Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΕΙ ΟΛΑ
ΝΑΙ
0%
 0%  [ 0 ]
ΟΧΙ
100%
 100%  [ 1 ]
Σύνολο Ψήφων : 1

Συγγραφέας Μήνυμα
Θεμελίνα
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 12, 2004 10:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλημερα iason.Αν ο Σωκρατης ζουσε σημερα δεν ξερω με ποιον θα γελουσε περισσοτερο με αυτον που αποδεχεται το γεγονος οτι δεν εν οιδε οτι ουδεν ειδε ή με αυτον τον απολυτο τροποτου καθε ενα που λεει οτι ξερει.Ο Σωκρατης θεωρουσε τον εαυτο του φιλο-σοφο.Εραστη της σοφιας και αυτο που εκανe μια ζωη ηταν να προσπαθει να την κατακτησει.Με το εν οιδα οτι ουδεν ειδα δεν εννοει δεν ξερω τιποτα αλλα οτι εχει μαθει μεχρι στιγμης ειναι απλα μια σταγονα στον ωκεανο της σοφιας και σαυτων που υπαρχουν προς ανακαλυψη.Σοφια δεν ειναι η γνωση καθαρα και μονο αυτη.Αν εσυ μωρο μου ξερεις να μου μιλας για μαθηματικα και ιστορια και ενα σωρο αλλα τετοια μπες στο κοπο να με γνωρισεις καλυτερα για να σου δειξω και αλλα μονοπατια που εχει η σοφια.Αυτα που ξερεις εγω δεν τα ξερω.Και αυτα που εγω ξερω δεν τα ξερεις εσυ.Εγω θελω να μαθω απο σενα εσυ νομιζεις οτι τα ξερεις ολα.Μαθε λοιπον αφου αναφερεις τον Σωκρατη και τον αντιγραφεις απτην αναποδη οτι λιγος σεβασμος και ταπεινοτητα δεν εβλαψε κανενα.και το μονο που ισωσ να χρειαζεται ενας καλος φιλοσοφος ειναι η ικανοτητα να απορει.Οι επικινδυνοι ειναι αυτοι που κανουν ερωτησεις.Οι απαντησεις δεν κρυβουνκανενα απολυτως κινδυνο.Αλλα μια και μοναδικη ερωτηση μπορει να προκαλεσει περισσοτερη αναστατωση απο χιλιαδες απαντησεις.]Καλησου μερα κατα τα αλλα γλυκε μου iason-ουλη Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης

Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 12, 2004 11:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εξυπνάδα είναι να προβλέψεις δέκα κινήσεις στο σκάκι. Σοφία είναι να κλείσεις το σκάκι την στιγμή που χρειάζεται, γιατί η ζωή δεν είναι μόνο το σκάκι.
Όσο για την θεμελίνα σίγουρα αισθάνεται σκεπτικώς (διατυπώνει και εξηγεί τα αισιθήματά της) και σκέπτεται αισθαντικώς (ξεκινάει από το μωρό της για να φτάσει στον φιλόσοφό της).
Όσο για τον Bugman, είναι απροσδιόριστο το πού θέλει να φτάσει! Συνέχεια ανακαλύπτει νέους δρόμους! Δύσκολη η εκλογή πορείας! Χαρά (δρόμος, ελπίδα) και στεναχώρια (εκλογή, απόφαση) πάνε πακέτο.

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Bugman στις Τρι Ιαν 13, 2004 2:11 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Θεμελίνα
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 12, 2004 11:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σωστα Βugman ασε την Ιθακη να περιμενει.Αν δεν εισουν μια "σκεπτομενη μηχανη"καπως ετσι θα το περιεγραφες.Το καλο με σενα δεν ειναι οτι εισαι απλα" μηχανη" ειναι οτι εισαι "σκεπτομενη".Ειδες καλε ολα αναγνωριζονται καποια στιγμη.Κρατα!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
iason
Πρύτανης

Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 13, 2004 3:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Εγω θελω να μαθω απο σενα εσυ νομιζεις οτι τα ξερεις ολα

Εγώ θα έλεγα κάπως αλλιώς: Εγώ θέλω να μάθω απο σένα αυτό που εσυ νομίζεις οτι ξερεις. Και δεν ξέρεις αυτό που θα ήθελα να δεις, τον αυτοσαρκασμό μου. Δεν σου ζήτησα να μου ερμηνεύσεις τον Σωκράτη, αλλά εμμέσως εμένα. Το άλλο μονοπάτι της γνώσης είναι η αυτογνωσία. Αντιγράφω έναν Σωκράτη με το καρμπόν ανάποδα, όχι ασεβώντας απέναντί του αλλά προσπαθώντας να σεβαστώ τον εαυτό μου. Κάθε αποτυχία παρακαλώ χρεωσέ τη σε μένα, όχι στο Σωκράτη. Μια επικίνδυνη ερώτηση έκανα καλή μου Θεμελίνα, και σε ευχαριστώ βαθύτατα για την αγάπη σου να με προστατέψεις από τον κίνδυνο, σου ανταποδίδω τα πολλά φιλάκια σου, κρίνω τους άλλους πρώτα από τις προθέσεις τους. Απλώς θα ήθελα να με αναστατώσεις λίγο περισσότερο. Cool Smile
Bugman
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 13, 2004 3:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπράβω iason και θεμελίνα, δείξατε την αναλογικότητα της σκέψης σας! Την μαθηματική σας λογική, ακόμα και στις φιλοφρονήσεις! Αμοιβαία τα αισθήματα! (Αμοιβαία, κατά το ανάλογα ή κατά το συμπληρωματικάWink
Αν όμως σκεφθούμε ότι όλη ή συζήτηση έφθασε εδώ με ολίγο αυτοσαρκασμό, τότε μάλλον δανεικά είναι τα αισθήματα με καρμπόν ανάποδο από το αρχικό "πηγαίο" αίσθημα του Σωκράτη.
Το ανάποδο κολλάει στην χρησιμότητα. Ο Σωκράτης έφτασε στο αποτέλεσμα αυτό, σεις ξεκινάτε διαμορφώνοντας αυτό.
Εγώ δεν εστερνίζομαι τίποτα μέχρι να αποδείξω ότι σε κάθε θετικό θα βρώ και το αρνητικό του! Δεν είναι τυχαίο ότι έχω δώσει δυο γνωμικά. Το δεύτερο (ότι η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί...) καλύπτει μια αρνητική άποψη του πρώτου (γιατί μπορεί να παίρνεις χαρά και με το χρήμα που βγάζεις σκορπόντας γνώση!). Αλλά και το δεύτερο χωρίς το πρώτο, θα σήμαινε ότι δεν μεταβιβάζω την γνώση γιατί δεν αξίζει χωρίς πώληση.

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 13, 2004 5:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τολμώ να συμπληρώσω: αν δεν πιστεύεις ότι είσαι ένας εν δυνάμει Σωκράτης, δεν θα προχωρήσεις. Παράδοξο δε δείχνει;
Bugman
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 13, 2004 10:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εν δυνάμει μπορείς να λες ότι είσαι ότι θέλεις. Εν στάσει είναι το ζήτημα! Όταν σε ρωτήσουν: Τώρα ποια στάση κρατάς; Αυτή η στάση πρέπει να ορίζεται!
Γενικά όμως για να προχωρήσεις, να αλλάξεις στάση πρέπει να πιστέψεις σε κάτι άλλο, το οποίο να ορίζεται. Τελικά πιο πολύ είσαι σταθερός σε κάτι παρά ενδυνάμει (μεταλλασόμενος). Αυτό συμβαίνει γιατί θες χρόνο για να καταλάβεις και να αποφασίσεις να κινηθείς.
ΑΝ και εφόσον η κινησή σου έχει ομοιότητες με τον Σωκράτη, τότε εν δυνάμει είσαι Σωκράτης. (πιάσε το αυγό και κούρευτο, που λέμε!)
Δεν είναι λοιπόν παράδοξο ως γεγονός, αυτό που είπες iason, αλλά σχεδόν απίθανο! Είναι παράδοξο όμως κάτι απίθανο να είναι και κανόνας!

Επιστροφή στην κορυφή
Θεμελίνα
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 13, 2004 10:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[ Iason-νουλινακο μου αφου το θετεις ετσι τοτε καλα κανεις και κανεις οτι κανεις.Μου αρεσει που σε σενα καπου καπου διακρινω πινελιες ρομαντισμου.Μου αρεσει που αναφερεσαι συχνα σε λαικα ασματα.Θα χαιρομουν αν σε εβλεπα να τα χορευεις κιολας.Σκοπο δεν εχω να σε αναστατωσω.(Αληθεια αναστατωνεσαι?Και αν ναι αφηνεις τον εαυτο σου ελευθερο να το δειξει?)Iason-ουλι μου εισαι γλυκουλης!!!!!!! Embarassed Embarassed Embarassed Ελα τωρα μη ντρεπεσαι.Σου δινω ενα λογο παραπανω για να εκτιμας τον εαυτο σου.

Υ.Γ.Φανταζεσαι αν ο μαθητης της ιστοριας μου απεδιδε το γεγονος οτι ο σοφος δεν ειδε το γεματο φλυτζανι και εξακολουθουσε να το γεμιζει,στο οτι ο ο γεροντας απορροφηθικε απτο λογο του?Υπαρχουν και τετοια ατομα ξερεις>!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Bugman
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 13, 2004 10:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σημασία δεν έχει από που ξεκίνησες για να φτάσεις στον λόγο αλλά ο λόγος καθαρά. Διότι αν ο λόγος δεν είναι καθαρός τότε είναι σύνθημα και για να μπούμε στο νόημα θα έπρεπε να υπήρχε κατάλληλος λόγος που να επιβεβαιώνει το σύνθημα αυτό!
Π.χ. Βλέπεις ένα άτομο να σου κλείνει το μάτι! Υποθέτεις έναν λόγο που ταιριάζει με την περίπτωση!(Καμάκι!;!ΚαλόπιασμαWink
Βλέπεις ένα γέρο να συνεχίζει να γεμίζει το γεμάτο φλιτζάνι καθώς μιλάς. Υποθέτεις ότι ο γέρος κοκάλωσε από αυτά που λες. Εν τέλει σου λέει ό γέρος ότι το έκανε για να σου δώσει να καταλάβεις ότι το φλιτζάνι είσαι εσύ και δεν μπορείς να δεχτείς τίποτα παραπάνω όσο και αν σου βάζει αυτός! Τρίχες κατσαρές, αν δεν δεχτείς ότι είναι σοφός. Αλλά για να το δεχτείς σημαίνει ότι "ήξερες" πριν το "κόλπο" με το φλιτζάνι ότι είναι ένας σοφός, από φήμη προφανώς!
Το άτομο θεμελίνα δεν το καθορίζει ο τρίτος. Ο κάθε τρίτος καθορίζει στον βαθμό που τον επιρρεάζει αν είναι καλή η κακή μια πράξη μας. Το τι θέλαμε πριν, το τι θέλουμε τώρα, το τι θα θέλουμε μετά, είναι δικό μας πράγμα, άπιαστο όνειρο για τον κάθε τρίτο.
Ο τρίτος επεμβαίνει στα μέσα. Τα μέσα είναι πράγματα που τα αγγίζουμε όλοι, άλλα λίγοι σε βάθος. Δυστυχώς τα μέσα μπορεί να τα διαθέτει και αυτός που δεν τα χρησιμοποιεί. Τελικά έχουμε διαφορετικότητα στις πράξεις μας αν πούμε ότι σε κάτι έχουμε την ίδια θέληση, από την ύπαρξη των ή όχι των μέσων.
Από μαθηματική άποψη, το σύνολο των μέσων, των ατόμων και των θελήσεών μας μπορεί να δείξει τις επόμενες πράξεις μας. Από πρακτική άποψη αυτό δεν μπορεί να υπολογιστεί! Εκτός και αν κάποιος το καταφέρει! Να ένα μαθηματικό ερώτημα!

Επιστροφή στην κορυφή
iason
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 13, 2004 10:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βλέπω μου την πέφτετε και οι δύο, ο καθένας με τον τρόπο του.

Μια φορά, βλέπει ένας έναν Κινέζο. Από πού είσαι συ βρε; του λέει. Από την Κίνα. Μπράβο. Από ποια πόλη; Από το Πεκίνο. Μωρέ μπράβο! Σε ποια συνοικία βρε μένεις; Στην Τσινγκ. Μπράβο βρε, σοβαρά; Είσαι από το Τσινγκ σοβαρά; Σε ποιο δρόμο; Οδός Τσουνγκ. Άντε βρε! Έλα τώρα. Σε ποιον αριθμό; Στο 45. Καλά, έλα τώρα! Σε ποιον όροφο; Πέμπτον όροφο. Σε ποιο διαμέρισμα βρε μένεις; Πρώτο δεξιά από το ασανσέρ. Καλά ρε, του Μήτσου είσαι; Κι εγώ πώς δε σε ξέρω;

Θεμελινούλα μου γλυκειά, αυτό που παίρνουμε από τους άλλους δεν ταυτίζεται πάντα με αυτό που οι άλλοι μας δίνουν. Και ευτυχώς που είναι έτσι! Για σκέψου τα εξής δυο πράγματα:

Θα ήθελες να εισπράττεις από τους άλλους μόνο αυτό που εκείνοι θέλουν να σου προσφέρουν, όταν διακρίνεις ότι εσύ θα άξιζες κάτι περισσότερο;

Θα ήθελες να δώσεις εσύ στους άλλους μόνο αυτό που αυτοί θα ήθελαν να πάρουν από σένα, όταν διακρίνεις ότι αυτοί θα άξιζαν κάτι περισσότερο;

Να λοιπόν πόσο πολύπλοκος μπορεί να είναι ένας ορισμός του ανθρώπου, πόσο διαφορετικός από ένα μαθηματικό ορισμό! Ο bugman κάνει τον Κινέζο, η Θεμελίνα δεν κάνει τη γλυκειά αλλά είναι πράγματι, εκεί είναι η διαφορά. Όσο για μένα το ντροπαλό, αφήστε με να χάφτω την αγάπη σας. Φιλάκια. Cool
Bugman
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 13, 2004 11:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ψυχραιμία! Συζήτηση γίνεται για να βγει μια συμφωνία. Δεν ξεκινάμε για να διαφωνίσουμε. Ανευ συζήτησης δεν θα υπήρχε τριβή μεταξύ των συζητητών. Ανευ τριβής δεν θα μπορούσες να πεις μου την πέφτεις! Το ότι το λες όμως το κάνεις μέρος της συζήτησης οπότε με κάνεις να πω: δεν συμφωνώ, πάμε παρακάτω!

Επιστροφή στην κορυφή
iason
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 14, 2004 12:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εσύ ψυχραιμία, μαθηματικέ μου! Με αφήνεις να υποθέσω ότι τα δικά μου μαθηματικά δεν τα έπιασες... Laughing
Bugman
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 14, 2004 1:36 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να είσαι σίγουρος! Η απάθειά μου σκάει γάϊδαρο! Μαθηματικά το διατύπωσα!

Επιστροφή στην κορυφή
iason
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 14, 2004 9:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τον γάιδαρο σίγουρα, μαθηματικά τον διατύπωσες. Για τα υπόλοιπα δεν είμαι πολύ σίγουρος.
Παράθεση:
Το ότι το λες όμως το κάνεις μέρος της συζήτησης οπότε με κάνεις να πω: δεν συμφωνώ, πάμε παρακάτω!

Κοίτα, στη δική μου ιασώνεια γεωμετρία τέτοιες συναρτήσεις δεν υπάρχουν. Εκεί, οφείλεις να μένεις στη συζήτηση είτε συμφωνείς είτε διαφωνείς και χωρίς όρους.
Επίσης, εγώ δεν συζητάω, ούτε για να συμφωνήσω ούτε για να διαφωνήσω. Καμιά φορά αυξάνω λιγάκι τον συντελεστή τριβής (εξ ου το "μου την πέσατε" π.χ.), όχι για μένα, όχι για σένα, αλλά για όλους. Ελπίζω μονάχα να μην πληγώνω τις "Θεμελίνες", που τίποτα δε χρωστάνε βέβαια, με πονάει αυτό, πρώτος πονάω, αλλά ελπίζω σε μια κατανόηση. Πεισματικά εξακολουθώ να βάζω τον άνθρωπο πάνω από τη συζήτηση, κι ας μη φαίνεται με την πρώτη ματιά.
Έκανα δυο ερωτήσεις στη Θεμελίνα, κι αν μου απαντούσε θα ησύχαζα λιγάκι. Embarassed
Θεμελίνα
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 14, 2004 9:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[Iason-ουλινακο μου!!!!!Καλημερα.Γιατι δεν λες πιο απλα οτι σου λειψα?Εκδηλωσου!!!!!Χμ!Χμ!Επι του θεματος παρακαλω.Καλε μου ολοι μας θελουμε να περνουμε οτι μας αξιζει και να δινουμε στο αλλον οτι του αξιζει.Το θεμα ομως ειναι πως ουκ ολιγες φορες πεφτουμε εξω για το ποσο και τι αξιζουμε εμεις ή ο καθε αλλος.Οχι για οποιονδηποτε αλλο λογο αλλα γιατι τα κριτηρια αξιολογισης του καθενος διαφερουν.Παραεισαι εξυπνος για να θελεις παραδειγμα και παραειναι πρωι να γραφω περισσοτερα.Οσο για το οτι με πληγωνεις ο πονος ειναι το ιδιο σημαντικος στη ζωη μας οσο και η ηδονη(Επικουρος)και μην πεις παλι πηγα σχολειο ετσι μου τα μαθανε ετσι θα ειναι.Συμφωνω και εχω πληρη συναισθηση του παραπανω.Σ'αγαπω πολυυυυυυυυυυ!!!!!!!!Φιλακια Embarassed Razz Laughing

Υ.Γ. Shocked (Καπως ετσι σε φανταζομαι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 2 από 3

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center