Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΔΙΑΒΟΛΟΣ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 16, 2010 7:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν βλέπω το Θεό με τον ηθικοπλαστικό τρόπο που τον βλέπει το Χριστιανικό δόγμα. Βλέπω το όλο θέμα πιο πρακτικά και ίσως ακόμα-ακόμα και μηχανοκρατικά.
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 16, 2010 8:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν έβαλα ηθική χροιά στο θέμα,λογικά το αντιμετωπίζω.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 17, 2010 12:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όπως έχω ξαναπεί, περί Θεού (περιγραφής του ή ανάλυσης των προθέσεων του) μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.
Εξάγω την ύπαρξη κάποιου ευρύτερου νού (Θεού) επειδή εκτιμώ ότι είναι απαραίτητη, αναγκαία συνθήκη για να υπάρχει ο κόσμος και να υπάρχει μέσα σε αυτόν συνείδηση/αντίληψη/νοημοσύνη.
Δεν τον χαρακτηρίζω καλό ή κακό ή δίκαιο ή άδικο, ούτε πρεσβεύω οτι παρατηρεί κάθε άνθρωπο χωριστά όπως έχω ξαναπεί.
Θεωρώ ότι είναι ένας ευρύτερος νους από όπου πηγάζουν τα πάντα.
ίσως απλά και μηχανοκρατικά αναπτύσονται εντός του οι επιμέρους άυλες οντότητες ψυχές που δομούν τα βιολογικά σώματα οχήματα τους κατ ομοίοσιν με την θεικη κοσμική ψυχή που κινεί το σώμα /υλικό σύμπαν.

Ίσως πάλι να μην είναι έτσι.
ίσως ο ευρυτερος αυτός νους να θέσπισε κάποιους νόμους απαράβατους βάσει τον οποίων λειτουργεί το σύμπαν. Εφόσον οι ψυχές/νόες που κινούν τα βιολογικά σώματα βρίσκονται μέσα στο σύμπαν υπόκεινται στους νόμους αυτούς. Τους νόμους αυυτούς δεν τους καταρίπτει όμως ούτε ο Θεός γιατί έτσι θα κατέστρεφε το σύστημα.
Τα πως και γιατί είναι έτσι, είναι ανεξήγητα. Κίνητρα θα μπορούσαν να υπάρχουν πολλά, ωστόσο εικασίες και υποθέσεις θα είναι ότι κι αν πουμε.
Απλά υποστηρίζω αυτά τα ''σχήματα'' , επειδή δεν αντιβαίνουν στην λογική και την επιστήμη απ όσο είμαι σε θέση να καταλάβω. Αν κάποιος μου υποστήριζε με καλά επιχειρήματα ένα άλλο σχήμα, δεν θα το απέκελεια. Όχι όμως κάτι που να μιλά για κόλαση ./ παράδεισο / αμαρτίες και τιμωρίες, ούτε όμως κάτι που να μην δέχεται την αναγκαία συνθήκη και να μιλά για συνείδηση που ήρθε από το μηδέν στην ύλη ή που την γέννησε η ύλη και για έναν κόσμο που λειτουργεί τόσο περίπλοκα συντονισμένα.....τυχαία.
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 17, 2010 10:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

1)Η εικόνα στο παζλ δεν είναι ανάγκη να περιέχεται στα κομμάτια του.Αναλογικά το ίδιο ισχύει με τη ζωή και την ύλη.

2)Περίπλοκο είναι κι αν στις ρίψεις ενός νομίσματος που ομαδοποιώ σε 100άδες,έρθει μία στην οποία όλα τα δεδομένα να είναι ίδια.Παύει να είναι τυχαίο;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 17, 2010 11:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ναι αλλα το παζλ δεν προκύπτει τυχαία. το φτιάχνει με σκοπό ένας νους
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 18, 2010 4:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Την 100άδα πιο πάνω κάποιος νους τη σχημάτισε;Όχι,βέβαια!Απλά προβάλλουμε την ιδέα του σχεδίου σε ο,τιδήποτε έχει κάποια οργάνωση,ενώ δεν είναι απαραίτητο.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 18, 2010 5:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όταν η οργάνωση είναι τόσο περίπλοκη που στατιστικά να αποκλείεται να προέκυψε τυχαία, τότε η αιτία είναι νους.

(το νόμισμα σε κάθε ρίψη είχε 50% να έρθει Laughing μη βαζεις τρικλοποδιές)
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 18, 2010 5:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν κατάλαβα ποια είναι η τρικλοποδιά.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 18, 2010 7:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

να έρθει πολλές συνεχόμενες το ίδιο με κάθε φορα 50% πιθανότητα, είναι κάτι που συμβαίνει και στο καζίνο μαυρο κόκκινο.
Είναι διαφορετικό μα διαλέξεις ανάμεσα σε αριθμούς από το 1 ως 100 ή 1000 και να έρθει π.χ. το 3 καμμια δεκαριά συνεχόμενες φορές. Αυτό είναι το απίθανο γιατί η κάθε φορά είναι 1 στις 100 ή 1000. Το άλλο δεν είναι αδύνατο στατιστικώς. ϊσως δύσκολο ή σπάνιο όταν το βλέπεις μετά, αφού έχει γίνει, όχι όμως αδύνατο γιατί η κάθε φορά είναι πολύ πιθανό να βγει εχει παντα 50 /50
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 18, 2010 7:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν υπάρχει θεώρημα μαθηματικών που ν' αποκλείει αυτό που απέκλεισες.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 18, 2010 7:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πάντως αν στο καζίνο έρθει 10 φορές συνεχόμενες το 5, θα θεωρήσω οτι υπάρχει προβλημα στη ρουλέτα ή μας δουλεύουν.(δηλαδή νους έστησε το παιχνίδι) Ενώ αν έρθει και 20 συνεχόμενες μαυρό, θα πω οτι απλά έχω γκαντεμιά. και εσύ τα ίδια συμπεράσματα θα βγάλεις.
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 18, 2010 7:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν το σπάνιο ήταν σχεδιασμένο,τότε όποιος κερδίζει στο Τζόκερ παίζοντας λίγες στήλες πρέπει να είναι απατεώνας.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Wonder
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 1234
Τόπος: LARISA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 16, 2010 3:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο διαβολος ώς ύπαρξις μη ανθρώπινη αλλα δαιμονική, πρέπει να πούμε ότι δεν διαθέτει λόγο όπως ό Αδάμ.
Χωρίς λόγο ών, φυσικά πρέπει να καταλάβουμε ότι ο διάολος ομοιάζει πολύ με τα ζώα, είναι ένα είδος σκύλου ας πούμε, και έτσι τον χρησιμοποιεί και ο θεός σαν σκυλί.
Ο λόγος του δαίμονα διαβόλου αλλά και του κάθε δαίμονα επομένως δέν περιέχει την λογικήν αλλά την πονηριά.
Η πονηριά οφείλεται στην προσπάθεια μιμήσεως του λόγου των ανθρώπων και του θεού, η οποία ομως παρακωλύεται πολύ απο ένα μείγμα ζήλιας και κακίας
Ως γνωστόν ό διάβολος ζήλεψε την ζωήν του Αδάμ και αυτην προσπάθησε να καταστρέψει απο την αρχή. Τό γεγονός δε ότι δεν την έχει αυτην την ζωή τόν γέμισε κακία για τον θεό και για τον άνθρωπο ταυτόχρονα.

Κύριο χαρακτηριστικό του διαβόλου είναι η βλασφήμια εναντίον του θεού, προιόν της κακίας του, την οποίαν δεν μπορεί να κρύψει με τίποτα. προσπαθεί δε να την μεταδώσει με οποιονδήποτε τρόπο περνάει απο τό χέρι του και στον κάθε άνθρωπο.

Αυτό που έχουμε λοιπόν με τόν διάολο είναι κάποιο λυσσασμένο κακό σκυλί που ζηλεύει την ζωή μας και θέλει να γίνει άνθρωπος.
Λίγο πολύ αυτην είναι η ουσία περί του διαβόλου.

Είναι κακό αυτό ? Δεν ξέρω
Κακό πάντως σίγουρα είναι ότι εάν σε δαγκώσει το σκυλί αυτό σου μεταδίδει την λύσσα του και αρρωσταίνεις κι εσύ.

_________________
Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 16, 2010 10:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Wonder έγραψε:

Αυτό που έχουμε λοιπόν με τόν διάολο είναι κάποιο λυσσασμένο κακό σκυλί που ζηλεύει την ζωή μας και θέλει να γίνει άνθρωπος.
Λίγο πολύ αυτην είναι η ουσία περί του διαβόλου.

Laughing
Και οσοι παίζουμε metal τον αντιμετωπίζουμε συνέχεια: http://www.youtube.com/watch?v=wJTYp1tvd3Q
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 16, 2010 11:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


Να και κάτι από μένα, το ανεπίδεκτο μαθήσεως χαζούλικο ξανθοκόκκινο, που μάλλον εγγυμονεί τα δίδυμα του Εωσφόρου!

http://www.youtube.com/watch?v=ZZAoLnn4LF0


_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18  Επόμενο
Σελίδα 16 από 18

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center