Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Συνειρμικος Λογισμος
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 01, 2007 11:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

pol έγραψε:
Αν ισχύει, θα πρέπει να βρούμε λογικό αίτιο το οποίο οδηγεί το Παν να ασκήσει το διαχωρισμό των Πραγμάτων, μα ίσως ακόμη, θα πρέπει να δούμε εάν υπάρχει και κάποιος ιδιαίτερος χώρος στον οποίο τοποθετεί τα Πράγματα που ο στρόβιλος ξεχώρισε και πήρε μαζί του:
Παράθεση:
ξεχωρισε ενας στροβιλος εμπεριεχων καθε ειδους πραγμα
    Το Μοναδικο Λογικο Αιτιο Ειναι Η Αυτογνωσια !

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 11, 2007 10:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Απότομα σταμάτησε η κουβέντα. Γιατί; Laughing

Για να ρωτήσω όμως κάτι. Τι εννοούμε με τον όρο Αυτογνωσια. Την γνώση που μόνος του κάποιος συλλέγει, εννοώ όχι γνώση που άλλοι κατέκτησαν και κατόπιν συνέγραψαν μεταδίδοντάς την, ή τη γνώση περί του εαυτού;
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 14, 2007 7:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σκαπανέα μου, που σει εί; Rolling Eyes
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 14, 2007 7:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

pol έγραψε:
Σκαπανέα μου, που σει εί; Rolling Eyes

Εδω ειμαι pol "χωμενος" μεσα στην παλη αναζητησης διεξοδου στο Λαβυριμθο του εαυτου μου Very Happy

Τα μονοπατια της Αυτογνωσιας ειναι πολλα και περιπλοκα...

Και χρειαζεται προσοχη για να τα διαβεις αφου τα εξερευνησεις πρωτα...

Και μονο αν εχεις ενα φως - οδηγο για ασφαλεια μπορεις να το επιχειρησεις...

Για το Χριστιανο αυτο το φως ειναι ο Χριστος
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 14, 2007 7:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι. Κάνω προσπάθεια να σου φέρω λόγο αντιρρητικό, μα με προλαβαίνει...
Τυφλό τού 'δωσε το φως. Τραυματία τον φρόντισε. Ανάπηρο τον γιάτρεψε. Ο Ίδιος, υπόφερε με το Πάθος Του.

Κι όμως, πέρα από αυτά, έχω ένα σωρό, μυριάδες ίσως, εμπόδια κάθε τόσο...
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 16, 2007 11:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

pol έγραψε:
Ναι. Κάνω προσπάθεια να σου φέρω λόγο αντιρρητικό, μα με προλαβαίνει...
Τυφλό τού 'δωσε το φως. Τραυματία τον φρόντισε. Ανάπηρο τον γιάτρεψε. Ο Ίδιος, υπόφερε με το Πάθος Του.

Κι όμως, πέρα από αυτά, έχω ένα σωρό, μυριάδες ίσως, εμπόδια κάθε τόσο...

Αντιμετωπισε τα συνειρμικα οποτε εμφανιζονται και θα τα δεις να μεταμορφωνονται σε πηγες γνωσης Very Happy

Ομως για να... μη χαθεις, ταξινομησε τα πρωτα κατα αυξουσα σπουδαιοτητα και αδραξε το τελευταιο Cool
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 16, 2007 3:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν ξέρω αν έχω τη δυνατότητα αυτή Σκαπανέα. Νομίζω όμως, χωρίς να είμαι σίγουρος, πως χθες έκανα μία προσπάθεια. Και ανακάλυψα κάτι φοβερό. Πέρα από την, έστω σε περιορισμένη αντίληψη, ελπίζω για την ώρα, φρενοβλάβεια και έλλειψη επαφής με την πραγματικότητα, κάτι από δεκαετίες τώρα γνωστό μα εύκολα, πολύ εύκολα, περνάει σε λήθαργο, ανακάλυψα κάτι άγνωστο μέχρι πρόσφατα. Αυτό είναι το γεγονός ότι 40 χρόνια τώρα, το ένα είδωλο διαδέχεται το άλλο, το προηγούμενο είδωλο αφήνει απόγονο το επόμενο, μάλιστα με την ιδιαιτερότητα να εκλεπτύνονται με την πάροδο των γενεών κάνοντας ταυτόχρονα όλο και περισσότερο δισδιάκριτη την ταυτότητά τους και το αποτέλεσμα είναι να με εξαπατώ διαρκώς χωρίς καμία αίσθηση της κατάστασης.

Τίποτε δεν κατάφερε έως σήμερα απ' όλα όσα με πλησιάζουν να αποφύγει την καταστροφή από τα είδωλα αυτά του εαυτού. Κι όπως είναι αυτά νεκρά στη φύση τους, το ανάλογο προσέφεραν και προσφέρουν και σε μένα μα και σε όσους με πλησιάζουν. Είναι φοβερό. Δεν ξέρω αν γνωρίζει κανείς πως είναι η κατάσταση αυτή. Μιλάω για είδωλα με όλη τη σημασία της λέξης. Νεκρά ξόανα. Για να καταλάβεις το μέγεθος, όταν χλευάζονται και τα κοροϊδεύουν και τα δουλεύουν εμπρός στα μάτια μου, αυτά δεν καταλαβαίνουν και γελάνε και τα ίδια με την κατάσταση. Και θυμίζουν αμέσως αυτό που γράφω στην αρχή, την έλλειψη επαφής δηλαδή, με την πραγματικότητα. Δεν είναι όμως μόνο αυτό. Διαβάζοντας χθες τις Αποστολές που είχα γράψει κάποτε, ανακάλυψα πως έχουν αποκτήσει φοβερές δυνατότητες, τα είδωλα του εαυτού εννοώ που δεκαετίες τώρα διαδέχονται το ένα το άλλο ασταμάτητα, που αν και νεκρά από την ίδια την φύση τους, εντούτις εκμεταλεύονται τα πάντα ώστε να δυναμώσουν και εξασφαλίσουν διαχρονικά την εξουσία τους. Σε προηγούμενο ποστ σου, μου ανέφερες για ένα φως-οδηγό το οποίο θα φροντίσει για την ασφάλειά μου.

Διαβάζοντας όμως τις Αποστολές χθες, μένω άναυδος παρόλο που τις έγραψα εγώ.

Δεν γλιτώνει τίποτε από την καταστροφική μου τάση. Ή ας το πω έτσι όπως το βλέπω τώρα, από τα είδωλα των εαυτών δεκαετίες τώρα... Sad

Από την άλλη σκέφτομαι πως ίσως, κάνοντας χρήση το είδος της γλώσσας παραπάνω, μετριάζω ή κατά κάποιο τρόπο δίνω άλλοθι στον εαυτό γι' αυτά που βλέπω. Αν θέλω να είμαι ειλικρινής πάντως πρέπει να πω πως δεν γνωρίζω και είναι πάρα πολύ πιθανό, το πιθανότερο, να ετοιμάζει το τωρινό είδωλο τον απόγονό του για τον οποίο ένας Θεός μόνο ξέρει, τι θα ακολουθήσει έως να το συνειδητοποιήσω... Crying or Very sad


ΥΓ. Θέλω να ζητήσω συγνώμη προκαταβολικά σε ενδεχώμενο που το είδος της γλώσσας που χρησιμοποίησα πιο πάνω είναι ανεπίτρεπτο. Επίσης ας με συγχωρέσουν άπαντες για τυχόν κατάχρηση του χώρου για δημοσίευση προσωπικών πραγμάτων.
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 16, 2007 6:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ενα πολυ απλο πλεονεκτημα του Συνειρμικου Λογισμου ειναι το οτι ο,τι γραφεις στο χαρτι παραμενει σ΄αυτο και δεν επιστρεφει σε σενα.

Αν τα ειδωλα λοιπον δυναμωνουν οσο τα κρατας μεσα σου, τοτε αποθεσε τα στο χαρτι με ειλικρινεια, αρχιζοντας απο το τελευταιο για να μη προλαβει να δημιουργησει τον απογονο του.

Περιγραψε το με ακριβεια και μετα κομματιασε το χαρτι και ριξτο στον υπονομο με μπολικο νερο...

Κανε το ιδιο με ολα οσα σου εχονται στο νου και θα απαλλαγεις οριστικα...
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 16, 2007 6:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα τόσο απλό είναι; Πως είναι δυνατόν Σκαπανέα μου; Δηλαδή θέλω να πω, πως έτσι απλά μπορεί κάποιος να απαλλαγή από την ψεύτικη, ψευδαισθησιακή γνώμη περί του εαυτού του; Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 16, 2007 7:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

pol έγραψε:
Μα τόσο απλό είναι; Πως είναι δυνατόν Σκαπανέα μου; Δηλαδή θέλω να πω, πως έτσι απλά μπορεί κάποιος να απαλλαγή από την ψεύτικη, ψευδαισθησιακή γνώμη περί του εαυτού του; Rolling Eyes

Οσο τα κρατας πανω σου και μεσα σου τα δυναμωνεις...
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 16, 2007 8:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

pol έγραψε:
Μα τόσο απλό είναι; Πως είναι δυνατόν Σκαπανέα μου; Δηλαδή θέλω να πω, πως έτσι απλά μπορεί κάποιος να απαλλαγή από την ψεύτικη, ψευδαισθησιακή γνώμη περί του εαυτού του; Rolling Eyes


Φίλε μου να προσθέσω ότι η αυτογνωσία επιτυγχάνεται όταν κοιτάξεις τον εαυτό σου από ουδέτερη θέση.

Οι σφαλιάρες της ζωής βοηθούν αν διδάσκεσαι άπό αυτές.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skeptomenh gynaika
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 891

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 16, 2007 8:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σκεπτομαι,αρα υπαρχω.Συνειδητοποιω,αρα ζω.
Ζω επειδη συνειδητοποιω,υπαρχω,επειδη σκεπτομαι συνειδητοποιημενα.
_________________
Σημειο+Ευθεια=Ερωτας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 17, 2007 3:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

...

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την pol στις Τρι Δεκ 18, 2007 1:43 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 17, 2007 3:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gexrag έγραψε:
pol έγραψε:
Μα τόσο απλό είναι; Πως είναι δυνατόν Σκαπανέα μου; Δηλαδή θέλω να πω, πως έτσι απλά μπορεί κάποιος να απαλλαγή από την ψεύτικη, ψευδαισθησιακή γνώμη περί του εαυτού του; Rolling Eyes


Φίλε μου να προσθέσω ότι η αυτογνωσία επιτυγχάνεται όταν κοιτάξεις τον εαυτό σου από ουδέτερη θέση.

Οι σφαλιάρες της ζωής βοηθούν αν διδάσκεσαι άπό αυτές.


Μα το πρόβλημα δεν είναι από που θα κοιτάξεις τον εαυτό σου. Το πρόβλημα είναι ποιος είναι ο εαυτός για να τον εξετάσεις. Πως θα διακρίνης και ξεχωρίσεις τα αμέτρητα πράγματα μέσα σου έτσι ώστε να κρατήσεις και εξετάσεις αυτά που είναι ο εαυτός, και όλα τα υπόλοιπα που υπάρχουν μέσα σ' αυτόν δεν είναι όμως εαυτός, να τα παραβλέψεις. Γιατί, για παράδειγμα, αν έχω μία ορισμένη για κάποιο πράγμα του περιβάλοντος γνώση, αν και μέσα μου υπάρχει αυτή δεν είναι όμως εαυτός. Αν πάλι έχω κάποιες επιθυμίες, αν και μέσα μου λειτουργούν και τις εξετάσω, δύσκολα θα οδηγηθώ, ίσως, σε συμπεράσματα, γιατί θα πρέπει να βρω πριν, πως δημιουργήθηκαν ή κάτω από ποιες συνθήκες έγινε αυτό μέσα μου και λειτουργούν ως επιθυμίες. Ή ένα σωρό ακόμη ερωτήματα που μπορούν να παρουσιαστούν και να ζαλίσουν λαβυρινθιτικά το ανθρώπινο μυαλό, κι αν μιλάμε για το δικό μου, το καημένο μυαλουδάκι* μου...

*Όχι χαϊδευτικά, ποσοτικά και ποιοτικά... Crying or Very sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 17, 2007 3:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skeptomenh gynaika έγραψε:
Σκεπτομαι,αρα υπαρχω.Συνειδητοποιω,αρα ζω.
Ζω επειδη συνειδητοποιω,υπαρχω,επειδη σκεπτομαι συνειδητοποιημενα.


Εγώ νοιώθω έντονα πως ζω, όταν τραγουδώ. Very Happy Δυστυχώς όμως πρέπει να το αποχωριστώ διότι, πριν λίγες ημέρες παρατήρησα πως με γεμίζει με μία αίσθηση γλυκήτητας που όμως με τον καιρό δυναμώνει περισσότερο. Μιλάω για πολύ δυνατή ηδονή. Απεφάσισα όμως πως πρέπει να το σταματήσω διότι δεν είναι σωστό και δίκαιο τη στιγμή που άλλοι υποφέρουν ή βρίσκονται σε ένα σωρό άλλες δυσκολίες, εγώ να γεύομαι την ηδονή αυτή. Άσε που από την άλλη, όταν τραγουδώ, νοιώθω πως αυτοϊκανοποιούμε... Embarassed Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
Σελίδα 7 από 9

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center