Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ποια οικονομική κρίση ρε γελοίοι;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 30, 2010 9:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για να δείξω πόσο κοιμισμένος είσαι, μ@λ@κ@!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 30, 2010 10:21 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Opyrge και Wonder.......
το να βρίζει κανείς δεν είναι δύσκολο...εδώ στο φόρουμ αυτό δεν είναι ανάγκη, δεν χρειάζεται να βρίζουμε...Απλά τις απόψεις λέμε. Η κρίση επί αυτών αν είναι να γίνεται με βρισιές καλύτερα να μην γίνεται...

Opyrge,
πως εννοείς την κοινωνική πρόνοια; Πρώτα έρχεται ο "κανόνας" και μετά ο λογαριασμός; Ή πρώτα βλέπουμε τι έχουμε στο ταμείο και τι μπορούμε να δώσουμε; Γιατί μέχρι σήμερα γίνονταν το πρώτο. Όλο επιδόματα χαράς δίνονταν και το λογαριασμό το φορτώναμε με δάνεια. Τέλος το πανηγύρι κύριοι. Κοινωνική πολιτική να γίνει....αλλά μέχρι ένα σημείο. Προσωπικά δεν έχω ούτε 13ο, ούτε 1ο μισθό. Μάλιστα ως φωτογράφος έχω άμεση επαφή με το οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδας...αφού όλο και λιγότεροι χρειάζονται έναν φωτογράφο σήμερα. Ένα πράγμα που δεν θα κάνω είναι να παρέχω φθηνές υπηρεσίες. Αντίθετα αυτό που κάνω και προσέχω περισσότερο είναι τα χρήματα του πελάτη μου να μην πάνε χαμένα...να ανταποκρίνεται η εργασία μου στις επιδιώξεις του πελάτη. Κατά αυτή την έννοια καθένας μας θα πρέπει να αυξήσει τις απαιτήσεις του σε αυτό που του παρέχουν. Με αυτόν τον τρόπο και ο εργαζόμενος που μπορεί να προσφέρει καλώς στην εργασία του θα έχει αποδόσεις πέρα από αυτά που λένε οι σημερινές συμβάσεις εργασίας. Και αυτός ο εργαζόμενος θα πληρώσει επίσης για καλές υπηρεσίες και προϊόντα. Με την λογική του ΠΑΜΕ και των ομοίων τους, ο εργάτης δούλος θέλει τα πάντα υπέρ εκτός από την ποιότητα της εργασίας του. Αυτή τη ποιότητα δηλαδή θεωρούν "δεδομένη", με το σκεπτικό ότι αφού κερδίζει ο εργοδότης..άρα έχει ικανοποιητική ποιότητα. Αυτό όμως δεν ισχύει. Μπορεί κάποιος να κερδίζει ευκαιριακά. Και αυτό συμβαίνει όταν κάποιοι επιμένουν στο φθηνό και σε τυφλή εμπιστοσύνη με κριτήρια: ο γνωστός μου, ο φίλος του φίλου μου και άλλα τέτοια. Με τέτοια νοοτροπία ασφαλώς ο επιχειρηματίας θα ακροβατεί με δάνεια και υποχρεώσεις που δεν μπορεί να καλύψει, με κακοπληρωμένους εργαζόμενους που γκρινιάζουν και επιζητούν το αντίβαρο στα προβλήματά τους, το περισσότερο κοινωνικό κράτος. Το ζήτημα της ανταγωνιστικότητας λοιπόν θα λυθεί όταν βελτιωθούμε στις παροχές μας και πληρωθούμε για αυτές, για την ποιότητά τους και όχι γιατί βρήκαμε το κορόιδο να πληρώνει.
Opyrge δεν ξέρω αν βρήκες δουλειά, ελπίζω να το έχεις κάνει, αλλά θα ήθελα να γράψεις για την εμπειρία σου από την αναζήτηση, το τι αντιμετώπισες ή αντιμετωπίζεις σήμερα.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 30, 2010 11:24 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν είναι να κάνεις ερώτησεις για να απαντάς μόνος σου, μην ρωτάς καθόλου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Wonder
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 1234
Τόπος: LARISA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 30, 2010 11:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:

Opyrge,
πως εννοείς την κοινωνική πρόνοια;


Μπάγκμαν θέλεις και τα ρωτάς αυτά η σού ξεφεύγουνε?

Λές να ξέρει οπυργος τι θα πεί κοινωνική πρόνοια και γιατί δήθεν βάλεται τα τελευταία χρόνια ?
Τόν νόμιζα δυστυχώς για κουτοπόνηρο αλλά έκανα λάθος, είναι απλώς άσχετος που παπαγαλίζει ακατανόητες σ'αυτόν έννοιες τίς οποίες ακούει εδώ κι εκεί!
Γι αυτό δεν επεξηγεί ποτέ τίποτα.... δέν ξέρει τίς έννοιες των λέξεων που γράφει τό παιδάκι αυτό !

Η αυθάδεια του και η αμφισβήτηση δείχνουν ότι έχει μεγάλο πρόβλημα.
Δεν ξερω ακριβώς ποιό είναι αυτό
_________________
Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 30, 2010 12:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Opyrge...
περιμένω...
Wonder...
οκ..την άποψή σου την κατέθεσες...άσε τώρα και τους άλλους να το πράξουν...και κράτα την κρίση σου περί της εξυπνάδας τους για σένα.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 30, 2010 1:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν είναι Bugman, ξαναλέω, να κάνεις ερώτησεις για να απαντάς μόνος σου, μην ρωτάς καθόλου.

Τί να συζητήσει κανείς μαζί σου ρε κακομοίρη Wonder, που το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να σε ειρωνεύεται για την ανωριμότητα που σε δέρνει;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 30, 2010 7:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman,

κάποια στιγμή θα ανέβω προς Πρέβεζα για βόλτα.

Θα ήθελα να πιούμε έναν καφέ μαζί και να σε γνωρίσω κι απο κοντά.
Τωρα ,είμαι απέναντι μεριά στο Πατρικό μου στην Πατρα αλλα θα σου πω όταν ειναι.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Geox
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 01 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 1

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 01, 2010 7:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ωραίο το θέμα σου. Βρήκα τυχαία το site και σαν 1ο μου ποστ πρέπει να πω ότι με βρίσκει 100% σύμφωνω.
_________________
Greek Hairloss Community - Save your hair
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 03, 2010 7:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el,
ευπρόσδεκτος!
opyrgos,
τι δική μου απάντηση ως συνήθως την παραβλέπεις...αλλά εδώ κάνεις το ίδιο και για σένα...κρίση του Opyrgou..έχουμε αν το κατάλαβες...
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 03, 2010 9:24 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tη δική σου απάντηση. Τί λες τότε για ερώτηση;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
prototype
Λέκτωρ


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 36
Τόπος: Κόρινθος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 05, 2010 9:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Ακομα και εσεις? Απάντηση με Συμπερίληψη

Διαβασα εντελως τυχαια (εγω ενας απλος ανθρωπος) ,το αρθρο, για το οποιο μαλιστα προτεινεται προαιρετικα και σχολιασμος!
Και πατησα στον συνδεσμο για να συμφωνησω κατα κυριο λογο μαζι του, .....ωσπου διαβασα ολους τους διαλογους σας!

Οι υβριστικες λογομαχιες οφειλω να πω.... απομυθοποιησαν κατα ενα μεγαλο μερος την αρχικη εικονα!

Δεν ξερω να χειριζομαι τον λογο , και ποσο μαλλον τον γραπτο....!

Εσεις που τον γνωριζετε.... , σταθειτε οαση στην ερημο της αγνοιας και επιδειξης χρηματος που κυριαρχει στην κοινωνια μας !

Δεν εχω να παραθεσω καποιο στιχακι η φραση καποιου ......
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 05, 2010 10:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γεια σου prototype και ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια. Μην πέφτεις από τα σύννεφα, το forum απαρτίζεται από ανθρώπους και οι άνθρωποι ενίοτε βρίζονται σε ζωντανούς διαλόγους. Άλλο ο ήρεμος μονόλογος, άλλο ο διάλογος που δεν μπορεί κανείς να ελέγξει.

Αναμένουμε και τη δική σου συμμετοχή.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
prototype
Λέκτωρ


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 36
Τόπος: Κόρινθος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 05, 2010 11:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ηδη συμμετεχω.... προς το παρον "παιρνοντας" τις αποψεις σας!

Αποψεις που καλο θα ηταν να τις γνστοποιειτε πολυ περισσοτερο παρα να τις συζητατε μονο μεταξυ σας!...

Ολα τελικα μια ελιτ ειναι?? Ακομα και εσεις? Εγω ο απλος 8α μεινω ευτυχισμενος εν τη αγνοια μου?

Και λεω και παλι σε εσας...δεν ξερω να χειριζομαι τον λογο, δικαιολογειστε με στα λαθη μου...( η καλυτερα διορθωστε με) προς αποφυγη παρεξηγησεως!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 05, 2010 11:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


Την ελληνική την χειρίζεσαι πολύ καλύτερα, από πολλούς άλλους που διατυμπανίζουν τις γνώσεις τους.
Μένει να παρουσιάσεις και άποψη μέσω αυτής.
Όπως σωστά παρατήρησες, η αρχική εισήγηση εμπεριέχει πολλές και καλά τεκμηριωμένες διαπιστώσεις' και απόψεις άξιες ενδελεχούς μελέτης και συζήτησης.
Το αν η συζήτηση εκτραχηλίζεται ενίοτε, δεν είναι κάτι καθεαυτό κακό. Λίγο αλατοπίπερο, είναι πάντοτε ευπρόσδεκτο.
Το πρόβλημα αρχίζει να υπάρχει, όταν ο καυγάς γίνεται αυτοσκοπός' και αυτοδιαιωνίζεται καθιστώντας το θέμα ανύπαρκτο.
Μια πρωτότυπη ματιά και συνεισφορά, είναι όχι απλώς ευπρόσδεκτη, αλλά και αναγκαία...

_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
prototype
Λέκτωρ


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 36
Τόπος: Κόρινθος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 05, 2010 12:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

με καλυψατε!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 5 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center