Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Φιλοσοφία της Επιστήμης και της Θρησκείας
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 45, 46, 47 ... 448, 449, 450  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Είναι η θρησκεία και η επιστήμη συμβατές;
Ναι
23%
 23%  [ 25 ]
Όχι
60%
 60%  [ 63 ]
Μόνο αν η επιστήμη κατανοήσει τα όρια της
5%
 5%  [ 6 ]
Μόνο αν η θρησκεία κατανοήσει τα όρια της
10%
 10%  [ 11 ]
Σύνολο Ψήφων : 105

Συγγραφέας Μήνυμα
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 11, 2009 9:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο,τιδήποτε συμβάλλει στην ευδαιμονία είναι και φυσιολογικό.
Σκοπός της όποιας μορφής ζωής στη φύση είναι η επίτευξη της ευδαιμονίας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 13, 2009 5:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θεόδωρε,

αν μου προκαλεί ευδομονία να σε έχω κρεμασμένο ανάποδα και να γαργαλάω τις πατούσες σου με πούπουλο χήνας για 7 ώρες ημερησίως είναι οκ....

.....για μένα...

για εσένα θα είναι?
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 13, 2009 6:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

To παράδειγμα αυτό τώρα από πού προέκυψε. Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω.. Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Panagiotis Fournatzis
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 820

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 14, 2009 3:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το παράδειγμα της Μαρίας προκύπτει από την ιστορία του Μαρκήσιου ντε Σάντ.
_________________
http://exerevnitis.sosblog.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 14, 2009 8:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μαρκήσιος είσαι και φαίνεσαι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 14, 2009 12:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Embarassed Twisted Evil Embarassed

Κακό κορίτσι MARIA, κακό! Κοίτα τώρα κάτι ιδέες που μας βάζεις, και είναι και Σάββατο, και πέρασε και η Παρασκευή και 13, και θα έχουμε όλο το χρόνο να τις εφαρμόσουμε...



Embarassed Idea Embarassed
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 14, 2009 1:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora έγραψε:
Embarassed Twisted Evil Embarassed

Κακό κορίτσι MARIA, κακό! Κοίτα τώρα κάτι ιδέες που μας βάζεις, και είναι και Σάββατο, και πέρασε και η Παρασκευή και 13, και θα έχουμε όλο το χρόνο να τις εφαρμόσουμε...



Embarassed Idea Embarassed


Μ' ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΚΑΙ ΛΕΣ ΣΤΗ ΜΑΡΙΑ, ΘΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΠ' ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΑΡΕΤΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΣΠΡΩΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ....
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 14, 2009 8:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το καθεστώς του Στάλιν δεν ήταν θρησκευτικό καθεστώς με την έννοια που δίνουμε στη θρησκεία πιο πάνω στη συζήτηση. Βέβαια αν θέλεις σώνει και καλά να ονομάσεις κάτι κάπως μπορείς... Και φυσικά μπορείς να ονομάσεις ο,τιδήποτε "θρησκευτικό" αν το διαστρεβλώσεις κατάλληλα.

Όσον αφορά τα εγκλήματα των Χριστιανών, κανένας δεν τα αρνήθηκε. Μην αρνείστε όμως και τα εγκλήματα των άθεων ούτε και των αγνωστικιστών ούτε και γενικά του οποιουδήποτε ανθρώπου. Μην φτάσουμε στο σημείο να στιγματίσουμε μία συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων ως από τη φύση της πιο "εγκληματική". Αυτό θυμίζει άλλες εποχές και σίγουρα δεν είναι προϊόν πολύ "ελεύθερης" σκέψης...
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 14, 2009 8:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μια παρατήρηση / σχόλιο: Μου αρέσουν τα τραγούδια και οι φωτογραφίες. Όμως το forum δεν έχει συγκεκριμένο χώρο για συζητήσεις γενικού περιεχομένου; Σίγουρα σε μία συζήτηση δεν μπορούν να υπάρχουν αυστηροί κανόνες, αλλά το να ανταλλάσουμε τραγούδια σε μία συζήτηση με αρκετά συγκεκριμένο θέμα νομίζω ότι μάλλον δεν είναι κάτι που βοηθάει τη συγκεκριμένη συζήτηση. Ειδικά αν οι περισσότερες από αυτές τις καταχωρίσεις γίνονται από κάποιον/α που δεν έχει συμβάλλει τίποτα στην εν λόγω συζήτηση.

Καταλαβαίνω το ότι η συγκεκριμένη ροή εμφανίζεται στην πρώτη σελίδα το κάνει πιο βολικό το να γράφει κανείς εδώ, αλλά δεν θα ήθελα το θέμα μας να μετατραπεί σε τύπου chat χώρο.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 15, 2009 8:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:
Το καθεστώς του Στάλιν δεν ήταν θρησκευτικό καθεστώς με την έννοια που δίνουμε στη θρησκεία πιο πάνω στη συζήτηση. Βέβαια αν θέλεις σώνει και καλά να ονομάσεις κάτι κάπως μπορείς... Και φυσικά μπορείς να ονομάσεις ο,τιδήποτε "θρησκευτικό" αν το διαστρεβλώσεις κατάλληλα.

Όσον αφορά τα εγκλήματα των Χριστιανών, κανένας δεν τα αρνήθηκε. Μην αρνείστε όμως και τα εγκλήματα των άθεων ούτε και των αγνωστικιστών ούτε και γενικά του οποιουδήποτε ανθρώπου. Μην φτάσουμε στο σημείο να στιγματίσουμε μία συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων ως από τη φύση της πιο "εγκληματική". Αυτό θυμίζει άλλες εποχές και σίγουρα δεν είναι προϊόν πολύ "ελεύθερης" σκέψης...



Αν δεν εμβαθύνεις στις θρησκείες,θα νομίζεις ότι πρόκειται για συμβατικές ταυτότητες ομάδων.Η θρησκευτική ,όμως,ηθική είναι κοινή ακόμα και σ' εκείνους που "φαίνεται" να είναι άθρησκοι.Αν εσύ θέλεις να μείνεις στο "φαίνεσθαι" δικαίωμά σου, δε διαστρεβλώνω,όμως, εγώ την πραγματικότητα αλλά εσύ.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 15, 2009 8:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:
Μια παρατήρηση / σχόλιο: Μου αρέσουν τα τραγούδια και οι φωτογραφίες. Όμως το forum δεν έχει συγκεκριμένο χώρο για συζητήσεις γενικού περιεχομένου; Σίγουρα σε μία συζήτηση δεν μπορούν να υπάρχουν αυστηροί κανόνες, αλλά το να ανταλλάσουμε τραγούδια σε μία συζήτηση με αρκετά συγκεκριμένο θέμα νομίζω ότι μάλλον δεν είναι κάτι που βοηθάει τη συγκεκριμένη συζήτηση. Ειδικά αν οι περισσότερες από αυτές τις καταχωρίσεις γίνονται από κάποιον/α που δεν έχει συμβάλλει τίποτα στην εν λόγω συζήτηση.
Καταλαβαίνω το ότι η συγκεκριμένη ροή εμφανίζεται στην πρώτη σελίδα το κάνει πιο βολικό το να γράφει κανείς εδώ, αλλά δεν θα ήθελα το θέμα μας να μετατραπεί σε τύπου chat χώρο.

Razz

Kaλά, αφού δεν με θέλετε, να μην σας απασχολώ. Μόνο μια τελευταία συμβολή στο θέμα.
(Και το ΠΟΣΟ κάποιΑ είμαι, ενδεχομένως θα μπορούσα να σας το αποδείξω, αν δεν ήταν ιδιαίτερα απασχολημένο το σάρκινο σκεύος μου αυτόν τον καιρό. Και ιδιαίτερα ικανοποιούμενο επίσης, κατά την Επικούρεια φιλοσοφία. Τόσο από το αγόρι μου, όσο και από το κορίτσι μας...
Όσο για τους κανόνες των συζητήσεων, θα έπρεπε να έχει τεθεί νωρίτερα το σχετικό ερώτημα.
Τέλος πάντων.
Καληνύχτα σας.



Embarassed

http://www.youtube.com/watch?v=tQaoVzp6xkc

Embarassed
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 15, 2009 8:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ελεονώρα,

από ειλικρινή περιέργεια:είσαι ερωτευμένη με 2 ταυτόχρονα ή απλώς διασκεδάζεις;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 15, 2009 9:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora έγραψε:

Kaλά, αφού δεν με θέλετε, να μην σας απασχολώ. Μόνο μια τελευταία συμβολή στο θέμα.
(Και το ΠΟΣΟ κάποιΑ είμαι, ενδεχομένως θα μπορούσα να σας το αποδείξω, αν δεν ήταν ιδιαίτερα απασχολημένο το σάρκινο σκεύος μου αυτόν τον καιρό. Και ιδιαίτερα ικανοποιούμενο επίσης, κατά την Επικούρεια φιλοσοφία. Τόσο από το αγόρι μου, όσο και από το κορίτσι μας...
Όσο για τους κανόνες των συζητήσεων, θα έπρεπε να έχει τεθεί νωρίτερα το σχετικό ερώτημα.
Τέλος πάντων.
Καληνύχτα σας.



Αν σου είναι εύκολο μπορείς να μη βάζεις αυτές τις εικόνες; Νομίζω ότι κουράζουν..Εμένα τουλάχιστον..
Η Επικούρεια φιλοσοφία δεν παραπέμπει σε άμετρη ηδονή (χωρίς να ξέρω αν απολαμβάνεις πράγματα με μέτρο ή όχι, απλά το διευκρινίζω)
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 15, 2009 10:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora,

ωραίες όλες αυτές οι φωτογραφίες, αλλά δεν είναι λίγο (έως πολύ) φαλλοκρατικές;

Αναρωτιέμαι ποιος να είναι λοιπόν ο βαθμός ανεξαρτησίας σου από τον Φαλλό(ψυχαναλυτικά μιλώντας),

γιατί με αυτά που λες και βάζεις εκτιμώ πως επιβεβαιώνεις τη λακανική ρήση ότι η γυναίκα δεν υπάρχει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 16, 2009 5:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θεόδωρε,

έχεις βλέπω και short memory...

απαντησα σε αυτό που έγραψες....

"Ο,τιδήποτε συμβάλλει στην ευδαιμονία είναι και φυσιολογικό.
Σκοπός της όποιας μορφής ζωής στη φύση είναι η επίτευξη της ευδαιμονίας"
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 45, 46, 47 ... 448, 449, 450  Επόμενο
Σελίδα 46 από 450

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center