Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Υπάρχει το "παράλογο";
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 35, 36, 37  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Υπάρχει το "παράλογο";
Ναι υπάρχει το παράλογο
45%
 45%  [ 10 ]
Όχι, το "παράλογο" είναι ένα κατασκεύασμα του κατεστημένου
27%
 27%  [ 6 ]
Ναι υπάρχει, αλλά μόνο για ορισμένες καθολικής αξίας λογικές προτάσεις
4%
 4%  [ 1 ]
Δεν με νοιάζει
0%
 0%  [ 0 ]
Δεν ξέρω
0%
 0%  [ 0 ]
¶λλο (διευκρινίζω με σχόλιο)
22%
 22%  [ 5 ]
Σύνολο Ψήφων : 22

Συγγραφέας Μήνυμα
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 09, 2010 4:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ έγραψε:

Αυτός που το ΅πονάειΆ λες…πάλι εμπλέκεται το συναίσθημα.. αλλά και οι δύο το αγαπάνε.
Με ενδιαφέρει αυτός που θα το προοδεύσει, θα το βελτιώσει, έτσι στην ανάγκη θα βοηθήσει και τον άλλο…ποιος αξίζει πραγματικά το μαγαζί; Ο υπάκουος ή ο περίεργος;


Ας αφήσω έναν πραγματικό σοφό, να μιλήσει αντί εμού. Γράφει όσα και εγώ ο ίδιος θεωρώ σωστά, αλλά τα λέει καλύτερα από ότι θα μπορούσα ποτέ να τα διατυπώσω:

"Κάθε μορφή ζωής, αντιμετωπίζει το σύμπαν με δύο τρόπους.
Προσπαθεί ή να μεγαλώσει η ίδια και να φτάσει στα μέτρα του ή να μικρύνει το σύμπαν στα δικά της μέτρα.
Είτε απλώνει τη νοημοσύνη της να αγκαλιάσει το μεγαλείο του είτε πασχίζει να το χωρέσει στη στενή οπτική γωνία των παρωπίδων της.
Κάθε μορφή ζωής είτε προσαρμόζεται με το περιβάλλον είτε προσπαθεί να το προσαρμόσει στα καλούπια της.
.....
Οι άνθρωποι βολεύονται σε μια άπειρη σκακιέρα στη θέση των δήθεν ανεύθυνων πιονιών. Καθορίζουν όλες τις μελλοντικές κινήσεις σύμφωνα με τους κανόνες που οι ίδιοι έχουν ορίσει' και μετά αρχίζουν να κινούνται, κλαψουρίζοντας ότι τάχα κάποιος μεγάλος παίχτης - Θεός κινεί τα πιόνια.
Κρατούν τα προνόμια της ύπαρξης, δίχως τις αντίστοιχες ευθύνες που τις φορτώνουν σε κάποιους ανύπαρκτους παίχτες.
Όταν όμως το παιχνίδι πρέπει να παιχτεί ως το τέλος, ΠΟΙΟΣ έχει την ευθύνη;
Ποιοί είναι οι καλοί και οι κακοί στην κοσμική παρτίδα του σκακιού; Ρόλοι διαφορετικοί, που αναλαμβάνονται εναλλασσόμενα και επαναληπτικά;
Οι άνθρωποι είναι που καθορίζουν τους κανόνες από την αρχή. Και αυτή τη γνώση είναι που προσπαθούν απεγνωσμένα να αποφύγουν.
Γιατί, η γνώση συνεπιφέρει την ευθύνη..."


Γιώργος Μπαλάνος


Το αστείο είναι ότι ο δεύτερος δρόμος - εκείνος της προσαρμογής του Κόσμου στα μέτρα μας - που φαίνεται να απαιτεί μεγαλύτερο έργο και άρα να είναι κοπιωδέστερος, είναι ο Εύκολος Δρόμος.
Και ο συνήθως επιλεγόμενος...

_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 637

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 09, 2010 5:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Chaos,
Δεν υπάρχει θέμα τζόγου. Συνεπώς εσύ λες ότι ο περίεργος αξίζει το μαγαζί.

Σκαπανέα,
Πρέπει να υπογράψω την άλλη εβδομάδα. Το μαγαζί είναι αίθουσα δεξιώσεων, γάμοι βαφτίσια κλπ

Τι λέει και οWonder, ο Ιωάννης, ο 3fimos…

Βάλτε όλοι ένα χεράκι Very Happy
_________________
Όλοι μαζί μπορούμε.
Αγοράζουμε ελληνικά προϊόντα, προϊόντα που ο κωδικός τους αρχίζει με 520.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 09, 2010 5:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Chaos
έγραψε:
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
έγραψε:

Αυτός που το ΅πονάειΆ λες…πάλι εμπλέκεται το συναίσθημα.. αλλά και οι δύο το αγαπάνε.
Με ενδιαφέρει αυτός που θα το προοδεύσει, θα το βελτιώσει, έτσι στην ανάγκη θα βοηθήσει και τον άλλο…ποιος αξίζει πραγματικά το μαγαζί; Ο υπάκουος ή ο περίεργος;


Ας αφήσω έναν πραγματικό σοφό, να μιλήσει αντί εμού. Γράφει όσα και εγώ ο ίδιος θεωρώ σωστά, αλλά τα λέει καλύτερα από ότι θα μπορούσα ποτέ να τα διατυπώσω:

"Κάθε μορφή ζωής, αντιμετωπίζει το σύμπαν με δύο τρόπους.
Προσπαθεί ή να μεγαλώσει η ίδια και να φτάσει στα μέτρα του ή να μικρύνει το σύμπαν στα δικά της μέτρα.
Είτε απλώνει τη νοημοσύνη της να αγκαλιάσει το μεγαλείο του είτε πασχίζει να το χωρέσει στη στενή οπτική γωνία των παρωπίδων της.
Κάθε μορφή ζωής είτε προσαρμόζεται με το περιβάλλον είτε προσπαθεί να το προσαρμόσει στα καλούπια της.
.....
Οι άνθρωποι βολεύονται σε μια άπειρη σκακιέρα στη θέση των δήθεν ανεύθυνων πιονιών. Καθορίζουν όλες τις μελλοντικές κινήσεις σύμφωνα με τους κανόνες που οι ίδιοι έχουν ορίσει' και μετά αρχίζουν να κινούνται, κλαψουρίζοντας ότι τάχα κάποιος μεγάλος παίχτης - Θεός κινεί τα πιόνια.
Κρατούν τα προνόμια της ύπαρξης, δίχως τις αντίστοιχες ευθύνες που τις φορτώνουν σε κάποιους ανύπαρκτους παίχτες.
Όταν όμως το παιχνίδι πρέπει να παιχτεί ως το τέλος, ΠΟΙΟΣ έχει την ευθύνη;
Ποιοί είναι οι καλοί και οι κακοί στην κοσμική παρτίδα του σκακιού; Ρόλοι διαφορετικοί, που αναλαμβάνονται εναλλασσόμενα και επαναληπτικά;
Οι άνθρωποι είναι που καθορίζουν τους κανόνες από την αρχή. Και αυτή τη γνώση είναι που προσπαθούν απεγνωσμένα να αποφύγουν.
Γιατί, η γνώση συνεπιφέρει την ευθύνη..."


Γιώργος Μπαλάνος


Το αστείο είναι ότι ο δεύτερος δρόμος - εκείνος της προσαρμογής του Κόσμου στα μέτρα μας - που φαίνεται να απαιτεί μεγαλύτερο έργο και άρα να είναι κοπιωδέστερος, είναι ο Εύκολος Δρόμος.
Και ο συνήθως επιλεγόμενος...

      Κι ομως : Σμικρυνοντας Το Συμπαν Στα Μετρα Σου Στην Ουσια Διευρυνεσαι Ως Τα Ορια Σου ! Cool

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 09, 2010 6:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ έγραψε:

Chaos,
Δεν υπάρχει θέμα τζόγου. Συνεπώς εσύ λες ότι ο περίεργος αξίζει το μαγαζί.
Σκαπανέα,
Πρέπει να υπογράψω την άλλη εβδομάδα. Το μαγαζί είναι αίθουσα δεξιώσεων, γάμοι βαφτίσια κλπ
Τι λέει και οWonder, ο Ιωάννης, ο 3fimos…
Βάλτε όλοι ένα χεράκι Very Happy



Για να πω την αλήθεια, υπέθεσα ότι έκανες κάποια αλληγορία και έθεσες ένα ερώτημα "Κοσμικής" φύσης, καλυμμένο σε μια κατάσταση Οίκου. Για τούτο και αστειεύτηκα.
Πάντως και σε πραγματικούς όρους η άποψή μου παραμένει όπως εδώ: http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=93454#93454


_ Μία εκδοχή, θα ήταν να το αφήσεις στο ως άνω "εξυπνοπούλι", θέτοντας δεσμευτικό όρο την ισόβια απασχόληση (εφ' όσον το επιθυμεί φυσικά) του ετέρου υιού και την καταβολή σε αυτόν ενός ευλόγου ποσοστού των κερδών.
Και ως ρήτρα εξασφάλισης, να δώσεις σε αυτόν το δικαίωμα βέτο σε κάθε παράτολμη επιχειρηματική κίνηση, εάν συμφωνήσει μαζί του κάποιος αξιόπιστος τρίτος επιδιαιτητής που θα έχεις ορίσει...
Πάντως πλήρη ασφάλεια κανείς δεν μπορεί να διεκδικήσει για τίποτε. _


Δεν είμαι όμως ο πλέον αξιόπιστος σύμβουλος, αφού την δική μου επιχείρηση κατόρθωσα να την χαντακώσω...

_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 09, 2010 7:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
έγραψε:
Chaos,
Δεν υπάρχει θέμα τζόγου. Συνεπώς εσύ λες ότι ο περίεργος αξίζει το μαγαζί.

Σκαπανέα,
Πρέπει να υπογράψω την άλλη εβδομάδα. Το μαγαζί είναι αίθουσα δεξιώσεων, γάμοι βαφτίσια κλπ

Τι λέει και οWonder, ο Ιωάννης, ο 3fimos…

Βάλτε όλοι ένα χεράκι Very Happy

Κλειδοκρατωρ

Οταν απαντησα στον Chaos η δικη σου η δημοσιευση δεν ειχε ανεβει ακομα απο το συστημα...

Πιανω δουλεια... Idea
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 09, 2010 7:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


    Δεν μου λες, η δικη σου η απολυτως αυθορμητη επιλογη ποια ειναι ;

    Δημοσιευση την ή στειλε την με προσωπικο μηνυμα...

    Οπωσδηποτε ομως ! ! !


_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 09, 2010 7:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


      Π Ε Ρ Ι Μ Ε Ν Ω

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
3fimos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 669

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 09, 2010 7:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλησπερα σας .
Το σωστοτερο ειναι το εξης ...

Μαζεψε τους γιους σου & κανε τους την εξης ερωτηση ..
Γιατι πιστευεται οτι αξιζεται το μαγαζι ?
Τι σκοπο εχεται ?

Εχεις καλη κριση πιστευεις ?
Υπακουος ο ενας
περιεργος ο αλλος


Οποιος σου απαντησει τον σκοπο, θα ειναι τυχερος μαλλον ...
_________________
...ΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΑ & ΤΙΠOΤΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ....
..Eιμαστε αυτο που κατακτουμε ..
.Κατακτουμε αυτο που ειμαστε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 637

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 09, 2010 8:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παλικάρια ευχαριστώ.

Το πρόβλημα δεν θέλω να το αναλύσω.

Αυτό που ήθελα ήταν η δική σας απλή και ξεκάθαρη κρίση, τι λέει η δική σας λογική σας, ποιος αξίζει το μαγαζί; Ο υπάκουος ή ο περίεργος;
_________________
Όλοι μαζί μπορούμε.
Αγοράζουμε ελληνικά προϊόντα, προϊόντα που ο κωδικός τους αρχίζει με 520.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 09, 2010 9:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
έγραψε:
Παλικάρια ευχαριστώ.

Το πρόβλημα δεν θέλω να το αναλύσω.

Αυτό που ήθελα ήταν η δική σας απλή και ξεκάθαρη κρίση, τι λέει η δική σας λογική σας, ποιος αξίζει το μαγαζί;
Ο υπάκουος ή ο περίεργος;

Smile

Ενταξει !

Αυτο αρκει !
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 10, 2010 5:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ έγραψε:

Τι λέει και οWonder, ο Ιωάννης, ο 3fimos…

Βάλτε όλοι ένα χεράκι Very Happy



Αν έχεις αδυναμία στον υπάκουο,πρέπει να το πάρει ο περίεργος,γιατί είπες πως δε θες να το δώσεις σ' αυτόν που έχεις αδυναμία.

Αν έχεις αδυναμία στον περίεργο,θα πρέπει να το πάρει ο υπάκουος,για τον ίδιο λόγο.

Η περίπτωση που κανείς δε θα έχει πρόβλημα είναι η πρώτη,γιατί και ο υπάκουος θα υπακούσει κι εσύ δε θα έχεις επηρεαστεί απ' την αδυναμία σου.

Στη δεύτερη περίπτωση θα έχει πρόβλημα ο περίεργος,οπότε θα έχεις κι εσύ,αφού δε θα μπορείς να του εξηγήσεις.


Οπότε το πρόβλημα έχει λύση μόνο αν έχεις αδυναμία στον υπάκουο.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 10, 2010 6:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Παντα Υπαρχει Λυση Περα Απο Τη Λογικη ! Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Λοιπόν, παλικάρια, υπάρχει το εξής πρόβλημα.

Έχω δύο γιούς και ένα μαγαζί.
Είναι καλά και εργατικά παιδιά.
Ο μεγαλύτερος είναι πολύ υπάκουος, προσπαθεί να κάνει ότι του λέω, βέβαια δεν τα καταφέρνει πάντοτε, όμως πάντοτε προσπαθεί να με υπακούσει.
Ο μικρότερος είναι πολύ περίεργος, ενδιαφέρεται να μάθει γιατί κάνω κάτι, πως το κάνω, συνέχεια ρωτάει.

Έχω μεγαλύτερη αδυναμία στον ένα από τους δύο, αλλά δεν θέλω να αποφασίσω λόγω της αδυναμίας μου.
Θέλω να μεταβιβάσω την κυριότητα του μαγαζιού σε έναν από τους δύο.

Εσείς που το βλέπετε από έξω, λογικά, σε ποιόν λέτε;

Παράθεση:
Όμως το πρόβλημα παραμένει, το ίδιο και η ερώτηση, δεν δέχομαι ότι δεν υπάρχει λογική απάντηση

εκτός αν είναι και για σας το ίδιο δύσκολη όπως και για μένα που το αντιμετωπίσω συναισθηματικά.

Παράθεση:
Με ενδιαφέρει αυτός που θα το προοδεύσει, θα το βελτιώσει, έτσι στην ανάγκη θα βοηθήσει και τον άλλο

ποιος αξίζει πραγματικά το μαγαζί;
Ο υπάκουος ή ο περίεργος;


Παράθεση:
Το πρόβλημα δεν θέλω να το αναλύσω.

Αυτό που ήθελα ήταν η δική σας απλή και ξεκάθαρη κρίση, τι λέει η δική σας λογική σας,

ποιος αξίζει το μαγαζί;
Ο υπάκουος ή ο περίεργος;


Παράθεση:
Πρέπει να υπογράψω την άλλη εβδομάδα.

Το μαγαζί είναι αίθουσα δεξιώσεων, γάμοι βαφτίσια κλπ



ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ

Ολα τα στοιχεια που σχετιζονται με το προβλημα τα εχω συγκεντρωσει παραπανω.

Και οντως υπαρχει λογικη λυση, οπως δεχεσαι.

Με δεδομενο λοιπον οτι θελεις να μεταβιβασεις την κυριοτητα στον εναν απο τους δυο
και θελοντας αυτος που θα το παρει να το βελτιωσει,
ωστε να μπορεσει στην αναγκη να βοηθησει και τον αλλον,
τα πραγματα εχουν ως εξης :

1
Αν το μεταβιβασεις στο μεγαλυτερο, ο μικροτερος ως περιεργος λογω της φυσης του θα αντιδρασει και θα σου ζητησει εξηγησεις.

Και αρα θα εχεις προβληματα.

2
Αν το μεταβιβασεις στο μικροτερο, ο μεγαλυτερος ως υπακουος λογω της φυσης του θα το δεχτει και θα σκυψει το κεφαλι.

Σε αυτη την περιπτωση, ο μικροτερος, αργα ή γρηγορα και παλι λογω της φυσης του να ειναι περιεργος, καποια στιγμη θα πουλησει το μαγαζι αφου θα εχει την κυριοτητα και θα φυγει για να γνωρισει τον κοσμο.

Οπότε ο μεγαλυτερος θα "πεινασει" χωρις βοηθεια.

3
Η λογικη λεγει να μοιρασεις το μαγαζι και στα δυο παιδια εξ ισου, γιατι ως γονιος δεν μπορεις να κάνεις διακρισεις αφου η αγαπη σου ειναι ιδια για τα παιδια σου, ανεξαρτητα με την επιθυμια σου υπερ του ενος.

Να πουλησεις το ενα μεριδιο και να το δωσεις στο μικρο ως χρημα, συνιστωντας του να παει να γνωρισει τον κοσμο και να ικανοποιησει την περιεργεια του και οταν του τελειωσουν τα χρηματα να επιστρεψει.

Να κρατησεις το αλλο μεριδιο δουλευοντας το μαγαζι με τον μεγαλυτερο και αναπληρωντας αυτα που πηρε ο μικροτερος.

Και οταν γυρισει ο μικροτερος, ηρεμος και κατασταλαγμενος, τοτε να το δουλεψουν και οι δυο μαζι.

Σε αυτη την περιπτωση ομως θα αντιδρασει ο μεγαλυτερος, και με το δικιο του.

Αρα παλι θα εχεις προβληματα.

Οπότε Η Λογικη Λυση Δεν Ενδεικνυται !

        + + +

    4
    Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ
    9 - 7 – 10
    21 : 50`


    Γιατι βιαζεσαι να τους γραψεις το μαγαζι ;

    Τι σε πιεζει ;

    Διωξ’ τους και τους δυο για ενα χρονο και οποιος γυρισει πρωτος παιρνει το μαγαζι.

    Ακριβως ομως σε ενα χρονο.

    Θα υπογραψεις λοιπον συμβολαιο ενωπιον τους σε συμβολαιογραφο και με τους δυο παροντες σαν μαρτυρες.

    Οριζοντας ακριβως και την ωρα, της μετα ενα χρονο παρουσιας τους στο συμβολαιογραφο.

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Σαβ Ιούλ 10, 2010 8:42 am, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 637

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 10, 2010 8:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητοί μου φίλοι.

Το ‘πρόβλημά μου’ ήταν μία παραβολή. (chaos, κάποτε σε ξάφνισα εγώ, τώρα με ξάφνιασες εσύ)

Ήθελα να αποδείξω κάτι, και μου φάνηκε καλή ιδέα αυτός ο τρόπος.
Ενώ φανταζόμουν ότι εύκολα και γρήγορα θα έβγαινε η αναμενόμενη απόδειξη το πράγμα τράβαγε σε μάκρος. Σκέφτηκα, ‘δεν μπορούν να χωρίσουν δύο γαιδάρων άχυρα’. Γιατί τόσο ανάλυση; Γιατί τόσο ψάξιμο; Μία λέξη ήταν η ζητούμενη όλο και όλο!

Σήμερα μετά την κοπιαστική απάντηση του Σκαπανέα κατάλαβα.
Καταλαβαίνω ότι δεν σκεφτόσασταν την απάντηση για εσάς, αλλά για μένα, θέλατε να ευχαριστήσετε εμένα. Σε μένα είδατε το Πατέρα, αντιπροσώπευα τον Πατέρα, και με όλα αυτά τα λόγια εκφράζατε τρυφερότητα, αγάπη και τον σεβασμό προς την ιδέα του Πατέρα.

Συγχαρητήρια, είστε καλοί γιοί, και καλοί άνθρωποι.

Ίσως θα έπρεπε να είχα πει ότι είναι παραβολή, αν δεν το παίρνατε τόσο σοβαρά σκεπτόμενοι την θέση μου, μπορεί να μιλούσατε από την θέση σας.

Λάθος μου, αλλά δεν ζητώ συγνώμη. Αυτό που ήθελα να αποδείξω ήταν πολύ σοβαρό, και αυτό που αποδείξατε εσείς είναι το ίδιο.
_________________
Όλοι μαζί μπορούμε.
Αγοράζουμε ελληνικά προϊόντα, προϊόντα που ο κωδικός τους αρχίζει με 520.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 10, 2010 8:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
έγραψε:
Αγαπητοί μου φίλοι.

Το ‘πρόβλημά μου’ ήταν μία παραβολή. (chaos, κάποτε σε ξάφνισα εγώ, τώρα με ξάφνιασες εσύ)

Ήθελα να αποδείξω κάτι, και μου φάνηκε καλή ιδέα αυτός ο τρόπος.
Ενώ φανταζόμουν ότι εύκολα και γρήγορα θα έβγαινε η αναμενόμενη απόδειξη το πράγμα τράβαγε σε μάκρος. Σκέφτηκα, ‘δεν μπορούν να χωρίσουν δύο γαιδάρων άχυρα’. Γιατί τόσο ανάλυση; Γιατί τόσο ψάξιμο; Μία λέξη ήταν η ζητούμενη όλο και όλο!

Σήμερα μετά την κοπιαστική απάντηση του Σκαπανέα κατάλαβα.
Καταλαβαίνω ότι δεν σκεφτόσασταν την απάντηση για εσάς, αλλά για μένα, θέλατε να ευχαριστήσετε εμένα. Σε μένα είδατε το Πατέρα, αντιπροσώπευα τον Πατέρα, και με όλα αυτά τα λόγια εκφράζατε τρυφερότητα, αγάπη και τον σεβασμό προς την ιδέα του Πατέρα.

Συγχαρητήρια, είστε καλοί γιοί, και καλοί άνθρωποι.

Ίσως θα έπρεπε να είχα πει ότι είναι παραβολή, αν δεν το παίρνατε τόσο σοβαρά σκεπτόμενοι την θέση μου, μπορεί να μιλούσατε από την θέση σας.

Λάθος μου, αλλά δεν ζητώ συγνώμη. Αυτό που ήθελα να αποδείξω ήταν πολύ σοβαρό, και αυτό που αποδείξατε εσείς είναι το ίδιο.


      Και συ ξαφνιασες εμενα... Rolling Eyes

      Συγχαρητηρια ! ! ! Laughing

      Σοφούμαι Wink

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 15, 2010 1:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
έγραψε:
Αγαπητοί μου φίλοι.

Το ‘πρόβλημά μου’ ήταν μία παραβολή. (chaos, κάποτε σε ξάφνισα εγώ, τώρα με ξάφνιασες εσύ)

Ήθελα να αποδείξω κάτι, και μου φάνηκε καλή ιδέα αυτός ο τρόπος.
Ενώ φανταζόμουν ότι εύκολα και γρήγορα θα έβγαινε η αναμενόμενη απόδειξη το πράγμα τράβαγε σε μάκρος. Σκέφτηκα, ‘δεν μπορούν να χωρίσουν δύο γαιδάρων άχυρα’. Γιατί τόσο ανάλυση; Γιατί τόσο ψάξιμο; Μία λέξη ήταν η ζητούμενη όλο και όλο!

Σήμερα μετά την κοπιαστική απάντηση του Σκαπανέα κατάλαβα.
Καταλαβαίνω ότι δεν σκεφτόσασταν την απάντηση για εσάς, αλλά για μένα, θέλατε να ευχαριστήσετε εμένα. Σε μένα είδατε το Πατέρα, αντιπροσώπευα τον Πατέρα, και με όλα αυτά τα λόγια εκφράζατε τρυφερότητα, αγάπη και τον σεβασμό προς την ιδέα του Πατέρα.

Συγχαρητήρια, είστε καλοί γιοί, και καλοί άνθρωποι.

Ίσως θα έπρεπε να είχα πει ότι είναι παραβολή, αν δεν το παίρνατε τόσο σοβαρά σκεπτόμενοι την θέση μου, μπορεί να μιλούσατε από την θέση σας.

Λάθος μου, αλλά δεν ζητώ συγνώμη. Αυτό που ήθελα να αποδείξω ήταν πολύ σοβαρό, και αυτό που αποδείξατε εσείς είναι το ίδιο.

Κλειδοκρατωρ

Ο "χρονος" σου, περασε !

Αφου δεν υπαρχουν πλεον περιορισμοι εκ της πραγματικοτητος...
Και αφου δεν θιγονται υποληψεις και ονοματα...
Και αφου ολα αυτα ηταν μια ασκηση που εσυ γνωριζες και γνωριζεις το σκοπο της...
Και αφου ειμαστε στο χωρο του παραλογου (ως θεμα συζητησης), πες μας λοιπον μετα απ' ολα οσα ακουσες και σου ειπαμε, τι λυση αποφασισες μεσα σου στο προβλημα σου ;

Δεν σου ζητω να πεις το σκοπο του "παιχνιδιου" σου μαζι μας, αλλά να συνεχισεις το παιχνιδι σου σαν να ειναι πραγματικοτητα...

Μας εβαλες εσυ στη δοκιμασια εν αγνοια μας...

Γιατι οντως ητανε δοκιμασια για πολλους απο μας...

Και το παραδεχεσαι.

Τωρα απλα, συνεχισε εν γνωσει σου μεσα στην ιδια σου τη δοκιμασια και γραψε μαζι μας τη πορεια και την εξελιξη της...

Στοιχειωδως και εντιμως μας το οφειλεις...

Το εφειλεις στον εαυτο σου...

Το οφειλεις σε αυτους που θα διαβασουν στο μελλον το παιχνιδι που μας επαιξες...

Γιαιτ για μας ηταν πραγματικοτητα...

Πες μας λοιπον...

Γιατι περα απο το οτι το απαιτει η ροη των πραγματων, καποιοι "αναγνωστες" μπορει να αντιμετωπιζουν στην πραγματικοτητα το ιδιο προβλημα και αναμενουν με ενδιαφερον τη λυση σου...

Μετα απο τοσες ημερες, εχεις ηδη αποφασισει και συμφωνα με τους ορους σου εχεις ηδη "υπογραψει" την αποφαση σου στο συμβολαιογραφο...

Αρα δεν χρειαζεσαι αλλά πιστωση χρονου...

Διοτι το "πραγμα" εχει ηδη τελειωσει...

Σε ακουμε...
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 35, 36, 37  Επόμενο
Σελίδα 13 από 37

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center