Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Τομας Ελγιν

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
pandora
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 201
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 12, 2006 12:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Τομας Ελγιν Απάντηση με Συμπερίληψη

Ω! Οι συχρονοι ανθρωποι
καμαρωνουν που βασανισαν
οτι λυπηθηκαν οι Γοτθειοι,
οι Τουρκοι και ο Χρονος.
Ψυχρος οπως τα βραχια
στις ακτες της γενετειρας του,
με μυαλο αγονο και καρδια σκληρη,
αυτος ειναι ο ανθρωπος
του οποιου το μυαλο συνελαβε
και το χερι εργαστηκε,
ωστε να φυγουν απο τον τοπο τους,
τα ερημα λειψανα της Αθηνας.


Ποιημα του Λορδου Μπαυρον για τον Τομας Ελγιν.
_________________
Μεταξυ των νικητων, δεν υπαρχουν εγκληματιες πολεμου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
zaxir
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 22 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 23

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 09, 2007 8:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ο ΠΑΛΙΑΤΣΟΣ Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο Παλιάτσος…. Embarassed

Καθισμένος μπροστά στον δικό μου , κόσμο αυτό που με έφερε κοντά σου , η μακριά από έναν κόσμο που έχει , γυνή μια μετάλλαξη που τρέχει , σαν το αίμα στην ζωή μας.
Ξερό πως είναι περίεργο να ενώνονται , η να χάνονται κομμάτια σου μέσα , από πλήκτρα που ωμός τρέχουν από την δικιά σου σκέψη , μέσα από όνειρα που γίνανε κομμάτια , από παζλ , που ποτέ δεν τα ένωσες .Γιατί πάντα το παιχνίδι που άνοιξες το κουτή , ένας άνεμος έτρεξε , και τα κομμάτια τα σκόρπισε , γύρο σου , και δυστυχώς και έξω από το παράθυρο που άνοιξε , ξαφνικά και τα κομμάτια πέταξαν .
Πόλη λένε πως η μύρα τρέχει από την μέρα , που η μάνα νιώθει την κινήσει της ζωής μας , δεν ξερό αν είναι αλήθεια , η ψέμα μέσα σε μια κοινωνία που θέλει αλλά χάνετε σε μια ψευδαίσθηση .
Ο Παλιάτσος …………?
Embarassed Περίεργη εικόνα πονεμένη στιγμή , αλλά εδώ κάθε μέρα περιμένω την δικιά σου , πνοή σαν να μην έχεις φυγή η χαθεί ποτέ από το άπυρο της ζωής μας .Ο καιρός χάνετε και τρέχει , σαν τα δικά μας σκοτεινά , κομμάτια ζωής η της επιθυμίες που έγιναν στάχτες στα δικά μας αποκαΐδια.
Ανάβω τσιγάρο και τα χέρια μου τρέχουν στα πλήκτρα , αίνο η εικόνα σου γίνετε η καταιγίδα , στην δικιά μου στιγμή μοναξιάς .Ξερό πως εσύ και εγώ χαθήκαμε , μέσα σε κατή που ούτε η ίδιοι δεν μπορούμε , να νικήσουμε η να αλλάξουμε , γιατί η καρδιά αναζητά το χαμένο , γράμμα που δεν στείλαμε εκεί που έπρεπε αλλά , σε μια άλλη ,πόλη με άλλων παραλήπτη .Γίναμε σκληρή με το μέσα μας , αλλά και μοναχική με τους γύρο μας .Σαν τα πούλια που έρχονται και χάνονται , σε κάθε δικιά τους εποχή , που η κινήσει της μοίρας τους έχει γράψει .Ορθολογική κίνηση μυαλού λένε αυτή , που σπούδασαν αλλά , και αυτή θέλουν τον δικό τους ψυχολογώ , για της δικιά τους , μοναχικές σκέψης .Σαν το κερί της ζωής που ανάβει και μετά , η λάμψη και η ζεστασιά χάνονται , μέσα σε μια απέραντη , και μοναχική κίνηση , της ζωής μας σαν τον σαρκικό πόθο , που χάνετε και μετά έρχεται. Η συμβιώσει και η αναζήτηση της , χαμένης αγάπης που έρχεται σαν σιμπιβασμο σε κομμάτια , ζωής και αιώνιας εσωτερικής αναζήτηση μας .
Το τσιγάρο έσβησε και το κράση που έπινα γουλιά , και αυτό στέρεψε, σηκώνομε και κοιτώ το ξημέρωμα , το ξύπνημα μιας άλλης μέρας, και το τελείωμα μιας Έκαμα νύχτας. Τρέχοντας σε κόσμους δικού μου , σαν αυτό που όλοι κρύβουν όταν , η νέα μέρα έρχεται και φοράν τον δικό τους θεατρικό μανδύα .
Υ.Σ
Ζωή και θάνατος είναι ένα ατελείωτο ταξίδι ………?
Που η μύρα τον ζυμώνει σε καθένα με αλλά υλικά ….?
5/8/2007 9:06 μμ

_________________
ΒΟΛΤΕΡΟΣ
Η ευτυχία δεν είναι παρά όνειρο, ενώ ο πόνος είναι πραγματικότητα

Δύστυχος έχει δίκιο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Σενα
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 128
Τόπος: ΔΕΛΦΟΙ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 18, 2008 9:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιατι μπερδέυεσαι καλέ μου κάθε φορά που πεθαίνεις να ξέρεις οτι ξεκινάς μια καινούργια ζωή. Και δε μιλάω για το θάνατο της ύλης αλλα αυτό το θάνατο των πεποιθήσεων που πια δε σε ωφελούν, αυτο το θάνατο που φωτίζει τη Ψυχή.

Δεν είναι ο πόνος πιο πραγματικός απο την ευτυχία.
Δεν είναι η Αγάπη που πονά ο Φοβος ειναι.

Κάψε και το μανδύα που φοράς άλλοι στον έπλεξαν
Τίναξε τα φτερά του νού σου και θα δείς πως μια σκέψη, μόνο μία αρκεί να σε λυτρώσει.

Αυτά προείπε η Πυθία και στο μαντείο αποσύρθηκε.
_________________
ΦΙΛΟΦΡΟΝΕΙ ΠΑΣΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
zaxir
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 22 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 23

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 26, 2008 10:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: ο αγράμματος Απάντηση με Συμπερίληψη

ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΣΥΝΟΔΕΥΤΟ ΟΡΦΑΝΟ ….?

Κυριακή ημερήσια διάταξη σκέψης 26/1/2008 10:06 μμ
ΓΟΥΙΤΜΑΝ
ΑΝΤΙΦΑΣΚΩ ΑΡΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΟΣ

Όταν νιώθω την σκέψη μου , να τρέχει σαν έναν τύπο χωρίς πέδιλα σε ένα παγοδρόμιο , που πέφτει και ξαναπέφτει τότε , τρεχω και αρπάζω το βιβλίο , εκείνης που με έκανε , να νιώθω πως είμαι , η δικιά μου ικονα. Να χορεύω πανό στον πάγο , χωρίς να πατάω , απλός να αιωρούμαι , και να χάνομε μέσα σε δικά μου μονοπάτια .

Διαβάζω μερικά σημεία , της σκέψης της , και μετά η εικόνες χάνονται μέσα , σε ομιχλώδες σκέψης , ενός κοσμου που έχει ανάγκη για , όνειρα και μια ψευδαίσθηση για μια υπόγυια εσωτερικοί επανάσταση.

ΠΑΙΡΝΩ ΕΝΑ ΔΑΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΔΙΚΟ ΤΗΣ
Σημασία δεν έχει με ποίους κοιμασαι, αλλα ποιος σου χαρίζει έναν ήσυχο ύπνο. Και από τι υλικά σου φτιάχνει τον ύπνο σου .

Αλήθεια τη ωραίο νόημα θα είχε , αν η σκέψη μας ήταν , μια γυμνή ζεστή συντροφιά , δίπλα σε ένα ζεστό αλλά παραμυθένιο βράδυ .Με την βροχή να πέφτει με λυσσά , σαν της δικιάς μας στιγμές , όταν ο κεραυνός που θα έδενε της στιγμές μας , θα άφηναν της ηδονές του κορμιού μας .Το ράδιο πεζή και μιλά για διάφορα , θέματα πολιτιστικά , μια ωραία στιγμή που με συντροφεύει σε αυτό το μονόπατη , της σκέψης μου που απλός , θέλει να πνίξει , την μοναξιά με κομμάτια , από μια απομακρυσμένοι και άγνωστη , φωνή από έναν δεκτή που τρέχει σε πολλά μέρη του πλανήτη .Το ράδιο σε στέλνει να ψαχνής την φαντασία σου , που σε σχέση με την τηλεόραση , σε κάνη να είσαι ένα κερί που δεν έχει , φλόγα φαντασίας .Στο ράδιο ο άγνωστος , μπορείς να τον ζωγραφίσεις μονάχος σου , να τον κάνης οπός η φαντασία , γεννά σαν μια έκθεση αφηρημένης , τέχνης σαν μια φανταστικοί , μιας γυναίκας που ποθείς αλλά , δεν θα την ακουμπήσεις η θα νιώσεις κάθε κομμάτι της , αληθινό μέσα από μια φωνή που την εικόνα , την γεννά η φαντασία σου .

ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΣΚΙΕΣ ΤΟΥ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ ΠΟΥ ΩΜΟΣ ΓΕΝΝΑΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ …………….ΕΡΩΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ

Οι νεκροί δεν μπορούν να έχουν αδικαιολόγητες απαιτήσεις…….

Ωραία λέξη αλήθεια ποίος έχει δικαίωμα , μετά το τέλος , του ατελείωτου κλάματος , να αρχίζουν να ξεσκονίζουν την προσωπική σου ζωή , με πια κριτήρια η ζωή σου τόσα χρόνια θα γυνή , ένα βιβλίο που θα το διαβάσουν πόλη , ποίος έδωσε την ατελείωτη , δικαιοσύνη σε όλους αυτούς , που σε τριγύριζαν , να δούνε κομμάτια δικά σου χαμένα σε μια , δικιά σου προσωπική ζωή .Μετά όλα γίνονται ανοιχτά σε ανθρώπους , που η ζωή τους έφερε , τυχαία η από μια μύρα που θα τρέξει , και θα κομματιάσει την ζωή , που είχες Βάλη τόσα χρόνια σε κλειστά στεγανά κουτάκια .

Βοήθεια ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΑ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΦΡΙΚΑΡΩ …….?
Τελικά η μύρα είναι μια γυμνή , εικόνα που τα χρώματα τα έβαλε , ο δημιουργός που μας έδωσε ζωή και θάνατο μαζί .Αλλά και ένα άρωμα από κομμάτια , ζωής που θα τρέξουν , σαν ταινία στο τέλος του μεγάλου δάσκαλου .Να χαμογελάτε πόλη , να δίνεστε εκεί που η καρδιά δεν πονά ,μονάχα νιώθει την δικιά της αιώνια μοναξιά .Τελικά όλα είναι η αλήθεια και το τέλος της αισιοδοξίας , που τρέχει σε κάθε κομμάτια της μικρής ζωής μας .

Υ.Σ
Υποκλίνομαι
Ένας αγράμματος
…..?




Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
_________________
ΒΟΛΤΕΡΟΣ
Η ευτυχία δεν είναι παρά όνειρο, ενώ ο πόνος είναι πραγματικότητα

Δύστυχος έχει δίκιο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 26, 2008 10:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

zaxir έγραψε:
ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΣΥΝΟΔΕΥΤΟ ΟΡΦΑΝΟ ….? ...........


Τι εννοείς φίλε zaxir ?

Έτερον εκάτερον δεν πιστεύω φίλε μου να μας πέρασες για ανέραστους εδώ μέσα ....
Το αντίθετο μάλιστα ... επιχειρούμε να κατασιγάσουμε τα πάθη μας με τον νου ... μια ιδιότυπη αθωνική πολιτεία Shocked
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center