Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Εκκλησιαστικό ανέκδοτο: Ο «Ελληνοχριστιανικός Πολιτισμός»
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης

Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 15, 2010 8:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Πέρα απο αυτό όμως ,ο φανατισμός κατά των Χριστών ηθών είναι αιώνιο πρόβλημα.
Δημιουργείται απ όσους δεν εχουν την πίστη μέσα τους πως ο Θεός υπάρχει και φροντίζει αυτούς που πράττουν δίκαια και φρόνιμα σύμφωνα με τους κανόνες ενος οίκου όπως είναι ο πλανήτης Γή.

Vag_el, η μισαλλοδοξία είναι το κυριότερο κακό που συνοδεύει τους πιστούς σου. Αλοίμονο, τι εξωφρενική άποψη είναι αυτή, πως ο φανατισμός εμφανίζεται μόνο σ' αυτούς Laughing που δεν πιστεύουν στο θεό!!!! Ο κατεξοχήν φανατικός είναι ο πιστός μιας θρησκείας.

Κι όχι μόνο αυτό. Αρνούμαι να ζήσω σε ένα κόσμο όπου η καλή πράξη γίνεται προκειμένου να ανταμειφθεί ο πράττων από το θεό, ενώ αντιθέτως αν δε ζήσει κάποιος σύμφωνα με τους "κανόνες" τιμωρείται στο αιώνιο πυρ. Αυτά τα λέγαν κάποτε σε μια εποχή που ο άνθρωπος δεν ήταν ώριμος ώστε να σκεφτεί και να πράξει κατά το δοκούν. Σήμερα τού δίνεται η ευκαιρία να πράξει το σωστό χωρίς να ακούει κάποιον υποβολέα.

Γενικά, τέτοιου είδους θέσεις και απόψεις είναι τυπικές, ξύλινες και ξεπερασμένες και, αν θες να πείσεις κάποιον για το σωστό της άποψής σου, θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις πιο πολύ και να ψάξεις μερικά πράγματα βαθύτερα. Τότε ίσως αρχίσει ένας γόνιμος διάλογος.

Φιλικά

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης

Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 15, 2010 9:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα ήθελα αγαπητοι μου συνομιλητές να σας εξηγήσω πολλά πράγματα για τα οποία ενω τα κατανοώ και είμαι σε θέση να σας λύσω ,απο την άλλη μου είναι απαγορευτικό .
Και το λέω αυτό διότι αυτός που αναρωτιέται ,σκέπτεται.Και όστις σκέπτεται έχει και την απάντηση.
Πολύ σωστά λοιπόν η θέση του κάθε ανθρώπινου η μή οργανισμού σε αυτόν το πλανήτη όπως είπες αγαπητέ apostoloss ,που για κάποιον ,μάλλον δικό σου λόγο ,θέτεις αντίστροφα την σκέψη του παιδιού απο την Αιθιοπία ως προς εμάς, ενώ γνωρίζεις οτι εμείς θα πρέπει να το σκεφτούμε.Ποιός ο λόγος λοιπόν να σου απαντήσω ενω προσπαθείς απλώς να με τοποθετήσεις σε θέση βολής?
Εχεις την απάντηση και μάλιστα σωστότατη μέσα σου αλλα σε κυριεύει πνεύμα ανωτερότητος στην προκειμένη .....

Στον φίλτατο Δάκη Μαυροφρείδη ,

αγαπητέ,
δεν δήλωσα αν διάβασες σωστά πως οι μόνοι φανατισμένοι βρίσκονται εκτός των εκκλησιαστικών τειχών......θα σου θυμήσω την Κυρία Λουκά που εκτός του φανατισμού την διακατέχει και άγνοια.
Ο φανατισμός είναι γενικό κακό της πίστεως σε ένα συγκεκριμένο τομέα οπου και απευθύνεται ο καθένας απο εμάς.
Μπορέι λοιπόν αν βρείς φανατικούς οπαδούς Ομάδας ποδοσφαίρου και ελπίζω να σου έλυσα την απορία για το τι πιστεύω.
Και όχι....δεν εχω εγω πιστούς σε προσωπικο επίπεδο πάντοτε.
Εγω εχω ανθρώπους που με νοιάζονται και με εκτιμούν ή όχι.
Τώρα ως αναφορά στο θέμα της επιβράβευσης για το σωστό και καλό ,θα σου πρότεινα να σκεφτείς πως θα ήταν οι αγώνες και οι προσπάθειες των ανθρώπων αν δούλευαν ολημερίς στα χωράφια και το βράδυ δεν έβρισκαν φαγητό και καλωσόρισμα απο τις οικογένειε΄ς τους.
Και αντί για αυτο να τους χτυπούσαν και να τους σκότωναν στο ξύλο....
Ελπίζω τώρα να γίνεται πιο κατανοητός ο λόγος επιβράβευσης προς το σωστο και δίκαιο για αυτους που βοηθούν αλλήλους.

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης

Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 15, 2010 10:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Τώρα ως αναφορά στο θέμα της επιβράβευσης για το σωστό και καλό ,θα σου πρότεινα να σκεφτείς πως θα ήταν οι αγώνες και οι προσπάθειες των ανθρώπων αν δούλευαν ολημερίς στα χωράφια και το βράδυ δεν έβρισκαν φαγητό και καλωσόρισμα απο τις οικογένειε΄ς τους.
Και αντί για αυτο να τους χτυπούσαν και να τους σκότωναν στο ξύλο....
Ελπίζω τώρα να γίνεται πιο κατανοητός ο λόγος επιβράβευσης προς το σωστο και δίκαιο για αυτους που βοηθούν αλλήλους.

Τώρα τι να πω; Αν δεν είναι αυτό ο ορισμός της απλοίκής σκέψης, τότε τι είναι;

Φίλε Vag_el, ομολογώ ότι διακατέχεσαι από μια ειλικρινή ευγένεια και αυτό σε τιμά. Όμως είναι δυνατόν να επιμένεις στο συλλογισμό σου; Κατ' αρχήν παραλληλίζεις- και ίσως και να το διάβασες αυτό κάπου, λέω ίσως- την τέλεση μιας καλής πράξης με την εργασία, τη στιγμή που είναι γνωστό πως ο άνθρωπος εργάζεται από ανάγκη και όχι επειδή το θέλει. Δεύτερον, κατά τη γνώμη μου, είναι απογοητευτικό να ξέρει κανείς ότι υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν καλές πράξεις έχοντας στο μυαλό τους την ανταμοιβή (είναι τυχαίο που στην εκκλησιαστική ορολογία λέγεται "μισθός"; ) όχι μόνο στην άλλη ζωή αλλά και στην τωρινή και ότι ταυτόχρονα αποφεύγουν την "αμαρτία" εξαιτίας της δαμοκλείου σπάθης της τιμωρίας. Θα έπρεπε να είναι πλέον κοινός τόπος ότι η συμπεριφορά προς τους συνανθρώπους πρέπει να σταματήσει να βασίζεται σε θρησκειολογικά ή ιδεολογικά πρότυπα, αλλά αποκλειστικά και μόνο στη λογική της συνύπαρξης, του αλληλοσεβασμού, της κοινωνικότητας και της κατανόησης του διπόλου δικαίωμα- υποχρέωση.

Ο κανόνας "μην κάνεις στους άλλους ό,τι δε θες να σού κάνουν" είναι διαχρονικός και καθολικός και εμπερικλείει όλες τις υποπεριπτώσεις και, επιπλέον, δε βασίζεται σε κανένα θεολογικό ή ιδεολογικό υπόβαθρο.

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
maxim_97
Πρύτανης

Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 16, 2010 3:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
Aν κάποιος ήθελε να είναι ουσιώδης στο λόγο του ,σίγουρα θα διάλεγε να μιλήσει απλά και λιτά χωρίς να γίνει κουραστικός στους ακροατές του η και συνομιλητές του.
Πέρα απο αυτό όμως ,ο φανατισμός κατά των Χριστών ηθών είναι αιώνιο πρόβλημα.
Δημιουργείται απ όσους δεν εχουν την πίστη μέσα τους πως ο Θεός υπάρχει και φροντίζει αυτούς που πράττουν δίκαια και φρόνιμα σύμφωνα με τους κανόνες ενος οίκου όπως είναι ο πλανήτης Γή.
Για όσους έχουν απορίες και δυσανασχετούν με αυτούς τους κανόνες θα τους προέτρεπα να αναλογιστούν και να σκεφτούν ,πώς αντιδρούν κάποιες ομάδες ανθρώπων η και ζώων σε αυτό το οικοσύστημα.
Πρίν όμως,θα τους προέτρεπα να δούν τα πράγματα απο μιά οπτική γωνία που να ΜΗΝ συμφέρει τους ίδιους και τις οικογένειές τους αλλα το κοινοφελές ένστικρτο και τα συμφέροντα των άλλων οικογενειών τριγύρω τους.
Κατα κανόνα ,πράττουμε και βγάζουμε λόγους πολυσήμαντους συνήθως για δικό μας συμφέρον και ουσιαστικά πράττουμε το καλό μας.
Ας λειτουργήσουμε λίγο διαφορετικά για μιά φορά και να δώσουμε λίγο απο τη δική μας ζωή σε κάποιους που υποφέρουν δίπλα μας και η σημασία που θα είχε αυτο θα ήταν πανω και πέρα απο κάθε θρησκεία ,δη Χριστιανισμός .
Ο Θεός ευεργετεί τον καλό ανθρωπο και αυτόν που νοιάζεται και πράττει με καλοσύνη για το πλησίον του αν και εφόσον αυτό εστι δυνατόν.
Τώρα, για όσους καπηλέυονται την λέξη Χριστός και Χριστιανισμός για να πλουτίσουν σε βάρος άλλων ,σίγουρα η φύση και ο Θεος πράττει δίκαια και σωστά απέναντι στα πρόσωπά τους αφού η λέξη και μόνον δεν φτάνει για να γίνεις Χριστός άνθρωπος ,αλλα πρέπει να είσαι αυτο που λές οτι θα ήθελες ,έιτε εντός λοιπόν του Οίκου του Θεού είτε εκτός.
Γι αυτο Μάξιμε ,σου λέω τούτο .Μην ανησυχείς για τον ρόλο των Χριστιανών αφού έχουν φροντίσει οι ίδιοι να βρωσμίσουν ή και να καθαρίσουν εαυτούς και να πράξουν επωφελούμενοι αδικίες.
Συγχρόνως όμως πήραν και στις πλάτες τους την αμαρτία και τις συνέπειες αυτών των πράξεων όπως και κάθε άλλος άνθρωπος που πράττει τουτοιοτροπως και ας μη φέρει την ταμπέλα Χριστιανός.
Σε ευχαριστώ που με ακουσες με υπομονή.

-Αυτό το «αιώνιο» πρόβλημα περί «Χριστών ηθών», ποιους αφορά και από ποτέ διαχρονικά- ιστορικά στις ανθρώπινες σχέσεις;

-Μήπως τα όποια «χριστά ήθη», «αξίες» και «πρότυπα» αποτελούν και αποτελούσαν από πάντα δημιουργήματα των διαφόρων κοινωνικών, φυλετικών, εθνικών, φιλοσοφικών μορφωμάτων παγκοσμίως και ήσαν πάντα ανάλογα των πολιτικό- οικονομικών-θρησκευτικών συνθηκών που ετυχε να βιώνουν οι άνθρωποι;

-Νομίζεις πως αυτά τα διαδεδομενα και με βίαιη επιβουλή στους ανθρώπους για αιώνες Εβραιοχριστιανικά «χριστά ήθη», μπορούν να αφορούν και να λειτουργούν ποιοτικά το ΙΔΙΟ τις συνειδήσεις των διαφορετικών λαών του κόσμου όπου το μορφωτικό, το βιοποριστικό, το πολιτιστικό στοιχείο και η διαχρονική κουλτούρα κάθε λαού είναι εντελώς ΞΕΝΗ προς μιαν άλλη;

Οι όποιοι «κανόνες» λειτουργίας μιας κοινωνίας ορίζονται από ανθρώπους για ανθρώπους και όχι από Θεό-Θεούς η Διάβολο φίλε μου. Αν και πόσο αυτοί οι λεγόμενοι ηθικοί «κανόνες» εξυπηρετούν το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο η «εκλεκτές» μόνο ομάδες αυτού του συνόλου, δεν έχεις παρά να δεις την πραγματικότητα της ζωής σε παγκόσμιο επίπεδο και διαχρονικά για να διαπιστώσεις πως οι «ηθικοί κανόνες και φραγμοί…» αφορούσαν και αφορούν μόνο τους αδύνατους και πολύπλευρα ανασφαλείς συνανθρώπους μας.
Οι εκάστοτε ισχυροί , πολιτικοί – θρησκευτικοί παράγοντες των κοινωνιών χρησιμοποιούν δικούς τους κανόνες στις μεταξύ τους σχέσεις, αλλά επικαλούνται τους «ηθικούς κανόνες και αξίες…», μόνο για να ποδηγετούν και να ευνουχίζουν τις συνειδήσεις των λαϊκών στρωμάτων της κοινωνίας.

Φίλε μου η ανθρωπιά και η βοήθεια στον συνάνθρωπο μας, υπάρχει από πάντα στο DNA μας και στη ζωή μας γενικότερα. Δεν έχει να κάνει με θρησκείες και δη με τον εβραιοχριστιανισμό που προσπαθεί να εκμαυλίζει ωφελιμιστικά τις συνειδήσεις των ανθρώπων για μεταθανάτιο ανταμοιβή τους στον «παράδεισο»…αν κάνουν το «καλό..» στην επίγεια ζωή τους. Αυτό φίλε μου δεν είναι «αγάπη» προς τον πλησίον…. Ειναι ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΙΣΜΟΣ, ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΟΛΟΓΙΑ και ΚΥΡΙΩΣ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ αφού ΤΑΖΕΙ «επουράνια» ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑΤΑ….

Ο Εβραιοπλασμένος Θεός τελικά, ευνοεί βιοποριστικά, πολιτικά, οικονομικά, εξουσιαστικά, αυτούς που επαγγελματικά λειτουργούντες στο όνομα του, εκμεταλλεύονται με χίλιους τρόπους, τους αφελείς συνανθρώπους μας, που πρέπει – λόγω «ηθικών» ΚΑΝΟΝΩΝ – να τους σέβονται και να τους προσκυνούν….ως «άγιους» και «πάνσοφους»….

Φίλε μου γνωρίζω πολύ καλά, πως όλοι οι άνθρωποι δεν είναι και δεν λειτουργούν το ίδιο, έστω κι’ αν φέρουν την ίδια ταμπέλα θρησκευτικής, πολιτικής η αλλης πίστης. Ο λαός μας λέει, πως «κάνε το καλό και ρίξτο στο γιαλό…». Αν είναι να προβάλλεις διαφημιστικά – προπαγανδιστικά το «καλό» που κάνεις, προσδοκώντας οφέλη….τότε άσ’ το καλύτερα…Αυτό δεν λέγεται «καλό» αλλά κάτι άλλο…
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
vag_el
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 16, 2010 12:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητε Δάκη,

το ίδιο διακρίνω και εγώ για σένα.

Πιθανώς οι άνθρωποι να τα μπερδεύουν ,και οι βλάσφημοι οι απλώς αγράμματοι ,να λένε μισθό ,-βαζω και τα γέλια που το ακουω- κάτι που προσωπικά θα το έλεγα επιβράβευση για την σωστη σκέψη του και πράξη.

Οσον αφορά τη Δαμόκλειο σπάθη ,
επειδή πίστεψε με έχω δεί πολλά πράγματα σ αυτον τον σχεδόν μισο αιώνα ζωής μου ,
υπήρξε ,υπάρχει και Θα υπάρχει διότι έτσι είναι η ζωή και όχι επειδη το λέει η Εκκλησία.
Η τιμωρία ειναι η Συνέπεια πράξεων που λειτουργεί σε κάθε μας αναπνοή ,αλλα και ο ορθος και σωστός τρόπος σκέψης λειτουργεί ανάλογα.
Αυτό που διαφέρει είναι ο κάθε άνθρωπος και ο εσώτερος ψυχισμός του .
Τώρα ,
επειδή όλα αυτά τα χρόνια διδάχτηκα την καλοσύνη απο το Θεό ,θα σου πώ πως δεν επιμένω αλλα είναι θέμα δικής μου αντίληψης και συλλογισμού.
Ισως αυτο να μήν συμβαίνει σε ε΄σενα και να σου φαίνεται παράλογο ,να σου φαίνεται αυτονότητο και καθήκον μας πως πρέπει να βοηθούμε ακόμη και χωρίς αντίκρυσμα.
Εν μέρει σωστό ,όμως δεν σκέφτονται όλοι το ίδιο.Και το λέω αυτο διότι αν κοιτάξείς λίγο γύρω σου οι φονιάδες μονο σωστά δε σκέφτονται και πράττουν .Το ίδιο και για τους νταβατζήδες των μεγαλοεπιχειρηματιών που σκοτώνουν οποιαδήποτε ''ψείρα'' στριφογυρίσει στα αυτιά τους .
Αντε τώρα να πείς εσυ σ αυτους για πνεύμα καλοσύνης και αλληλεγγύης.
Το επόμενο λεπτό έχεις κάνει παρέα με τα κυπαρίσσια .
Δεν φταίω εγω που η Παναγιά σ αυτον το ρημαγμένο και παρηκμασμένο νοητικά κόσμο παρακαλά να γυρίσουν οι άνθρωποι στο καλό και σωστό.
Παρακαλά ο Θεός τον άνθρωπο να γυρίσει τη σκέψη του έστω και με μία καλή πράξη προς τον σωστό δρόμο.
Δεν σου μιλώ για παράδεισο αφού ο παράδεισος εδω ειναι και αντι αυτού βλέπουμε πως πλέον ε΄χει γινει κόλαση.

Μάξιμε,

Σίγουρα έχεις δικαιο στο ότι οι κοινωνίες ανα καιρούς κατασκέυαζαν και δημιουργούσαν ήθη .
Αυτη η δημιουργία είναι στο εσω κόσμο τους σε συνάρτηση με το εξωτερικό τους περιβάλλον και καθ΄ολα υγιής αντίδραση .
Δε μου φαίνεται παράξενο πως αυτη η αντίδραση υπάρχει και σήμερα και Θα υπάρχει για πάντα.
Τα χριστά ¨Ηθη ειναι αυτά που δεν προσβάλλουν τις ανθρώπινες αξίες αλλα αντιθέτως ανυψώνουν τον άνθρωπο όταν βρίσκονται αντιμέτωποι με το ΘΕΌ αλλα αυτο περνά πρώτα μέσα απο μιά αρετή που λέγεται ΤΑΠΕΙΝΌΤΗΤΑ.
Η Ταπεινωση ειναι η ίδια η αυτογνωσία στο τι πράγματι είμαστε ,αλλα και σε σχέση με τον περίγυρό μας .
Και δεν ομιλώ για υποκριτική ταπείνωση προκειμένου να ωφεληθούμε τον καλό λόγο των άλλων αλλα την πραγματική μας υπόσταση.
Εχω συναναστραφεί πολύ κόσμο στη ζωή μου και έχω παρακολουθήσει απο πολλές απόψεις την λειτουργία της κοινωνίας μας.Η θέση μου είναι πως όπου κι αν πήγα είτε σε πολιτικές σχέσεις είτε σε απλές παρεες είτε σε σύνολα ανθρώπων που λειτουργούν με βάση τη τέχνη η υποκρισία και το ψέμα ειναι αυτα που πάντοτε υπήρχαν .Η ψευτοανάδειξη και η δόξα που διακατέχει τον ανθρωπο υπάρχει ως μέγιστο ιδανικό .
Πιστεύω πως ισχύει για όλους μας ,όμως διαλέγουμε λάθος τρόπους για να δείξουμε αυτό που είμαστε ,με αποτέλεσμα να γυρνά εις βάρος μας.
Αν συγκρίνουμε λοιπόν την ''εστω '' ψεύτικη και υποκριτική στάση της Εκκλησίας με τον εξωτερικό περίγυρο θα δούμε πως είναι ίδιοι και ανάλογοι.

Δε διαφωνώ στο κάνε το καλό και ρίξτο στο γυαλό.
Διαφωνώ ως προς την εκτίμηση που τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει έστω και αν βοήθησες .
Συνήθως σε παίρνουν και για κοροίδο .

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
skeptomenh gynaika
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 16, 2010 12:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μονο η σιωπη αρμοζει...Ολα σαπια ειναι φιλε μου...
Σεβασμος και εκτιμηση,εχουν πλεον αλλαξει νοημα...

Γι αυτους που μενουν ξωπισω και επιμενουν να μην μπορουν να χωνεψουν ο,τι συμβαινει,απλα αρρωσταινουν με τον ενα η με τον αλλο τροπο...

Ο αντικομφορμισμος,ειναι εκτος τοπου και χρονου στον μεσαιωνα της ψυχης...
apostoloss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 16, 2010 3:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν σου μιλώ για παράδεισο αφού ο παράδεισος εδω ειναι και αντι αυτού βλέπουμε πως πλέον ε΄χει γινει κόλαση

Άρα αγαπητέ Vag_el παραδέχεσαι οτι δεν υπάρχει παράδεισος σε μια άλλη ζωή αλλά επιθυμείς να γίνει η εδώ μια και μοναδική ζωή μας καλύτερη και ομορφότερη. Με λίγα λόγια μας λες οτι πρέπει να υπάρχει η Θρησκεία για να κρατάει τα χαλινάρια για να μην σφαχτούμε μεταξύ μας? Εγώ δεν το πιστεύω αυτό. Όλα είναι θέμα παιδείας.

Όσο αναφορά την ανταμοιβή και οτι το παροιμίασες με την δουλεία πιστεύω οτι το παράδειγμα είναι ατυχές. Το θέμα είναι τι θέλεις να πιστέψεις. Τί είσαι πρόθυμος να πιστέψεις.
πχ. Είσαι ένας κάλος και δίκαιος άνθρωπος, κάνεις ελεημοσύνες και είσαι και ταπεινός. Πας μια ωραία πρωία μια βόλτα με το αμάξι σου, παθάινεις ένα τροχαίο χωρίς να φταίς. Εγώ σου δίνω τρεις επιλογές και ξέρω από τώρα τι θα απαντήσεις. 1) Δεν παθαίνεις τίποτα (ΘΑΥΜΑ - Πάμε να ανάψουμε ένα κεράκι) 2) Μένεις ανάπηρος ( ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ του Θεού - σε δοκιμάζει για να μην χάσεις την πίστη σου 3) Πεθαίνεις ( Σε πήρε ο Θεός κοντά του γιατι ήσουν καλός άνθρωπος ). Εγώ σε όλα αυτά τα παραπανω απαντώ με μαθηματικές Πιθανόνοτητες. Κανένας Θεός δεν έκατσε να ασχοληθεί μαζί σου αν τράκαρες, αν αρρώστησες, αν είσαι ευτυχισμένος, αν πέθανες κλπ Η φύση σου έδωσε ένα δώρο. Γεννήθηκες, μόνο και μόνο που απέκτησες ζωή είσαι υπερτυχερός. Έρχεται μια ώρα όμως που πρέπει να πληρώσεις για αυτό το δώρο. Πρέπει να πεθάνεις. Τι πιο απλό και ωραίο. Γεννιέσαι ζεις την ζωή σου όσο πιο ηθικά και έντυμα μπορείς - γιατί λάθη κάνουμε όλοι - και φεύγεις αφήνοντας πίσω σου τους απογόνους σου. Δεν μπρώ να καταλάβω τον λόγο που πρέπει να ζήαουμε αιώνια. Και το σκυλάκι το κακόμοιρο που νιώθει, αισθάνεται, είναι χαρούμενο, στεναχωριεται αυτό δεν έχει ψυχή? Όταν πεθαίνει έχει και αυτό σκυλοπαράδεισο? Ή θα μας πεις οτι φτίαχτηκε για τον άνθρωπό? Όλα τελικά σε αυτό το σύμπαν για μας φτιαχτήκανε? Πρέπει να δεχόμαστε την Αλήθεια που έρχεται μέσα από την φύση και όχι από το μυαλό των ανθρώπων.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 16, 2010 6:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγω ,...αγαπητή Σκεπτόμενη ,

διακρίνω και νομίζω όχι αδικα μιάν απογοήτευση ,ίσως κάνω λάθος......
δεν σε αδικώ.....έχεις πολλά δίκαια να το επισημάινεις αλλα δεν χάνω την ελπίδα μου για το αύριο.

θα συνεχίσω να κάνω το Σταυρό μου πρίν αλλα και μετά τον Επιούσιο.

Αγαπητέ apostoloss

θα σε παρακαλούσα να μήν μου βάζεις λόγια που δεν είπα όπως αυτο που ανέφερες ότι δεν υπάρχει παράδεισος σε μιά αλλη ζωή.
Ισως να φαντάστηκες ότι το εννοώ αλλα δεν εχω πεί κατι τέτοιο.

Ειλικρινά,γνωρίζω πολύ παραπάνω απ ότι φανταζεσαι για την παιρετέρω ζωή μας μετα και πρίν απο τον θάνατο ,αλλα επειδή η τάξη των πραγμάτων παρέχεται γι αυτον η γι αυτούς που ξέρουν να κρατούν μυστικά εως ότου εκπληρωθούν τα φεγγάρια όλων θα ήταν καλύτερα να μή σου πω.
Πίστεψε με όχι απο διάθεση μυστικοπάθειας και μυστηρίου ,αλλα απο καθαρά θέμα ζήλου στη γνώση που έχω αποροφήσει μέχρι σήμερα απο τη Θεική Μητέρα Φύση.
Αν λοιπόν σου πω και κάτι παει στραβα κατανοείς πως ο υπεύθυνος θα είμαι εγώ και κανείς αλλος.
Αντί αυτού όμως θα σου πρότεινα να ψάξεις πιο βαθιά μέσα σου και με ειλικρίνεια να βρείς τις απαντήσεις που σωστά ζητάς .
Η ζωή πράγματι είναι πολυ πιο Μαγική απ ότι φανταζόμαστε όλοι μας.

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
apostoloss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 16, 2010 6:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε? Εχείς κάποια μυστική γνώση? Exclamation Exclamation Δεν το λέω ειρωνικά και να ξέρεις οτι γράφω το γράφω για χάρην του διαλόγου. Τον μόνον που ειρωνεύομαι είναι τον Wonder που μου λεει οτι θα καώ στην κόλαση μόνο και μόνο επειδη λέω πράγματα κατά του Χριστιανισμού όπως τον αντιλαμβάνεται αυτός. Από την άλλη θα ήθελα αν μπορούσες να μου απαντήσεις κιολάς έστω και σε αυτό το μικρό παράδειγμα που έφερα. Πιστεύεις οτι σε κάθε τι που μας συμβαίνει υπάρχει Θεικό σχέδιο? και αν ναι πως το έχεις συμπεράνει?
Επιστροφή στην κορυφή
vag_el
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 16, 2010 7:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

SΟυ φαίνεται παράξενο να γνωρίζω κάτι που δεν γνωρίζεις ή γνωρίζετε?
Αν ναί που αυτό βλέπω,η έχεις τη γνώμη ότι γνωρίζεις τα πάντα η έχεις τη γνώμη πως τα πράγματα ειναι Μονον όπως τα ξέρεις εσυ.
Και τα δύο λάθος είναι ,αλλα τόσο λάθος όσο και η ερώτησή σου.
Οσο για τον φίλτατο wONDER ,που τον ανέφερες αναίτια στο διάλογό μας ,καλά λέει για την κόλαση.
Υπάρχει και καίγεσαι όπως κι άλλοι .Βέβαια o Wonder το λέει με τέτοιο τρόπο που φαίνεται ο ίδιος κακός αγριος και άσχετος αλλα όπως και να το κάνουμε αυτο που λέει υπάρχει.Το θέμα είναι πόσο το αντιλαμβάνεστε και πόσο μπορείτε να έχετε ανοιχτά τα μάτια σας για το τι συμβαίνει στις ψυχές μας.
Για το Θεικό σχέδιο ....χμ

αυτο είναι κάτι που δεν το γνωρίζω,φυσικά δεν θα ανοιγόταν σε μένα αυτη η τεράστιων διαστάσεων γνώση ,

Αυτό που γνωρίζω ειναι πως ,

Αν θέλεις πιστεύεις ,αν δε θέλεις δεν πιστεύεις ,και αν θέλεις να ψάξεις ψάξε μέσα σου και στο τί πιστεύεις εσύ και γιατι.
Το να ειρωνεύεσαι τον ΅wONDER εχει λόγο και αιτία.
Ο λόγος μου δείχνει πως δεν τον πιστεύεις ,το γιατί δεν πιστεύεις είναι ένα ερώτημα που αν θέλεις μπορείς να μου το απαντήσεις για να σου πώ τι βλέπεις μέσα σου και στους άλλους.
Νομίζω πάντως ότι είσαι μικρός σε ηλικία.

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
apostoloss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 16, 2010 11:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είμαι 27 χρονών αν ενδιαφέρεσαι για την ηλικία μου. Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι οτι μάλλον με περιμένει ένα μεγάλο καζάνι με βραστό νερό να καίγομαι αιωνίως. Ελπίζω να έχεις δίκιο και να πας στον παράδεισο. Εγώ δεν περιμένω τίποτα ούτε ελπίζω σε τίποτα. Ούτε κάνω πως τα ξέρω όλα. Πιστεύω στην ηθική, στην ομορφία και αγαπώ τον άνθρωπο. Δεν είμαι εγωιστής, ο κόσμος δεν φτιάχτηκε για μένα. Είμαι απλά ένα μέρος του που αν χαθώ δεν έχει καμία σημασία.
Επιστροφή στην κορυφή
maxim_97
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 17, 2010 9:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
.

Αυτό που διαφέρει είναι Μάξιμε,

Σίγουρα έχεις δικαιο στο ότι οι κοινωνίες ανα καιρούς κατασκέυαζαν και δημιουργούσαν ήθη .
Αυτη η δημιουργία είναι στο εσω κόσμο τους σε συνάρτηση με το εξωτερικό τους περιβάλλον και καθ΄ολα υγιής αντίδραση .
Δε μου φαίνεται παράξενο πως αυτη η αντίδραση υπάρχει και σήμερα και Θα υπάρχει για πάντα.
Τα χριστά ¨Ηθη ειναι αυτά που δεν προσβάλλουν τις ανθρώπινες αξίες αλλα αντιθέτως ανυψώνουν τον άνθρωπο όταν βρίσκονται αντιμέτωποι με το ΘΕΌ αλλα αυτο περνά πρώτα μέσα απο μιά αρετή που λέγεται ΤΑΠΕΙΝΌΤΗΤΑ.
Η Ταπεινωση ειναι η ίδια η αυτογνωσία στο τι πράγματι είμαστε ,αλλα και σε σχέση με τον περίγυρό μας .
Και δεν ομιλώ για υποκριτική ταπείνωση προκειμένου να ωφεληθούμε τον καλό λόγο των άλλων αλλα την πραγματική μας υπόσταση.
Εχω συναναστραφεί πολύ κόσμο στη ζωή μου και έχω παρακολουθήσει απο πολλές απόψεις την λειτουργία της κοινωνίας μας.Η θέση μου είναι πως όπου κι αν πήγα είτε σε πολιτικές σχέσεις είτε σε απλές παρεες είτε σε σύνολα ανθρώπων που λειτουργούν με βάση τη τέχνη η υποκρισία και το ψέμα ειναι αυτα που πάντοτε υπήρχαν .Η ψευτοανάδειξη και η δόξα που διακατέχει τον ανθρωπο υπάρχει ως μέγιστο ιδανικό .
Πιστεύω πως ισχύει για όλους μας ,όμως διαλέγουμε λάθος τρόπους για να δείξουμε αυτό που είμαστε ,με αποτέλεσμα να γυρνά εις βάρος μας.
Αν συγκρίνουμε λοιπόν την ''εστω '' ψεύτικη και υποκριτική στάση της Εκκλησίας με τον εξωτερικό περίγυρο θα δούμε πως είναι ίδιοι και ανάλογοι.

Δε διαφωνώ στο κάνε το καλό και ρίξτο στο γυαλό.
Διαφωνώ ως προς την εκτίμηση που τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει έστω και αν βοήθησες .
Συνήθως σε παίρνουν και για κοροίδο .

-Με την «ταπεινότητα», την «αγάπη» και την «αυτογνωσια» οι εβαιοχριστιανοί επέβαλλαν την κοσμοαντίληψη τους στους ανθρώπους η με βιαιο εξαναγκασμο και απάνθρωπες βαρβαρότητες που πηγή τους ήταν και είναι το μισαλλοδοξο εβραϊκό πνεύμα;

-Νομίζεις πως θα μπορούσαν να πείσουν τους ανθρώπους να ασπαστούν το δόγμα της εβραιοχριστιανοσύνης η του εβραίο-μουσουλμανισμού, αν δεν υπήρχαν φανατικοί μισαλλόδοξοι ανεγκέφαλοι σαν τον skako ;

-Μιλάς για «ταπεινοτητα»….Η ταπεινότητα σε έναν άνθρωπο φίλε μου, δείχνει την αυτογνωσια της αντικειμενικής ΑΓΝΟΙΑΣ του.

Η ομολογούμενη Άγνοια, για τον ορθολογικά σκεπτόμενο, οδηγεί στην επιστημονική σκέψη και έρευνα, μεχρις αποδειξεως της αλήθειας του αντικειμένου που εξετάζει. Η ΓΝΩΣΗ που αποκτα από την όλη διαδικασία της έρευνας, του αφαιρει την αμφιβολία (ταπεινότητα) και του δίνει ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ που αναζητουσε.
Για τον εβραοθεοκρατη, Η ΑΓΝΟΙΑ, όχι μόνο τον αναγκάζει να είναι μονιμα ταπεινος και αδυναμος να ερμηνευσει το οτιδήποτε με ΛΟΓΙΚΗ και ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ έναντι του συνομιλητή του ορθολογιστη, αλλά μέσω της όποιας διαμορφωνενης μέσω της υποχρεωτικής , παραδοσιακής παιδείας του, μεταφυσικής ιδεαλιστικής, φαντασίωσης, και της ΕΣΩΣΤΡΕΦΕΙΑΣ του, να προσπαθεί να σταθει στα ποδια του, παρέα με φαντάσματα θεων και διαβολων…
-Θα μου πεις και τι σ’ ενδιαφέρει εσένα πως λειτουργώ εγώ με την πίστη μου…. -Θα σου έλεγα πως μου είναι εντελώς αδιάφορο τι πιστεύεις εσύ και ο οποιοσδήποτε άλλος.

Με εξοργίζει το γεγονός, πως με την εξουσία που συνεχίζετε να έχετε και ασκειτε στην πολιτεία μέσω των υποτελων σας κυβερνήσεων, ΥΠΟΧΡΕΩΝΑΤΕ τα παιδιά μας να μαθητευουν και να ασπάζονται τον αναχρονιστικό σκοταδισμό της εβραιοχριστιανοσύνης σας, καθιστοντας τα έτσι ανεγκέφαλα φανατικά στρατιωτακια σας φίλε μου.
Παράδειγμα ο μισαλλόδοξος φανατικός εβραιοχριστιανός Skakos που θέλει παράλληλα να ονομάζεται και Έλληνας….

Τέτοιους "Έλληνες" - ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ θέλουμε να συνεχίζουμε να φτιάχνουμε φίλε μου, που το μόνο που γνωρίζουν περί Ελληνισμού είναι πως οι πρόγονοι τους, ήσαν απολίτιστοι - πρωτόγονοι - ειδωλολάτρες και "σώθηκαν" απ' τον ΕΒΡΑΙΟΘΕΟΚΡΑΤΙΚΟ "πολιτισμό" των παντελώς άσχετων σε επιστημονική σκέψη και κουλτούρα Ιουδαίο-αρχιερέων τους;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
vag_el
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 17, 2010 11:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Kat αρχήν λύσε μου μιά απορία.

Υπάρχει ομολογουμένη αγνοια και αντικειμενική αγνοια???
Μη τρελαθω κιόλας .

Επειτα,η ταπεινότητα ,η αγάπη και η αυτογνωσία είναι πνευματικές αρετές που διδάσκονταν και απο άλλους σοφούς Λαούς και ανθρώπους όπως Κίνα Ιαπωνία Ινδία Αιγυπτο κλπ να μη μακρυγορώ,και όχι μονον απο την Χριστιανική πίστη που τωρα πλέον δεν είναι καθόλου Εβραιοχριστιανική αλλα Καθολική,αφού την έχει ασπαστεί ολόκληρος ο Πλανήτης .

_εκτος απο εσενα_

Ξέχασα και τους Ελληνες σοφούς που διδάσκαν τα ίδια ακριβώς για την θετικότητα και την εξέλιξη του πνεύματος αλλα και τους Ολύμπιους Θεούς.

Τωρα γιατι εσυ έχεις μαυρα μεσάνυχτα και δεν τα γνωρίζεις ειναι ενα ερώτημα το οποιο απαντάται πολύ εύκολα αν αναλογιστεί κανείς το χρόνο που έχεις διαθέσει στο να πολεμάς τους ''Εβραιοχριστιανούς Ρασοφόρους μας'' διαλαλώντας την Προσωπική Αυταπάτη και Εσωστρέφεια του Εγωκεντρικού σου Ψυχοσυνόλου ,διαμερίζοντας Κατα Κράτος τη θέση Σου απο το Κοινωνικό Συνολο που Υπόβαθρο Εχει την Ταπεινότητα.

Βεβαίως.

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
maxim_97
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 17, 2010 1:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
Kat αρχήν λύσε μου μιά απορία.

Υπάρχει ομολογουμένη αγνοια και αντικειμενική αγνοια???
Μη τρελαθω κιόλας .

Επειτα,η ταπεινότητα ,η αγάπη και η αυτογνωσία είναι πνευματικές αρετές που διδάσκονταν και απο άλλους σοφούς Λαούς και ανθρώπους όπως Κίνα Ιαπωνία Ινδία Αιγυπτο κλπ να μη μακρυγορώ,και όχι μονον απο την Χριστιανική πίστη που τωρα πλέον δεν είναι καθόλου Εβραιοχριστιανική αλλα Καθολική,αφού την έχει ασπαστεί ολόκληρος ο Πλανήτης .

_εκτος απο εσενα_

Ξέχασα και τους Ελληνες σοφούς που διδάσκαν τα ίδια ακριβώς για την θετικότητα και την εξέλιξη του πνεύματος αλλα και τους Ολύμπιους Θεούς.

Τωρα γιατι εσυ έχεις μαυρα μεσάνυχτα και δεν τα γνωρίζεις ειναι ενα ερώτημα το οποιο απαντάται πολύ εύκολα αν αναλογιστεί κανείς το χρόνο που έχεις διαθέσει στο να πολεμάς τους ''Εβραιοχριστιανούς Ρασοφόρους μας'' διαλαλώντας την Προσωπική Αυταπάτη και Εσωστρέφεια του Εγωκεντρικού σου Ψυχοσυνόλου ,διαμερίζοντας Κατα Κράτος τη θέση Σου απο το Κοινωνικό Συνολο που Υπόβαθρο Εχει την Ταπεινότητα.

Βεβαίως.

Εγώ δεν θέλω, ούτε μπορώ να σε τρελάνω. Άλλοι φρόντισαν γι’ αυτό που είσαι και δεν καταλαβαίνεις τα αυτονόητα που σου γράφω.
Η ομολογούμενη ΑΓΝΟΙΑ φίλε μου, είναι και αντικειμενική άγνοια. Δεν συμβαίνει βέβαια απ’ όλους, τέτοιου είδους ομολογία, λόγω κομπλεξισμού κυρίως, μιας και οι περισσότεροι θεωρούν εαυτούς αυθεντίες για πάσαν νόσο και μαλακία….

Περί ταπεινότητας σου έγραψα τις θέσεις μου, αλλά απ’ ότι βλέπω δεν αναφέρεις που διαφωνείς μ’ αυτές και που όχι. Δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι. Αν δεν καταλαβαίνεις τι γράφω, το πρόβλημα δικό σου.
Δεν απαντάς ούτε σε μια από τις ερωτήσεις που σου έκανα….Γιατί άραγε φίλε μου;

Ομολογώ πως έχω μαύρα μεσάνυχτα σε πολλά πράγματα φίλε μου, γι’ αυτό και ψάχνομαι, αφιερώνοντας πολύ χρόνο απ’ την ζωή μου για την αντικειμενική επιστημονική ΓΝΩΣΗ που οδηγεί στην ΑΛΗΘΕΙΑ της φύσης των ιδεολογιών και των πραγμάτων γενικότερα που αφορούν τον άνθρωπο.

Αυτή την ΑΛΗΘΕΙΑ που εσείς φοβάστε μην βγει στην επιφάνεια, και χάσετε το ψωμάκι και το επάγγελμα σας μέσω της «ταπεινής» κατά τα άλλα, αιματοβαμμένης μισαλλόδοξης εβραιοχριστιανοσύνης σας.

Αυτήν την ΑΛΗΘΕΙΑ που πολεμάτε με όλα τα μέσα, απ’ την ημέρα που βρεθήκατε στην ιστορία της ανθρωπότητας, με τα δεκανίκια και υποστήριξη των Ρωμαίων αυτοκρατόρων ως «σοφοί» και «άγιοι» παντογνώστες, αλλά και «άγιοι», προνομιούχοι σε πολλά κοινωνικά ζητήματα και τσιφλικάδες έτσι για να λέτε πως κάτι κάνετε….

Αν όλα τα παραπάνω είναι ΨΕΜΑΤΑ σε παρακαλώ να με διαψεύσεις, αλλά με επιχειρήματα και όχι με κατάρες η αφορισμούς….που με κάνουν να τρέμω από φόβο….
apostoloss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 17, 2010 1:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε vag_el για το - εκτός από εσένα - να αμφιβάλεις και λίγο γιατί από τι βλέπω μάλλον εσύ κάνεις πως τα ξέρεις όλα και έχεις την κρυμμένη γνώση κλπ. Κάνε μια έρευνα να δείς οτι μπορεί να μας βαφτίζουν Χριστιανούς χωρίς να μας ρωτάνε και στα χαρτία να φαίνεται οτι είμαιστε Χριστιανόι αλλά προσεχε γιατί αν αρχίσεις να μιλάς για Θρησκεία με κόσμο θα εκπλαγείς από το ποσοστό που δεν πιστεύουν σε αυτό το δόγμα. Εχω ακούσει ανθρώπους να μου λένε οτι έγω ασπάζομαι λεει μόνο την καινή διαθήκη!! δηλαδή τους ρωτάω είστε αιρετικοί διότι ο Χριστιανισμός είναι δόγμα και δεν δέχεται αμφισβητήσεις ή θα ασπάζεσαι και την παλαία διαθήκη ή αποτελείς αίρεση. Μην μίλησω για το μέγαλο ποσοστό που δεν πιστεύει και απλά βλέπει την εκκλησία και την θρησκεία σαν κοινωνική υποχρέωση, βαφτίζει το παιδί του για να μην υποστεί την κοινωνική κατακραυγή κλπ. Κάτσε να φύγει η γενία των σημερινών εξηντάριδων και φέρε μου εκατό Χριστόδουλους να ρπιχειρήσουν συλλαλητήριο και θα μαζέψουν τόσους λίγους όσους δεν φαντάζεσαι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Επόμενο
Σελίδα 2 από 11

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center