Αρκεί να ελέγχω καλύτερα τον εαυτό μου. Το ίδιο συμβαίνει και σε συλλογικό ή ατομικό επίπεδο. Μέσα από τα συλλογικά όργανα, ελέγχω και δρω και έτσι προσδιορίζω την νέα στάση μου. Την επανάστασή μου.

Τα αποτελέσματα των πράξεών μου δεν μπορεί να μου είναι απόλυτα γνωστά πριν, κατά την διάρκεια, με το πέρας της ενέργειάς μου. Θα νομίζω μια κατάσταση όπως θα νομίζουν και οι γύρω μου. Όπως νόμιζε και η διεθνής κοινότητα για την περιοχή του Ιράν.

Η αμφίβολη κατάσταση που φέρνει μια επανάσταση δεν θέλουμε να είναι παράγοντας ανασταλτικός. Αλλά είναι. Να γιατί η επανάσταση τραγουδήθηκε και φέρνει το πνεύμα της ανανέωσης: Είναι η θέλησή μας να ξεπεράσουμε τις αναστολές μας!

Μην νομίζεις iason ότι ο καθένας μας δεν κάνει καθημερινά την δική του επανάσταση. Ακόμα και το πλύσιμο του αυτοκινήτου σου (ενώ θα μπορούσες να πληρώσεις κάποιον να στο κάνει), από την στιγμή που το κάνεις εσύ είναι μια επανάσταση.

Σε καμιά περίπτωση όμως ο υπερβάλλον ζήλος, η επανάσταση, δεν είναι μάθημα ή στάση αγάπης, john.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 11, 2004 9:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν είπα ότι δεν κάνεις επανάσταση. Να τη δω ήθελα.

Εκτός κι αν με αγαπάς... Laughing

Λοιπόν, bugman, αν δεν την αγαπούσες δεν θα την έκανες! Γι΄ αυτό και είσαι ένας αξιαγάπητος επαναστάτης. Παρότι μας βγάζεις την ψυχή λιγάκι με την επανάστασή σου...
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 13, 2004 8:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

themelina polw swsto to site tha th psaxw standar...

"swsto kai lathos einai oti thewrei o kathenas mas swsto kai lathos" platwn gia na se voithisw ligo...kai auto isxuei kai gia to kalo kai to kako..
exeis apoluto dikio otan mou les oti de xereis an auto pou thewries kalo einai kai gia mena kalo ....kai egw sou lew auta einai psila gramata auta tha vrethoun sth poreia .... to koino mas link einai oi lexeis eleutheria kai alithia kai agaph ...th thelw kai gw kai su kai oloi mas kai den mporoun na parexigithoun autes oi lexeis me to kalo kai to kako ...

bugman eipes "Για να ξεκινήσω την προσωπική μου επανάσταση, δηλαδή να φέρω μια νέα στάση ζωής, δεν χρειάζεται να αλλάξω όλο τον κόσμο. Αρκεί να ελέγχω καλύτερα τον εαυτό μου" kai polu swsta milas ...prepei na nikhsei to kako sou eauto ...na bgaleis ola ta taboo apo mesa sou pou esu o idio dhmiourghses ,,,prepei na dioxeis thn arnhtikh energeia apo mesa sou ....b positive..

kai se megaluterh klimaka otan tha ginei auto to prama ....dhl ola ta atoma mona tous sthn arxh kai kata omades sto telos tha exoun thetikes skepseis autes tha metablithoun se thetikes energeies gia ton planhth gh...ekei oute egw de mporw na fantastw ti prokeitai na ginei ...

alla sas eipa poio einai to kleidi ...omadikotha koinonikothta kai agaph ...terma pia oi atomikes epanastaseis themelina ...giauto to logo sxolases kai su thn dikia sou epanastash ...esu h idia mou to eipes ...efaga ta moutra mou eipes ...olh thn apogohteush ...monh sou ..giauto ekanes ena vhma pisw ...alla de stamathses pote ...kai kala ekanes ...

"shmasia den exei na trexeis ,mporeis na pigeneis oso arga thes ,alla de prepei pote na stamathseis" pali komfoukios ...entaxi mou ta skaei wraia kai giauto ton xrhsimopoiw sunexeia Smile

"th doxa de th katakta opoios pote tou de kanei lathoi alla autos pou meta ta lathoi tou exei th dunamh na xanasukwthei" komf, kai egw exw th dunamh kai xanasukonomai ,,,exw faei apeires fores ta moutra mou ,alla de prokeitai na xanakoitaxw pote pisw ,de uparxei dromos epistrofhs gia mena..

kai bugman h agaph thelei epanastash ...na eisai sigouros ,,,o hrakleitos elege o polemos einai o pateras twn pragmatwn ...kai auth th stigmh pou milame den uparxei agaph sto kosmo ....pisteuw na to xeis katalavei auto ... giauto xreiazete na ginei h epanastash ...

pantws de maresoun ta pola logia ...eimai polu kaluteros stis praxeis na xerete ....giauto kai oti einai na kataferw tha to kataferw mpenontas mesto susthma ...mono apo kei mporeis na katafereis pragmata ...kai tha psaxw gia tous megaluterous krikous (links) autoi einai oi pio shmantikoi ....anti na kathesai kai na deneis enan enan tous mikrous pas kateutheian sto megalo ...kai meta apeuthias kai oi mikroi erxonati me to meros sou ...apla mathimatika Wink
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center