Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Φρειδερίκος Νίτσε
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
anisyxos
Υφηγητής


Εγγραφή: 11 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 12
Τόπος: Lemesos

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 17, 2007 9:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

epikritis έγραψε:
ενταξει τωρα σε καταλαβα. συμφωνουμε, μου φαινεται, εντελως. εγω μαλιστα θεωρω την ιδεα της αιωνιας επιστροφης αφελη. πιστευω οτι ειχε δικιο για τη θεληση για δυναμη. ομως ετσι οπως τη διατυπωσε πολυ ευκολα μπορει να παρερμηνευτει. οφειλω να ομολογησω πως και εγω δεν την εχω καταλαβει πληρως. για μενα το οτι ο χιτλερ και ο μουσολινι στηριχτηκαν πανω στο νιτσε για να κτισουν τις θεωριες του δε μου φαινεται καθολου αδικο η περιεργο.


Και όμως!, ο Νίτσε ήταν κατάφορα εναντίον του ακραίου αντισιμιτισμού...
για αυτό και σε μετέπειτα στάδιο της ζωής του παράτησε τόσο τον Βάγκνερ όσο και τον Σοπενχάουερ, δυο άτομα τα οποία θαύμαζε αρχικά.
_________________
Νίτσε με δίδαξε πως δεν πρέπει ποτέ να χεις μια αντίληψη για τη ζωή που να σου επιτρέπει ελπίδες και ανταμοιβές. Είσαι ελεύθερος άνθρωπος, όχι μισθοφόρος.Να παλεύεις χωρίς να καταδέχεσαι να ζητάς ανταμοιβή αυτό είναι η αληθινή ελευθερία
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
anisyxos
Υφηγητής


Εγγραφή: 11 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 12
Τόπος: Lemesos

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 17, 2007 9:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δάκης Μαυροφρείδης έγραψε:

Ο Νίτσε ήταν ένας απο τους μεγαλύτερους ανθρωπιστές που έχουν γεννηθεί ποτέ. Είναι αστείο όταν μιλάμε για μηδενισμό να κάνουμε μνεία σ αυτόν. Ο Νίτσε έτρεφε αγάπη απεριόριστη για τον άνθρωπο. Επαναξιολόγηση όλων των αξιών δεν είναι μηδενισμός. είναι επανάσταση. Μια επανάσταση χωρίς προηγούμενο. Ο άνθρωπος πρέπει να ξεπεραστεί. Όχι σε έναν άλλο κόσμο αλλά για αυτόν τον ίδιο τον κόσμο, γι' αυτήν την ίδια τη ζωή, γι' αυτόν εδώ τον ήλιο. Εδώ και τώρα.


Και συμπληρώνω με τα λόγια του μεγάλου συγγραφέα Νίκου Καζαντζάκη:

‘’Ο Νίτσε με δίδαξε...πως δεν πρέπει ποτέ να ‘χεις μια αντίληψη για τη ζωή που να σου επιτρέπει ελπίδες και ανταμοιβές. Είσαι ελεύθερος άνθρωπος, όχι μισθοφόρος...Να παλεύεις χωρίς να καταδέχεσαι να ζητάς ανταμοιβή, [αυτό] είναι η αληθινή ελευθερία’’,

...τον έπεισε να αποδεχθεί από το τρίπτυχο της χριστιανικής διδασκαλίας Πίστη, Ελπίδα, Αγάπη μονον την αγάπη.
_________________
Νίτσε με δίδαξε πως δεν πρέπει ποτέ να χεις μια αντίληψη για τη ζωή που να σου επιτρέπει ελπίδες και ανταμοιβές. Είσαι ελεύθερος άνθρωπος, όχι μισθοφόρος.Να παλεύεις χωρίς να καταδέχεσαι να ζητάς ανταμοιβή αυτό είναι η αληθινή ελευθερία
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 17, 2007 11:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Στον τάφο του Ν Καζαντζάκη υπάρχει η γνωστή φράση του:

Δεν περιμένω τίποτα.

Δεν ελπίζω τίποτα.

Είμαι ελευθερος.

Αν αφαιρεθεί ο δεύτερος στίχος τότε είναι ΤΕΛΕΙΑ φράση. Η απουσία ελπίδας οδηγεί στην απουσία θέλησης για την ζωή και τελικά ΠΟΛΛΟΥΣ στην αυτοκτονία. Όσοι έχουν την ελπίδα ΔΕΝ αυτοκτονούν αφού κάτι περιμένουν που μπορεί να είναι ακόμη και η ελευθερία.

Ο Νίτσε από την άλλη έχει εξαιρετικούς στοχασμούς μερικοί από τους οποίους είναι επικύνδινο να τους ασπαστεί κανείς. Ο προβληματισμός και ο στοχασμός στις απόψεις αυτές έχει να διδάξει πολλά σε όλους μας.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 18, 2007 1:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

anisyxos έγραψε:
epikritis έγραψε:
ενταξει τωρα σε καταλαβα. συμφωνουμε, μου φαινεται, εντελως. εγω μαλιστα θεωρω την ιδεα της αιωνιας επιστροφης αφελη. πιστευω οτι ειχε δικιο για τη θεληση για δυναμη. ομως ετσι οπως τη διατυπωσε πολυ ευκολα μπορει να παρερμηνευτει. οφειλω να ομολογησω πως και εγω δεν την εχω καταλαβει πληρως. για μενα το οτι ο χιτλερ και ο μουσολινι στηριχτηκαν πανω στο νιτσε για να κτισουν τις θεωριες του δε μου φαινεται καθολου αδικο η περιεργο.


Και όμως!, ο Νίτσε ήταν κατάφορα εναντίον του ακραίου αντισιμιτισμού...
για αυτό και σε μετέπειτα στάδιο της ζωής του παράτησε τόσο τον Βάγκνερ όσο και τον Σοπενχάουερ, δυο άτομα τα οποία θαύμαζε αρχικά.


Anisyxos συμφωνώ μαζί σου. Το Ράιχ και ο αντισημιτισμός δεν εκπορεύτηκε από τις ιδέες του Νίτσε, αλλά από τον ίδιο το Βάγκνερ που οι Γερμανοί τόσο λατρεύουν ακόμη και σήμερα (υπάρχει το μέγαρο μουσικής στο Κένιγκσμπεργκ που είναι ειδικά διαμορφωμένο για όπερες του Βάγκνερ και μόνο).
Ο Νίτσε ίσα ίσα- και αυτό το διευκρινίζει στη γενεαλογία της ηθικής- είχε την πεποίθηση ότι η ανθρωπότητα θα εξελιχθεί μόνο μέσω της πρόσμιξης των φυλών.
Ο Νίτσε είναι μακριά από αυτά, πέρα από το καλό και το κακό...
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
anisyxos
Υφηγητής


Εγγραφή: 11 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 12
Τόπος: Lemesos

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 18, 2007 2:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

...
_________________
Νίτσε με δίδαξε πως δεν πρέπει ποτέ να χεις μια αντίληψη για τη ζωή που να σου επιτρέπει ελπίδες και ανταμοιβές. Είσαι ελεύθερος άνθρωπος, όχι μισθοφόρος.Να παλεύεις χωρίς να καταδέχεσαι να ζητάς ανταμοιβή αυτό είναι η αληθινή ελευθερία


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την anisyxos στις Πεμ Νοέ 22, 2007 11:35 pm, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 18, 2007 2:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gexrag έγραψε:
Στον τάφο του Ν Καζαντζάκη υπάρχει η γνωστή φράση του:

Δεν περιμένω τίποτα.

Δεν ελπίζω τίποτα.

Είμαι ελευθερος.

Αν αφαιρεθεί ο δεύτερος στίχος τότε είναι ΤΕΛΕΙΑ φράση. Η απουσία ελπίδας οδηγεί στην απουσία θέλησης για την ζωή και τελικά ΠΟΛΛΟΥΣ στην αυτοκτονία. Όσοι έχουν την ελπίδα ΔΕΝ αυτοκτονούν αφού κάτι περιμένουν που μπορεί να είναι ακόμη και η ελευθερία.

Ο Νίτσε από την άλλη έχει εξαιρετικούς στοχασμούς μερικοί από τους οποίους είναι επικύνδινο να τους ασπαστεί κανείς. Ο προβληματισμός και ο στοχασμός στις απόψεις αυτές έχει να διδάξει πολλά σε όλους μας.


Αγαπητέ gexrag

Αν θυμάμαι καλά η φράση είναι:

Δε φοβάμαι τίποτα
Δεν ελπίζω τίποτα
Είμαι λεύτερος

Και δεύτερον, δεν έχεις καθόλου δίκιο κατά τη γνώμη μου

Η ελπίδα μπορεί να είναι γλυκειά αλλά από την άλλη μπορεί να μεταμορφωθεί στο χειρότερο δεκανίκι ή κι ακόμα στη χειρότερη πλάνη.

Η ελπίδα σε οδηγεί σε αυταπάτες και πρακτικά σε χάσιμο πολύτιμου χρόνου
γιατί απλά ελπίζεις ότι τα πράγματα θα πάνε καλύτερα χωρίς να αναλαμβάνεις δράση επί τόπου.

Πάρε για παράδειγμα την ελπίδα για ένα καλύτερο επέκεινα. Καταλαβαίνεις με μιας γιατί οι δούλοι παραμένουν δούλοι, γιατί οι φτωχοί ανέχονται τη φτώχεια τους και γιατί οι καλοπερασάκηδες, οι πλούσιοι και τα αφεντικά δεν ανησυχούν.
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 18, 2007 3:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Η ελπίδα σε οδηγεί σε αυταπάτες και πρακτικά σε χάσιμο πολύτιμου χρόνου


Ε φυσικά θα συμβεί αυτό εάν η ελπίδα που τρέφουμε, είναι άλογη, ανυπόστατη, δίχως ουσία, τότε ενδέχεται να είναι και επικίνδυνη.

Όταν όμως ξεκινάμε ένα έργο και περιμένουμε να τελειώσει με όλες τις παρεμβάσεις που θα απαιτήσει από εμάς, η ελπίδα που μας συνοδεύει, δεν είναι άλογη ούτε ανυπόστατη μα ούτε και δίχως ουσία. Ακόμη κι αν η "έντασή" της δεν είναι δυνατή, κάτω από αυτές τις συνθήκες, δεν παύει να είναι όμως "εκεί", κάπου μέσα μας παρούσα, και ίσως το καταλάβουμε κάποια στιγμή, όταν προσπαθήσουμε να οραματιστούμε τη μορφή του έργου που ξεκινήσαμε, ενώ βρισκόμαστε στη μέση...
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
anisyxos
Υφηγητής


Εγγραφή: 11 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 12
Τόπος: Lemesos

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 18, 2007 9:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

...
_________________
Νίτσε με δίδαξε πως δεν πρέπει ποτέ να χεις μια αντίληψη για τη ζωή που να σου επιτρέπει ελπίδες και ανταμοιβές. Είσαι ελεύθερος άνθρωπος, όχι μισθοφόρος.Να παλεύεις χωρίς να καταδέχεσαι να ζητάς ανταμοιβή αυτό είναι η αληθινή ελευθερία


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την anisyxos στις Κυρ Νοέ 18, 2007 9:23 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
anisyxos
Υφηγητής


Εγγραφή: 11 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 12
Τόπος: Lemesos

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 18, 2007 9:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τάδε έφη Φρίντριχ Νίτσε...

«Ένας δυνατός και συγκροτημένος άνθρωπος χωνεύει τις εμπειρίες του, όπως και τα επιτεύγματα και τα παραπτώματά του, όπως χωνεύει το κρέας, ακόμα κι όταν αναγκάζεται να καταπιεί μερικά σκληρά κομμάτια.»
«Η κοιλιά είναι ο λόγος για τον οποίο ο άνθρωπος δεν νομίζει εύκολα πως είναι θεός.»
«Όταν χαιρετώ έναν θρησκομανή, αισθάνομαι την ανάγκη να πλύνω τα χέρια μου.»
«Πεθαίνοντας θα προσφέρω στους ανθρώπους τα πιο πλούσια δώρα μου. Αυτό έμαθα απ ’ τον ήλιο, που όταν δύει είναι τόσο λαμπρός και με τους ανεξάντλητους θησαυρούς του βυθίζεται στη θάλασσα, έτσι που κάνει το φτωχό ψαρά να κωπηλατεί με χρυσωμένα κουπιά.»
«Το χρυσό θηκάρι της συμπόνιας κρύβει κάποτε το λεπίδι της ζηλοφθονίας.»
«Δύο πράγματα θέλει ο άντρας, κινδύνους και παιχνίδια. Γι ’ αυτό ζητάει τη γυναίκα, γιατί είναι το πιο επικίνδυνο παιχνίδι.»
«Μια μικρή εκδίκηση είναι ανθρωπινότερη από καθόλου εκδίκηση.»
«Ο άντρας πρέπει να είναι γυμνασμένος για τον πόλεμο και η γυναίκα για το ξεκούρασμα του πολεμιστή . Όλα τ ’ άλλα είναι τρέλα.»
«Στο μίσος και στον έρωτα η γυναίκα είναι περισσότερο βάρβαρη από τον άντρα.»
«Ο άνθρωπος είναι ένα σκοινί τεντωμένο ανάμεσα στο ζώο και τον υπεράνθρωπο, ένα σκοινί πάνω από την άβυσσο.»
«Κι αν ακόμα ένας άνθρωπος έχει ακλόνητη πίστη, μπορεί να εμπλακεί στη γοητεία της αμφιβολίας.»

Αποφθέγματα ενός μεγάλου Άνθρωπου.
_________________
Νίτσε με δίδαξε πως δεν πρέπει ποτέ να χεις μια αντίληψη για τη ζωή που να σου επιτρέπει ελπίδες και ανταμοιβές. Είσαι ελεύθερος άνθρωπος, όχι μισθοφόρος.Να παλεύεις χωρίς να καταδέχεσαι να ζητάς ανταμοιβή αυτό είναι η αληθινή ελευθερία
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 18, 2007 3:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε μου Δάκη Μαυροφρείδη

Για την φράση του Ν.Καζαντζάκη έχεις δίκιο αλλά είναι απλά θέμα έκφρασης που δεν αλοιώνει το νόημα.

Για την ελπίδα έχεις δίκιο.
Θέλω εδώ να τονίσω πως αναφέρεσαι στην ελπίδα που θα τις επιτραπεί να γίνει προσδοκία.

Έτσι αν ξεχωρίσεις την ελπίδα από την προσδοκία τότε δεν ευσταθεί αυτό που αναφέρεις. Είναι πράγματι δύσκολος τόσο ο διαχωρισμός όσο και τελικά να μην επιτρέψει κάποιος στην ελπίδα να γίνει προσδοκία.

ΝΑΙ στην ελπίδα λοιπόν αλλά μακριά από προσδοκίες που όταν δεν επαληθεύονται δημιουργούν συνθήκες μεγάλης απογοήτευσης και τελικά απώλεια της ελπίδας.

Ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου έδωσες να διευκρινήσω τα σχετικά.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 20, 2007 9:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gexrag έγραψε:

........
ΝΑΙ στην ελπίδα λοιπόν αλλά μακριά από προσδοκίες που όταν δεν επαληθεύονται δημιουργούν συνθήκες μεγάλης απογοήτευσης και τελικά απώλεια της ελπίδας.
.......


Φίλε μου Gexrag, σε αυτές τις δύο σειρές που έγραψες συμπνέουμε απόλυτα. Εάν το ψάξω περισσότερο ίσως να καταλήξω πως είναι και το "μέτρο" μιας ήρεμης ζωής.
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 22, 2007 9:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να ελπίζεις μεν αλλά κάθε στιγμή να κάνεις το καλύτερο δυνατόν....αυτή είναι η συνταγή! Απλά ψάχνεις να δεις αν μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο...αναζητείς τη δύναμή σου.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 22, 2007 4:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gexrag έγραψε:
Φίλε μου Δάκη Μαυροφρείδη

Για την φράση του Ν.Καζαντζάκη έχεις δίκιο αλλά είναι απλά θέμα έκφρασης που δεν αλοιώνει το νόημα.

Για την ελπίδα έχεις δίκιο.
Θέλω εδώ να τονίσω πως αναφέρεσαι στην ελπίδα που θα τις επιτραπεί να γίνει προσδοκία.

Έτσι αν ξεχωρίσεις την ελπίδα από την προσδοκία τότε δεν ευσταθεί αυτό που αναφέρεις. Είναι πράγματι δύσκολος τόσο ο διαχωρισμός όσο και τελικά να μην επιτρέψει κάποιος στην ελπίδα να γίνει προσδοκία.

ΝΑΙ στην ελπίδα λοιπόν αλλά μακριά από προσδοκίες που όταν δεν επαληθεύονται δημιουργούν συνθήκες μεγάλης απογοήτευσης και τελικά απώλεια της ελπίδας.

Ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου έδωσες να διευκρινήσω τα σχετικά.


Φίλε gexrag,

Πάντως όσον αφορά στον Καζαντζάκη έχω την πεποίθηση πως ο ίδιος ήταν κάθετος όσον αφορά στο θέμα της ελπίδας. Για να είσαι ελεύθερος πρέπει να αποτινάξεις εντελώς κάθε ελπίδα και όχι μια κάποια ελπίδα από τις πολλές. Φυσικά σ' αυτό το επίπεδο δεν ξέρω αν μπορεί να φτάσει άλλος κανείς. Εγώ πάντως όχι
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
anisyxos
Υφηγητής


Εγγραφή: 11 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 12
Τόπος: Lemesos

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 22, 2007 11:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gexrag έγραψε:
Στον τάφο του Ν Καζαντζάκη υπάρχει η γνωστή φράση του:

Δεν περιμένω τίποτα.

Δεν ελπίζω τίποτα.

Είμαι ελευθερος.

Αν αφαιρεθεί ο δεύτερος στίχος τότε είναι ΤΕΛΕΙΑ φράση. Η απουσία ελπίδας οδηγεί στην απουσία θέλησης για την ζωή και τελικά ΠΟΛΛΟΥΣ στην αυτοκτονία. Όσοι έχουν την ελπίδα ΔΕΝ αυτοκτονούν αφού κάτι περιμένουν που μπορεί να είναι ακόμη και η ελευθερία.

Ο Νίτσε από την άλλη έχει εξαιρετικούς στοχασμούς μερικοί από τους οποίους είναι επικύνδινο να τους ασπαστεί κανείς. Ο προβληματισμός και ο στοχασμός στις απόψεις αυτές έχει να διδάξει πολλά σε όλους μας.


Νομίζω δεν κατάλαβες σωστά το νόημα της ελπίδας....
Αληθινή ελευθερία μπορείς να βρείς μόνο εαν δεν ελπίζεις σε κάτι καλύτερο σε μετέποιτα ζωές...
Ποιος άραγε θα δρούσε με τρόπο "σωστο" σύμφωνα με την εκκλησία, χωρίς να ζητά ανταλλάγματα (λχ.παράδεισος), και ποιος θα επιζητούσε μια καλύτερη μετά θάνατον ζωή αν του άρεσε η τωρινή?

Μόνο αν δεν ελπίζεις είσαι ελεύθερος...

Αυτό πίστευε ο Νίκος Καζαντζάκης και 'οπως και ο δάσκαλός του Φριντριχ Νίτσε...

Στην πραγματικότητα μια θρησκεία με αμαρτίες και κόλαση δεν σου αφήνει περιθώρια ελεύθερης βούλησης...

Έτσι μια ζωή βασισμένη στην αγάπη, την ανιδιοτελή αγάπη και την ολοκληρωτική ελευθερία προυποθέτει μεν ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο αλλά όχι και ένα καλύτερο μεθαύριο γιατί στο τέλος δέν θα ζούμε την τωρινή μας ζωή, θα την παραγκωνίζουμε ελπίζοντας σε κάτι καλύτερο μετά θάνατον. Αυτό εννοούσε κατά τη γνώμη μου.
_________________
Νίτσε με δίδαξε πως δεν πρέπει ποτέ να χεις μια αντίληψη για τη ζωή που να σου επιτρέπει ελπίδες και ανταμοιβές. Είσαι ελεύθερος άνθρωπος, όχι μισθοφόρος.Να παλεύεις χωρίς να καταδέχεσαι να ζητάς ανταμοιβή αυτό είναι η αληθινή ελευθερία
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τόπος: ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 25, 2007 2:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν ηταν ετσι φιλε anisyxos, θα ελεγε:
"Δεν ελπιζω σε....μετεπειτα ζωη
κλπ..."
Μα ειπε "ΤΙΠΟΤΑ"
Ενωουσε μ αυτο, οτι εισαι ελευθερος οταν ο (καθε) αγωνας σου, δεν ελπιζει στην νικη, τη λυτρωση.
Βεβαια, και σωστα, μεσα απ αυτο βγαινει και το οτι ο καθε θρησκος δεν ειναι ελευθερος, μα ουτε και ο αθρησκος.
Προσπαθωντας ισως να το περιγραψω οσο ποιο ....λαικα και "αγραμματα" θα ελεγα:
"Οτι βρεξη, ας....κατεβαση
Ειμαι Λευτερος"
_________________
Αλλο τα ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ κι αλλο τα ΠΑΧΥΑ ΛΟΓΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 5 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center