Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Είμαι νεοφώτιστος φιλόσοφος και...
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
vv
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 700

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 27, 2005 3:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis έγραψε:
kaviyas ξεχνας οτι η εφηβεια ειναι μια απ τις πιο κρισιμες περιοδους της ζωης?σου εχει δημιουργηθει μηπως η εντυπωση οτι τα προβληματα των <<ενηλικων>> ειναι σημαντικοτερα απ αυτα των εφηβων η των παιδιων?ισως το καμπανακι που χτυπαει μεσα τους τοτε να ειναι συναγερμος μπροστα στον κινδυνο να γινουν οπως τους ορισανε και να ξεχασουν αυτο που αυτοι ειναι,περνωντας στους <<ενταγμενους>>(εγωκεντρικοι χωρις χαρακτηρα επι το πληστον).ο τζον μαλλον ετσι τα λεει ασυνειδητα,ομως η παρανομια που αναφερει ειναι προσπαθεια για μη εξωσυστηματοποιηση του εαυτου του.το μεγαλυτερο ναρκωτικο ειναι η ελλειψη παιδειας,με αποτελεσμα ανθρωπους ρομποτακια και οχι οποιαδηποτε ουσια που προσπαθει να σπασει αυτον τον τροπο αντιληψης.
δεν υποστηριζω τα ναρκωτικα για μονιμη χρηση,και σιγουρα υπαρχουν λαθος τροποι χρησης,ομως μην υποκρινομαστε οτι υπαρχουν κακες και καλες ουσιες.ακομα και το δηλητηριο μερικες φορες ειναι φαρμακο.αρα στην ελλειψη παιδειας τα παιδια λογικο ειναι να αντιδρανε ετσι,ισως και πιο χρησιμο στο να μην αντιδρανε καθολου και να νομιζουν οτι δεν υπαρχει προβλημα


Ο kaneis τα είπε ΟΛΑ!!! Δεν χρειάζεται να προσθέσουμε τίποτα. Η ΠΑΙΔΕΙΑ παίζει και θα παίξει τον ουσιαστικό ρόλο!! Εκεί πρέπει να είναι οι προσπάθειές μας.
_________________
Πόσο Μηδαμινοί κι Ασήμαντοι μοιάζουν οι Πόνοι κ 'οι Αγώνες μας,
όταν θωρείς τη Γη απ' το Διάστημα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 27, 2005 3:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

pragmatika vv h paideia einai ola.ayto pou den katalavainoun osoi pairnoun narkwtika einai o favlos kyklos ston opoio mpainoun,oti sthn ousia einai h provlepomenh ap to systhma antidrash,gia na mhn poume kai kathodigoumeni,kai oti san tetoia einai meros tou idiou systhmatos to opoio polemaei.opos eipe h paraskevi einai eksapsi,i fysiki eksapsi otan sthn fagoura pou exeis anti na pas sto giatro ksineis thn pligh.
allo paradeigma:o anthropos gennietai koimomenos,gia na ksipnisei thelei to xastoukaki tou giatrou.etsi ta narkotika einai xrisima os xastouki ston koinoniko ipno,omos ap th stigmh pou kapoios ethistei sto xastouki,oxi mono einai mazoxismos alla epiveveonei ton diko tou ipno.
otan den yparxei o giatros paideia kai dextoume ta ypokatastata,kalo tha htan meta thn prwth sfaliara na mename ksipnioi,h estw meta apo merikes fores na katalhgame sthn paideia tis epagrypnhshs.
to idio symvainei me thn tromokratia.einai i provlepomenh eksapsh-antidrash sto ksisimo tou eksaplotikou dytikou xeriou,gi ayto kai polles fores vlepoume oi tromokrates na xrhmatodotountai apo aytous pou polemane.kai ta narkotika na ta poulane ta krath(ypoxthoneia).einai meros ths idias tous ths epivioshs,enos systhmatos vasismeno sth lithi.
etsi i eksapsi tha prepe na einai shmadi oti exoume kapoia arrosteia kai kinitro na pame sto giatro(paideia),kai oxi na sinexizoume na ksinomaste(narkwtika)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vv
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 700

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 27, 2005 4:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis έγραψε:
pragmatika vv h paideia einai ola.ayto pou den katalavainoun osoi pairnoun narkwtika einai o favlos kyklos ston opoio mpainoun,oti sthn ousia einai h provlepomenh ap to systhma antidrash,gia na mhn poume kai kathodigoumeni,kai oti san tetoia einai meros tou idiou systhmatos to opoio polemaei.opos eipe h paraskevi einai eksapsi,i fysiki eksapsi otan sthn fagoura pou exeis anti na pas sto giatro ksineis thn pligh.
allo paradeigma:o anthropos gennietai koimomenos,gia na ksipnisei thelei to xastoukaki tou giatrou.etsi ta narkotika einai xrisima os xastouki ston koinoniko ipno,omos ap th stigmh pou kapoios ethistei sto xastouki,oxi mono einai mazoxismos alla epiveveonei ton diko tou ipno.
otan den yparxei o giatros paideia kai dextoume ta ypokatastata,kalo tha htan meta thn prwth sfaliara na mename ksipnioi,h estw meta apo merikes fores na katalhgame sthn paideia tis epagrypnhshs.
to idio symvainei me thn tromokratia.einai i provlepomenh eksapsh-antidrash sto ksisimo tou eksaplotikou dytikou xeriou,gi ayto kai polles fores vlepoume oi tromokrates na xrhmatodotountai apo aytous pou polemane.kai ta narkotika na ta poulane ta krath(ypoxthoneia).einai meros ths idias tous ths epivioshs,enos systhmatos vasismeno sth lithi.
etsi i eksapsi tha prepe na einai shmadi oti exoume kapoia arrosteia kai kinitro na pame sto giatro(paideia),kai oxi na sinexizoume na ksinomaste(narkwtika)


Τι να πω! Είπα, δεν χρειάζεται κανείς από το foroum να προσθέσει τίποτα εδώ! Τα είπες ΟΛΑ!!!! Η αναφορά σου περί υποκινούμενου ανεπανάληπτη! Σαφώς και πέφτουν ξανά στο "σύστημα", ενώ θέλουν να τ' αποφύγουν! Μπράβο!
_________________
Πόσο Μηδαμινοί κι Ασήμαντοι μοιάζουν οι Πόνοι κ 'οι Αγώνες μας,
όταν θωρείς τη Γη απ' το Διάστημα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 28, 2005 1:50 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: eimai neofotistos filosofos kai... Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε john,

Δεν ξέρω τι σκοπούς υπηρετείς στη ζωή σου. Αυτό είναι για μένα το μόνο που μετράει. Το «χόρτο» είδα να θεραπεύει ανθρώπους με ιδιαίτερη του επεξεργασία από ερευνητές και επιστήμονες. Σε λίγο θα είσαι και εσύ ένας από αυτούς.

john έγραψε:
λιγο ακομη και θα τα ξεχασεις ολα ,
λιγο ακομη και θα σε ξεχασουν ολα...


Σε ένα γεγονός μέσα από ένα μυθιστόρημα, συμβαίνει το εξής:

Κοιτάζει ο Πιλάτος το χρυσό, παχύ δαχτυλίδι του – είχε πάνω του σκαλισμένη μια μαύρη νεκροκεφαλή, που του έλεγε «τρώε, πίνε, και ευφραίνου, έτσι ήσουν και έτσι θα καταντήσεις» - και είπε βιαστικά βιαστικά:
- "Καλά αποφάσισα λοιπόν. Τι με νοιάζει εμένα; Ο λαός συμφωνεί; Ας τον σταυρώσουν."
Και πήγε στο δωμάτιο του να κάνει αυτό που διάβασε, χαλαρωμένος...

_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 01, 2005 1:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

nai re guys ok to paradexomai ...eimai exarthmenos me analusate swsta

koitaxteme pws katanthsa !!! apo elleipsh paideias opws polu swsta eipe o kaneis ...epesa sto faulo kuklo ...as kanoyme kati na allaxei h paideia

eimai ena zwntano paradeigma twn exarthmenwn pou omws polemaei thn exarthsh tou me th gnwsh ...to anagnorizw auto ston eauto mou,.eimai ena klasiko paradeigma
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
georgeg
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 19 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 1

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 19, 2005 3:01 am    Θέμα δημοσίευσης: LSD Απάντηση με Συμπερίληψη

Wink file Jonny apla den kseroun.. Pine xorta kai troge lsd
to shmeio pou mporei na ftasei o egefalos sou me to lsd den mporei na to ftasei me tipota allo. oso pio poli to douleeis toso pio pola matheneis
an den dokimasei kaneis den mporei na katalabei

a kai diavaste o hoffman kai ta eleusinia mystiria


Arrow
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ελλη Νίδα
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 14 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 3

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 19, 2005 9:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είμαι νέο μέλος και συγνώμη που θα το πώ , αλλά σας βρήκα λίγο ρατσιστές βρε παιδιά . Πέσατε όλοι πάνω του επειδή παραδέχτηκε ότι πίνει . Δεν είμαι χρήστης , έχω δοκιμάσει απλά για να το γνωρίσω . Δεν βρίσκω ότι είναι κάτι χρήσιμο , ούτε μου αρέσει να μην έχω την αίσθηση του εαυτού μου . Κατανοώ όμως την ανάγκη κάποιων ανθρώπων που βρίσκουν μία διέξοδο σε αυτό . Πιστεύω ότι οι περισσότεροι το κάνουν για να μην αισθάνονται , ο νιρβάνας της αδιαφορίας είναι ένα μαγικό μέρος . Οταν ο φίλος Γιάννης καταλάβει ότι δεν χρειάζεται χημικά η φυσικά πρόσθετα για να το επιτύχει , ελπίζω να καταλάβει ότι δεν το χρειάζεται . Μπορείς να καταφέρεις τα ίδια αποτελέσματα εκπαιδεύοντας τον εγκέφαλο σου , αγαπητέ . Natural high αγγλιστί .
Αυτά τα ολίγα προς το παρόν ... και να μην είσαστε τόσο απόλυτοι . Αφήστε σε κάποιους το δικαίωμα της επιλογής και μην τους καταδικάζετε επειδή είναι διαφορετικοί και εσείς δεν τους καταλαβαίνετε .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 19, 2005 12:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλημερα φιλη Ελλη Νιδα.Κατ αρχας καλως ηλθες στο forum.Ευχομαι καλες περιηγησεις και προβληματισμους σε αυτο Wink.Δεν συμπεριφερθηκε κανεις ρατσιστικα στον φιλο John.Προσεξε:Μεσω των ερωτησεων-συνεχων- προσπαθησαμε να διερευνησουμε τον τροπο σκεψης του.Στην αρχη ο Γιαννης ελεγε πως ΔΕΝ χανει τον ελεγχο του εαυτου του,πως ΄΄δεν τον πινει΄΄(ειπε),πως ΔΕΝ το κανει λογω καποιου προβληματος του ΑΛΛΑ για....πλακα.Ισως οι συνεχεις ερωτησεις να φανηκαν σαν ΄΄ρατσισμος΄΄.ΟΧΙ ομως.Δες που οδηγησαν τα ερωτηματα:Στην παραδοχη του Γιαννη(που στην αρχη ελεγε πως ΄΄δεν τον πινει΄΄) πως ειναι ΠΛΗΡΩΣ ΕΞΕΡΤΗΜΕΝΟΣ(πνευματικα,σωματικα,ψυχικα) και πως επιθυμει να το απο-φυγει.Ας δουμε τα κινητρα των ερωτησεων:Δεν επροκειτο για σκοπους που στοχευαν να ΘΙΞΟΥΝ την προσωπικοτητα του Γιαννη.Επροκειτο για ερωτηματα διερευνησης σχετικα με την ευρεση της αληθειας.Η αληθεια ΒΡΕΘΗΚΕ τελικως(=παραδοχη εξερτησης).Εαν θελεις φιλη μου,εαν εμπιστευεσαι τους σκοπους μας βεβαια,θελεις να αναφερεις την εμπειρια σου στην μια φορα ληψης ενος ναρκωτικου;ΠΡΟΣΕΞΕ:ΔΕΝ,γινεται διακαστηριο(το καταλαβαινεις αλλωστε....).Προσπαθουμε να οδηγηθουμε σε μια αποπειρα ευρεσης της αληθειας,μεσω της σκεψης μας και ΜΟΝΟ Wink.Αλλωστε φιλοσοφια=πραγματικολογια,λογος περι της πραγματικοτητας που ζουμε.Η πραγαμτικοτητα ειναι πλουραλιστικη(καλα στοιχεια,κακα στοιχεια).Η φιλοσοφια ΕΡΕΥΝΑ αυτον τον πλουραλισμο,δινοντας λυσεις....Αναμενω ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ την αποψη σου.....γεια χαρα.....
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
DiMiTrIs
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Αύγ 2005
Δημοσιεύσεις: 165

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 19, 2005 1:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συμφωνα με ολα οσα εχω γραψει εδω μεσα, θα λεγατε οτι ειμαι χρηστης "χορτου"?

Συμφωνα με ολα οσα εχει γραψει ο φίλος john ,θα λεγατε οτι ειναι ναρκομανής?

...απαντηστε μου, παρακαλω...
_________________
Στο σχολειο δεν εμαθα τιποτα
Δημητρης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 19, 2005 4:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

DiMiTrIs έγραψε:
Συμφωνα με ολα οσα εχω γραψει εδω μεσα, θα λεγατε οτι ειμαι χρηστης "χορτου"?



Φιλε Δημητρη ανεφερε λιγο πιο εκτενως τι εννοεις καθως ατομικα δεν σε αντιλαμβανομαι.Γιατι να εισαι χρηστης ναρκωτικων ουσιων;
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 19, 2005 9:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: LSD Απάντηση με Συμπερίληψη

georgeg έγραψε:
Wink file Jonny apla den kseroun.. Pine xorta kai troge lsd
to shmeio pou mporei na ftasei o egefalos sou me to lsd den mporei na to ftasei me tipota allo. oso pio poli to douleeis toso pio pola matheneis
...


Ναι αλλά αυτό το σημείο μπορείς να το φτάσεις και με άλλους τρόπους! Αυτό δεν γνωρίζετε.
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DiMiTrIs
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Αύγ 2005
Δημοσιεύσεις: 165

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 20, 2005 8:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tι εννοω...

Ο john εχει ενα πολυ ασχημο τροπο στο να "δειχνει" ποιος ειναι...
Μπορω να σας πω ανετα οτι και τα ποστ που εχει γραψει ειναι υπο την επηρεια...φαινετε απο τα λαθος και ασχετα πληκτρα που πατα αναμεσα στις λεξεις...

...και πως το ξερω εγω?

Διοτι και εγω οταν εχω κανει τσιγαρο, δεν μπορω να πληκτρολογησω σωστα...


Ναι, και εγω το κανω, αλλα δεν το υπερηφανευομαι...

Καταλαβαινω απο πρωτο χερι γιατι πραγμα μιλαει το παιδι...

π.χ. οταν εχεις κανει τσιγαρο, απο μια απλη παρατηρηση το μυαλο σου αρχιζει και παιρνει τρελλες στροφες και αναλυει ΟΤΙ βλεπει...
Για παραδειγμα βλεπεις ενα τηλεφωνο στο γραφειο, το μυαλο σου αρχιζει και κανει αναλυσεις ΜΟΝΟ του, για το πως φτιαχτηκε το τηλεφωνο,απο τί υλικα, πόσοι ανθρωποι ασχοληθηκαν μαζι του, ποιό ειναι το κερδος της "απροσωπης" επικοινωνιας,γιατί ο κόσμος δεν μιλα οπως παλιά, γιατί,πώς,που... και παει λεγοντας...

κι αυτά ολα, μονο και μονο απο μια ματιά σε ενα τηλεφωνο!

Καταλαβαινω τί ενοει για Φιλοσοφια...μπορει να με βρισκετε υπερβολικο αλλα πραγματικά αν κανεις "τσιγαρο" και ΕΧΕΙΣ ορεξη...το μυαλο σου μπορει να κανει χιλιαδες αναλυσεις σε πολυ μικρο χρόνο, φτανωντας καθε φορά σε ενα συμπερασμα του τύπου: "Α, για αυτοοοοο..."
πραγματα που δεν ποτε σου δεν σκεφτηκες και τα ειχες δεδομενα αρχιζουν να σε κανουν να αναρωτιεσε...

Απλά πιστευω πως οταν κανεις κατι, οτιδηποτε ειναι αυτό, και ειδικα εαν θεωρειτε παρανομο, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μην ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ με την συμπεριφορα σου...οπως οι παραπανω...

Να σας πω ομως και κατι αλλο, ΔΕΝ πιστευω πως οι ουσιες που περιεχει το χορτο σε κανουν ετσι, ευστροφο ας πουμε...πιστευω πως απλά σε ηρεμει και το μυαλο σου μπορει να δουλεψει χωρίς εννοιες...γιατι οταν ασχολεισε με κατι οταν εισαι υπο την επηρεια πραγματικά αφοσιωνεσε σε αυτό...ειτε ειναι πλυσιμο του αυτοκινητου,ειτε παιχνιδι στον υπολογιστη, ειτε ψαρεμα...
απλά δεν εχεις το αγχος και επικεντρωνεσε σε αυτο που κανεις...
_________________
Στο σχολειο δεν εμαθα τιποτα
Δημητρης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 20, 2005 9:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλημερα φιλε Δημητρη.Σεβαστη η αποψη σου αλλα ΚΥΡΙΩΣ Η ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ ΣΟΥ.Υπο την λειτουργεια μιας ναρκωτικης ουσιας,ο εγκεφαλος δημιουργει ενα συναισθημα νοθρωτητας.Αυτη ισως ειναι και η εξηγηση των ΄΄γρηγορων στροφων΄΄ που ελεγε ο Γιαννης.Η ατομικη μου αποψη περι ναρκωτικων,ειναι πως σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση ΔΕΝ ειναι ωφελιμα για τον ανθρωπο.Οταν παυεις να σκεπτεσαι ΑΥΤΟΒΟΥΛΩΣ και λειτουργεις υπο την λειτουργεια ΄΄τεχνικης΄΄ σκεψης,σιγουρα αυτο-περιοριζεσαι.Δεν συμφωνω οπως σου ειπα σε καμια περιπτωση.Η ελλειψη συμφωνιας μου φυσικα,δεν σημαινει πως δεν σε σεβομαι φιλε Δημητρη ετσι....Ακομη:Εχθες το βραδυ ετυχε μετα το βραδυνο φαγητο,να πιω ενα ποτηρι μπυρα.Καθως δεν πινω αλκοολ(εχω να πιω ποτο απο το γυμνασιο και εκει περιορισμενα,ενα μπουκαλι,στις αλητειες μου τοτε.....) η μπυρα αρχισε να με ενοχλει.Δηλαδη:Εγραφα στο φορουμ και ενιωθα περιπου τα συναισθηματα που περιεγραφες.Θολουρα,γρηγορη σκεψη κλπ.Πραγματικα πολυ ασχημο συναισθημα.Ουτε καν επειτα θυμομουν τι ειχα γραψει(και ολα με ενα ποτηρι μπυρας)....Φιλε Δημητρη,εαν δεν γινομαι αδιακριτος και απρεπης,θεωρεις πως το ναρκωτικο αποτελει ΄΄σκονη΄΄ καλυψης καποιου αλλου προβληματος;.Αναμενω την αποψη σου......ΠΑΝΤΑ εαν επιθυμεις.
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ελλη Νίδα
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 14 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 3

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 20, 2005 10:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εντάξει ίσως να ήμουν υπερβολική , αλλά πάντως μου φάνηκε ότι είσασταν πολλοί εναντίον ενός και τον πυροβολούσατε . Ζητώ συγνώμη αν δεν κατάλαβα καλά .
Ισως απλά ο Γιάννης δήλωσε ευθαρσώς ποιός είναι , ίσως να ήθελε να γίνει αποδεκτός γιαυτό που είναι .
Εγώ δεν θεωρώ ναρκομανείς εκείνους που κάνουν χόρτο , κάποιοι βέβαια συνεχίζουν στο λίγο παραπάνω και αρχίζουν τα σκληρά .... ελπίζω να μην το κάνει .
Ξέρω πολλούς που κάνουν χόρτο και είναι νορμάλ , αρκεί να μην το παρακάνει κανείς ... και καταλήξει να κάνει όλη μέρα .
Οντως το μυαλό σου αρχίζει και δουλεύει τρελλά , πολύ ξεκάθαρα κάποιες φορές , βλέπεις και συνειδητοποιείς απίθανα πράγματα , αλλά τουλάχιστον εγώ δεν μπορούσα να τα καταγράψω ώστε να τα θυμάμαι μετά .
Εχω ακούσει ότι μετά από πολλή χρήση , παύει να ενεργεί έτσι .
Πολλοί από την παιδική μου παρέα έμπλεξαν με ναρκωτικά , άλλοι σκληρά , άλλοι μαλακά , κάποιοι απεδήμησαν κιόλας . Επιλογή μου ήταν να μην δοκιμάσω τότε ... δοκίμασα πολύ αργότερα , απλά και μόνο για να γνωρίσω τι ακριβώς είναι .
Προσωπικά θεωρώ ότι είναι δικαίωμα του καθενός να ζήσει ελεύθερος και όπως θέλει , έστω και αν δρά αυτοκαταστροφικά . Είναι δικαίωμα του και τουλάχιστον από μένα είναι αποδεκτός .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DiMiTrIs
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Αύγ 2005
Δημοσιεύσεις: 165

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 20, 2005 11:05 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Kαλημερα παιδια,
Δεν θεωρω τον εαυτο μου ναρκομανη διοτι δεν θεωρω το χορτο ως ναρκωτικο...μπορει να μου πειτε αλλα...ομως εγω το δοκιμασα το αξιολογησα και εβγαλα τα συμπερασματα μου απο ΠΡΩΤΟ χερι...

Δεν μου αρεσει να βρισκομαι σε κατασταση που να μην μπορω να ελεγχω τον εαυτο μου...

Καποιες στιγμες πινω αλκοολ, σε γιορτες, σε ειδικες περιστασεις...
Οταν βλεπω οτι αρχιζω να χανω τον ελεγχο, σταματω...

Θεωρω το "τσιγαρο" σαν ενα μπουκαλι κρασι, χωρις τις ασχημες παρενεργειες (ξυνιλες,στομαχικά,ναυτία κτλ)...

Τί νιωθω?
Ειναι απλά ενα μικρό διαλειματακι απο την καθημερηνοτητα...
Ομως, αλλες φορες νιωθεις πεσμενος,αλλες χαρουμενος,αλλες με υπερενταση και απο οτι εχω καταλαβει αναλογως με την ψυχολογικη σου διαθεση πριν, γινεσαι και μετά...

Ατομα που ειναι απογοητευμενα, μετα την χρηση φαινονται σαν ζομπι...
Ατομα που ειναι χαρουμενα, φαινονται ακομα πιο χαρουμενα...
Ατομα που ειναι σκεπτικά , φαινονται ακόμα πιό προβληματισμενα...
και παει λεγοντας...

Το μονο που "κανει" το τσιγαρο κατα την γνωμη μου ειναι να παιρνει το αγχος και το στρεςς...τίποτα παραπανω τίποτα λιγοτερο...ισα ισα που πιστευω οτι γινετε μεγαλος ντορος για το τιποτα...ο ιδιος μενεις, δεν σε αλλαζει...

...απλά σε αφηνει να λειτουργησεις πιό ανετα χωρις να σκοτιζεσαι για πραγματα που υπο αλλες συνθηκες θα σε ενοχλουσαν...και σκεφτεσε πραγματα που δεν θα σκεφτοσουν...

Επρεπε να ησασταν μαρτυρες σε μια συζητηση που ειχα κανει με εναν φιλο μου μετα απο τσιγαρο, οσο αφορά την κοινωνια και το συστημα οπου οι μαλακες επιβραυευονται και οι "καλοι" πεινανε και δουλευουν...
Ηταν πραγματικα κατι το οποιο δεν θα ξεχασω ποτέ μου!
Καμμιά φορα λεμε "Θυμασαι τοτε που μιλουσαμε για το ..." και πραγματικά οι εμπειριες απο τις συζητησεις ηταν αξεχαστες...

Δεν εχω δοκιμασει τίποτα αλλο! και ουτε θελω... καποιες φορες με τρωει η περιεργεια, αλλα ειμαι αρκετα λογικος για να καταλαβω...οτι δεν θελω να ζω σε παραισθησεις...

Δεν θελω να πεισω κανεναν για τιποτα, απλά παραθετω τις προσωπικες μου εμπειριες...διοτι σαν πεθαινει ο ανθρωπος ,οι εμπειριες του ΜΕΝΟΥΝ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!
_________________
Στο σχολειο δεν εμαθα τιποτα
Δημητρης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 3 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center