Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αριστοτέλης

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Ματρόζος
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 23 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 29
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 08, 2006 5:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Αριστοτέλης Απάντηση με Συμπερίληψη

Χαίρετε!
Έχω μερικές θέσεις του φιλοσόφου αυτού για τις οποίες πρέπει να γράψω κάποια πράγματα.
Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε τι γνωρίζετε ή κάποιες σκέψεις σας για τα παρακάτω:
-Διασαφήνιση έννοιας τόπου.
-Κριτήριο βέλτιστου επιχειρήματος.
-Περί του γένους και περί του είδους.
Σας ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lamag
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 07 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 52

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 08, 2006 11:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Κάτι μου λέει ότι θα μου απαντήσεις Απάντηση με Συμπερίληψη

Αφού έχεις μερικές θέσεις αγαπητέ φίλε, έχω δύο θέματα που με απασχολούν με τον Αριστοτέλη:
1. Στα Πολιτειακά του αναφέρει: Οι άνθρωποι δεν αφήνονται από μόνοι τους να διακανονίζουν τις εξωτερικές τους σχέσεις (πως θα σου φερθώ και πως θα μου φερθείς), αλλά παρεμβαίνει το κράτος και με τους κανόνες δικαίου (νόμους) διακανονίζει αυτές τις σχέσεις.
2. Έχεις ακούσει για τη "σύμφυση" δύο σημείων Γ και Γ΄όταν τμήσουμε ευθύγραμμο τμήμα ΑΒ με εσωτερικό του σημείο Γ;
Ποια είναι η άποψή σου για τις θέσεις του Αριστοτέλη σχετικά με την έννοια κράτος; Τι είναι το κράτος για τον Αριστοτέλη; Τα κτίρια, τα έπιπλα και τα γραφεία ή οι κρατικοί άνθρωποι;
Ποια είναι η θέση σου περί της σύμφυσης των αναφερόμενων σημείων;
Πολύ θα με διευκόλυνες αν μου εξηγούσες αυτά τα απλά Αριστοτελικά νοήματα, εκ των θέσεων που γνωρίζεις και από την πρόσθεσή σου να αναφερθείς σε αυτές.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ma-thuma-tikos
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 25 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 2

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 25, 2007 7:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Λάμπρο Μαγκλάρα εξαφανίσου απο εδω μέσα ρε τρύπιε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sakaflias71
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 813
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 25, 2007 11:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

τις έννοιες "γένος" και "είδος" ο Αριστοτέλης τις έχει βιάσει παρά φύση.
Ομοίως και Πλάτωνας έχει βιάσει την λέξη "ιδέα".
Γενικά οι μεταφυσικοί έχουν κάνει πάρτυ με τέτοιες έννοιες και τις θολώσανε με μυστικισμό και σκοταδισμό επίτηδες για συσκοτίσουν την επιστημονική αλήθεια και τον ορθολογισμό.
Από όλες τις μελέτες μου έχω συμπεράνει ότι η λέξη "είδος" και "ιδέα" σημαίνουν το ίδιο πράγμα και αυτό είναι αυτό που λέμε σήμερα "ΜΟΡΦΗ".
Η σημασία τους δηλαδή είναι μη-μεταφυσική και μη-μυστικιστική.
Η σύγχρονη έννοια της "ΜΟΡΦΟΓΕΝΕΣΗΣ" είναι πολύ κοντά στην πραγματική επιστημονική ερμηνεία της λέξης "ιδέα" και εξετάζει το πως δημιουργούνται "ιδέες-μορφές" από στοιχειδώστερους υλοενεργειακούς μηχανισμούς".
π.χ η κοινή σπειροειδής μορφή-ιδέα των γαλαξιών και των τυφώνων είναι αντικείμενο της Μορφογένεσης όσο και οι δημιουργία βιολογικών σχημάτων όπως π.χ οι ρίγες της ζέβρας.
Ο μεγάλος φυσικος φιλόσοφος και επιστήμονας Δημόκριτος είχε γράψει ένα ολόκληρο βιβλίο με τίτλο ΠΕΡΙ ΙΔΕΩΝ (φυσικά είναι χαμένο για πάντα και καμένο από τα καλά παιδιά της μεταφυσικής)
_________________
Αυτό που περιφρονείς, γιαυτό θα σε θυμούνται.
FRANK HERBERT
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
emu
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 553

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 26, 2007 8:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kinhsh pros euthugrammish=syneidhtopoihsh pros ekseliksh ... :!:Ta arxaia ellhnika efeurethikan apo tous ellhnes kai apeuthunontan stous ellhnes....opote osoi eksakolouthoun na einai ellhnes,mporoun na ennohsoun ti egrapsan oi ellhnes progonoi,kai pws to egrapsan...ta arxaia ellhnika emeinan etsi anektimhth klhronomia gia tous neoterous....oi opoioi tha htan kai oi monoi pou tha ennousan th LOGIKH SYNOXH tous.
_________________
Ομορφια ειναι η απλοτητα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 22, 2008 7:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σακαφλιά, δεν αδικείς λίγο τον Αριστοτέλη; Στο κάτω κάτω είναι δύσκολο και μεις να αποφύγουμε τον ιδεαλισμό, αν αναλογιστούμε ότι οποιαδήποτε θεωρία είναι δυνάμει αναιρέσιμη. Ακόμα και ο υλιστής είναι μέσα στην αντίφαση. μπορούμε να μελετήσουμε Αριστοτέλη και να βγάλουμε θετικά για τις σύγχρονες επιστήμες. Όσο για το Δημόκριτο είναι υλιστής , αλλά και με ιδεαλιστικά στοιχεία
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center