Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ίδρυση ιδιωτικών ΑΕΙ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Για το χώρο του Πανεπιστημίου
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
freakshow
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 314
Τόπος: N/A

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 08, 2009 12:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Α)
Αν πάρουμε την κατάσταση δεδομένη και αυθύπαρκτη τι έχουμε?
Ιδιωτική ανώτατη εκπαίδευση έχουμε? ΟΧΙ.
Δημόσια ανώτατη εκπαίδευση έχουμε? ΝΑΙ.
Μας χαλάει κάτι στην δημόσια ανώτατη εκπαίδευση που έχουμε? ΝΑΙ

Τι μας χαλάει?
Τα ΑΕΙ της χώρας, υπολέιτουργούν, δεν χρηματοδοτούνται (και μέρος όσων παίρνουν τρώγονται ενίοτε ενδοπανεπιστιμιακά), δεν κάνουν έρευνα, είναι ευτροφικά δυσκίνητα, δίνουν πασαλέιμένη και πρόχειρη γνώση, δεν αξιολογούνται αντικειμενικά κ.α.

Ρωτάω εγω τώρα:
ΠΟΙΟΣ ΜΗ ΨΥΧΟΠΑΘΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΑ ΕΒΡΙΣΚΕ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΩΝ ΔΗ-ΜΟ-ΣΙ-ΩΝ ΑΕΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ: "Ε ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΧΟΥΜΕ ΥΨΗΛΟΤΕΡΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΠΟΥΔΩΝ?"

Δηλαδή το τωρινό πρόβλημα είναι τα ηδη υπάρχοντα δημόσια ΑΕΙ και μεις το λύνουμε παρακαμπτωντάς το? "Α σιγά μωρέ δημόσιο ΑΕΙ είναι, πάντα σκατά ήταν, δόξα τα λεφτά του μπαμπά μου εγώ πάω σε ιδιωτικό?"

Ας λύσουμε αυτή τη θηριώδη παθογένεια που κατατρωέι ως σαν καρκίνωμα όλη την ελληνική δομή και μετά μιλάμε για ιδιωτικά ΑΕΙ η ιδιωτικά τρόλλει ξερωγω, αλλιώς:

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΑΕΙ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΕΚΤΟΣ ΚΙΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΔΕ ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ.


Β)
Προσωπική μου ρομαντική προφανώς πεποίθηση είναι πως επιλέγεις να μπείς στην ανώτατη εκπαίδευση επειδή αγαπάς έναν κλάδο, έναν τομεα, αγαπάς τη μόρφωση, την ζητάς και θες να λάβεις και να προσφέρεις σε αυτή. Σέβομαι μεν, δεν καταλαβαίνω δε, πως κάποιος που για οποιονδήποτε λόγο μετα βίας παίρνει απολυτήριο ή διαφανώς είναι αυτο που λέμε "δεν τα παίρνει τα γράμματα", επιζητά να μπεί σε έναν πανεπιστημιακό φορέα. Το επιχείρημα μου σαυτό είναι το απλό, πιάσε κάθε χρόνο όσους φεύγουν για BSc στο εξωτερικό και ρώτα τους, Αν είχες περάσει στην Ελλάδα σε τμήμα της επιλογής σου, θα εξακολουθούσες να θές να δώσουν οι δικοί σου το οίκοπεδο που έχουν στο χαλκούτσι γιανα αγοράσεις ένα πτυχιο απτην Αγγλία? Το στατιστικό αποτέλεσμα δικό σας.


Γ)
Η Δική μου αστεία πρόταση (η εναλλακτική δηλαδή γιατί η πρωτεύουσα είναι να προσπαθήσουμε σοβαρά να θεραπεύσουμε τα δημόσια ΑΕΙ):

*ΑΣ ΓΙΝΟΥΝ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΑΛΙΣΤΑ
*ΝΑ ΓΙΝΕΣΑΙ ΔΕΚΤΟΣ ΣΑΥΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΙΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΜΟΙΩΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ
*ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΔΑΚΤΡΑ πχ 30 000++ ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΙ ΤΟΣΟ ΥΨΗΛΟΥ ΠΟΙΟΤΙΚΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ
*ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΤΑ TOP ΔΗΜΟΣΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΙ ΤΟΣΟ ΥΨΗΛΟΥ ΠΟΙΟΤΙΚΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ.

Θες κύριε γαμάτη μόρφωση? θέλω
Θέλεις ανταπόκριση με την αγορά εργασίας μετά? θέλω
Θέλεις έρευνα, κρίση καθηγητών, up to date συγγράμματα, εξοπλισμό? θέλω

Τότε σκίσου στο διάβασμα και σκάσε και έναν σκασμό λεφτά (τουλάχιστον στην εγχώρια οικονομία γιατί την αλλοδαπή την ταίσαμε καλα).

Αφενός ενα και πολλά λέω τέτοια ιδιωτικά να έμενε όρθιο, αφετέρου ίσως να ήταν και αιτία δημιουργίας ευγενούς άμυλας και με τα δημόσια τουτέστιν τράβα με να σε τραβώ νανεβούμε το βουνό.

Εκεί να δεις τι έχει να γίνει, το τσιμπούκι της μαιμούς (και γω θα κάθομαι και θα γελάω).
_________________
Αν δε σε νοιάζει που πας, δε θα χαθείς ποτέ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 08, 2009 2:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να τώρα θα ακούσουμε τις προτάσεις των κομμάτων για την παιδεία....

Θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.......
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Για το χώρο του Πανεπιστημίου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center