Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ο ΠΕΤΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Σενα
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 128
Τόπος: ΔΕΛΦΟΙ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 04, 2007 5:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Ο ΠΕΤΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο επι-λογος για έναν ήρωα...τον Πετρο.

'Ισος ο λόγος του ανθρώπου προς τον ΄Ηρωα
με αυτόν του Ήρωα προς το Θεό


Μήνες εννέα πέρασαν απο τότε που στον Άδη
κατέβηκα να σε συναντήσω.
Ψυχοραγούσες και ήσουν μόνο 13.
Και κείνη τη μέρα ορκίστηκα στον Άδη για κείνο που με σθένος ήλπιζα απ'τους θεούς έυνοια να μην έχω καμμιά αρκεί να μ'αφηνε να σ'ανεβάσω πάνω ξανά.
Μέρες 5 και στο πλευρό σου στάθηκα αφήνοντας κανένα δάκρυ να φανεί και έπειτα σαν γύριζα ανέβαινα αγκομαχόντας κλαίγοντας στον Όλυμπο την Άρτεμης να βρω τον Απόλωνα στη Δήλο αυτή να συναντήσει για ίαση να του μιλήσει.
Και αυτοί που όρκο στον Ιπποκράτη έδωκαν δεν πίστεψαν σε σένα. Και συ ηρωικά ανατρέπωντας την ίδια του την επιστήμη σηκώθηκες και φώναξες ΕΙΜΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ.
Και περπάτησες ως την θάλασσα που τόσο αγάπησες. Αγέροχος και σιωπηλός ποτέ δεν μίλησες γι'αυτά που στον Άδη είδες.
Και έπειτα πέρασε ο καιρός και ήρθε αυτή η αναθεματισμένη αρρώστια σε ριξε στα κρεβάτια τους ξανά.
Θυμάμαι στ'ορκίζομαι όσο ζώ θα θυμάμαι εκείνη τη μέρα που ανυπόμονη δεν ήξερα τι άλλο να κάνω και τότε στα μάτια με συμπόνια με κοίταξες και μου κράτησες τα χέρια. Και νιωσα εγω τότε μικρή και είδα πως ήσουν ήδη σοφός.
Σα να σιγοψιθύριζες μη σκιάζεσαι θα σηκωθώ ξανα. Έτσι και έκανες.
24 Μαρτίου να χαρούμε στην γιορτή σου ολους μας κάλεσες και ήσουν χαρούμενος μα πάλι σιωπηλός.
Μα τα μάτια σου λέγαν άλλα σα να βιαζόσουν, σαν ο χρόνος να ήταν λίγος αμελητέος, σχετικός.
Και γύρισε η αναθεματισμένη αρρώστια, και είπες στη μάνα σου μονάχα και στερνή φορά "Νομίζω αυτή τη φορά δε θα τα καταφέρω"
Και έπειτα πάλι αυτοί που στον Ιπποκράτη ορκίστηκαν σε είπανε νεκρό. Μα τ'ορκίζομαι ακουγες και τα πάντα νοούσες.
30 μέρες, 30 ολόκληρες μέρες ανέβαινες το Γολγοθά, για να τους δείξεις μια φορά ακόμα πως η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, πως ο άνθρωπος να γίνει ήρωας μπορεί.
Μήνες 9 απο παιδί έγινες άντρας, ήρωας, σοφός.
Και το Σαββάτο ετούτο μου μύνησε η μάνα σου να ρθώ να σου μιλήσω.
Ξέρω πως άκουγες, σου μιλησα για τη μεγάλη σου αγάπη, τη θάλασσα και έπειτα σ'αφησα εκεί, ξέρω πως ΔΙΑ-λεγες την ώρα που θα φύγεις, όχι το βράδυ όπως συνιθίζεται στους ανθρώπους μα πέρασες τη νύχτα και ΔΙΑλεξες να φύγεις πρίν πέσει ο ήλιος. Την ώρα που γλυκά ο Μορφέας με αναζήτησε με ξύπνησε ο θάνατός σου στη ζωή.

Και πρίν την τελευταία σου πνοή αφήσεις τα μάτια σου άνοιξες και τα δάκρυα τρέχανε νερό και δεν ξέρω αν ήταν δάκρυα χαράς, μα έτσι φάνηκαν. Ξέρω όμως πως τυχαίο δεν ήταν που αυτό που έταξα στους θεούς έυνοια να μην έχω μου δώρισες την ίδια μέρα πρίν φύγεις.
Ξέρω πως τον σκοπό σου ολοκλήρωσες πως δίδαξες τη πίστη την αγάπη και την ελπίδα, Ξέρω πώς με το χάρο τα βαλες και νίκησες ξανά και ξανά, γίνοντας έτσι δίδαγμα για όσους τη δύναμη των ηρώων αμφισβήτησαν.

Και έμεινα με μάτια βουρκωμένα να αναρωτιέμαι αν πράγματι είσαι νεκρός.

Ντύθηκα στα λευκά και στον γάμο σου στάθηκα χαμογελώντας να πάρω τα κουφέτα που απλώχερα η μάννα σου μοίραζε.
Νιώθω πως τώρα είσαι στη θάλασσα εκεί που σ'αφησα. Νέο για πάντα.
Συγχώρεσέ με αν απο εγωισμό σε κράτησα κοντά μου παραπάνω απ'όσο ήθελες. Ας μείνεις στη μνήμη όλων μας ζωντανός για να θυμούνται αυτοί που έρχονται την δύναμη του ανθρώπου.


Καλό ταξίδι.
Σ'αγαπω.
_________________
ΦΙΛΟΦΡΟΝΕΙ ΠΑΣΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 11, 2007 6:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΤΟΝ ΛΕΓΑΝ ΠΕΤΡΟ...?

ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΚΑΝΕ Ο ΠΕΤΡΟΣ...?

ΜΗΠΩΣ ΤΟΝ ΕΛΕΓΑΝ ΑΛΛΙΩΣ ΜΗΠΩΣ ΣΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ...?



http://www.butterflydancefestival.com/images/but2006pic15.jpg
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Σενα
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 128
Τόπος: ΔΕΛΦΟΙ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 12, 2007 12:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Very Happy

Και ειδικά στις μηλιές
_________________
ΦΙΛΟΦΡΟΝΕΙ ΠΑΣΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 12, 2007 12:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ωραιο σενα
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center