Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η μυστική, εμπειρική και γνωσιολογική διάσταση της πίστης
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Αγησίλαος
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 120
Τόπος: Aθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 08, 2009 11:05 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η φιλοσοφία του μεσέωνα των φασισμένων καλογέρων στον 20ό αιώνα!!!
Που είσαι Επίκουρε, να ακουσεις αυτά που κορόιδευες πριν 20 αιώνες?
Η αμορφοσιά, ο σκωταδισμός και η απεδεσιά από προβληματισμούς γενάνε καινούργιους Σύλιους και Μάριους αφεντικά Βαρδυαίων σκλάβων,
Περήμενε κακομίρη πιστέ το μεσία να σε σώσει και κείτα τα παιδάκια να ψωφάνε χαρούμενος που γήνονται αγγελάκια.
Ειναι και επιστίμονες αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
αχαχαχαχαχαχα
αχαχαχαχα Που είσαι σακαφλιά να δεις φιλοσοφικούς προβληματισμούς που έχουν οι πιστοί.
_________________
«Όπως είναι
άχρηστη η ιατρική που δε θεραπεύει το κορμί, τόσο άχρηστη είναι
και η φιλοσοφία που δε θεραπεύει την ψυχή»
ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Νικήτας
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 30 Απρ 2009
Δημοσιεύσεις: 20
Τόπος: Greece

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 08, 2009 2:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καταλαβαίνω τους φίλους συζητητές οι οποίοι εμπαίζουν και επιτίθενται. Ειλικρινά δεν έχω τίποτε εναντίον τους και τους κατανοώ.
Αναρωτιέμαι όμως για ποιο λόγο να υφίσταμαι έναν τέτοιο βιασμό της αισθητικής και της ζωής μου;

Ειλικρινά λυπάμαι διότι βιώνεται και εκφράζεται αυτό τον φανατικό αρνητισμό. Πιστεύω επίσης ότι εμεις οι φερόμενοι ως άνθρωποι της Εκκλησίας έχομε μεγάλη ευθύνη για τη συμπεριφορά σας. Διότι δεν σας πείσαμε ποτέ με τη ζωή μας για την Αλήθεια Χριστό.

Λυπάμαι και για εμάς που προδώσαμε την Αλήθεια και την Αγάπη Του και για εσας που αιχμαλωτιστήκατε στην απογοήτευση και γίνατε πολέμιοι του Θεού της Αγάπης που ποτέ δεν γνωρίσατε.Αγάπης που ποτέ δεν ζήσατε.!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 08, 2009 8:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η αγάπη φαίνεται στα έργα.Απ' τη στιγμή που ο θεός επιτρέπει το κακό,τα έργα του δεν μπορούν να χαρακτηριστούν ως αγαπητικά.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αγησίλαος
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 120
Τόπος: Aθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 08, 2009 11:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το να μη ξέρεις ιστορία είναι αμάθεια, το να μη θες να μάθεις είναι φασισμός. Φασισμός είναι και η μοναδική αλείθια σου. Η αλείθια δε χρειάζετε ωρέα λόγια ούτε αμπελοφιλοσοφίες για να υποθεί και παντα πονάει. Ειμαι πολέμιος του σκοταδισμου και τίποτα άλλο.
_________________
«Όπως είναι
άχρηστη η ιατρική που δε θεραπεύει το κορμί, τόσο άχρηστη είναι
και η φιλοσοφία που δε θεραπεύει την ψυχή»
ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Αγησίλαος
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 120
Τόπος: Aθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 09, 2009 12:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν κάποτε καταλάβετε πόσο κακό κάνει στην ανθρωπότητα αυτή η ιδεολογία που σας παραμίθιασαν οτί είναι και για καλό θα τρελαθήτε χριστιανόπουλα. Ελπίζω πράγματι να έχεται καλές προθέσεις και να μη ξέρεται την πραγματικότιτα...
_________________
«Όπως είναι
άχρηστη η ιατρική που δε θεραπεύει το κορμί, τόσο άχρηστη είναι
και η φιλοσοφία που δε θεραπεύει την ψυχή»
ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 09, 2009 12:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγησίλαος έγραψε:
Το να μη ξέρεις ιστορία είναι αμάθεια, το να μη θες να μάθεις είναι φασισμός. Φασισμός είναι και η μοναδική αλείθια σου. Η αλείθια δε χρειάζετε ωρέα λόγια ούτε αμπελοφιλοσοφίες για να υποθεί και παντα πονάει. Ειμαι πολέμιος του σκοταδισμου και τίποτα άλλο.



Μάλλον βρίσκεσαι στο σκοτάδι,αν νομίζεις ότι είμαι χριστιανός.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 09, 2009 1:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητέ μου Αγησίλαε με μπέρδεψες.

Η ορθογραφία των κειμένων σου με παραπέμπει σε φιλόλογο,
ενώ η επαγωγικότατη-λογικά τεκμηρίωση των απόψεών σου σε έμπειρο μαθηματικό.

Τελικά, τι καθηγητής είσαι;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αγησίλαος
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 120
Τόπος: Aθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 09, 2009 3:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για το γαϊδαρο καβάλα είμαι θα έλεγε η ΄σοφή γιαγιά μου αν ζούσε, φίλε τα πράματα είναι απλά άμα θες να δείς την αλείθια χωρίς παροπήδες αρκεί να μάθεις λίγο ιστορία, βλέπεις και πιος άνθρωπος έκανε τη κάθε θρησκία και για πιο λόγο και γιάτι κάπιοι θέλουν τον άνθρωπο ζώο,( Θεοδωρίδης Χ.) όσο για τους θεούς έχει απαντίσει ο Επίκουρος πολλά χρώνια πρίν. Φίλε Ιωάννη χριστιανόπουλα λέω όλους τους πιστούς είτε πιστεύουν σε κόμα,άνθρωπο, ομάδα η οπιονδιποτε θεό η διάολο. Αλόστε δε μπορω να καταλάβω τι μπορεί να προβληματίζει έναν πιστό για να είναι σε ένα τέτιο σαϊτ εκτός του προσιλιτισμου, αφού τις έχει τις απαντίσεις για όλα μόνο πότε θα πεθάνει δε ξέρει τι ψάχνει εδώ?
Λίγο Λουκιανό να διαβάσεις βλέπεις ότι οι έξυπνοι άνθρωποι από τότες κοϊρόιδευαν τα χριστιανόπουλα της εποχής.

"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Αγησίλαος
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 120
Τόπος: Aθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 09, 2009 3:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νικήτας έγραψε:
Καταλαβαίνω τους φίλους συζητητές οι οποίοι εμπαίζουν και επιτίθενται. Ειλικρινά δεν έχω τίποτε εναντίον τους και τους κατανοώ.
Αναρωτιέμαι όμως για ποιο λόγο να υφίσταμαι έναν τέτοιο βιασμό της αισθητικής και της ζωής μου;

Ειλικρινά λυπάμαι διότι βιώνεται και εκφράζεται αυτό τον φανατικό αρνητισμό. Πιστεύω επίσης ότι εμεις οι φερόμενοι ως άνθρωποι της Εκκλησίας έχομε μεγάλη ευθύνη για τη συμπεριφορά σας. Διότι δεν σας πείσαμε ποτέ με τη ζωή μας για την Αλήθεια Χριστό.

Λυπάμαι και για εμάς που προδώσαμε την Αλήθεια και την Αγάπη Του και για εσας που αιχμαλωτιστήκατε στην απογοήτευση και γίνατε πολέμιοι του Θεού της Αγάπης που ποτέ δεν γνωρίσατε.Αγάπης που ποτέ δεν ζήσατε.!

Π.χ. νάτος δε φτέμε εμείς τα απολολά αλλά αυτός που δεν μας έπεισε ο οδηγός αυτός που γνώρισε τήν αγάπη και μεις τον βιάσαμε.Τον εμπέζεις η δεν τον εμπέζεις τώρα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 09, 2009 5:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Πιστεύω επίσης ότι εμεις οι φερόμενοι ως άνθρωποι της Εκκλησίας έχομε μεγάλη ευθύνη για τη συμπεριφορά σας


Άνθρωπος της εκκλησίας λοιπόν! Και ποιος σας έδωσε την άδεια, σε σένα και στον οργανισμό που εκπροσωπείς να αισθάνεστε "ευθύνη" για τις συμπεριφορές των άλλων; Για το μόνο που οφείλετε να αισθάνεστε ευθύνη είναι για την δική σας συμπεριφορά απέναντι στους άλλους, συμπεριφορά που φυσικά (κρίνοντας από τις ύποπτες σημερινές σας δραστηριότητες, όπως επίσης και από το σκοτεινό ρόλο που διαδραμάτισε ο οργανισμός σας ιστορικά ως τα σήμερα), υπήρξε παντελώς ανεύθυνη.
Πριν λοιπόν αρχίσετε να ασχολείστε καθ οιονδήποτε τρόπο με τις συμπεριφορές των άλλων, ασχοληθείτε με τις δικές σας τεράστιες ευθύνες και διαλυθείτε ησύχως.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 09, 2009 8:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

για το μονο που θα σε θεωρησω προσωπικα υπευθυνο νικητα ειναι αν στο τελος καταφερεις να με πεισεις οτι εισαι ανοητος.γιατι το να λες ξανα και ξανα οτι προδιδεις τα πιστευω σου δε σε κανει ουτε συνεχεια πιο συμπαθητικο ουτε πιο ανθρωπινο σε μας τους κατω αλλα συνεχεια ανοητο,ε στο τελος μασα ξαναμασα ξερεις πως ειναι,θα το πιστεψουμε μια και καλη

ιωαννη δηλαδη εσυ οταν εισαι ερωτευμενος λυπασαι τον αλλο που δεν ειναι ερωτευμενος.δεν ειναι πιο απλο να πεις οτι τον λυπασαι επειδη δεν ειναι ιδιος με σενα ωστε να φανει καλυτερα ποιον αγαπας καλυτερα εσενα η το γειτονα?
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 09, 2009 9:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

αν παντως αποφασισετε να μη διαλυθειτε καντε μια σκεψη να με προσλαβετε για εκκλησιαστικο μαρκετινγκ
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 09, 2009 2:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Kaneis έγραψε:
ιωαννη δηλαδη εσυ οταν εισαι ερωτευμενος λυπασαι τον αλλο που δεν ειναι ερωτευμενος.δεν ειναι πιο απλο να πεις οτι τον λυπασαι επειδη δεν ειναι ιδιος με σενα ωστε να φανει καλυτερα ποιον αγαπας καλυτερα εσενα η το γειτονα?


Δεν είπα αυτό αλλά ότι λυπάμαι κάποιον που δεν έχει τη δυνατότητα να ερωτευτεί,ζώντας εξαρτημένος σε αντιερωτικές ή σαδιστικές συμπεριφορές.Εσύ,δηλαδή,δεν τον λυπάσαι;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Νικήτας
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 30 Απρ 2009
Δημοσιεύσεις: 20
Τόπος: Greece

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 09, 2009 7:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ειλικρινά λυπάμαι που δεν μπορώ να συνεχίσω το διάλογο σε αυτό το επίπεδο.
Ίσως φταίει που πλησιάζω τα 50 ίσως δεν μου το επιτρέπει ο εγωισμός μου. Εύχομαι σε όλους ότι καλύτερο!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 10, 2009 7:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νικήτας έγραψε:
Ειλικρινά λυπάμαι που δεν μπορώ να συνεχίσω το διάλογο σε αυτό το επίπεδο.
Ίσως φταίει που πλησιάζω τα 50 ίσως δεν μου το επιτρέπει ο εγωισμός μου. Εύχομαι σε όλους ότι καλύτερο!


Αγαπητέ Νικήτα,
σε παρακολουθώ με αρκετό ενδιαφέρον, και ομολογώ εντυπωσιάστηκα από την φιλοτιμη δουλειά σου στην ιστοσελίδα σου.
Ενώ σε διαβάζω από το πρώτο σου κείμενο, επέλεξα να μην επέμβω στους διαλόγους ώστε να ( ας μου επιτραπεί αυτό ) αντιληφθώ όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικά τους βασικούς άξονες του χαρακτήρα σου.
Αυτήν η περιέργειά μου πυροδοτήθηκε, όταν πρωτοδιαβάζοντας κείμενα της ιστοσελίδας σου διαπίστωσα μια εξαιρετική γνώση της ορθόδοξης πατερικής παράδοσης. Ήθελα λοιπόν να δώ-πέρα από το θεωρητικό, και το πρακτικό μέρος αυτής της γνώσης, το οποίο στην παρούσα φάση εξαργυρώνεται ακόμα και μέσα από άχαρους διαλόγους, σε παντελώς "εχθρικό" περιβάλλον.

Νομίζω λοιπόν φίλε μου, ότι δίνεις περισσότερο βαρύτητα σε πράγματα που δεν θα έπρεπε. Κάποιοι από τους συνομιλητές είναι κυριολεκτικά παιδιά-και δεν αναφέρομαι στην ηλικία- όσον αφορά την αντίληψη και τις αντιδράσεις. Υπάρχουν όμως και αυτοί που έχουν το σαράκι της γνήσιας αναζήτησης.
Είναι αυτοί που ακόμα και όταν είναι σε "αντίπαλο στρατόπεδο"-και ειδικά τότε, μπορούν να σε βοηθήσουν να προχωρήσεις πιο γρήγορα. Να ξεδιαλύνεις τα ομιχλώδη τοπία του χαρακτήρα σου, πιθανές εμμονές και καλά κρυμμένους εγωισμούς. Να δεις τον εαυτό σου όπως πραγματικά είναι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Σελίδα 4 από 8

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center