Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Σολώνειος Νομοθεσία
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελληνικά/Ρωμαϊκά έργα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 14, 2010 7:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Σολώνειος Νομοθεσία Απάντηση με Συμπερίληψη

Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει σε κάποια έκδοση η σολώνειος νομοθεσία;

Υπάρχει η θέση ότι η κατηγορία κατά του Σωκράτη στηρίχτηκε στα άρθρα 150 και 151,τα οποία αφορούσαν την κρατική έγκριση που ήταν υποχρεωμένος να πάρει κάποιος δάσκαλος για το περιεχόμενο της διδασκαλίας του.Ο Σωκράτης ή το αμέλησε ή αδιαφόρησε περιφρονητικά (κατά τη γνώμη μου το πιο πιθανό) και καταδικάστηκε.

Ενδιαφέρον,ε;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 15, 2010 5:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

http://www.perizitito.gr/product.php?productid=115508&page=1
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 17, 2010 8:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ευχαριστώ! Υπόσχεται πολλά.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 17, 2010 10:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πάντως αν το θες απλά για να εξακριβώσεις τους νόμους που αναφέρεις, δεν θα σου χρησιμεύσει σε τίποτα, επειδή απλά η καταδίκη του Σωκράτη δεν βασίστηκε σε κανένα νόμο, αλλά στο συναίσθημα που προκάλεσαν τα τοτε γεγονότα.
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 18, 2010 12:05 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


Martin Ostwald
"From Popular Sovereignty to the Sovereignty of Law"
Law, Society, and Politics in Fifth-Century Athens


_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 18, 2010 12:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Darkmind έγραψε:
Πάντως αν το θες απλά για να εξακριβώσεις τους νόμους που αναφέρεις, δεν θα σου χρησιμεύσει σε τίποτα, επειδή απλά η καταδίκη του Σωκράτη δεν βασίστηκε σε κανένα νόμο, αλλά στο συναίσθημα που προκάλεσαν τα τοτε γεγονότα.



Γιατί είσαι τόσο σίγουρος;


Ευχαριστώ,Ελεονώρα!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 18, 2010 12:34 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα επειδή η παλινορθωμένη δημοκρατία έπρεπε οπωσδήποτε να επιστρέψει τα "δανεικά", και εφόσον βρήκαν και σοβαρά πατήματα απο τη συμπεριφορά του Σωκράτη δεν χρειαζόταν τίποτα άλλο. Και ο νόμος να χρησιμοποιήθηκε, ήταν απλά το μέσο για να ικανοποιηθεί ο σκοπός - το συναίσθημα.
Ξέρεις, αυτες τις μέρες σκεφτόμουνα να ανεβάσω στο φόρουμ αυτα που εχω διαβάσει και συμπεράνει σχετικά με τη καταδίκη του Σωκράτη. Μετα απο αυτό, ίσως και να το πράξω σύντομα.
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 18, 2010 12:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είχε κηρυχθεί,όμως,πολιτική αμνηστία.Γι' αυτό θεωρώ πολύ πιθανό το σενάριο της νομικής παραβίασης.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 18, 2010 3:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Darkmind έγραψε:
Πάντως αν το θες απλά για να εξακριβώσεις τους νόμους που αναφέρεις, δεν θα σου χρησιμεύσει σε τίποτα, επειδή απλά η καταδίκη του Σωκράτη δεν βασίστηκε σε κανένα νόμο, αλλά στο συναίσθημα που προκάλεσαν τα τοτε γεγονότα.


ΚΑΘΕ υπόθεση που εισάγεται στο δικαστήριο και δεν είναι ένα απλό λυντσάρισμα, χρειάζεται έναν Τυπικό Νόμο για να αισθανθούν αυτοδικαιωμένοι αυτοί που πήραν την απόφαση. Το αν η επίκληση του νόμου αυτού στηρίζεται σε πραγματικά γεγονότα ή είναι απλή επικάλυψη της ΠΡΟΘΕΣΗΣ καταδίκης, είναι κάτι που όσοι έχουν ιστορική συνείδηση το αναζητούν.
Άρα, σωστάα ο ο Ιωάννης ψάχνει να βρει αν υπάρχουν κάπου καταγραμμένες τέτοιες διατάξεις, για να δει - όπως νομίζω - αν πραγματικά μπορούσε, έστω και τυπικά, να "στοιχειοθετηθεί" κατηγορία.
Προσωπικά, δε νομίζω ότι υπήρχε μια τέτοια δυνατότητα. Οι κατηγορίες είναι γνωστές.
Για τα πιο γενικά, πιστεύω ότι καταδίκη του Σωκράτη, ήταν πολιτική με την ευρεία και όχι με τη στενή έννοια.
Δεν ήταν τόσο ζήτημα να βγει από τη μέση ένας άμεσος πολιτικός αντίπαλος, αλλά να δοθεί στο λαό ένα εξιλαστήριο θύμα, να στηθεί ένας ιδεατός χορός στις συνειδήσεις για να ξεχαστεί η αισχύνη των πραγματικών χορών γύρω από τα γκρεμισμένα "Μακρά Τείχη"...
Και οι "Δημαγωγοί" - όπως με πυκνή μαθητεία διδάσκομαι τελευταία - αυτό έχουν σαν κύριο οδηγό επιτυχίας. Να ανιχνεύουν τις ενοχές και τα πάθη του πληθυσμού και να δικαιώνουν τις πρώτες και να ικανοποιούν τα δεύτερα, ώστε όταν τους χρειάζεται να τον κινητοποιούν σαν όχλο και όταν πάλι το θέλουν να τον χειραγωγούν σαν κοπάδι.

_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 18, 2010 4:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νομίζω πως οι κατηγορίες είναι πολύ γενικές,ώστε να μην υπάρχει το ενδεχόμενο να εξειδικευτούν στην παραβίαση πιο ειδικών διατάξεων.Βέβαια,θα ήταν καλό να βρίσκαμε κάπου μια τέτοια μαρτυρία για τα πρακτικά της δίκης ή παρόμοιας περίπτωσης.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 18, 2010 8:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

O Σωκράτης όντως μπορεί να ήταν εξιλαστήριο θύμα. Αυτό δε σημαίνει ότι τον κατηγόρησαν έτσι. Οι αιτίες ήταν πολιτικές και θρησκευτικές και ως εχθρός της Δημοκρατίας θα μπορούσε να βρεθεί νομική βάση. Δεν υπήρχε νόμος για την κατάλυση της δημοκρατίας;
_________________
Truth springs from argument amongst friends

http://rakis1.wordpress.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 18, 2010 9:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μη μου το χαλάς Rakis! Razz
μέχρι αύριο θα έχω δημοσιεύσει σχετικό άρθρο.
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 18, 2010 10:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora έγραψε:
...για να δει - όπως νομίζω - αν πραγματικά μπορούσε, έστω και τυπικά, να "στοιχειοθετηθεί" κατηγορία.
Προσωπικά, δε νομίζω ότι υπήρχε μια τέτοια δυνατότητα. Οι κατηγορίες είναι γνωστές.


Νομίζω ότι οι φράσεις της παράθεσης παρανοήθηκαν, και φταίει η δική μου βιασύνη και ασάφεια για αυτό.
Δεν εννοούσα ότι δεν υπήρχε δυνατότητα να στοιχειοθετηθεί κατηγορία, και μάλιστα ήταν λάθος επιλογή η λέξη "δυνατότητα".
Ήθελα να αναφερθώ στη χρήση των νόμων του Σόλωνα που παραθέτει ο Ιωάννης, και στο γεγονός ότι δεν υπήρχε λόγος επίκλησής τους, αφού ήδη οι κατηγορίες που τον βάρυναν ήσαν επαρκείς για το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος, και να έχει δίκιο ο Ιωάννης, ότι χρειαζόταν μια εξειδίκευση των κατηγοριών.
Μόνο που καλό θα είναι, να μην αρχίζουμε να μπερδεύουμε τις εποχές και τις διαδικασίες απόδοσης της δικαιοσύνης και εφαρμογής του νόμου.
Έχω την αίσθηση, ότι την εποχή εκείνη, η "δικογραφία" ήταν το ήσσον στοιχείο.

Κάποιες επί πλέον πληροφορίες:
«Τάδε εγράψατο και αντωµόσατο Μέλητος Μελήτου Πιτθεύς Σωκράτει Σωφρονίσκου Αλωπεκήθεν: Αδικεί Σωκράτης, ούς µεν η πόλις νοµίζει θεούς ού νοµίζων, έτερα δε καινά δαιµόνια εισηγούµενος. Αδικεί δε και τους νέους διαφθείρων. Τίµηµα θάνατος» (Διογένης Λαέρτιος, 2.5.40).
Δηλαδή: «Ο Μέλητος ο Πιτθεύς, γιος του Μέλητου, κατέθεσε την παρακάτω ένορκη µήνυση εναντίον του Σωκράτη, γιου του Σωφρονίσκου, από τον δήµο Αλωπεκής: Ο Σωκράτης δεν αναγνωρίζει τους θεούς που αναγνωρίζει η πόλη, εισάγει νέες θεότητες και διαφθείρει τους νέους. Η ποινή που προτείνεται είναι ο θάνατος»
(βλ. επίσης Ξενοφών, Αποµνηµονεύµατα 1.1: «αδικεί Σωκράτης ούς µεν η πόλις νοµίζει θεούς ου νοµίζων, έτερα δε καινά δαιµόνια εισφέρων. Αδικεί δε και τους νέους διαφθείρων»).
http://www.toxolyros.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=22845&lang=en&Itemid=1016
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 19, 2010 2:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

"Εισάγει νέους θεούς":κάλλιστα θα ταίριαζε αυτό με τη συμπλήρωση "χωρίς την έγκριση της πολιτείας",όπως υποθέτω ότι έγινε.Ίσως αυτό που λέω να μην ειπώθηκε γιατί θα ήταν αυτονόητο για την εποχή.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 19, 2010 3:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


Κάτι ενδιαφέρον:

http://www.filosofia.gr/item.php?id=544
_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελληνικά/Ρωμαϊκά έργα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Σελίδα 1 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center