Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

περι ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΘΥΜΟΣΟΦΟΣ
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 05 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 05, 2003 6:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είμαι μόνο 15 χρονών και για αυτό ίσως να μην βαρύνει τόσο ο λόγος μου!
Παρ' όλα αυτά, θα ήθελα να εκφράσω τη δυσαρέσκειά μου στο θέμα του εθελοντισμού στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004! Πιστεύω ότι είναι μια μορφή εμπαιγμού έναντι κάθε σκεπτόμενου ατόμου διότι ορισμένοι, οι οποίοι ανέλαβαν υψηλα αξιώματα με ιδιωτελείς σκοπούς, αμοίβονται με παχυλού μισθούς, ενώ οι υπόλοιποι, οι οποίοι καθοδηγούνται από αγνά φιλοπατρικά αισθήματα ζητούνται να "μετατραπούν" σε εθελοντές! Εγώ προσωπικά ΔΙΑΦΩΝΩ! Παρακαλώ, απαντείστε μου,κύριοι!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 06, 2003 2:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτή είναι μια αιτία για να διαφωνεί κανείς με τον αν θέλει να γίνει εθελοντής σε μια δουλειά που κάποιοι πληρώνονται, μαζί με αυτούς.
Αυτό που έχει λεχθεί εδώ δεν είναι καθαρά το θέμα του εθελοντισμού ως ιδέα αλλά η απαίτηση η συγκεκριμένη, για εθελοντές, σε μια αθλητική φιέστα.
Άρα εδώ μετράμε το σκοπό της συγκεκριμένης εθελοντικής ενέργειας, ξεκινώντας πρώτα από το αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κανείς με τους σκοπούς της ενέργειας αυτής.
Γι' αυτό τον λόγο μιλήσαμε για την σπουδαιότητα των αγώνων σε εθνικό επίπεδο. Σε αυτό υπήρξαν αμφισβητήσεις στο αν ήθελε ο κόσμος κάτι τέτοιο, και συγκεκριμένα αν η απόφαση εκφράζει τελικά τον κόσμο.
Το δέσιμο του γλυκού έχει έτσι: Αν η απόφαση είναι του κόσμου και αυτοί που ανάλαβαν στο όνομα του κόσμου αυτού ζητήσουν εθελοντές για να φέρουν σε πέρας την ΔΙΑΤΕΤΑΓΜΕΝΗ εργασία τους, τότε γιατί ο κόσμος να μην βοηθήσει; Με την βοήθεια, εδώ εκφραζόμενη ως εθελοντισμός, ο κόσμος ικανοποιεί την απαίτησή του για την επιτυχή έκβαση της διοργάνσης των ολυμπιακών αγώνων.

Υ.Γ. 1
Το ζήτημα της ηλικίας δεν έχει σημασία παρά μόνο σε κουβέντες με υπονοούμενα!
Υ.Γ. 2
Εθελοντής μπορεί να είναι κανείς και αυτόβουλα. Αν δεις έναν τυφλό στον δρόμο και τον βοηθήσεις να περάσει στο απέναντι πεζοδρόμιο τότε γίνεσαι στην περίπτωση αυτή εθελοντής. Άρα εθελοντής είναι ο βοηθός αμησθί, με ή χωρίς πρόσκληση.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΘΥΜΟΣΟΦΟΣ
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 05 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 06, 2003 7:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε, σας ευχαριστώ που απαντήσατε! Παρά ταύτα θα ήθελα να σας πω ότι έχω την πεποίθηση ότι ο ελληνικός λαός δεν ρωτήθηκε ιδιαίτερα για το αν ή όχι επιθυμεί να αναλάβει την οργάνωση των Ολυμπιακών αγώνων (πιθανότατα κάνω μεγάλο λάθος). Έστω και ρωτήθηκε: τότε οι υψηλά ιστάμενοι γιατί δεν έγιναν εθελοντές και ίδιοι. Εξάλλου οι ίδιοι ήταν ηθικοί αυτουργοί σε αυτό το δύσκολο εγχείρημα Αντί λοιπόν να γίνουν λαμπρά παραδείγματα για την ελληνική κοινωνία, από την οποία ζητούν εθελοντές, προτίμησαν να απολαύσουν τη δόξα και τα χρήματα ενώ όφειλαν να είναι οι ίδιοι εθελοντές! Αλλά ακόμη και αν υποθέσουμε ότι χρειάζονταν ορισμένα χρήματα για να μπορούν να ζήσουν αξιοπρεπώς θα έπρεπε να αποκόψουμε αρκετά μηδενικά από τον «εθελοντικό» μισθό τους!

Υ.Γ.: Εκτιμώ βαθύτατα που απαντήσατε. Αναφέρθηκα στην ηλικία γιατί πιστεύω ότι εξαιτίας αυτού του παράγοντα να οδηγούμε σε δογματισμούς, παρεξηγήσεις των γεγονότων και εσφαλμένες διατυπώσεις. Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 06, 2003 10:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και εγώ την έχω αυτή την αίσθηση... Και δυστυχώς, νομίζω ότι την έχουν αρκετοί.
Όσο για την ουρά μου, μα... και να ήθελα να την βγάλω απ΄ έξω, πώς θα μπορούσα; Εγώ δηλαδή δεν είμαι παρών, δεν είμαι μέλος αυτής της κοινωνίας; Δεν έχω ευθύνη;
Απλώς, κάποτε πρέπει να μάθουμε να διαχωρίζουμε και τις ευθύνες: άλλο να τις αποποιείσαι άλλο να τις διαχωρίζεις! Να τις ορίζεις καλύτερα. (Νομίζω.)
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 06, 2003 10:21 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο πληθυντικός δεν είναι απαραίτητος (Bugman και οχι Bugmen).
Εν τάχυ
Ο ΜΗ ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΣ!
Τα στελέχη ΔΕΛΕΑΣΤΗΚΑΝ για να συμμετέχουν. Διότι ζητούσαμε τον επαγγελματισμό τους. Και τα χρήματα που πέρνουν πρέπει να τα τιμήσουν. Αν παρ΄ελπίδα ήταν εθελοντές τότε ακόμα καλύτερα θα ήταν. Αλλά ο μη εθελοντής δεν είναι και κακός! Απλά μπορεί να μην βρίσκει χρόνο να ασχοληθεί. Με έναν άσσο και μερικά μηδενικά συνοδεία, αλλάζει κέφια!

ΡΙΧΤΗΣ-ΡΙΓΜΕΝΟΣ
Πρέπει να καταλάβεις ότι σε μια σχέση δουλειάς δεν υπάρχει εξ ορισμού ο ριγμένος και ο ρίχτης. Υπάρχει ο εργοδότης και ο υπάλληλος. Ο εργοδότης δίνει δουλειά στον υπάλληλο και αυτός την κάνει. Για να φτάσουμε στον ριγμένο και στον ρίχτη πρέπει να υπάρχει πρόβλημα στην εργασία. Όπως η απόδοση του εργαζόμενου, ή η μείωση της παρεχόμενης δουλειάς από τον εργοδότη. Η αιτία γι' αυτά έχει να κάνει με το ΠΡΟΪΌΝ που πουλάει ο εργοδότης και συμβάλει σε αυτό ο εργαζόμενος. Σε κάθε περίπτωση προβλήματος χάνουν και οι δύο.
Ριγμένος θα βγεί αυτός που θα καταλάβει ότι πληρώνει πολλά για λίγα, ή πληρώνεται λίγα για πολλά. Αλλά αυτό θα το συγκρίνει με παρόμοια θέση.

Οι μισθοί που πέρνουν τα στελέχη του Αθήνα 2004, να είσαι σύγουρος ότι είναι της τάξης των μιισθών των στελεχών σε ίδιες οργανώσεις.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Αντωνης
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 05 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 22
Τόπος: καλλιθεα-αττικης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 07, 2003 4:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν ξερω κατα ποσο νοιαζομαστε για το αν οι Aγωνες θα βοηθησουν τη χωρα μας αλλα τουλαχιστον ως προς τις διαφορες εγκαταστασεις (δρομοι ,εστιες κτλ.) θα βελτιωθουν.Βεβαια το θεμα ειναι και ποσο θα κοστισουν και εν τελει γιατι να πληρωσει ο ελληνικος λαος τη συμμαχια της κυβερνησης με διαφορες κατασκευαστικες εταιριες και τις αναμενομενες υπερκοστολογησεις.

ΟΜΩΣ ποιος απο εμας δε θα υπερκοστολογουσε εαν ειχε τη δυνατοτητα να το κανει?
Αν ειχαμε μια κατασκευαστικη εταιρια δε θα κυνηγουσαμε να παρουμε την ολυμπιαδα και κατ΄επεκταση τα εργα?

ΕΓΩ παντως θα το εκανα γιατι αλλιως θα ημουν το μεγαλυτερο κορο'ι'δο που θα ειχε περασει απο τουτη εδω τη χωρα
Γιατι οχι?Μηπως η ηθικη θα με σταματουσε?Εξαλλου η ηθικη σταματαει εκει που αρχιζει το κερδος ... ολα τα αλλα ειναι για να γεμιζουμε αραδες με θεωριες ,αοριστιες και αμπελοφιλοσοφιες.
Ενα ειναι σιγουρο:Εαν μπορουσαμε να πεσουμε στο βαζο με το μελι τοτε ολοι μας θα τρωγαμε και μαλιστα θα υπεραμυνομασταν σθεναρα την ολυμπιαδα και τα οφελη της.Τι θα μας εμποδιζε?Μηπως μας μεμψει ο καθε Μαριος οτι κατατρωμε το δημοσιο χρημα?ΚΑΙ?Οταν ομως θα καναμε απολογισμο τοτε εμεις θα βρισκομασταν με πολλα εκατομμυρια και ο Μαριος θα συνεχιζε να θετει ερωτηματα περι εθελοντισμου και ολυμπιαδας στις παραλιες της Ναξου.
ΚΑΙ επειδη θα μας συκοφαντουν ανακηρυσσοντας μας ανηθικους και ωφελιμιστες , τους ενημερωνουμε οτι τα χρηματα αυτα θα τα κανουμε βιβλια για αυτοβελτιωση,εκπαιδευτικα ταξιδια για το ανοιγμα των οριζοντων μας, δωρεες σε κοινοφελη ιδρυματα ,θα γινομασταν συγχρονοι Ρομπεν... γιατι καλυτερα Ρομπεν παρα να ψαχνω να βρω καποιον Ρομπεν μπας και με βοηθησει.
Συνοψιζοντας τα παραπανω σε ενα παραδειγμα :
¨Κυκλοφορει στην αγορα καποιο υποτιθεμενο παιχνιδι το οποιο περιεχει ενα στοχο(αυτον που κρεμαμε στον τοιχο) και τρια βελακια.Ο στοχος πωλειται με τρεις οψεις ,το προσωπο του πρωθυπουργου, το προσωπο της προεδρου του 2004 και τη φωτογραφια των αθανατων της ΔΟΕ
Στη συσκευασια αναγραφεται :Ξερετε ποιος ευθυνεται για το μεγαλο ολυμπιακο φαγοποτι?Επιθυμειτε να του το εκφρασετε προσωπο προς προσωπο?ΑΝ ναι ,τοτε δεν εχετε παρα να τον στησετε στον τοιχο απεναντι σας και να τον καρφωσετε!!!!!!!!!! ¨
ΑΝ ρωτουσαν παντως εμενα δε θα με πολυασχολουσε να βρω τη σωστη απαντηση ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!

Ετσι απλα για να αρχιζουμε να σκεφτομαστε σε σφαιρικα και οχι μονοδιαστατα

Arrow Τελειωνοντας ,περι εθελοντισμου ενα ειναι το πιο σωστο που εχω ακουσει:Οταν τριγυρω σου χορευουνε τα δισ ,ειναι ανοησια να εισαι εθελοντης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 07, 2003 9:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πολύ ωραία. φιλαράκια. Μπορεί με τον άσσο να μην τα καταφέρνετε, αλλά με τα μηδενικά τα πάτε μια χαρά... Wink
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 07, 2003 11:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο Αντώνης έχει ένα δίκαιο! Στηρίζει την αγωνία του για το αύριο στους αγώνες. Όχι στο αποτέλεσμα αυτών αλλά στο κέρδος που φέρνει η προετοιμασία. Πιθανόν για να ευχαριστήσει τους χρηματοδότες του, ώστε να συμπεριληφθεί στην λίστα των αυλικών των κατασκευαστών, να γίνει εθελοντής κατά τους αγώνες. Εκτός και αν έχει χρόνο και πείσμα ώστε να πουλάει π.χ. οικόπεδα στο φίλαθλο κοινό στις κερκίδες του σταδίου (μόνο έτσι βγάζεις εκατομμύρια γρήγορα, με τυρόπιτες θες εργολαβία όλους τους αγώνες)
Άρα ας συνοψίσουμε: μας είπε ο Αντώνης: Δε κάνετε καμιά δουλειά από το να το συζητάτε! Σωστό αυτό ΘΑ ήταν αν μας ρώταγε τι δουλειά κάνουμε πρώτα! Τώρα δεν είναι! Μας θίγει αλλά δεν βαριέσαι!
Η φιλοσοφία του κέρδους ισχύει όταν η εκτίμηση των πραγμάτων έχει στιγμιαία διάρκεια. Τότε σε κάνει να θες κάτι άλλο, άρα να ξανα-αγοράσεις. Από την άλλη ο βαθμός εκτίμησης των πραγμάτων δεν είναι ίδιος σε όλους μας. Και αυτό έχει να κάνει με την γνώση. Η προτροπή του Αντώνη αναφέρεται σε άτομα ομοίου σθένους. Είναι οι γνωστοί μελοφάγοι! Υπάρχουν όμως και άλλοι που το ψάχνουν το ζήτημα του μελιού και δεν πέφτουν με τα μούτρα!
Στο τέλος οι ψαγμένοι τρώνε ψητό ψωμί με λαδορίγανη και λένε ανέκδοτα για ξανθιές και γελάνε και ο Αντώνης τρώει μέλι και χαζογελάει στο ντουβάρι απέναντι, δείχνοντας ότι η πονηριά είναι προϊόν ατομικής κατανάλωσης.
Τι θέλω να πώ: Σιγά ρε φίλε Αντώνη, βρήκες μια δουλειά με λεφτά και κάτι έγινε. Το χρήμα είναι μέσο! Φέρνει και καλά και κακά. Από την άλλη η δουλειά απαιτεί και θυσίες και εθελοντικές ενέργειες. Εθελοντική εργασία, είναι και η εργασία υπεράνω καθηκόντων!
Σκέψου τα παρακάτω: Αν δεν χαρίσεις δεν πουλάς! Αν δεν χάσεις δεν κερδίζεις!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Αντωνης
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 05 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 22
Τόπος: καλλιθεα-αττικης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 08, 2003 3:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Aρχικα θα ηθελα να ζητησω συγγνωμη γιατι εχθες ηταν η πρωτη φορα κατα την οποια εγραψα την αποψη μου και δεν εγραψα καποιον χαιρετισμο

Συνεπως ,καλημερα

Εν συνεχεια , αγαπητε Bugman ,καταπιανωμενος απο τα τελευταια σου λογια

: Αν δεν χαρίσεις δεν πουλάς! Αν δεν χάσεις δεν κερδίζεις! :

κατανοω οτι γνωριζεις και υπεραμυνεσαι τη λογικη του διεθνους εμποριου και του παγκοσμιου μαρκετιγκ , εκεινο ομως που δε γνωριζω ειναι κατα ποσο την εχεις εφαρμοσει ή ανηκει στη φαρετρα των θεωρητικων τυποποιημενων απαντησεων που χρησιμοποιουνται για να κατακεραυνωσουν την οποιαδηποτε ξενη προς « το ηθικο και το υψιστο » αποψη

Επιπλεον θα ηθελα να μαθω και θα ειχε πολυ ενδιαφερον για τη συνεχεια της συζητησης αν η υποστηριξη σου προς τον εθελοντισμο (συγκεκριμενα για την ολυμπιαδα και οχι σε γενικο επιπεδο ) εχει συνοδευτει απο καποια αιτηση σου προς το 2004 για να γινεις και εσυ εθελοντης

Εαν οντως εχεις κανει αιτηση τοτε θα ηθελα να σε συγχαρω ως προς το οτι εχεις καταφερει να πραγματοποιησεις τα πιστευω σου αλλα παραλληλα θα ελεγα οτι ακροβατεις μεταξυ της αυτοπαγιδευσης και της αυτοαναιρεσης των αποψεων και τις ιδεων σου αφου τελικα θα υπηρετουσες το συστημα και την κερδοσκοπικη λογικη των ολυμπιακων αγωνων ,κοινως ενας ακομη εξαπατημενος

Εαν δεν εχεις κανει αιτηση θα εισαι εισαι ενας απο τους συνηθισμενους θεωρητικολογους που κοιτουν να αξιοποιουν την ενεργεια τους στη δουλεια τους (και δικαιως γιατι αλλιως πως θα επιβιωσουμε ) αλλα παραλληλα φροντιζουν να κηρυττουν το τι θα επρεπε και ποιο θα ηταν το σωστο να κανουμε αλλα την πραγματωση θα την αφηναμε για το διπλανο μας

Ακομα ,δε ρωτησα κανενα τη δουλεια κανει καθενας αφου ετσι και αλλιως δεν ειναι απαραιτητο , ποσο μαλλον να μεμψω τον οποιοδηποτε που δε γνωριζω , αλλα αγαπητε Bugman εσυ που καταλαβες οτι δουλευω σε κατασκευαστικη και θεωρεις οτι γλειφω αφεντικα? Δηλαδη αφενος θεωρεις οτι προσβαλω τη δουλεια των αναγνωστων και δε θα επρεπε να αναφερομαι αφου δεν τους γνωριζω και αφετερου με στιλιτευεις για αφεντολαγνεια διχως να με ξερεις προσωπικα ? Μηπως ακροβατεις παλι.........?

Arrow Για τους λατρεις της αποδεδειγμενης αποψης ,θα ηθελα να ανφερω οτι στο παγκοσμιο πρωταθλημα στιβου του 1997,που εγινε στην Αθηνα ,ειχαν προκηρυξει θεσεις εθελοντων (γυρω στις 800).Επειδη δεν ειχαν συμπληρωθει εγκαιρα ολες ,τοτε τις εναπομεινουσες τις επαναπροκηρυξαν με μισθο 750.000 δρχ . και προφανως τις κατελαβαν οσοι συγγενεις και φιλοι το ηξεραν

Συνεπως γιατι να κανουμε τα κορόιδα περι δηθεν εξυπηρετησης της πατριδας ?
ΑΝ ομως δε δηλωνε εθελοντης κανεις τοτε θα αναγκαζοντουσαν να προσλαβουν και μερικα χρηματα να επιστραφουν στον ελληνικο λαο και ιδιαιτερα σε ανθρωπους ανεργους .

ΤΟ κατεστημενο ετσι το χτυπουν , ΚΥΡΙΟΙ Wink


Υπεραμυνομαστε τη θεωρια καλυτερα οταν την πραγματοποιουμε κιολας,τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 08, 2003 5:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε Αντώνη,
Σε χαιρετώ στο φόρουμ αυτό
Το θέμα αν ακροβατώ ή όχι, με την συνάφεια της θεωρείας με την πράξη, έχει πολύ κουβέντα μέσα.
Πρώτα να σου πω ότι δεν είμαι εθελοντής. Διότι έχω μαγαζί στην Πρέβεζα (Φωτογραφείο) και δεν μπορώ να προσφέρω κάτι με την παρουσία μου στην διοργάνωση.
Να σου πω και επιπλέον ότι μου αρέσει να είμαι ακριβολόγος. Οπότε να διαβάζεις προσεκτικά τι γράφω. Λέω πιθανόν εκεί που δεν γνωρίζω. Επίσης για τον μη εθελοντή έχω γράψει: ...μπορεί να μην βρίσκει χρόνο να ασχοληθεί. (όπως εγώ!)
Η πρακτική που αναφέρεις για το 1997, δεν μου λέει πολλά. Φανερώνει μια πτυχή κακής οργάνωσης. Αλλά μια πτυχή δεν αλλάζει την χρησιμότητα του σκεπάσματος! Που σημαίνει ότι πρέπει να ξεφύγουμε από την λογική της μαύρης βούλας και να κοιτάμε το προσφερόμενο σεντόνι ολόκληρο στην κάθε περίπτωση. Διαφορετικά το παίζουμε ελεγκτές ενώ δεν είμαστε!
Περί κατεστημένου
Όποιος δε κτυπάει το κατεστημένο, κτυπάει το κεφάλι του στον βράχο! Αυτό που χρειάζεται να γίνει είναι η αλλαγή του κατεστημένου που θα έλθει με την απόφαση των πολλών και όχι του ενός. Και επειδή το καταστημένο είναι η Δημοκρατία μας, η απόφαση των πολλών είναι δυνατή χωρίς αγώνες. Αν μου πεις βέβαια ότι δεν θα έχουμε απόδοση, ενώ μια μικρή τυρρανία σώφρονων ανθρώπων θα μπορούσε να φέρει τα πράγματα στον ίσιο δρόμο, δεν θα διαφωνήσω! Αρκεί να το ζητήσει αυτό η δημοκρατία, ο λαός. Αλλά αυτό μέσα από τους αντιπρόσωσπούς του, τους βουλευτές. Θεσμικά, σήμερα, δεν γίνεται αλλά οι θεσμοί αλλάζουν όποτε θέλουμε!

Τα άλλα περί μισθοδοσίας είναι μια ανακατανομή πόρων. Τα παίρνουν από μας και τα δίνουν στους άνεργους οι οποίοι θα τα ξαναδώσουν σε μας (εμείς οι έμποροι λέω, βάζω και σένα μέσα), διότι χρήματα δεν έφαγε κανείς κυριολεκτικά!

Να ξανασκεφτείς τι σημαίνει κατανοώ και καταλογίζω. Εδώ κατανοούμε πραγματικότητες και συζητάμε πάνω σε αυτές. Δεν καταλογίζουμε ευθύνες αν και μπορεί να προκύπτουν, διότι δεν είμαστε υπόλογοι γι' αυτά που συζητάμε. Βεβαίως συντελούμε και μεις στην διαμόρφωση της πραγματικότητας, αλλά νομικά, υπόλογος είναι αυτός που έχει το πρόσταγμα να κάνει κάτι σε αυτόν που του το δίνει. Άρα καταλογίζω κάτι σε κάποιον σημαίνει ότι απευθύνω τον λόγο μου στον ανώτερό του -διευθυντή ή διοικητή ή προϊστάμενο)!

Άρα αυτό το βήμα δεν είναι βήμα για να κατολογίζουμε πρακτικές προς συμμόρφωση αλλά να κατανοούμε πρακτικές προς γνώση (και ίσως δική μας συμμόρφωση!)

Καλό Απόγευμα
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΘΥΜΟΣΟΦΟΣ
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 05 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 08, 2003 10:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλοι μου, εκτιμώ ειλικρινά ότι είστε ελεύθεροι δημοκρατικώς σκεπτόμενοι ΠΟΛΙΤΕΣ! Παρά ταύτα θεωρώ εσφαλμένη τη στάση σας να κατηγορεί ο ένας ΠΟΛΙΤΗΣ τον άλλο ΠΟΛΙΤΗ. Προσωπικώς δεν έχω στόχο να θίξω κανέναν από εσάς. Εξάλλου, κοινός μας στόχος είναι να θίξουμε από κοινού τα κακώς κείμενα. Τείνω να συμφωνήσω με την άποψη του Αντώνη γιατί πιστεύω ότι οτιδήποτε και αν πράξουμε οδηγούμαστε ως ένα βαθμό από ιδιοτέλεια. Δηλαδή, π.χ. οργανωνόμαστε σε κοινωνίες όχι μόνο γιατί αναζητάμε τη Δημοκρατία αλλά για να μπορέσουμε να επιβιώσουμε πρωτίστως. Ακόμη δηλώνουμε πίστη στη θρησκεία των προγόνων μας όχι μόνο από την αγνή μας προς τον Χριστό αλλά και επειδή μας το επιβάλλει εν μέρει η κοινωνία.(Ρωτηθήκαμε στα 2 χρόνια μας αν επιθυμούμε να βαπτιστούμε στο όνομα του αληθινού και φιλελεύθερου Θεού μαςWink Έτσι, οδηγούμε στο συμπέρασμα ότι ορισμένες ενέργειές μας επηρεάζονται όχι μόνο από την ελεύθερη βούλησή μας αλλά και από κάποιες κοινωνικές συμβάσεις.

Υ.Γ: Επαναλαμβάνω ότι ίσως να αντιλαμβάνομαι από αυτή την οπτική γωνία τα δρώμενα της ελληνικής κοινωνίας εξαιτίας των μόλις 15 χρόνων μου. Δηλώνω προς αποφυγήν κάθε φύσεως παρεξηγήσεων ότι είμαι περήφανος για την Πατρίδα μου, την Ελλάδα, και για τη θρησκεία μου, την Ελληνορθόδοξη Χριστιανοσύνη. Ευχαριστώ!
Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΘΥΜΟΣΟΦΟΣ
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 05 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 08, 2003 10:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλοι μου, εκτιμώ ειλικρινά ότι είστε ελεύθεροι δημοκρατικώς σκεπτόμενοι ΠΟΛΙΤΕΣ! Παρά ταύτα θεωρώ εσφαλμένη τη στάση σας να κατηγορεί ο ένας ΠΟΛΙΤΗΣ τον άλλο ΠΟΛΙΤΗ. Προσωπικώς δεν έχω στόχο να θίξω κανέναν από εσάς. Εξάλλου, κοινός μας στόχος είναι να θίξουμε από κοινού τα κακώς κείμενα. Τείνω να συμφωνήσω με την άποψη του Αντώνη γιατί πιστεύω ότι οτιδήποτε και αν πράξουμε οδηγούμαστε ως ένα βαθμό από ιδιοτέλεια. Δηλαδή, π.χ. οργανωνόμαστε σε κοινωνίες όχι μόνο γιατί αναζητάμε τη Δημοκρατία αλλά για να μπορέσουμε να επιβιώσουμε πρωτίστως. Ακόμη δηλώνουμε πίστη στη θρησκεία των προγόνων μας όχι μόνο από την αγνή μας προς τον Χριστό αλλά και επειδή μας το επιβάλλει εν μέρει η κοινωνία.(Ρωτηθήκαμε στα 2 χρόνια μας αν επιθυμούμε να βαπτιστούμε στο όνομα του αληθινού και φιλελεύθερου Θεού μαςWink Έτσι, οδηγούμε στο συμπέρασμα ότι ορισμένες ενέργειές μας επηρεάζονται όχι μόνο από την ελεύθερη βούλησή μας αλλά και από κάποιες κοινωνικές συμβάσεις.

Υ.Γ: Επαναλαμβάνω ότι ίσως να αντιλαμβάνομαι από αυτή την οπτική γωνία τα δρώμενα της ελληνικής κοινωνίας εξαιτίας των μόλις 15 χρόνων μου. Δηλώνω προς αποφυγήν κάθε φύσεως παρεξηγήσεων ότι είμαι περήφανος για την Πατρίδα μου, την Ελλάδα, και για τη θρησκεία μου, την Ελληνορθόδοξη Χριστιανοσύνη. Ευχαριστώ!
Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
tai
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 123
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 08, 2003 1:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θυμόσοφε χαιρετίσματα και από εμένα

Bugman Γι' αυτό τον λόγο μιλήσαμε για την σπουδαιότητα των αγώνων σε εθνικό επίπεδο.
Θα ήθελα να μάθω φίλε μου τι κέρδος θα έχει το έθνος από τους αγώνες, που δεν θα μπορούσε να το κερδίσει χωρίς αυτό το τεράστιο χρέος. Question


Το δέσιμο του γλυκού έχει έτσι: AN Exclamation η απόφαση είναι του κόσμου και αυτοί που ανάλαβαν στο όνομα του κόσμου αυτού ζητήσουν εθελοντές για να φέρουν σε πέρας την ΔΙΑΤΕΤΑΓΜΕΝΗ εργασία τους, τότε γιατί ο κόσμος να μην βοηθήσει;
Αν ΔΕΝ Exclamation είναι? Question



Έγιναν κάποια έργα χάριν ολυμπιακών αγώνων. θα έπρεπε να γίνονταν ια χάριν των ελλήνων πολιτών.
Δεν είχαν γίνει λόγο ελλείψεως χρημάτων.
Λένε.
Άρα βγήκαμε από τον προϋπολογισμό μας και από τα σχέδια μας,
Η,
τόσο καιρό κοπριτεύανε οι κυβερνώντες και μας δουλεύανε. Evil or Very Mad
Αν ισχύει το πρώτο την βάψαμε. Confused
Αν το δεύτερο, ποιος τους υποχρέωσε?
Είτε έτσι είτε αλλιώς, είμαστε Η χρεωμένοι μαλ.κες, Η σκέτοι μαλ.κες. Τώρα μας ζητούν να γίνουμε και εθελοντές μαλ.κες. Question
_________________
ΓΙΑ Ν"ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ. ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Αντωνης
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 05 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 22
Τόπος: καλλιθεα-αττικης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 08, 2003 6:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

καλησπερα σε ολους

τα εργα αργησαν για 2 λογους

πρωτον, λογω της επικειμενης ενταξης της Ελλαδας στην ΟΝΕ (τωρα ΕΕ ) επρεπε οσο το δυνατον τα εργα να πανε χρονικα αργοτερα ωστε να μην επιβαρυνεται ο κρατικος προ'υ'πολογισμος και να καταφερουμε να πιασουμε τα ορια που εθετε η Ευρωπη

δευτερον ,να μειωσουν τον εναπομεινον χρονο για τις δημοπρατησεις των εργων ωστε προφασιζομενοι το χρονικο στενεμα να παρακαμψουν τις τυπικες διαδικασιες και να προχωρησουν σε απευθειας αναθεσεις.Βεβαια οι αναθεσεις γινονταν σε εταιριες κυβερνητικων συμφεροντων !!!!
Συνεπως οι πολιτικοι δεν αργοπορουσαν λογω ανικανοτητας ή ανορεξιας αλλα για να επιτυχουν τους σκοπους


ΠΡΟΣΕΞΤΕ , οτι αρκετα συντομα θα γινει αναθεση σε ιδιωτη για παροχη ηλεκτρικης ισχυος 2MW , η οποια θα ειναι απαραιτητη κατα τη διαρκεια των Αγωνων

Βεβαια ολα αυτα τα χρονια οι υπουργοι βεβαιωναν οτι δε θα ειναι απαραιτητη περισσοτερη ηλ. ενεργεια.ΓΙΑΤΙ? Μα για να περασει ο χρονος , να "θυμηθουν" οτι τωρα χρειαζονται επιπλεον ενεργεια και λογω χρονικου στενεματος να παρακαμψουν τις τυπικες διαδικασιες και να αναθεσουν το εργο σε οποια εταιρια επιθυμουν , ωστε να εχει γινει το εργο πριν την εναρξη των Αγωνων !!!!!!!!!


ΜΕ ΤΟΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ ,καληνυχτα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 08, 2003 11:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tai, το ΑΝ δεν το έβαλα κατά λάθος! Σημαίνει πολλά πράγματα. Παράδειγμα πώς η απόφαση του κόσμου είναι συνδεδεμένη με την ελπίδα για καλύτερες μέρες και αυτό συνδεδεμένο με την λιτότητα που εφάρμοζε χρόνια το ΠΑΣΟΚ, το οποίο συνδέται πάλι με τον κόσμο διότι αυτός το έβγαλε βλέποντας την τότε κατάσταση με την ΝΔ. Η οποία βγήκε από τον κόσμο όταν είδε την διαφθορά του '89. Αφού όμως ο κόσμος καρπώθηκε την πρώτη τετραετία του ΠΑΣΟΚ, τα "αγροτικά" (ουϊσκάκι για τους αγρότες σε μια εποχή που ένιωσαν ότι είχαν λεφτά να το αγοράσουν), στένεψε λίγο με την δεύτερη και τον άχαρο τότε Σιμήτη που για αντιστάθμισμα του έδωσαν άρτο και θέαμα -βλέπε ολυμπιακό- καί ήταν επόμενο να υπάρξουν δωράκια -μαύρα- ως αντιλιτότητα. Και τρέχα γύρευ όσο πας πίσω. Οπότε το ΑΝ είναι μια λογική φραγή για να αποφύγεις τα κατεβατά στον λόγο!
Δεν γλιτώνεις όμως από τον tai Laughing
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 2 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center