Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Φιλοσοφία της Επιστήμης και της Θρησκείας
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 448, 449, 450  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Είναι η θρησκεία και η επιστήμη συμβατές;
Ναι
23%
 23%  [ 25 ]
Όχι
60%
 60%  [ 63 ]
Μόνο αν η επιστήμη κατανοήσει τα όρια της
5%
 5%  [ 6 ]
Μόνο αν η θρησκεία κατανοήσει τα όρια της
10%
 10%  [ 11 ]
Σύνολο Ψήφων : 105

Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 23, 2009 6:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εβραϊκές κοινότητες ήταν με συναγωγές.Εκεί δίδασκε ο Παύλος.Πάλι ψέματα σου είπαν γιατί ξέρουν ότι δε διαβάζεις τις πηγές.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Panagiotis Fournatzis
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 820

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 23, 2009 7:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ήσαν δε τινές Έλληνες μεταξύ των αναβαινόντων διά να προσκυνήσωσιν εν τη εορτή.
21 Ούτοι λοιπόν ήλθον προς τον Φίλιππον τον από Βηθσαϊδά της Γαλιλαίας, και παρεκάλουν αυτόν, λέγοντες· Κύριε, θέλομεν να ίδωμεν τον Ιησούν.
22 Έρχεται ο Φίλιππος και λέγει προς τον Ανδρέαν, και πάλιν ο Ανδρέας και ο Φίλιππος λέγουσι προς τον Ιησούν.
23 Ο δε Ιησούς απεκρίθη προς αυτούς λέγων· Ήλθεν η ώρα διά να δοξασθή ο Υιός του ανθρώπου. (Ιωάννης 12,20)

Ήσαν δε τινές εξ αυτών άνδρες Κύπριοι και Κυρηναίοι, οίτινες εισελθόντες εις Αντιόχειαν, ελάλουν προς τους Ελληνιστάς, ευαγγελιζόμενοι τον Κύριον Ιησούν. (Πράξεις 11,20)

Εν δε τω Ικονίω εισελθόντες ομού εις την συναγωγήν των Ιουδαίων, ελάλησαν ούτως ώστε επίστευσε πολύ πλήθος Ιουδαίων τε και Ελλήνων.
2 Όσοι δε Ιουδαίοι δεν επείθοντο παρώξυναν και διέστρεψαν τας ψυχάς των εθνικών κατά των αδελφών. (Πράξεις 14,1)

Κατήντησε δε εις Δέρβην και Λύστραν. Και ιδού, ήτο εκεί μαθητής τις ονόματι Τιμόθεος, υιός γυναικός τινός Ιουδαίας πιστής, πατρός δε Έλληνος,
2 όστις είχε καλήν μαρτυρίαν υπό των εν Λύστροις και Ικονίω αδελφών.
3 Τούτον ηθέλησεν ο Παύλος να εξέλθη μεθ' εαυτού, και λαβών αυτόν περιέτεμε διά τους Ιουδαίους τους όντας εν τοις τόποις εκείνοις· επειδή εγνώριζον πάντες τον πατέρα αυτού ότι ήτο Έλλην. (Πράξεις 16,1)

Και τινές εξ αυτών επείσθησαν και ηνώθησαν μετά του Παύλου και του Σίλα, και εκ των θεοσεβών Ελλήνων πολύ πλήθος και εκ των πρώτων γυναικών ουκ ολίγαι. (Πράξεις 17,4)

Πολλοί μεν λοιπόν εξ αυτών επίστευσαν, και εκ των επισήμων Ελληνίδων γυναικών και εκ των ανδρών ουκ ολίγοι. (Πράξεις 17,12)

Αλλ' ουδέ ο Τίτος ο μετ' εμού, Έλλην ων, ηναγκάσθη να περιτμηθή... (Γαλάτες 2,3)
_________________
http://exerevnitis.sosblog.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 23, 2009 8:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άρα από συναγωγές έπειθε τους Ελληνιστάς.Τι δουλειά είχαν οι εθνικοί στις συναγωγές;Και τι δουλειά είχαν να πάνε να προσκυνήσουν στη γιορτή του Πάσχα;Άρα δεν ήταν εθνικοί αλλά ελληνίζοντες Ιουδαίοι.


Είδες που σου λένε ψέματα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Panagiotis Fournatzis
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 820

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 23, 2009 9:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τέλος πάντων μπορείς να εθελοτυφλείς όσο θέλεις. Εγώ όμως είμαι Έλληνας και πίστεψα στον Χριστό στα 26. Κανένας δεν με ανάγκασε. Ήμουν άθεος και κυλιόμουν στο βούρκο της αμαρτίας μέχρι που ήρθε ο Χριστός στη ζωή μου και την άλλαξε για πάντα.
_________________
http://exerevnitis.sosblog.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 23, 2009 9:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εσύ κυλιόσουν στο βούρκο της αμαρτίας; Είσαι σίγουρος;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Panagiotis Fournatzis
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 820

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 23, 2009 9:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εσύ τι νόμισες, ότι γεννήθηκα χριστιανός; Οι Χριστιανοί δε γεννιούνται τέτοιοι, γίνονται.
_________________
http://exerevnitis.sosblog.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 23, 2009 9:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νομίζω από αυτή τη συζήτηση φάνηκε ξεκάθαρα αυτό που λέω και στο άρθρο μου.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
freakshow
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 314
Τόπος: N/A

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 23, 2009 9:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έχω ένα αβγό, ποιός θέλει να το κουρέψει?
_________________
Αν δε σε νοιάζει που πας, δε θα χαθείς ποτέ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 23, 2009 9:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το να απαντάς με ευφυολογήματα ή με αφορισμούς του τύπου "δεν μπορώ να συζητήσω για αυτό γιατί θεωρώ ότι δεν υπάρχει" σε ένα κείμενο εμπεριστατωμένο και με επιχειρήματα σίγουρα δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος να δείξεις το πόσο αγαπάς τη φιλοσοφία. Στις προσπάθειες μου να τεκμηριώσω κάτι και έχοντας μάλιστα σαν βιβλιογραφικές αναφορές κολώνες της επιστήμης όπως ο Schroedinger και ο Planck, εσύ απαντάς με αυγά. Το "επιχείρημα" σου καταγράφεται. Ευχαριστώ. Smile
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
freakshow
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 314
Τόπος: N/A

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 23, 2009 10:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Α) Τα επιχειρήματα σου μου είναι άχρηστα.
Β) Με άχρηστα επιχειρήματα δεν βλέπω να εμπεριστατώνεται τίποτα.
Γ) Σε αντίθεση με εσένα, δεν δέχομαι αυθεντίες γενικώς, πόσο μάλλον σε θέματα πίστης.
Δ) Σέβομαι τις απόψεις σου όπως και του καθενός απλά σχολιάζω ενίοτε την τροπή των συζητήσεων.

Α και πούσαι, η εξυπνάδα και ο αφορισμός "δεν θεωρώ οτι υπάρχει θρησκεία παρά μόνο ανεκμετάλλευτες πτυχές της ανθρώπινης βιολογικής δυνατότητας" είναι η άποψη μου.

Μην ξεχνάς οτι συζητάμε για θέματα πίστης.
_________________
Αν δε σε νοιάζει που πας, δε θα χαθείς ποτέ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 24, 2009 12:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Panagiotis Fournatzis έγραψε:
Τέλος πάντων μπορείς να εθελοτυφλείς όσο θέλεις. Εγώ όμως είμαι Έλληνας και πίστεψα στον Χριστό στα 26. Κανένας δεν με ανάγκασε. Ήμουν άθεος και κυλιόμουν στο βούρκο της αμαρτίας μέχρι που ήρθε ο Χριστός στη ζωή μου και την άλλαξε για πάντα.



Δεν είπα ότι σε ανάγκασαν.Εσύ ανάγκασες τον εαυτό σου να δεχτεί τα ψέματα που σου έλεγαν κι εξακολουθείς να μην τ' αμφισβητείς για ψυχολογικούς λόγους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 24, 2009 9:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

"Τα επιχειρήματα σου είναι άχρηστα".

Καλό...Νόμιζα ότι εδώ υπάρχουν άνθρωποι που ενδιαφέρονται να συζητήσουν. Αντίθετα εσύ δεν έχεις καμία απολύτως διάθεση να συζητήσεις, παρά μόνο να προσβάλεις και να πεις ότι έχω άδικο χωρίς να εξηγήσεις το γιατί. Αν δεχθείς να μπεις σε μια συζήτηση ευχαρίστως να σου εξηγήσω το άρθρο μου σελίδα-σελίδα. Αν όμως δεν θέλεις να μπεις σε αυτή τη διαδικασία (όπως και ο έτερος της παρέας μας πιο πάνω...) τότε γιατί ξοδεύεις τόσο χρόνο για να γράφεις σε μια ροή (thread) για ένα θέμα που θεωρείς ανύπαρκτο και η οποία αναφέρεται σε ένα άρθρο που είναι άχρηστο; Άσε όποιον άλλον θέλει να συμμετέχει και να πει κάτι ουσιαστικό.

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ πολύ για τα (όποιας ποιότητας) σχόλια.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
freakshow
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 314
Τόπος: N/A

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 24, 2009 11:34 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος έχει τα γένια έχει και τα χτένια.
Μακάρι να μπορούσα να σε ευχαριστήσω και γω για κάτι αλλά δεν μπορώ.
Να σαι καλά.
_________________
Αν δε σε νοιάζει που πας, δε θα χαθείς ποτέ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 25, 2009 9:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το νόημα μιας συζήτησης να γνωρίζεις ότι είναι αυτό ακριβώς: η συζήτηση! Ιστοσελίδες με γνωμικά μπορώ να βρω πολλές.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
freakshow
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 314
Τόπος: N/A

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 25, 2009 9:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να και ένα γνωμικό που ξέρεις δε ξέρεις, σίγουρα δεν έχεις καταλάβει
"Πρίν μιλήσεις μάθε να ακούς" (στην περίπτωση μας να διαβάζεις)

Δεν είπα οτι τα επιχειρήματά σου είναι άχρηστα. Προφανώς και για πολλούς εκεί έξω θα είναι χρησιμότατα. Είπα οτι ΜΟΥ είναι άχρηστα. Πάνω σαυτό το λάθος έχτισες όλη σου την τοποθέτιση για εμένα.

Ζητάς να συζητήσεις αλλά δεν δείχνεις πολύ ικανός ή πρόθυμος να ακούσεις τον άλλον. Κάνε διάλογο με τον εαυτό σου λοιπόν, να συμφωνείς πάντα μαζί σου και να τα πηγαίνετε μια χαρά τα δυό σας.

και όπως σου ξαναείπα και επίσης δεν κατάλαβες,
Όποιος εχει τα γένια, έχει και τα χτένια.
_________________
Αν δε σε νοιάζει που πας, δε θα χαθείς ποτέ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 448, 449, 450  Επόμενο
Σελίδα 3 από 450

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center