Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

τζιντου ΚρισΝΑμΟΥρτΗ

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 30, 2007 10:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: τζιντου ΚρισΝΑμΟΥρτΗ Απάντηση με Συμπερίληψη

παρακατω διδονται αποσπασματα απο συζητησεις του ...



"οταν δει κανεις τη ζωη οπως ειναι ,οταν δει κανεις τουν εαυτο του οπως ειναι .τοτε μπορει να προχωρησει"


"η κατανοηση δεν εχει καμμια σχεση με τη σκεψη.μπορει κανεις να κανει συλλογισμους πραγμα που ειναι λειτουργια της σκεψης της λογικης -μεχρι να πει δε καταλαβαινω και τοτε σωπαινει και λει "α το βλκεπω το κατσλαβαινω".αυτη η κατανοηση δεν ειναι αποτελεσμα της σκεψης"


"αν υπαρχει η εικονα-δηλαδη λεξεις μνημη και ολα τα υπολοιπα-τοτε υπαρχει καποιος παρατηρητης που παρατηρει αυτο το πουλι να περναει(εκεινη τη στιγμη περναει πουλι στον ουρανο) .αν υπαρχει μονο παρατηρηση,τοτε δεν υπαρχει παρατηρητης"

"γιατι ο παρατηρητης ειναι το παρελθον,ο παρατηρητης ειναι ο λογοκριτης,ειναι συσσωρευμενηγνωση εμπειρια,μνημη"

καποιος συνειδητοποιει πως ειναι γεγονος οτι ο παρατηρητης ειναι το παρατηρουμενο.ο σκεπτομενος ειναι η σκεψη.ας σταματησουμερ εδω για ενα λεπτο

αυτα ειναι τα λογια καποιου που καταλαβε το νου ...

η διδασκαλια του βασιζεται στο γεγονος του οτι ο παρατηρητης και το παρατηρουμενο ειναι το ιδιο ..και η ψευδαισθηση σου οτι ειναι κατι διαφορετικο σε κανει να συγκρουεσαι με τον ιδιο σου τον εαυτο ...ειναι καπως οταν ο σκυλος κυνηγαει την ουρα του ...καπως ετσι μεστο μυαλο σου ειναι τα πραγματα ...ειναι καταπληκτικος ο κρισναμουρτι αληθεια!!!!

κατα καποιο τροπο κανει μια αναλυση σε μας ./..της μαχαμουντρα ..βουδιστικης διδασκαλιας ..η οποια προσπαθει να σε κανει να δεις οτι ο παρατηρητης και το παρατηρουμενο ειναι το ιδιο ...δεν υπαρχει αποσταση μετξυ τους ....εκει εγκειται μια τεραστιου μεγεθους ψευδαισθηση ../.εκει ξεκιναει η συγκρουση με τον ιδιο τον εαυτο /.

οχι τιποτα αλλο εχουμε πηξει στη θεωρια ...και στους αρχαιους ..υπαρχουν και φωτισμενοι αυτη τη περιοδο ,,.,και ειναι καλο να τους ξερουμε ....

σχετικη βιβλιογραφια

το ξυπνημα της νοημοσυνης
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 30, 2007 10:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

υπαρχει καποιος που να εχει διαβασει κατι απο αυτον το καταπληκτικο ανθρωπο???
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 01, 2007 1:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

john έγραψε:
ο παρατηρητης και το παρατηρουμενο ειναι το ιδιο ..και η ψευδαισθηση σου οτι ειναι κατι διαφορετικο σε κανει να συγκρουεσαι με τον ιδιο σου τον εαυτο



Ενδιαφέρον! Η γνωστική σχέση υποκειμένου-αντικειμένου είναι θέση του ρεαλισμού,ότι δηλαδή υπάρχει ένα "Εγώ" που σχετίζεται με τον αντικειμενικό,εξωτερικό κόσμο.Υπάρχει αυτό το κάτι που είναι έξω από μένα;
Θα έπρεπε να μπορώ να διαφοροποιώ το Εγώ απ' τον έξω κόσμο για να ισχυρίζομαι κάτι τέτοιο.
Μήπως το Εγώ είναι το σώμα μου;Μα κι αυτό μπορεί να γίνει αντικείμενο,άρα δεν είναι.
Μήπως είναι οι σκέψεις μου;Μα υπάρχει τίποτα που δεν είναι σκέψη;

Απ' τη στιγμή που το Εγώ είναι απών,η μόνη λογική θέση είναι αυτή του σολιψισμού,συνείδηση και κόσμος είναι το ίδιο πράγμα.Τα αντικείμενα βρίσκονται εντός της εμπειρίας μου κι όχι έξω απ' αυτήν.Υπάρχουν επειδή αλλάζω συμπεριφορά ως προς αυτά κι όχι επειδή ανακαλύπτω την κρυμμένη ουσία τους.Η συμπεριφορά μου είναι η κρυμμένη ουσία των όντων.

"ΠΑΝΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ",όπως είπε κι ο Κρισναμούρτι! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 01, 2007 10:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ωχ Shocked .αν δεν υπαρχω ως υποκειμενο,το μονο που υπαρχει ειμαι εγω.αυτο μας λεει ο ιωαννης.
αν δεν υπαρχει το εγω το μονο που υπαρχει ειναι το αλλο,αυτο που λογω αντιληψης ονομαζω αντικειμενο και η δικια του ουσια,την οποια ανακαλυπτω οταν γινομαι το αλλο,αλλα για να γινει αυτο πρεπει να ειμαστε κενοι απο εγω,αλλο αυτο ηταν η αρχικη υποθεση,ετσι ιωαννη?δυσκολουτσικο,ποσο μαλλον οταν καταληγεις να πεις οτι οταν δεν υπαρχω υπαρχω μονο εγω.

τζον.ο τρισμεγιστος ελεγε οτι ο κοσμος ειναι σαν ενας πινακας,βλεπεις βαθος,αποσταση,που στην ουσια δεν υπαρχει.οταν φυγει η ψευδαισθηση του βαθους,ολα ειναι εδω,τοτε αρχιζεις ο ιδιος και αποκτας βαθος
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 01, 2007 3:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για να είμαι πιο συνεπής δε θα πρέπει να μιλάω με όρους όπως υποκείμενο και αντικείμενο.Υπάρχουν,λοιπόν,εμπειρικές καταστάσεις που διαδέχονται η μια την άλλη και αυτό είναι το ίδιο πράγμα με το να λέω ότι υπάρχει μια συμπεριφορά αυτού εδώ του σώματος που αλλάζει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nst
Λέκτωρ


Εγγραφή: 19 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 30

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 13, 2007 9:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όταν ακούτε κάποιον με πλήρη προσοχή, τότε δεν ακούτε μόνο τις λέξεις που προφέρει αλλά και το συναίσθημα, επίσης, που περιέχουν τα λόγια του. Δεν ακούτε μόνο ένα μέρος, αλλά ολόκληρο το λόγο του.



Από τη στιγμή που θα αισθανθείτε μέσα στην καρδιά σας αυτό το εξαιρετικό πράγμα που λέγεται αγάπη, και νοιώσετε το βάθος, την ευφορία και την έκσταση αυτού του αισθήματος, θα ανακαλύψετε ότι ο κόσμος έχει μεταμορφωθεί πλέον για σας.



Εκείνο που χρειάζεται καλύτερα να κάνετε, από το να τρέχετε μακριά από το φόβο, ή να προσπαθείτε να τον ελέγξετε, ή να τον καταπιέσετε, ή να τού αντισταθείτε με οποιοδήποτε άλλο τρόπο, είναι να κατανοήσετε το φόβο. Δηλαδή, να τον παρατηρήσετε, να μάθετε γι’ αυτόν, να συνδεθείτε άμεσα μαζί του. Μπορούμε να μάθουμε για το φόβο αλλά δεν μπορούμε να ξεφύγουμε από αυτόν.
Kρισναμουρτι.


Για όσους τον αγαπούν



Παράθεση:
Μήπως το Εγώ είναι το σώμα μου;


Νομίζω οτι δεν εννοεί το σώμα και τις σκέψεις μας σαν Εγώ, αλλά την συνείδηση μας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 15, 2007 11:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ναι κανεις .....αυτο το ωχ που ειπες ειναι αρκετο ...και σημαδι οτι κατανοησες!!!!!



ο νους οταν ειναι σιωπηλος κατανοει ...δε κατανοει με τη φλυαρια ....με τις σκεψεις δε καταλαβαινεις ουτε νοεις .....οταν ειναι σιωπηλος καταλαβαινει!!!


το σημαντικο ειναι να μεινεις ενα λεπτο !!!.. σαυτα που λει ...και σταματα!!!! για ενα λεπτο ...σωπασε


ομως το σημαντικο ειναι οτι αυτο γινετε καθε στιγμη !!!!!! και εισαι αρκετα συνειδητος να το δεις ?....εισαι παντα παρων μεσα στις σκεψεις σου ???
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 17, 2007 10:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

john έγραψε:
ο νους οταν ειναι σιωπηλος κατανοει ...δε κατανοει με τη φλυαρια ....με τις σκεψεις δε καταλαβαινεις ουτε νοεις .....οταν ειναι σιωπηλος καταλαβαινει!!!



Όταν τα σκέφτηκες αυτά σιωπηλός ήσουν; Μήπως πρέπει να κάνουμε λοβοτομή ή να πέσουμε σε κώμα για να καταλάβουμε τι εννοείς;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 21, 2007 1:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:



Όταν τα σκέφτηκες αυτά σιωπηλός ήσουν; Μήπως πρέπει να κάνουμε λοβοτομή ή να πέσουμε σε κώμα για να καταλάβουμε τι εννοείς;



μου χε λυψει αυτο το σαρκαστικο στυλ που σε διακατεχει ...ετσι συνεχισε να μη καταλαβαινεις τιποτε ... τα πας περιφημα Very Happy


ναι εμεις εδω ολοι οι φιλοσοφοι ...εχουμε δημιουργησει εναν λαβυρινθο δημιουργημενο απο σκονη καθρεφτες , και ελπιδα ...τον οποιο τον εχουμε ονομασει γνωση ....ο λαβυρινθος της γνωσης


και κοπαναμε τα κεφαλια μας πανω στους καθρεφτες ...και ποτε δε βλεπεις τη πραγματικοτητα .....κυκλικα κοπανιεσαι στο καθρεφτη του νου σου ..αφου ειναι καθρεφτης ...δεν το βλεπεις ε ??? το ψεμμα σου ??? που προβαλετε απο δω και απο κει ????

αληθεια τι να εννοει ο κρισναμουρτη οταν λει πως ο ανθρωπος μπορει να ξεκινησει οταν δει τον εαυτο οπως ειναι ???

να ξεκινησει τι????


ναι στον ευατο μου μιλαω,,.,καλα καταλαβες
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 21, 2007 1:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

και ουτε σοφος ειμι ...φιλοσοφος ειμι ...χι χι
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 21, 2007 4:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

john έγραψε:
μου χε λυψει αυτο το σαρκαστικο στυλ που σε διακατεχει ...ετσι συνεχισε να μη καταλαβαινεις τιποτε ... τα πας περιφημα


ναι εμεις εδω ολοι οι φιλοσοφοι ...εχουμε δημιουργησει εναν λαβυρινθο δημιουργημενο απο σκονη καθρεφτες , και ελπιδα ...τον οποιο τον εχουμε ονομασει γνωση ....ο λαβυρινθος της γνωσης


και κοπαναμε τα κεφαλια μας πανω στους καθρεφτες ...και ποτε δε βλεπεις τη πραγματικοτητα .....κυκλικα κοπανιεσαι στο καθρεφτη του νου σου ..αφου ειναι καθρεφτης ...δεν το βλεπεις ε ??? το ψεμμα σου ??? που προβαλετε απο δω και απο κει ????

αληθεια τι να εννοει ο κρισναμουρτη οταν λει πως ο ανθρωπος μπορει να ξεκινησει οταν δει τον εαυτο οπως ειναι ???

να ξεκινησει τι????


ναι στον ευατο μου μιλαω,,.,καλα καταλαβες


Τώρα εσύ φλυαρείς ή ο καθρέφτης σου; Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 24, 2007 6:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ο καθρεφτης μου .. Crying or Very sad ουα ουα ..εχω καθρεφτη ...
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Captain Picard
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 13 Αύγ 2010
Δημοσιεύσεις: 20
Τόπος: USS Enterprise, in high orbit around Earth.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 18, 2010 9:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έχουν δημιουργήσει μία ωραία ιστοσελίδα για τον Κρισναμούρτι: http://www.jkrishnamurti.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 18, 2010 10:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πολύ ενδιαφέρον ο Κρισναμούρτι. Πολύ καλός θα έλεγα. Προτιμώ βέβαια κάποιους άλλους, Όσσο, Καστανέντα, Γκουρτζίεφ, Τσόπρα, και τον τελευταίο καιρό τον Τόλε (ίσως ο πιο πλήρης και ολοκληρομένος...θα τολμήσω να πω)
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center