Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

vaseis-sxoles-

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Για το χώρο του Πανεπιστημίου
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
despoinaki
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 12 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 12, 2006 10:09 am    Θέμα δημοσίευσης: vaseis-sxoles- Απάντηση με Συμπερίληψη

γειά σας.θα θελα να πω την άποψή μου για τις βάσεις και το σύστημα στην ελλάδα που ειλικρινά όσα χρόνια κι αν περάσουν δεν θα το καταλάβω ποτέ.Σπουδάζω κοινωνική Διοίκηση με κατεύθυνση κοινωνική πολιτική και ομολογώ πως ενώ ήταν η πρώτη μου επιλογή σύμφωνα με τους βαθμούς μου αν είχα την δυνατότητα να μην κριθώ από τις 20 μέρες των εξετάσεων σίγουρα θα είχα επιλέξει δημοσιογραφία,γιατί συμβαίνουν στην ζωή σου πολλά που μπορούν να χαλάσουν εκείνο το 20ήμερο πχ ο θάνατος του παππού σου όπως σε μένα.
Στην τελική δεν με είχαν ικανή να περάσω στην σχολή της δημοσιογραφίας κι όμως τώρα στην Κοινωνικη Διοίκηση μαθαίνω για Αεπ,για μεταναστευτική πολιτική,για εκπαιδευτική πολιτική,για κοινωνιολογία,για τόσα πράγματα χρήσιμα και σημαντικά και τελικά απαραίτητα για έναν δημοσιογράφο...και όμως τελειώνοντας την σχολή δεν είμαι σίγουρη και πάλι αν θα με δεχτούν στην δημοσιογραφία.Το αστείο είναι πως ήδη δουλεύω στον χώρο σε εφημερίδα,σε περιοδικό και μάλιστα πρόσφατα έγινα και υπεύθυνη σε ένα νεανικό περιοδικό...και απ'ότι μου λένε μαθαίνω εύκολα και έχω πολλές ιδέες και είμαι οργανωτική,έχω ταλέντο σε αυτό.Κι όμως για την σχολή δεν θα είμαι ποτέ καλή...δεν ξέρω γιατί σας τα είπα όλα αυτά αλλά πραγματικά είναι ένα παράπονό μου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
somnium
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 16 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 16, 2007 6:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Εγω δεν ξερω γιατι δεν απαντα κανεις Απάντηση με Συμπερίληψη

Μαλλον θα 'ταν μακρια οι πανελληνιες τους. Οι δικες μου, σε καθε περιπτωση, οχι. Θα ειμαι συντομος: πιστευω οτι οι πανελληνιες ειναι η σφραγιδα του συστηματος εκπαιδευσης, και τους εχουν δοθει τα χαρκτηριστικα, για τα οποια ειναι εξαιρετικα περηφανος ο βλαχονεοελληνας: αναιτιο ανταγωνισμο και καταστολη. Αναιτιο ανταγωνισμο, επειδη κατατασσονται οι σχολες σε μια λιστα, η οποια δεν καθοριζει ποσο προσβασιμες ειναι για το σπουδαστη, αλλα ποσο δυσκολο θα του ειναι να τις προσεγγισει. Οποτε το συμπαθες ζωο (ελληνας γονεας) λεει στον απογονο (=επενδυση για το μελλον) που εχει αγορα... εεε... αναθρεψει, να σημαδεψει την κορυφη! Και, darling, οι επενδυσεις εμαθαν καλα τη δουλεια. Ολοι ξερουμε, πως τιποτ' αλλο δεν εκαναν. Ναι, δουλεψαν. Και εκαναν το γονεα-κτηνοτροφο περηφανο. Και καταστολη, δωρο θεου. Οι δασκαλοι-επενδυσεις (ιδιωτικα φροντιστιρια) αδειαζαν στυλο με κοκκινο μελανι για να φτασει ο προγραμματισμος του παιδιου-θηλαστικου σε επιπεδο τελειο γι' ανθρωπο και μηχανη. Διεγραφαν, επεπλητταν, πιεζαν, θαυμα, θαυμα. Και οι αλλοι αναρωτιουνται, με μια γαρνιτουρα αρχαιοελληνικου πνευματος, αν η παιδεια ειναι εμπορευμα.
Καλη Ορεξη, παιδια!
_________________
Flectere si nequeo superos, Acheronta movebo.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Για το χώρο του Πανεπιστημίου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center