Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Υπάρχει το "παράλογο";
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 35, 36, 37  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Υπάρχει το "παράλογο";
Ναι υπάρχει το παράλογο
45%
 45%  [ 10 ]
Όχι, το "παράλογο" είναι ένα κατασκεύασμα του κατεστημένου
27%
 27%  [ 6 ]
Ναι υπάρχει, αλλά μόνο για ορισμένες καθολικής αξίας λογικές προτάσεις
4%
 4%  [ 1 ]
Δεν με νοιάζει
0%
 0%  [ 0 ]
Δεν ξέρω
0%
 0%  [ 0 ]
Άλλο (διευκρινίζω με σχόλιο)
22%
 22%  [ 5 ]
Σύνολο Ψήφων : 22

Συγγραφέας Μήνυμα
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 20, 2010 2:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Υπάρχει το "παράλογο"; Απάντηση με Συμπερίληψη

Την εποχή του Ομήρου δεν υπήρχε η έννοια του "Παραλόγου". Ό,τι και αν λεγόταν, όσο "περίεργο" ή εκτός των καθιερωμένων και αν ήταν, βρισκόταν εντός του "Λόγου" (υπήρχε βέβαια και η έννοια της ύβρης, που αναφερόταν σε υπερβολές που μπορεί κάποιος να έκανε). Υπάρχουν φιλόσοφοι όπως ο Σεστώφ που θεωρούν ότι η "λογική" είναι στην ουσία το κατεστημένο της εποχής. Όποιος δεν συμφωνεί αυτομάτως ανακυρήσσεται "μη-λογικός" και μπαίνει στην άκρη. Συμφωνείτε; Διαφωνείτε; Σχόλια γενικά;
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 20, 2010 9:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για τους φιλόσοφους ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΛΟΓΙΚΟ.
Για τους σοφιστές ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ.

Ενώ λοιπόν οι φιλόσοφοι αναζητούν την ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ αναζητώντας το λογικό οι σοφιστές προσπαθούν να πείσουν ότι δεν υπάρχει το παράλογο για να μην ξεμπροστιάζονται τα ψεύδη τους και όπως έχω συνοψίσει στα συμπεράσματα του διαλόγου "Σοφιστής" του Πλάτωνα που παρουσίασα εδώ:

http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=85307#85307

Σχετικά με την θεματοθέτηση έχω να πω ότι το ψέμα θεωρήθηκε μεγάλη ύβρις την εποχή του Ομήρου καθώς η αρετή είχε υψηλή αξία στην κοινωνία εκείνης της εποχής.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 20, 2010 9:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εδώ θέλω να σας δείξω πόσο εύκολα ανατρέπονται ο έννοιες από τους σοφιστές.

Η ανυπαρξία του παραλόγου παραπέμπει στο ΑΠΟΛΥΤΟ ΛΟΓΙΚΟ. Με τον τρόπο αυτό οριοθετούν κάθε ψεύδος ως λογικό και αφού δεν υπάρχει το παράλογο για να αποκτήσουν τελικά αυτό το χαρακτηριστικό που λέγεται πειθώ.

Είχα πει στο παρελθόν ότι ο χώρος αυτός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΟΣ ΚΑΘΑΡΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ. Είναι χώρος όπου ανθεί η σοφιστική τέχνη.

Σήμερα σας λέω ότι στον χώρο αυτό ΛΑΜΠΟΥΝ αυτοί που αναζητούν την αδιαπραγμάτευτη αντικειμενικότητα και όπως φιλοσοφούσαν επίσης οι αρχαίοι.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 20, 2010 9:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν είναι κάποιος εδώ μέσα αρχιμάστορας στα σοφίσματα αυτός είσαι εσύ.Βλέπεις όνειρα και λες ότι στα έστειλε ο θεός,μιλάς για θαύματα,που είναι αποδεδειγμένα παραμύθια,σαν να ήταν επιστημονικές αλήθειες.


Αυτό που κατηγορείς,αυτό είσαι!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 20, 2010 1:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έστω ότι δεν υπάρχει παράλογο.Το να υποστηρίξεις ότι υπάρχει παράλογο,δεν θα ήταν παράλογο;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 20, 2010 1:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


Ένα ψεύδος είναι η μόνη αλήθεια η οποία δύναται να γίνει κοινό κτήμα των ανθρώπων, στην τρέχουσα φάση της διανοητικής τους ανέλιξης.


Σε ευθεία απόκριση, ο κόσμος είναι εκ φύσεως παράλογος ως μη άμεσα κατανοούμενος.
Ο Λόγος, είναι η απόπειρα του ανθρώπου να τον κατανοήσει εμμέσως.

_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Chaos στις Τετ Σεπ 15, 2010 1:44 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 20, 2010 9:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η ουσία είναι όμως πως ό,τι και αν λέω εγώ με τη "δική μου λογική", πως μπορεί κάποιος άλλος να το ονομάσει αυτό "παράλογο"; Προφανώς θα έχει σαν σημείο αναφοράς τη "δική του λογική" έτσι δεν είναι;
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 21, 2010 10:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Με μια αντικειμενική δοκιμασία μπορείς να ξεχωρίσεις την άποψη απ' τη γνώση.Αυτό κάνει η επιστήμη.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 21, 2010 12:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και την αντικειμενικότητα ποιος την ορίζει;Οι πολλοί;Δηλαδή με ποσότητες θα μετρήσουμε ποιότητες;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 21, 2010 12:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η εμπειρία,διά της λογικής.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 21, 2010 12:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η εμπειρία ποιανού;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 21, 2010 12:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Του λογικά σκεπτόμενου.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 21, 2010 12:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Υπάρχουν πολλοί λογικά σκεπτόμενοι άνθρωποι,που οι σκέψεις τους συγκρούονται.Τι έχεις να πεις γι αυτό;
Ο Ηράκλειτος έλεγε πως η αλήθεια είναι υπερατομική,αλλά δεν διάβασα καμία αιτιολογία πάνω σε αυτό.Λογικά θα συμμερίζεσαι την άποψη αυτού του φιλοσόφου,απ'ότι έχω καταλάβει δηλαδή,άρα κάνε μια προσπάθεια να την τεκμηριώσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 21, 2010 12:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η αλήθεια δεν έιναι ποτέ ολόκληρη.Γι' αυτό υπάρχουν διαφωνίες.


Αν η επιτάχυνση της βαρύτητας είναι 9,81 m/sec,είτε πιστεύεις είτε όχι σ' αυτό με τέτοια επιτάχυνση θα πέσεις,υπερατομική.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 21, 2010 1:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν η αλήθεια δεν είναι ολόκληρη,δεν ξέρεις άμα είναι αλήθεια γιατί μπορεί να προκύψει κάτι που να αποδείξει ότι δεν ήταν αλήθεια.

Η βαρύτητα δεν ξέρουμε ακόμα αν είναι δύναμη,ή καμπύλωση του χωροχρόνου ή ταλάντωση μιας 11διάστατης υπερχορδής.Η αλήθεια που μπορούμε να δούμε,είναι μέσα στα πλαίσια της νόησης μας.Εγώ μιλάω για αλήθειες με καθολική ισχύ.Μπορούμε να μιλάμε για την βαρύτητα,επειδή έτσι την αντιλαμβανόμαστε λόγω της εμπειρίας μας,που ταυτίζεται σε αυτήν την περίπτωση.Αλλά αυτό δεν την κάνει κατ'ανάγκην υπερατομική.Στις μαύρες τρύπες για παράδειγμα καταρρέουν οι φυσικοί νόμοι έτσι όπως τους αντιλαμβανόμαστε.


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Tesla στις Κυρ Μάρ 21, 2010 4:28 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 35, 36, 37  Επόμενο
Σελίδα 1 από 37

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center