Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΠΕΡΙ ΜΕΣΩΝ............
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Για το χώρο του Πανεπιστημίου
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
notasentence
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 03 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 29
Τόπος: ΟΥΤΟΠΙΑ?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 03, 2003 12:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΠΕΡΙ ΜΕΣΩΝ............ Απάντηση με Συμπερίληψη

ΚΟΡΗ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ
ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΓΙΑ ΤΟ BERKELEY ΠΡΙΝ ΚΑΝ
ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ!
ΟΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ.ΤΑ ΕΙΧΕ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΜΕ ΔΕΚΑ!ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΑΠΟ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ ΣΚΙΖΟΥΜΕ.
Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΤΟΥ Ε.Μ.Π ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ ΠΡΩΗΝ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΙΟΥ ΠΑΓΟΥ ΜΠΗΚΕ ΜΕ ΜΕΣΟ ΩΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΒΑΘΜΙΔΑ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ...ΤΙ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ!
ΕΠΙΣΗΣ Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕ "ΕΠΙΤΥΧΙΑ" ΣΤΑ ΧΝΑΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ!!

@@@@ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΟΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ.ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ@@@@
_________________
Προτιμώ να με λένε φίλο της σοφίας παρά σοφό.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 03, 2003 3:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ωραίος ο τύπος...
Εσύ είσαι για συνεργάτης. Αν είχες και πιο συγκεκριμένα στοιχεία θα τα έβαζα πρώτη μούρη στη σελίδα.

Πάντως προσωπικά πιστεύω ότι έχεις δίκιο γιατί γνωρίζω πώς λειτουργούν τα πράγματα....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 04, 2003 1:21 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα ήταν παράξενο να μην λειτουργούν έτσι τα πράγματα. Θα ζούσαμε σε άλλον αιώνα. Άρα όταν βλέπουμε τέτοιες καταστάσεις πρέπει να χαιρόμαστε. Ζούμε στην Ελλάδα.
Έχω παρατηρήσει ότι μια θέση έχει περισσότερο κόπο να παρθεί από το να αποδόσει. Αν αλλάξουμε το σύστημα βάζοντας μεγαλύτερες και αυστηρότερες προϋποθέσεις ελέγχου των κρατούντων γερών θέσεων τότε η πελατεία αυτών των θέσεων θα μειωθεί στους αντικειμενικά ικανότερους.
Με άλλα λόγια εδώ στην Ελλάδα έχουμε αυστηρό έλεγχο εισόδου στην εργασία και ανύπαρκτο έλεγχο εργασίας. Το μυστικό είναι ότι μπορείς να υποχρεωθείς μια φορά για να πιάσεις θέση, ενώ αν είχαμε έλεγχο εργασίας θα ήθελε συνεχή υποχρέωση και σε διαφορετικά άτομα.
Βέβαια αυτά που γράφω είναι παραμύθια! Το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ θα ετοιμάσουν ένα πιο νέο αξιοκρατικό τρόπο προσλήψεων -διότι αυτό ξεπληρώνει άμεσα!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
notasentence
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 03 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 29
Τόπος: ΟΥΤΟΠΙΑ?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 04, 2003 7:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΡΕ AFHAM,ΤΗ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΛΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ.ΕΙΔΑΛΛΩΣ ΔΙΑΘΕΤΩ ΑΠΟ ΟΝΟΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ.ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΚΚΙΝΟ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΙΡΕΣΕΙ.
_________________
Προτιμώ να με λένε φίλο της σοφίας παρά σοφό.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
notasentence
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 03 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 29
Τόπος: ΟΥΤΟΠΙΑ?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 04, 2003 9:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Α και κατι ακομα.Επειδη βλεπω οτι ενδιαφερεστε οριστε και μια ακομη περιπτωση:
Φοιτητης που βρισκεται τωρα στην ιατρικη του Πανεπιστημιου Πατρων
ειχε περασει στην αρχη Ξανθη με Πανελληνιες και ηρθε στη Πατρα με μεταγραφη.Ολα καλα θα πει καποιος.Που ειναι το περιεργο?
Πρωτον)Ηταν το μονο παιδι που σπουδαζε μακρια απο το σπιτι.(Η αδερφη του ειναι κατα πολυ μικροτερη).
Δευτερον)Ο πατερας του ειναι Ηλεκτρολογος Μηχανικος και εχει σαρωσει
ολα τα εργα στη περιοχη του Αιγιου ενω η μητερα του ειναι καθηγητρια δευτεροβαθμιας.Με λιγα λογια το εισοδημα του ειναι πολυ υψηλο.
Τριτον)Δεν εχει οποιαδηποτε προβλημα υγειας.
Αρα ουτε θα επρεπε να θελει και ουτε θα επρεπε να τον αφηνουν να μεταγραφει.
Θελει να ερθει διοτι στη Πατρα το παιδι θα διαπρεψει αφου ο θειος του ειναι Καθηγητης στην αντιστοιχη Ιατρικη ΚΑΙ μπορεσε να ερθει
αφου ο εν λογω θειος μετα των γνωριμιων και διασυνδεσεων του
εβαλε δακτυλο βαοηθειας.

Οσο για το ονομα μπορω αν θελετε να το στειλω στον AFHAM και αυτος με τη σειρα του να επιβεβαιωσει οτι οντως το εστειλα.
Δεν νομιζω οτι το ονομα εχει σημασια αλλα το τι συμβαινει σε τουτη τη χωρα εν ετει 2003 και εν μεσω πανηγυριων για τη προοδο της επιστημης και της αξιοκρατιας οσο και των καλλιστων!!
_________________
Προτιμώ να με λένε φίλο της σοφίας παρά σοφό.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 04, 2003 10:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτό το "Προτιμώ να με λένε φίλο της σοφίας παρά σοφό."
Θα μπορούσε να είναι και έτσι:
Προτιμώ να με λένε φίλο της καταγγελίας παρά καταγγέλων. Laughing
Πάντως αυτά τα πράγματα είναι δίκοπο μαχαίρι:
Η τα προσπερνάς και το έχεις βάρος, ή κολλάς και σου βαραίνουν το στομάχι όλοι!
Τελικά μας έδειξες ότι η γνώση δεν ωφελεί πάντα!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
notasentence
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 03 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 29
Τόπος: ΟΥΤΟΠΙΑ?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 04, 2003 11:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλο το περι καταγγελιας και καταγγελοντος.Μικρη η διαφορα αλλα υπαρκτη και ορθως τη διετυπωσες.Εΐναι οντως αστειο οπως το λες.

Παντως μην ανησυχεις δε προκειται να σκασω απο το αγχος , οποτε δε θα "γλυτωσετε" τοσο ευκολα απο εμενα και τις καταγελλιες μου!!!
_________________
Προτιμώ να με λένε φίλο της σοφίας παρά σοφό.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MoHDa
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 17 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 108
Τόπος: Κι εδώ κι αλλού...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 05, 2003 4:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δε θέλω να πω τίποτα, αλλά για αναζητείστε να δείτε που είναι ο υιός του Θεμιστοκλή Λέκκα (τ. Πρύτανη του Πανεπιστημίου Αιγαίου) και με πόσο τέλειωσε το τμήμα που ο πατέρας του είναι καθηγητής.

Θέλω να τονίσω πάντως πως υπάρχουν και εξαιρέσεις: Ο υιός Αθανασούλης, ο μπαμπάς είναι καθηγητής στο ΕΜΠ, τέλειωσε τμήμα του πολυτεχνείου βγαίνοντας του το λάδι και κάνει πια μεταπτυχιακές σπουδές θεωρητικών μαθηματικών στο Princeton, 1 από τους 11 φοιτητές που πήρε το τμήμα, το παιδί δεν είναι απλώς ιδιοφυία, θεωρείται πως τα επόμενα χρόνια θα πρωταγωνιστει στον τομέα του!!!
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
notasentence
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 03 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 29
Τόπος: ΟΥΤΟΠΙΑ?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 06, 2003 6:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δε νομιζω οτι καποιος που σπουδαζει σε ενα τομεα που αποκαλειται "θεωρητικά μαθηματικά" έιναι και ιδαιτέρως έξυπνος.
_________________
Προτιμώ να με λένε φίλο της σοφίας παρά σοφό.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MoHDa
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 17 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 108
Τόπος: Κι εδώ κι αλλού...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 10, 2003 4:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Δε νομιζω οτι καποιος που σπουδαζει σε ενα τομεα που αποκαλειται "θεωρητικά μαθηματικά" έιναι και ιδαιτέρως έξυπνος.


Ναι όντως, τι χρειάζεται ένας τομέας που προσεγγίζει τη φιλοσοφία και μετά από 2000-3000 χρόνια θα αποτελούν βάση της επιστήμης και της τεχνολογίας και σήμερα τα καταλαβαίνουν 5 άνθρωποι στον κόσμο;
Η ιστορία θα δείξει..!

Συγνώμη που ειρωνευόμαι αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ!
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 10, 2003 12:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έξυπνος είναι ο ευφυής, αυτός που έχει οξεία αντίληψη. Το κακό με το σχολείο είναι ότι σε αυτό μετράει το μέγεθος της γνωσιακής βάση του μαθητή και όχι ο ταχύς εμπλουτισμός της. Που σημαίνει ότι εξυπνάδα στο σχολείο λέμε την απάντηση που θα δώσει ο μαθητής σε αυτό που ξέρει, δηλαδή γνωρίζει μια απάντηση για μια δοσμένη ερώτηση.
Από αυτήν την σκοπιά κάποιος που μαθαίνει δεν χρειάζεται να είναι έξυπνος αν έχει χρόνο για διάβασμα. Με το διάβασμα θα γίνει έξυπνος.
Αν δούμε το ζήτημα της εξυπνάδας ως την αντίληψη ενός ζητήματος εντελώς άγνωστου και με την απαίτηση για απάντηση σε σύντομο χρονικό διάστημα, τότε ο κάθε μαθητής δεν στηρίζεται στη γνωσιακή του βάση αλλά στην συλλογιστική του ικανότητα. Μάλιστα αν ο μαθητής αξιοποιεί μια μηχανή αναζήτησης στο διαδίκτυο, με την συλλογιστική του ικανότητα μπορεί να πετύχει και να δώσει λύσεις.
Άρα μιλάμε για δυο εξυπνάδες, αυτήν που ταυτοποιεί το πρόβλημα με παλαιότερο από γνωσιακή βάση, και αυτή που αναζητεί συλλογισιτικά λύση. Για έναν ιστορικό η εξυπνάδα γνωσιακής βάσης είναι το κύριο όργανο. Για έναν μαθηματικό ο συλλογισμός είναι το κύριο όργανο. Τα λέω αυτά χωρίς να είμαι απόλυτος. Συλλογιστικά πάντα!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
notasentence
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 03 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 29
Τόπος: ΟΥΤΟΠΙΑ?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 18, 2003 5:34 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα δεν ξερεις οσα εγω ουτως να καθιστασαι ικανος να κρινεις καποιον απλως και μονο απο το ονομα αυτου που σπουδαζει.
Για αυτο δε θα επρεπε να ειρωνευεσαι αυτο που δε καταλαβαινεις.
Οσο για αυτους που ειναι στα "Πανεπιστημια" ειναι προφανες
οτι ειναι ΔΟΥΛΟΙ και μονο ως τετοιοι δυναται να νοηθουν.
Οσο για το ποσο οποιαδηποτε μαθηματικα προσεγγιζουν τη φιλοσοφια
θα ελεγα οτι μαλλον δεν ξερεις τι λες.Ειναι κατα πολυ κατωτερα.Ο Αριστοκλης ήξερε τι ελεγε.Μαθηματικα...εκεινα που μαθαινονται.Ενω φιλοσοφος γεννιεσαι .Μου αρεσουν τα μαθηματικα δε λεω αλλα μονο για την εξασκηση του νου.
_________________
Προτιμώ να με λένε φίλο της σοφίας παρά σοφό.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 18, 2003 9:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα σου είπα ότι είμαι έξυπνος; Συλλογισμό κάνω που σημαίνει μπορεί και λάθος συλλογισμό. Η απόδειξη θα μας δείξει την ορθότητα του συλλογισμού. Οι πολλές ορθότητες (αμάν πως το έγραψα!) δεν θα μας προκαθορίσουν την ορθότητα μελλοντικού συλλογισμού (σαν τα κέρδη από τα αμοιβαία κεφάλαια δηλαδή).
Τώρα περί ονόματος "Θεωρητικά Μαθηματικά" ο λόγος.
Το αντίθετο του θεωρητικού είναι το πρακτικό, άρα κάθε μη πρακτικό΄στα μαθηματικά είναι θεωρητικό.
Πρακτικό στα μαθηματικά είναι αυτό που έχει εφαρμογή άμεσα, δες εφαρμοσμένα μαθηματικά, οι λύσεις στοχεύουν στο αποτέλεσμα με δοσμένη ακρίβεια για ένα πεδίο τιμών (εισόδου, μια λέξη που παραλείπουν σκόπιμα οι μαθηματικοί για να μπερδεύουν). Τι θα περίμενε κανείς μετά από τα εφαρμοσμένα μαθηματικά (που έχω διδαχθεί εν τέλει) και πόσο έξυπνο είναι να ασχολείται κανείς με αυτά; Μάλλον πολύ έξυπνο αν βγάζει λεφτα (έμεσο αποτέλεσμα!). Αν όμως το αποτέλεσμα της θεωρητικής μελέτης δώσει καρπούς, τότε ο καρπός αυτών δεν θα ανήκει στα εφαρμοσμένα μαθηματικά; (Ιδού η απορία, άντε λύσε την τώρα!)
Άρα ο θεωρητικός μαθηματικός θα μπεί στην ομάδα των έξυπνων κατά This_is_not_a_sentence όταν αυτό που δώσει εφαρμοστεί.
Αλήθεια τώρα πες ένα ζήτημα που εξετάζουν οι θεωρητικοί μαθηματικοί, όχι ότι θα το λύσω αλλά να ζοριστώ λίγο, για προθέρμανση στο φόρουμ (δεν ειρωνεύομαι-αυτό είναι ο λεπτός σαρκασμός- το λέω πιο χοντρά ακόμα, χαβαλέ κάνω!)
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MoHDa
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 17 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 108
Τόπος: Κι εδώ κι αλλού...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 18, 2003 1:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

This_is_not_a_sentence έγραψε:
Μα δεν ξερεις οσα εγω ουτως να καθιστασαι ικανος να κρινεις καποιον απλως και μονο απο το ονομα αυτου που σπουδαζει.
Για αυτο δε θα επρεπε να ειρωνευεσαι αυτο που δε καταλαβαινεις.
Οσο για αυτους που ειναι στα "Πανεπιστημια" ειναι προφανες
οτι ειναι ΔΟΥΛΟΙ και μονο ως τετοιοι δυναται να νοηθουν.
Οσο για το ποσο οποιαδηποτε μαθηματικα προσεγγιζουν τη φιλοσοφια
θα ελεγα οτι μαλλον δεν ξερεις τι λες.Ειναι κατα πολυ κατωτερα.Ο Αριστοκλης ήξερε τι ελεγε.Μαθηματικα...εκεινα που μαθαινονται.Ενω φιλοσοφος γεννιεσαι .Μου αρεσουν τα μαθηματικα δε λεω αλλα μονο για την εξασκηση του νου.


Μάλλον αυτό το μήνυμα απευθυνόταν σε εμένα και όχι στο bugman και επομένως θα απαντήσω.

Αγαπητέ, ξέρω τουλάχιστον 40 ανθρώπους που θα ήθελαν να είναι "δούλοι" της γνώσης στο Princeton και ταυτόχρονα να τους διεκδικεί η ecole polytechnique να τους κάνει "δούλους" της. Και τα δύο ιδρύματα να προσφέρουν υποτροφίες που τα μηδενικά τους ξεπερνούν ετησίως, τα 5 (ακριβό το ξεροκόμματο του δούλου)!!!

Επέτρεψε μου να θαυμάζω έναν άνθρωπο που τέλειωσε ένα από, κατά γενική ομολογία, τα δυσκολότερα ιδρύματα στην Ελλάδα πριν ολοκληρωθεί ο υποχρεωτικός πενταετής κύκλος σπουδών του και ήταν από τους πρωτεύσαντες στις εισαγωγικές εξετάσεις και έχω ακούσει (χωρίς να την έχω διαβάσει) πως και η διπλωματική του αποτελεί ένα μικρό διαμάντι...

Όσο για την εξάσκηση του νου, μη δοκιμάσεις θέματα όπως την τοπολογία αριθμών, όπως τη θεωρία αριθμών, όπως..., όπως..., διότι και αυτά μαθηματικά θεωρούνται αλλά είναι κρίμα που δε διδάσκεται το περιεχόμενο τους και στις φιλοσοφικές σχολές!

Δεν ξέρω τι έχεις σπουδάσει; Αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως χωρίς να τη θεωρητική θεμελίωση, δεν είναι δυνατή πια η εφαρμογή σε οποιοδήποτε τομέα!!!

Όταν το '41 ο Kolmogorov έγραφε τις υποθέσεις του για θερμοδυναμικά συστήματα, έχοντας μόνο θεωρητικές γνώσεις στοχαστικών διαδικασιών, αναδεικνυόταν σε μία από τις λαμπρότερες επιστημονικές προσωπικότητες του αιώνα (ναι, τον θαυμάζω υπέρμετρα)!
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
notasentence
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 03 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 29
Τόπος: ΟΥΤΟΠΙΑ?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 19, 2003 6:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όντως Mohda σε σενα απαντησα.
Οταν λεω πως χρησιμοποιω μαθηματικα για την εξασκηση του νου ακριβως αυτο εννοω.
Στην τοπολογια εχω διαβασει βιβλιο του Νεγρεποντη,στη συναρτησιακη αναλυση του Brezis ,στη θεωρια αριθμων διαβαζω τωρα ενα βιβλιο που ειχε γραψει οΝ. Κριτικος πρωην καθηγητης του Ε.Μ.Π.
Μου αρεσει που διαλεξες του δυο αγαπημενους μου κλαδους.Θεωρια αριθμων και τοπολογια.Δεν κανω πλακα.Εξαιτιας της δυσκολιας των κλαδων αυτων μπορω να εξασκω το νου.Αν θες δοκιμασε και μιγαδικες συναρτησεις ή μερικες διαφορικες...καλες ειναι.Αλλα τιποτα συγκρινεται με τη θεωρια αριθμων.Τη βασιλλισα των μαθηματικων καθως την αποκαλουσε ο Gauss.
Τωρα επι του θεματος.
Εφοσον ειναι τοσο τρομερα εξυπνοι γιατι δεν χρησιμοποιουν την ευφυια τους οπως εγω να βγαλουν χρηματα μονοι τους και συγχρονως να ασχολουνται σε πολυ υψηλο επιπεδο με τα μαθηματικα?

Ξερεις τι ειχε κανει ο Gauss?

Αυτοι παραμενουν φυτα που παπαγαλιζουν θεωρηματα οσους τιτλους και δηθεν τρομερα επιτευγματα τους προσαψουν οι ομοιοι των.
Οπως λεει και ο Νιτσε οι δουλοι μεταξυ των ονομαστηκαν εξυπνοι και μοιραζουν τιμες ο ενας στον αλλον.
Οσο για τις εφαρμογες που αναφερεσαι ή τα χρηματα που προσφερουν απλως επιβεβαιωνεις πως ειναι σκλαβοι και τιποτα παραπανω.

Θα σου παραθεσω μια ιστορια με τον Ευκλειδη ουτως ωστε να δεις πως
οι μεγιστοι αυτοι ανθρωποι αντιμετωπιζαν τις εφαρμογες.

Τον ρωτησε μια φορα ενας μαθητης τι εφαρμογη θα εχουν αυτα που μαθαινε .Στο τελος του μαθηματος ο Ευκλειδης ειπε στο δουλο του.
Δωσε στο μαθητη ενα νομισμα αφου θελει να κερδιζει κατι απο οσα μαθαινει .Μετα απο αυτο ο μαθητης αποβληθηκε απο τη σχολη.

Αυτοι που επιζητουν χρηματα ή τιμες απο τη γνωση ποτε θα στρεφονταν προς αυτη.Ουτε και θα μπορουσαν να την αναζητησουν.

Οπως ειπε καιι Ο G.Hardy σε μια προποση :"Στα καθαρα μαθηματικα και ας εχουν ποτε εφαρμογη".

Bugman μη κανεις αστεια με τις ασκησεις μαθηματικων γιατι εχω παρα πολλα θεωρηματα και ασκησεις δικες μου που πουθενα αλλου θα βρεις.
Να μια,
Δείξτε ότι στο διάστημα [ν,2ν] όπου ν φυσικος υπάρχει ένας τουλάχιστον πρώτος αριθμός.

Μπορει να με ρωτησετε γιατι δεν τα δημοσιευω.Διοτι δεν επιζητω το κερδος αλλα το να γινω καλυτερος και επειδη τη δοξα και τις τιμες
τις αποδεχομαι μονο απο τους ομοιους μου καιοχι απο ολους αυτους τους τυχαρπαστους καραγκιοζηδες που εχουν καταλαβει τις θεσεις των δηθεν "Πανεπιστημιων" και το παιζουν ηγητορες του χωρου της νοησης.
Την ασκηση τη δημοσιευω οχι για να το παιξω εξυπνος αλλα
1ον)γιατι ειμαι εξυπνος.
2ον)Για να δειτε οτι δε λεω μπαρουφες οτι ασχολουμαι.
3ον)Για να εξασκησετε το νου σας.
Επισης σας προειδοποιω οτι οποιος δειξει οτι η παραπανω προταση ειναι ψευδης απεδειξε πως η εικασια του Goldbach ειναι λανθασμενη.

Ενα δευτερο πιο απλο ερωτημα σε σχεση με την παραπανω ασκηση
ειναι να υποθεσουμε οτι ισχυει και με βαση αυτη να κανουμε υπολογισμους για τη πυκνοτητα των πρωτων αριθμων στο R.

Υ.Γ.Οι συρραφεις γνωσεων κανουν τη δουλεια τους.
_________________
Προτιμώ να με λένε φίλο της σοφίας παρά σοφό.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Για το χώρο του Πανεπιστημίου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center