Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Νίκος Καζαντζάκης
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 27, 2004 9:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: NIKOS KAZANTZAKIS Απάντηση με Συμπερίληψη

egw thelw na milhsw giauto to tupo ...exw diavsei thn akhtikh kai pragmatika o anthropos einai allou. Einai o pio euaisthitos safhs sugrafeas, kai grafei menan tropo pou se kanei na antrixiazeis kai na exeis ena shmeiomathrio dipla sou pou na kratas shmeiwseis..pisteuw oloi oi ellines exoune xreos na diavasoune ton NIko ton KAZANTZAKH ...kai opooi de to kanate akoma ..irthe o kairos...o kuvos eifthi Very Happy
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 28, 2004 3:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και δεν είναι φίλε μου μόνο ο τρόπος αλλά και τα άπειρα κρυφά νοήματα που περνά, άρρηκτα συνδεδεμένα μεταξύ τους. Ένας πρώην ανώτατός δικαστικός μου είπε πως τον Καζαντζάκη θα τον καταλάβουν οι Έλληνες μετά από 100 χρόνια.

Βλέπεις, ορισμένες φορές αντί να προσέχουμε τι θέλει να μας προσφέρει ο άλλος και τι καρπό μας έχει φέρει εμείς λέμε: «Μα τι άσχημο παντελόνι φορά, πως είναι έτσι και μα τόσο μισογύνης…»

Ξέρεις κάτι; Όλους τους φιλοσοφοΜαρξονίτσιδες τους έχω γραμμένους. Διαβάζω Παπαδιαμάντη και βλέπω Ελληνικό αίμα να ρέει, μαθαίνω την ξεχασμένη γλώσσα μου, ιστορία, τρόπο σκέψης, φιλοσοφία. Και υπάρχουν τόσοι μα τόσοι άλλοι που γράφουν τόσο πυκνά και νοηματικά. Τους έχει αναφέρει και ο Λιαντίνης έναν έναν.

Ντροπή και μόνο!
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 28, 2004 5:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

An katanoiseis kazantzakh pragmatika o nitse den exei tipota parapanw na sou pei ..kai sumfonw mazi sou sto oti o kazantzakhs einai apisteuta alligorikos ..o anthropos exei katanoisei to sumpan ...ti na pw ??? oti kai na pw ligo tha einai ...einai pragmatika thisauros giatous ellines auta pou exei grapsei o NIkos Kazanrzakhs ...as ftiaxoume ligo th paideia mas gia onoma tou theou ...einai krima Crying or Very sad
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 28, 2004 9:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εμένα μου κάνει εντύπωση το ότι έχει γράψει και βιβλία για παιδιά, μέσα στα οποία περιγράφει γεγονότα που φαίνονται παράλογα και παραμύθια αλλά είναι κοσμογονικά. Για ένα από αυτά τα γεγονότα μίλησε και ένας καθηγητής από το Δημόκριτο στην εκπομπή του Χαρδαβέλα πριν από ένα μήνα περίπου (το αναφέρω γιατί θίχτηκε κάπου αλλού...).

Και ο πανεπιστημιακός πρόσθεσε:
Παράθεση:
-Ο Θεός «έκλεισε» τον άνθρωπο σε ένα μεγάλο κουτί. Το κουτί της Λογικής. Ο Μέγας Αλέξανδρος, μαθητής του Αριστοτέλη, συνειδητοποιούσε το πλήθος των αντίπαλων στρατευμάτων κοιτώντας τα μάτια του Αϊτού. Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μας..


Και το συγκεκριμένο σκηνικό, όπως και αρκετά άλλα, περιγράφεται στο παιδικό μυθιστόρημα του Καζαντζάκη «Ο Μέγας Αλέξανδρος». Για φαντάσου τα παιδιά να μεγαλώνανε με τέτοια παιδεία. Φαντάσου και εμείς να είχαμε μεγαλώσει έτσι..
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 29, 2004 6:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

auto me to kouti ths logikhs einai polu kalo pou eipes..kai swsto sunama Smile
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
paraskevi
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 175

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 31, 2004 10:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ξερω οτι ειχε εντρυφησει στον βουδισμο και πολλοι λενε οτι ειχε προσχωρησει κιολας οπως και αλλοι Αθηναιοι της εποχης, εξ ου και ο - πραγματικος - λογος της εναντιωσης της εκκλησιας .

Σχετικα προσφατα - πριν μερικους μηνες ,- το star ειχε προγραμματισει το βραδυ να προβαλλει τον Τελευταιο Πειρασμο .Εκκλησιαστικοι παραγοντες- πολυ υψηλοι - την επεσαν με τηλεφωνα ,kai κοπηκε . Τετοια λογοκρισια ουτε σε πιο σκοτεινες εποχες δεν ειχαμε ,απλα τωρα ειναι κεκαλυμενος . Και μαλιστα ενας σκοταδισμος που συνοδευεται με μια ψευδαισθηση ,οτι δηθεν γινονται επιλογες ,με την ψευδαισθηση του τηλεκοντρολ .Αν και στην ουσια ακομα και αν αλλαξεις καναλι την ιδια "μουφα ¨θα δεις ,αρα δεν προκειται για πραγματικη επιλογη . Και εδω νομιζω οτι εγκειται το
μεγα προβλημα =.Δεν συνηδειτοποιουμε οτι μας "λογοκρινουν " και οτι μας περνουν τα φιλτρα τους . Τουλαχιστον στην δικτατορια οι ανθρωποι το ηξεραν οτι ηταν στο "γυψο " τωρα οχι ,αρα γιατι και πως να αντισταθουν ,οταν ο εχθρος ειναι αορατος ? Παντως για να γελασουμε λιγο ,οταν η ταινια ειχε προβληθει σε σινεμα στη δεκαεται του 80 ,ειχαν παει οι γονεις μου . Απεξω εγιναν φασαριες ,διεκοπη η προβολη ,οι γονεις μου βγηκαν και ο πατερας μου εφαγε το καδρονι στο κεφαλι και η μαμα μου την "αγελαδιτσα " = θρεπτικο γιαουρτακι .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 01, 2004 8:34 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

xaxa, kalh fash .h eklhsia htane panta kolhmenh me ta panta,xwnei th mousouda ths pantou (blepe xristodoulo) kovontas kai rabwntas.giati exei to lao apo pisw kai orgh laou fonh theou ..to katalaves ? to opio tou laou ..

kai evlepa twra ena ntokumanter me tis ekloges sthn amerikh sto xoroxrono kai ebgene twra o reagan kai elege eimai me tous xristianous mazi kai poulage prologo sto lao ..o polimixanos autos politikos gia na kerdisei pshfoforous..mmm mallon den einai tuxaio oti h politikh einai ellinhkh lexh ..an doume th ponhria tou ellina mesa se ena epipedo pio aneptugmeno kai me mia dwsh episthmonikhs prosegishs tote auto tha mporousame na to poume...mmmmmm politikh
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Medousa
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 01, 2004 10:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλημέρα σε όλους σας και καλό μήνα.
Θα ανοιξω μια παρένθεση εντελώς άσχετη.Θέλω να ρωτήσω την Παρασκευή αν είναι αυτή που γράφει τα τρία τελευταία μηνύματα?
Ούτε το ύφος τους ταιριάζει στην Παρασκευή που ξέρω ,ούτε ο τρόπος γραφής.

Ετσι, γυναικεία περιεργεια.

Την αγάπη μου σε όλους. Razz Razz Razz
_________________
Θέληση είναι εκείνο που σε υποχρεώνει να νικάς,όταν το λογικό σου ,σου λέει οτι έχασες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
paraskevi
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 175

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 01, 2004 12:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


Ναι medousa ειναι δικα μου μυνηματα .Δεν νομιζω να υπαρχει αλλη με αυτο το ονομα στο φορουμ . Ποιο μυνημα σε ξενισε ? Το τελευταιο με το Καζαντζακη ? Απλα ηθελα να κανω λιγο χιουμορ ,αλλωστε ειναι περιστατικο με τους δικους μου και ειπα να το αναφερω ........... Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 02, 2004 3:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Evil or Very Mad Αχ εσείς οι γυναίκες. Παντού σαν τις γάτες σκίζεστε, χωρίς λόγο. Evil or Very Mad

Οι ταινίες δεν έχουν καμία σχέση με το κείμενο. Δεν υπάρχει θρησκεία για τον Καζαντζάκη. Είναι όλα παιχνίδια και πολιτικές. Σε αρκετά κείμενα του λέει χριστός, Διόνυσος και βούδας είναι ένα. Έλληνες και Εβραίοι είναι ένα.

Δεν τα παραθέτει όμως έτσι απλά και ξερά. Τα παραθέτει με σειρά, νόημα και ειρμό. Ειρμό που οδηγεί σε κοσμογονικές αλήθειες.
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Medousa
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 02, 2004 10:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το σκίσιμο που το είδες? Confused
_________________
Θέληση είναι εκείνο που σε υποχρεώνει να νικάς,όταν το λογικό σου ,σου λέει οτι έχασες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
paraskevi
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 175

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 02, 2004 12:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα με την Μεδουσα . Ποιο ειναι το βιβλιο του Καζαντζακη για τα παιδια ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 06, 2004 11:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτά που γνωρίζω εγώ είναι «Ο Μέγας Αλέξανδρος» και «στα Παλάτια της Κνωσού».
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 29, 2004 7:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kai gw to gnwrizw to mega alexandro ..piname extes mazi kafe Laughing
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκέπτης






ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 21, 2005 8:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

john I completely think just like you.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center