Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ρένος Αποστολίδης
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
diogenis
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 119

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 19, 2009 3:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ρένος Αποστολίδης Απάντηση με Συμπερίληψη

Ανακάλυψα κι έναν άλλο νεοέλληνα που αξίζει του δικού μου σεβασμού και προσοχής. Ονομάζεται Ρένος Αποστολίδης και δεν είναι ιδιαίτερα γνωστός στο ευρύ κοινό. Ευτυχώς.
Αυτός ο σίφουνας πολέμησε στον εμφύλιο με τους φασίστες και δεν έριξε ούτε μια σφαίρα στα κουμμούνια. Όχι ότι ήταν αριστερός ούτε και δεξιός αλλά…επειδή έτσι γούσταρε.

Είδε, έπαθε, πληγώθηκε και τολμάει να κραυγάζει ότι «αντιτάσσει στο σύμβολο του ήρωα το σύμβολο ενός κυνικού, γιατί ο ήρωας δεν είναι νικητής είναι ηττημένος, χάνει την ζωή του ενώ ο κυνικός ζει αυτό που είναι δε πεθαίνει γι αυτό που είναι».

Θέλει να καταλύσει το κράτος και τον ρωτάνε τι θα γίνει μετά; «Ρε ας το καταλύσουμε πρώτα και σκεφτόμαστε μετά τι θα κάνουμε. Και αν δεν τα καταφέρουμε τι έγινε;»

Τον ρωτάνε: «Μα καλά αφού είσαι εχθρός του κράτους γιατί δε φεύγεις;» Απάντηση: «Γιατί; Είναι δικό σου το αμπελοχώραφο; Είμαι εδώ γιατί έχω την δύναμη να είμαι και δεν έχεις την δύναμη να με διώξεις.»

Έγραψε πολύ στην ζωή του μόνο για τον εαυτό του. «Αν γράφεις για να πουλήσεις τότε αυτό που γράφεις δεν είναι άξιο.»

Δεν είναι διπλωμάτης, σιχαίνεται τους πολιτικούς κραυγάζει αυτό που σκέφτεται, και λέει σταράτα: «Ο Καζαντζάκης είναι ατάλαντος κι έχει μυαλό κότας» και δικαίωμα να κρίνει έχει ο επαιοντας δηλαδή ο ίδιος.
«Δε δίνει δεκάρα για εκείνους που δεν έχουν τις γνώσεις να κρίνουν»

Υστεροφημία; Δε δίνει δεκάρα τσακιστή. «Πολλοί άξιοι δεν έχουν περάσει στην μνήμη της αιωνιότητας και θυμόμαστε μόνο κάτι τενεκέδες.»

«Καλό είναι να περάσετε από την κρίση της ώριμης συνείδησης σας, όλα όσα σας τάισαν την εποχή που δεν ήταν ώριμη»

Ρένο, η προσωπική μου άποψη είναι ότι δε πειράζει που δεν σε ξέρουν πολλοί, μπορεί να είναι κι ευλογία.. Δυστυχώς δε πρόλαβα να σε γνωρίσω προσωπικά και να σου σφίξω το χέρι γιατί…σε πάω με χίλια! Αλλά κάθε φορά που σε βλέπω, σ' ακούω, σε διαβάζω να περνάς από το μυαλό μου σαν στρόβιλος και να τα ανακατεύεις όλα, συνειδητοποιώ ότι χάρις σε σένα προσπαθώ να διάγω βίο όχι τενεκέ και ανάξιου.

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 19, 2009 10:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο Ρένος έχει ιστορία στο χώρο του αναρχοατομικισμού. Εκτός αυτού έχει και πολύ... πλάκα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 24, 2009 11:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Eνας φιλοσοφημενος ανθρωπος ,πριν κανει κριτικη σε καποιον που δεν γνωριζει,πρεπει εκτος απο τη συγγραφη του να δει ολοκληρωμενα
μια εποχη και το επιπεδο της diogeni.

Η εποχη μας ειναι πολυ πιο μπροστα και εξελιγμενη(αμφιβαλω οταν ακουω τετοια) απο το επιπεδο της τοτε εποχης για να ειναι καποιος τοσο αυστηρος στην κριτικη του.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 24, 2009 1:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποιάς "τότε" εποχής;!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 24, 2009 3:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Του Καζαντζιδη .
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 24, 2009 4:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz

http://www.youtube.com/watch?v=UCIFBYqojaQ

http://www.youtube.com/watch?v=-YG2u9GTjPg

http://www.youtube.com/watch?v=2c-31FI_ImM

http://www.youtube.com/watch?v=YJqEySaYNXg

http://www.youtube.com/watch?v=LgQEp2WrzrY


_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
diogenis
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 119

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 24, 2009 4:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω τίποτα. Ποιος Καζαντζίδης; Ο τραγουδιστής;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 24, 2009 5:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

"Όλα είναι ένα ψέεεμα/μια ανάσα μιααα ζωωωή/σα λουλούδι, κάποιο χέριιι/θα μας κόψει μιαααν αααυγή."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
diogenis
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 119

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 25, 2009 11:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπορείς να μου πεις τι εννοείς στην τότε εποχή του Καζαντζίδη;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 25, 2009 5:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σ ενδιαφερει ο Καζαντζιδης?
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
diogenis
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 119

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 25, 2009 10:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για τελευταία φορά αναφέρομαι στη συγκεκριμένη τοποθέτηση. Ανάφερες:

«Η εποχή μας είναι πολύ πιο μπροστά και εξελιγμένη(αμφιβάλω όταν ακούω τέτοια) από το επίπεδο της τότε εποχής για να είναι κάποιος τόσο αυστηρός στην κριτική του.»
και μετά εξηγείς ότι η τότε εποχή είναι του Καζαντζίδη. Τι σχέση έχει αυτό και τι εννοείς;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 25, 2009 10:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ξεχασες την ερωτηση του opyrgos.
Ποιας τοτε εποχης ,ειπε.

και του απαντησα,για τελευταια φορα
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 25, 2009 10:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν τον ακουσα στα βιντεο που εβαλε η Ελεονωρα ,επειδη εχω καποιο προβλημα στο κομπιουτερ μου με τον ηχο.
Ομως απ αυτα που γραφεις οτι λεει, καταλαβαινω οτι ειναι ενας ακομα Παπαγαλιζων που προσπαθει να εκμαιευσει επαινους.
Χαλαλι του οι επαινοι ,θα τους εχει αναγκη .
Ισως ομως να γινομαι κι αδικος ,οποτε παιρνω πισω τον λογο μου.
Δεν μου αρεσε ομως το οτι αναφερθηκε ετσι για το εργο του Καζαντζακη .
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
diogenis
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 119

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 25, 2009 11:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ok. no comment
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 26, 2009 9:36 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
Δεν τον ακουσα στα βιντεο που εβαλε η Ελεονωρα ,επειδη εχω καποιο προβλημα στο κομπιουτερ μου με τον ηχο.
Ομως απ αυτα που γραφεις οτι λεει, καταλαβαινω οτι ειναι ενας ακομα Παπαγαλιζων που προσπαθει να εκμαιευσει επαινους.
Χαλαλι του οι επαινοι ,θα τους εχει αναγκη .
Ισως ομως να γινομαι κι αδικος ,οποτε παιρνω πισω τον λογο μου.
Δεν μου αρεσε ομως το οτι αναφερθηκε ετσι για το εργο του Καζαντζακη .
Αφού ξεκαθάρισες λοιπόν ότι αναφέρεσαι στον Καζαντζάκη και όχι στον Καζαντζίδη, ας προχωρήσουμε στο θέμα.

Και σε μένα μπορεί να μην μου άρεσε και στον άλλον μπορεί να μην του άρεσε. Ο καθένας έχει το δικαίωμα της γνώμης του και ο άλλος είναι εκείνος που θα τον κρίνει. Αν έχεις λοιπόν κάποια διαφωνία ή δεν σου αρέσει απλά κάτι, μπορείς να το αναφέρεις. Και να κριθείς και εσύ γι' αυτό.


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την opyrgos στις Πεμ Ιούλ 29, 2010 12:27 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 1 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center