Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Το παραδοξο του Russell
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 12, 13, 14  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
3fimos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 669

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 18, 2010 3:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν το Χ δεν ανηκει σε αυτα τα χ (δηλαδη αν το συνολο Χ δεν περιλαμβανει και τον εαυτο του σαν στοιχειο ) εμφανιζεται το παραδοξο του Russell...

To συνολο Χ περιλαμβανει & τον ευατο του σαν στοιχειο ..
Ειναι προσαρμογη εναλακτικοτητας .. Δημιουργω ανεροντας τα προυπαρχον, δεν θεωρω, αλλα ολα ειναι πραξη, οι οποιες συνθετουν το συνολο . Η ιδιοτητα ειναι η μνημη . Η εξελιξη ειναι η αναμνηση
& ερχομαστε στο σημειο να πουμε ..
Δημιουργω ανεροντας .. Η αισθηση ειναι η χαρακτηριστικη αποτυπωση της μνημης ...

Το παραδοξο του Russell, ειναι μια απορροια, ενας προβληματισμος, ο οποιος εχει επυλιθει απο την στιγμη της διατυπωσης του ..
_________________
...ΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΑ & ΤΙΠOΤΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ....
..Eιμαστε αυτο που κατακτουμε ..
.Κατακτουμε αυτο που ειμαστε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
3fimos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 669

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 18, 2010 3:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

χμ, μαλλον ποιο πολυ ηθελε να προβλιματισει, παρα να επιλυσει κατι, γιατι συνηθως οταν καποιος βλεπει την απτη πραγματικοτητα, καποιος αλλος δεν την βλεπει , για Οποιδηποτε Χ λογο .
Αν σου φανερωσει την πραγματικοτητα, δεν θα ειναι το ιδιο, απο το να την δεις μονος σου & να την αντιμετωπισης . Μαθαινεις γνωριζωντας εναν προβληματισμο που εχει επιλειθει, αλλα δημιουργηθει για να σε φερει στα μετρα του, στην αντιμετπιση της απτης πραγματικοτητας που ειχε ο ιδιος ο Russell ..
_________________
...ΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΑ & ΤΙΠOΤΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ....
..Eιμαστε αυτο που κατακτουμε ..
.Κατακτουμε αυτο που ειμαστε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 18, 2010 5:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για να βάλλουμε τα πράγματα στην σειρά τους.

Στην θεωρία των φυσικών αριθμών και των ακεραίων έχουμε:

πχ η πράξη, 1+2+0=3 ισούται με την πράξη 1+2=3

Υπάρχει κανείς που να διαφωνεί απ΄αυτού;;;;;;
Αν υπάρχει θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.

Εφόσον λοιπόν το μηδέν μετέχει ως στοιχείο πράξης είναι ΣΑΝ ΑΝ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ.

Στην περίπτωση των συνόλων έχουμε : {α}= {α} + Ø και όπου Ø το κενό σύνολο.

Είναι προφανές ότι είτε έγινε η πρόσθεση είτε όχι το κενό σύνολο το οποίο ΟΡΙΣΤΗΚΕ ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ, μπορεί να θεωρηθεί ότι δεν υπάρχει και αφού είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Επομένως το κενό σύνολο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Τώρα εξ ορισμού θεωρείς ως σύνολο την συγκέντρωση περισσότερων του ενός ομοειδών πραγμάτων, αντικειμένων, στοιχείων κοκ.

Έτσι λοιπόν στο κενό ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ στοιχείων τα οποία θα μπορέσουν να αποτελέσουν το κενό σύνολο και άρα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΑΡΑΔΟΞΟΣ Ο ΟΡΙΣΜΟΣ της ύπαρξης του τίποτα των στοιχείων. Είχα μελετήσει μία σχετική εργασία σύγχρονης θεωρίας συνόλων όπου αναφέρονταν το παράδοξο του ορισμού του κενού... ας πούμε της κεφαλής των μηδενιστών και όπως έλεγε ο Επίκτητος.

Είναι λοιπόν σαν μου λέτε ότι συγκεντρώσατε μία σακούλα από τίποτα και εγώ θα σας πω αν τρώγεται το τίποτα τότε ΦΑΤΕ ΤΟ και φροντίστε να σας φτάσει γιατί ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ (χιούμορ)

Αυτά για όσους ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΗ.

Θα συνεχίσω με την μπαρμπουτσολογία για την οποία κατηγορήθηκα ότι παραθέτω φιλε μου Bugman και ΣΟΥ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ μία τουλάχιστον επιστημονική εργασία που να τεκμηριώνει αυτά που αναφέρω στο Θεώρημα ύπαρξης Θεού για να μην με κατηγορείτε ότι λέω μπαρμπουτσολογίες.

Αν θεωρηθούν οι τεκμηριώσεις που σας παρέχω σήμερα μπαρμπουτσολογίες τότε θα έπρπεπε να απογορευτεί αρχικά στον θεματοθέτη αυτού του θέματος η συμμετοχή στου φόρουμ.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ στις Δευ Ιαν 18, 2010 5:53 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 18, 2010 5:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ενημερώνω ότι εισήγαγα το σύμβολο του κενού συνόλου από το Word 2007 και το σύστημα σας το δείχνει ώς
Παράθεση:
Ø

_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 18, 2010 5:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

H αναφορά της θεώρησης και το παράδοξο προέρχεται από την υπόθεση ότι κάθε σύνολο περιλαμβάνει το στοιχείο και τον ευατό του δηλαδή το κενό σύνολο.

Δηλαδή ο ορισμός του παραδόξου του Ράσελ βασίζεται στην ύπαρξη του στοιχείου και του τίποτα και συνεχίζει μία σειρά πράξεων πάνω στην θεώρηση του κενού συνόλου το οποίο ΔΕΝ ΟΡΙΖΕΤΑΙ και αφού αν το σύνολο θεωρηθεί πχ μία σακούλα μέσα στην οποία εντάσουμε ομάδα ομοειδών πραγμάτων τότε μετά κάνει πράξεις μεταξύ είτε του κενού συνόλου και του ευατού του είτε μεταξύ μίας σακούλας και των φρούτων που εμπεριέχει και ουσιαστικά πρόκεται για μία σαλάτα μαθηματικών και αφού το κενό σύνολο ΔΕΝ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ή αν οριστεί είναι ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ και οι πράξεις με αυτό ΔΕΝ ΠΡΑΓΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ που να διαφέρουν από την αρχικό μέλος της ισότητας. Αλλά πράξεις μεταξύ διαφορετικώνξ ειδών ΔΕΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑΙ στα μαθηματικά.

Θα ήθελα λοιπόν να μου τεκμηριώσετε με ΑΠΤΗ ΛΟΓΙΚΗ που κάνω λάθος και αφού ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΕΩΡΗΣΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ αν και κατηγορήθηκα ότι λέω μπαρμπουτσολογίες χωρίς να σκεφτεί κανείς μήπως κάτι προσπαθούσα να σας πω.

Αν πάλι η φράση το σύνολο περιλαμβάνει το στοιχείο και τον ευατό του θεωρηθεί ορθή τότε εγώ είμαι καβουροδεινόσαυρος.

Δηλαδή τι θα περιέχει;;;;

Ας πούμε το στοιχείο α και τον ευατό του;;;;;;;;
Δηλαδή θα έχουμε δύο στοιχεία ή ένα και το είδωλο αυτού στον καθρέπτη;;;

Άρα ο Ράσελ ΑΥΘΕΡΕΤΑ διπλασίασε τα σύνολα και προχώρησε σε σειρά πράξεων τα οποία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ πλέον και αφού η αρχική υπόθεση ΔΕΝ ΕΥΣΤΑΘΕΙ.

Τελικά ποιος λέει μπαρμπουτσολογίες;;;;
Εγώ ή το όλον του Ράσελ είναι μία ΑΠΟΛΥΤΗ ΜΠΑΡΜΠΟΥΤΣΟΛΟΓΙΑ;

Αν θέλετε τώρα μετά από την τεκμηριώση αυτή μπορείτε να με διαγράψετε γιατί όρισα τις έννοιες ΜΕ ΑΠΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

ΠΙΟ ΑΠΛΑ.

Ο Αφχαμ και ο ευατός του είναι δύο πρόσωπα;;;
Ο Γιώργης και ο ευατός του είναι δύο πρόσωπα;;;;

Τελικά αγαπητέ Κουλιάδη ποιος χρειάζεται ψυχίατρο;;;
Εγώ ή ο διχασμός προσωπικότητας που επέβαλλε στα στοιχεία του ο Ράσελ ;;
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 18, 2010 6:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ενημερώνω ότι κάθε προσπάθεια φίμωσής μου ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΤΣΙ.
Αν δεν δικαιολογηθεί μία πιθανή διαγραφή μου με βάση τους κανονισμούς τότε θα είναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ στις Πεμ Ιαν 21, 2010 9:12 pm, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 18, 2010 6:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Το παραδοξο του Russell Απάντηση με Συμπερίληψη

drakos έγραψε:
Επειδη εχει γινει πολυ κουβεντα για το παραδοξο του Russell και για το αν ισχυει η οχι θα ηθελα να πω καποια πραγματα.
Πρωτα απο ολα...Τι λεει το παραδοξο
Θα δωσω ενα παραδειγμα και μετα θα δουμε που οφειλεται ...
Λοιπν εχουμε τον πληθυσμο των ελληνικων πεζων γραμματων = {α,β,γ,δ,ε,ζ,η,θ,ι,κ,λ,μ,ξ,ο,π,ρ,σ,τ,υ,φ,χ,ψ,ω}
σχηματιζω τα συνολα
α={α,β,γ,δ}
ε={ε,ζ,η,θ,ι}
u={κ,λ,μ,ν,ξ}
s={ο,π,ρ,σ,τ,υ,φ,χ,ψ,ω}
θεωρειστε οτι καθε γραμμα αντιστοιχει σε ενα συνολο συνολων...τα γραμματα α ως και ι περιεχουν ως στοιχειο και τον εαυτο τους (δηλαδη το συνολο α περιεχει και το συνολο α ως στοιχειο) και οτι τα γραμματα κ ως και ω ειναι συνολα τα οποια δεν περιεχουν τον εαυτο τους δηλαδη μεσα στο συνολο κ δεν υπαρχη το συνολο κ ως στοιχειο.

Razz

Τώρα για να πω την αλήθεια, η σχέση μου με τα μαθηματικά υπήρξε πάντα από επώδυνη ως τραυματική.
Αλλά εδώ το ζήτημα δεν είναι μαθηματικό, αλλά φιλολογικό. Άρα μάλλον έχω λόγο που ανακατεύομαι, χωρίς να θέλω να πουλήσω εξυπνακισμό σε κανέναν, και ιδιαίτερα στον θεματοθέτη που σέβομαι τις γνώσεις και τη λογική του.
Ότι είναι σημειωμένο με μπλε, έχει εξ αρχής χαρακτηριστεί ως τα "πεζά γράμματα του ελληνικού αλφαβήτου".
Ότι είναι σημειωμένο με κόκκινο, ΔΕΝ είναι πλέον ένα γράμμα του αλφαβήτου, αλλά ένα αυθαιρέτως επιλεγμένο σημείο προκειμένου να ΠΕΡΙ-γραφεί το σύνολο που πρέπει να σημειοδοτηθεί.
Μπορεί να παραμένει γράμμα του αλφαβήτου ως προς την εμφάνιση, αλλά στην θέση του θα μπορούσε να υπάρχει το (.), το (#), το (@), η φωτογραφία μου ή οτιδήποτε άλλο. ΔΕΝ τίθεται εκεί ως γράμμα της αλφαβήτου αλλά ως συμβολισμός για το σύνολο που αντιπροσωπεύει.
Άρα, εξ υπαρχής ΔΕΝ περιέχεται στο σύνολο που αντιπροσωπεύει.
Εκεί που (φιλολογικά) προκαλείται το ζήτημα, είναι εκείνο το θεωρειστε και οι λέξεις που το ακολουθούν.
Αυθαιρέτως λοιπόν θεωρείται ότι εμπεριέχεται στο σύνολο του' και αυθαίρετοι είναι και όλοι οι επακόλουθοι συλλογισμοί...
Εμένα τώρα, τα παιχνίδια σκέψης μου αρέσουν.
Αλλά...

Embarassed
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
drakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 445

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 18, 2010 7:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΠΑΡΑΙΤΟΥΜΑΙ

eleonora

α) το θεμα ειναι μαθηματικο
β)αν διαβαζες θα εβλεπες οτι γραφω ως το καθε γραμμα συμβολιζει ενα συνολο

"..θεωρειστε οτι καθε γραμμα αντιστοιχει σε ενα συνολο συνολων...τα γραμματα α ως και ι περιεχουν ως στοιχειο και τον εαυτο τους.."

δεν ειναι γραμματα λοιπον αλλα συνολα συνολων..απλα στο καθε ενα εδωσα το ονομα ενος γραμματος...απλα θεωρησα οτι τα συνολα ονομαζονται ετσι!! θα μπορουσαν να ονομαζονται μπαμπης τακης και παρθενοπη!!!ΠΑΛΙ ΣΥΝΟΛΑ ΣΥΝΟΛΩΝ ΘΑ ΗΤΑΝΕ!! τους εδωσα το ονομα ενος γραμματος στον καθενα επειδη τα γραμματα ειναι μετρησιμα (24) και ετσι δημιουργησα το βασικο στοιχειο της υποθεσης το "υπερσνολο ολων των συνολων!!!! Ρε παιδια ωρες ωρες με κουραζετε!!

Αντι να καθετε ο καθενας και να γραφει το μακρυ και το κοντο του καταναλωστε την ενεργεια σας στο να καταλαβεται ποιο ειναι το διδαγμα απο την αντιμετωπιση του παραδοξου και μην προσπαθειτε να λυσετε εναν γριφο που (πιστεψτε με) πολυ πολυ πολυ πολυ πολυ πολυ ικανοτεροι ανθρωποι απο εσας δεν μπορεσαν να λυσουν αλλα αναγκαστηκαν να κανουν μια καινουργια θεωρια συνολων για να το παρακαμψουν!!!

ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΤΟΟΟΟΣΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ρε παιδια!!! ακομα και αν δε καταλαβαινετε τι σκατα λεει τουλαχιστον μαζευτειτε λιγο μην παιρνετε το υφακι "ελα μωρε σιγα τον γριφο , το βρηκα εγω.."

Λοιπον βαρεθηκα να προσπαθω να εξηγω εδω και τρεις μερες ενα μαθηματικο παραδοξο και να ερχεται ο καθε ενας που δεν εχει καταλαβει καν τι λεει και να προσπαθει να αποδειξει οτι ειναι αυθαιρετο...

Βαρεθηκα..!!!

Λοιπον καντε οτι θελετε...

Και μετα ρε afham φταιω εγω που δε γουσταρω τους φιλολογους και τους φιλοσοφους και τον καθε πικραμενο..αντε κανε μας την χαρη και εσυ....

τετοιες κοτσανες απο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ δεν ακους...

γεια χαρα!!

υ.γ Εχετε δικιο σε ο,τι και αν πειτε απο εδω και κατω συμφωνω με τις φιλολογικες αποδειξεις τις συντακτικες αναλυσεις και την ορθογραφια του εγχειριδιου χρησης του Κοσμου που ειμαι σιγουρος οτι ολοι γνωριζετε!!
Τα ξερετε ΟΛΟΙ ΟΛΑ!!!

cu!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 18, 2010 7:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


_________________
Truth springs from argument amongst friends

http://rakis1.wordpress.com/


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την rakis στις Δευ Ιαν 18, 2010 8:35 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 18, 2010 7:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητέ drakos

Ο Ράσελ όταν έγραψε την σχετική θεωρία κόντεψε να διαγραφεί από την επιστημονική κοινότητα.

Εξέφρασε την άποψη ότι πρόκειται για παράδοξο εξ ορισμού και όπως εξήγησα το παράδοξο του στοιχείου και του ευατού του να θεωρούνται διαφορετικά. Με αυτήν την αιτιολογία γλύτωσε την διαγραφή.

Με την αναφορά της ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΙΑΣ ΑΥΤΗΣ ΑΡΝΟΥΜΑΙ να συζητήσω για υπερσύνολα και έτσι σου ζήτησα εξ αρχής να επανατοποθετηθείς επί λογικής βάσης. Φυσικά εξέφρασα χιουμοριστικά την άρνηση εξ΄ορισμού του κενού συνόλου και αφού ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΩΡΙΕΣ που δέχονται την ύπαρξη αυτού και υπάρχουν αυτές που ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ.

Αναφέρθηκα λοιπόν στον ορισμό και αφού η αρχική υπόθεση είναι ΠΑΡΑΔΟΞΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΥΣΤΑΘΕΙ. Αν δεν ευσταθεί η υπόθεση πως περιμένεις να ευσταθήσει το συμπέρασμα;;;;
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 18, 2010 8:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Περί του υπερσύνολου και για να αποδείξω ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ όπως έπραξα και αρχικά η ισότητα α={α,β,γ,δ} για να ευσταθήσει τα β,γ,δ υποσύνολα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΑ. Διαφορετικά πρέπει ο α στο πρώτο μέρος της ισότητας με το α στο δεύτερο να διαφοροποιηθούν με δείκτη και να συνεχιστεί η συζήτηση επί άλλης βάσης.

Αν δεν είναι κενά τα β,γ,δ υποσύνολα τότε η αρχική υπόθεση ΔΕΝ ΕΥΣΤΑΘΕΙ ούτε λογικά ούτε μαθηματικά ούτε επιστημονικά ούτε φιλοσοφικά ούτε φιλολογικά.

ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ότι πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό και όπως ΔΕΝ ΠΝΙΓΗΚΑΝ οι επιστήμονες την αποχή που παρουσιάστηκε η σχετική ανοησία του Ράσελ.

Έχοντας την εντύπωση ότι η αγαπητή Ελεονώρα ΚΑΤΑΛΑΒΕ το ύψος του ΑΝΟΗΤΟΥ της αρχικής υπόθεσης απλά ΘΑ ΥΠΟΚΛΙΘΩ εμπρός της.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 18, 2010 8:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβετε ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΙΔΕΟΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ. Γνωρίζουμε και ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ να μας δουλεύουν.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 18, 2010 8:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

drakos ποτέ ένας φιλόσοφος ή ένας φιλόλογος δεν λέει μαλακίες. Απλά παρεξηγείς το ποιός είναι φιλόσοφος και ποιος φιλόλογος. Επιπλέον δεν μπορώ να εφαρμόσω μαλακόμετρο στο forum. Ένα καφενείο είναι, δεν είναι σχολή. Αν ήταν σχολή θα διέγραφα αρκετούς πάντως.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 18, 2010 8:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ έγραψε:
Περί του υπερσύνολου και για να αποδείξω ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ όπως έπραξα και αρχικά η ισότητα α={α,β,γ,δ} για να ευσταθήσει τα β,γ,δ υποσύνολα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΑ. Διαφορετικά πρέπει ο α στο πρώτο μέρος της ισότητας με το α στο δεύτερο να διαφοροποιηθούν με δείκτη και να συνεχιστεί η συζήτηση επί άλλης βάσης.

Αν δεν είναι κενά τα β,γ,δ υποσύνολα τότε η αρχική υπόθεση ΔΕΝ ΕΥΣΤΑΘΕΙ ούτε λογικά ούτε μαθηματικά ούτε επιστημονικά ούτε φιλοσοφικά ούτε φιλολογικά.


Τοποθετηθείτε παρακαλώ επί της ισότητας και με ποιο τρόπο μπορεί να ευσταθεί αυτή για να προχωρήσει η συζήτηση.

Όσο για το οργανόμετρο που αναφέρθηκε και το καφενείο ΝΑΙ οι συμπεριφορές ορισμένων εδώ είναι συμπεριφορές ανθρώπων καφενείου και όχι φιλοσοφικού χώρου.

Παρακαλώ για συζήτηση επί της ουσίας.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
3fimos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 669

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 18, 2010 8:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οσο ποιο πολυ ασχολεισαι, τοσο ποιο πολυ ξεφευγεις απο την αρχη της αιτιας ..
_________________
...ΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΑ & ΤΙΠOΤΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ....
..Eιμαστε αυτο που κατακτουμε ..
.Κατακτουμε αυτο που ειμαστε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 12, 13, 14  Επόμενο
Σελίδα 3 από 14

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center