Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Φρειδερίκος Νίτσε
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Kouros
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 639
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 26, 2004 3:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι τα θέλετε, ο Νίτσε ήταν απ'εκείνους τους ανθρώπους, που η φωτιά του έκανε την χάρη να τον επισκεφτεί (ακριβώς επειδή την αναζήτησε με πάθος), αλλά που τελικά δεν κατάφερε να την δαμάσει. Στα βιβλία του ακούμε την φωτιά αλλά δεν βλέπουμε πουθενά τον ίδιο (εξού και η γοητεία τους από την μια, αλλά και οι ασάφειες από την άλλη).

Ώσπου η φωτιά τον κατάπιε!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 26, 2004 3:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

akrivos koure.otan i fotia sou deiksei tin alitheia ekei ligo prin to telos poso ellinas prepei na sai na min trelatheis.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 26, 2004 10:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
«Ώσπου η φωτιά τον κατάπιε!»

Ας πρόσεχε.
Δε φταίει η φωτιά γι΄ αυτό! Wink
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 26, 2004 12:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έχω διαβάσει (και προτρέπω και εσάς να το κάνετε) τις τελευταίες επιστολές του Νίτσε προς γνωστούς, συγγενείς και φίλους μέχρι την ημερομηνία που η υγεία του έπαθε αυτή τη φοβερή κάμψη. Αξιοπρόσεχτο είναι ότι στις τελευταίες επιστολές του υπογράφει σαν "Διόνυσος" ή "Εσταυρωμένος".

Ακόμα και στην τρέλα του ο άνθρωπος δεν επέλεξε πχ τον Απόλλωνα, τον θεό της αρμονίας και του μέτρου, αλλά τον θεό του πάθους και της έκστασης, τον Διθυραμβικό Διόνυσο.

Μήπως τελικά δεν τρελάθηκε; Δεν φαίνεται και τόσο "τυχαία" αυτή η επιλογή προσώπου που έκανε Laughing

Σε ένα άλλο σημείο γράφει:
Γνωρίζω πολύ καλά πώς είτε είμαι ο σπουδαιότερος φιλόσοφος του αιώνα, ή ο πιο καταστροφικός

Και απευθυνόμενος στη μάνα του:
Αστους να με λοιδορούν τώρα για το έργο μου και να μιλάνε περιπαιχτικά γύρω από την πλάτη μου. Εγώ γνωρίζω πως ο Ζαρατούστρας μου είναι το καλύτερο έργο μου και ότι σε 40-50 χρόνια από τώρα όλοι θα επαινούν και αυτό και εμένα.

Διαβάζοντας αυτά αναρωτιέμαι τελικά τι είναι καλύτερο. Να έχεις αυτογνωσία της άγνοιάς σου ή αυτογνωσία της πραγματικής σπουδαιότητάς σου;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
georgemaus
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 712

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 26, 2004 5:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δε θέλω να μιλήσω για τον Νίτσε γιατί θα με πείτε προκατειλημένο. Για μένα είναι ο μεγαλύτερος σύγχρονος φιλόσοφος. Στα βιβλία του γνώρισα τη πραγματική λάμψη. Τίποτε άλλο δε με συγκλόνισε περισσότερο όσο τα βιβλία του. Είναι αληθινός, ξεχωριστός, παρεξηγημένος...ποτέ δε κρύφτηκε πίσω από ψεύτικες αξίες...είναι ποιητής και άνθρωπος. Ποτέ δεν έκρυψε τις αδυναμίες του. Κανένας σαν κι αυτόν δε κατόρθωσε να κόψει το χρόνο στη μέση. Δεν έχω τίποτ'άλλο γιάυτόν παρά μια βαθιά ανυπέρβλητη αγάπη...
(Όλα αυτά φυσικά δε σημαίνουν πως δεν έπεσε σε αντιφάσεις η οτι δεν επιδέχεται κριτικής...)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Kouros
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 639
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 04, 2004 7:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κι εγώ φίλε μου αγαπώ τα βιβλία του Νίτσε, αλλά πολύ περισσότερο τον ίδιο τον Νίτσε. Διότι ανθρωποι σαν κι αυτόν, που παρατάνε μια λαμπρή καριέρα για να φιλοσοφήσουν με το σφυρί (όπως όλοι οι αληθινοί φιλόσοφοι δηλαδή), μιλάνε και γράφουν πρωτίστως με τις πράξεις τους, παρά με τις λέξεις. Με τις ακραίες τους επιλογές κυρίως , που στέκονται έξω από τα ασφαλή όρια των συμβατικών επιδιώξεων και στοχεύσεων των περισσοτέρων ανθρώπων (καριέρα,χρήματα,οικογένεια, κ.ο.κ.), παρά με τους περίτεχνους διανοητικούς ακροβατισμούς, που κανένα ρίσκο δεν περιέχουν.
Και δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να τους καταλάβει (και άρα να κάνει σωστή κριτική στο έργο τους) αν δεν αντιληφθεί <<από μέσα>> το νόημα αυτών των πράξεων.Αν δεν νοιώσει ο ίδιος την ματαιότητα και την ανουσιότητα των συμβεβηκότων καθώς και την υποβαθμισμένη κατάσταση της ανθρώπινης ύπαρξης και δεν μοχθήσει για την υπέρβασή τους. Με πράξεις όμως, όχι με λόγια.

Διότι αν χριστιανός θα πρέπει να λέγεται αυτός που εφαρμόζει στην ίδια του την ζωή τις διδαχές του Ιησού και όχι αυτός που τις ξέρει απ'έξω και ανακατωτά, αλλά ξεχνά να τις εφαρμόσει, τότε και φίλος του Νίτσε δεν θα πρέπει να θεωρείται αυτός μόνο που είναι καλά πληροφορημένος για τις ιδέες των έργων του, αλλά αυτός που τελικά με κάποιο τρόπο έχει θέσει εαυτόν, στην προσπάθεια εφαρμογής τους. Δηλαδή, στον αγώνα της υπέρβασης. Και στον μόχθο που απαιτεί ένας τέτοιος αγώνας. Ρισκάροντας την ίδια του την ζωή.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Medousa
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 04, 2004 4:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[b]["Οι εκπρόσωποι της πλειοψηφίας,συνήθως ρίχνουν στον μοναχικό άνθρωπο την λάσπη της αδικίας,αλλά αδελφέ μου!εάν θέλεις να είσαι αστέρι πρέπει να λάμπεις για όλους,παρ'όλα τα εμπόδια"[/b]

Το πόσο τράνος και αξιόλογος στοχαστής και άνθρωπος ήταν ο Νίτσε φάνηκε από το ότι o Afham δικαιόλογησε και δεν βρήκε καθόλου τυχαία την τρέλα του.Ναι!Γιατί αν έγω τρελαθώ και πάρω τα δάση έχοντας την δει Άρτεμης,θα με χαρακτηρίσετε στην καλύτερη περιπτωση τρελή.Χώρις παράπέρα ανάλυση και αμφιβολία για την τρέλα μου.Αλλά έγω είμαι η Μέδουσᨴοχι ο Νίτσε.
Laughing Laughing Laughing

Είναι απίθανο το πόσο μπόρεσε αυτός ο στοχαστής να κάνει πολλούς να νιώσουν ψυχική συγγένεια με αυτόν.
_________________
Θέληση είναι εκείνο που σε υποχρεώνει να νικάς,όταν το λογικό σου ,σου λέει οτι έχασες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Kouros
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 639
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 04, 2004 6:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όταν λες απίθανο εννοείς ακατανόητο για σένα;
Προσωπικά τον αγαπώ και αυτό σημαίνει απλώς ότι τον κατανοώ (ή έτσι νομίζω τουλάχιστον) και όχι βέβαια ότι συμφωνώ εντελώς και μ' αυτά που έγραψε, ή ότι έχω αμφιβολίες για την τρέλλα του.
Πάντως εγώ, αν νόμιζες πραγματικά ότι ήσουν η Άρτεμη, θά' θελα να σε γνωρίσω...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
georgemaus
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 712

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 05, 2004 1:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε kure
διακρίνω μιά τάση τελευταία να μιλάς τάχα για κάτι αόριστο, αλλά παρ' όλα αυτά, να με ''ζωγραφίζεις''.
Αυτή τη φορά, τόλμησα να εκφράσω ένα συναίσθημά μου για τον Νίτσε -ένα πέρα για πέρα αληθινό συναίσθημα- και έσπευσες να δηλώσεις, οτι τάχα δεν είμαι αληθινός φίλος του Νίτσε, οτι ακροβατώ, οτι δε μπαίνω στη φωτιά, οτι δε τολμώ καμμιά υπέρβαση και οτι τελικά δεν αξίζει να έχω ένα τέτοιο συναίσθημα, γιατί μπορεί να έχω διαβάσει κάποια βιβλία του Νίτσε, αλλά δε προσπαθώ να τα κάνω πράξη...
Πρώτον: το συναίσθημα είναι δικό μου, το κρατάω και όποιος θέλει, μπορεί να το αμφισβητήσει, δεν έχω κανένα πρόβλημα...
Δεύτερον: είναι αλήθεια οτι στη φωτιά έχω πάψει να μπαίνω εδώ και κάμποσα χρόνια, γιατί έχω μιά όμορφη οικογένεια με δύο παιδιά, που παλεύω πολύ να τα αναθρέψω...
Τρίτον: είμαι συμβατικός, ένας κοινός άνθρωπος στο 90% της ζωής μου, αν εξαιρέσω κάποιες στιγμές που απομονώνομαι για να γράψω...
Τέταρτον: δεν δηλώνω φιλόσοφος
Πέμπτον: δε δηλώνω ήρωας
Εκτον: δε δηλώνω σωτήρας του κόσμου
Εβδομον: πρέπει να βρω επειγόντως 1200 euro, για να περάσω πόρτες και παράθυρα στο γραφείο μου
Όγδοο: θα συνεχίζω να σ'αγαπώ και μετά απ'αυτό το μύνημα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Kouros
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 639
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 06, 2004 4:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Προσωπικά φίλε μου, από έναν άνθρωπο σαν και σένα, που μιλάει με τέτοια αμεσότητα και ο λόγος του τις περισσότερες φορές εκπορεύεται όχι τόσο από την ψυχρή λογική μόνο, αλλά κυρίως από την ζεστή και ευαίσθητη καρδιά του (είτε κάνει χιούμορ, είτε μιλάει σοβαρά), πίστεψέ με ότι εγώ μαθαίνω. Και θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που συμμετεχει σ'ένα φόρουμ, όπου αυτήν η παιδική καρδιά (ετών 39) προσφέρεται απλόχερα . Όταν έχω πει επίσης, ότι με τον τρόπο σου, ανοίγεις και την δική μου καρδιά - και αυτό ούτε ένα απλό σχήμα λόγου είναι, ούτε μικρής αξίας επίτευγμα (τουλάχιστον για μένα) - τότε ούτε να το σκέφτεσαι πως θα μπορούσα να υπονοώ κάτι μειωτικό για σένα. Απλώς συζητάμε και με αφορμή διάφορες λέξεις και απόψεις άλλων, τονίζω κάποια πράγματα που θεωρώ σημαντικά (για την κατανόηση των οποίων φίλε μου πίστεψέ με έχω πονέσει αρκετά) χωρίς καμία απολύτως διάθεση προσωπικής κριτικής (πως να την κάνω εξάλλου όταν δεν γνωρίζω τον άλλον). Θα επανέρθω όμως σ'αυτό georgemaus, για να φανερώσω όσο πιο καθαρά γίνεται τις δικές μου εμμονές και να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ.

Και κάτι άλλο georgemaus. Να και αν μ'αγαπάς να και αν δεν μ'αγαπάς. H άποψή μου για τον άλλον διόλου δεν επηρεάζεται από το τι νοιώθει αυτός για μένα και θα πρέπει να ξέρεις ότι εσένα σού'χω μια μικρή αδυναμία. Που σημαίνει φίλε μου ότι την έβαψες! Very Happy

Από την άλλη βέβαια πρέπει να ομολογήσω ότι για κάποιους άλλους λόγους αγαπάω και την medousa, αυτήν την γλυκια ζουζούνα του φόρουμ, με την οποία απορώ που την βρίσκει τόση ενέργεια καλοκαιριάτικα. Τώρα πως χωράνε μαζί, στην ίδια ψυχή αυτές οι δυο μου αγάπες δεν μπορώ να καταλάβω. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...

Αλήθεια, το Κτήνος (κατά κόσμον iason) που χάθηκε πάλι;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
georgemaus
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 712

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 06, 2004 10:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ξέρεις τι γίνεται ρε φίλε; Το να διαφωνήσουμε για κάτι πάνω σε μιά ιδέα, είναι θεμιτό και έτσι πρέπει να γίνεται. Το να μεταφέρουμε σε προσωπικό επίπεδο τη διαφορά θέσης είναι το λάθος. Εξ'άλλου παλιά το έχω ξαναπεί κάπου εδώ μέσα. Όλοι εμείς ανήκουμε στο ίδιο στρατόπεδο. Αλλά με το προηγούμενο μύνημα, ήθελα απλά να σου πω, πως δε πρέπει πια να περιμένεις πολλά από μένα, δεν είμαι ήρωας, έχω συμβιβαστεί...
Τέλος πάντων, συνεχίζουμε, δε τρέχει τίποτα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Medousa
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 06, 2004 2:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ζζζζζζζζ!!!!!!

Μετάφραση. -ΚΑΙ ΕΓΩ Σ'ΑΓΑΠΑΩ ΚΟΥΡΕ!!!
Την έβαψες και συ!
_________________
Θέληση είναι εκείνο που σε υποχρεώνει να νικάς,όταν το λογικό σου ,σου λέει οτι έχασες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 08, 2004 8:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το κτήνος επέστρεψε από τον βιότοπο της Άρτεμης και χαιρετά την εκλεκτή ομήγυρη. Δεκάδες άνθρωποι βρεθήκαμε και φέτος σε ένα από τα ομορφότερα βουνά μας, για να γίνουμε ένα με τη φύση και τους εαυτούς μας, με κοινοβιακή ζωή, ανθρώπινη επαφή και ενεργειακές ασκήσεις στο δάσος. Φιλαράκια μη ξοδεύεστε στα γνωστά καλοκαιρινά θέρετρα με τη βαβούρα και τη βρώμα, πάρτε τους πραγματικούς φίλους σας και γεμίστε τις μπαταρίες σας στην παρθένα ελληνική φύση, που την έχουμε άφθονη ακόμα, θα γυρίσετε άλλοι άνθρωποι. Καλή η θεωρία, αλλά θέλουμε και ενέργεια. Οι δυο φωτογραφιούλες ένα μικρό δείγμα του χώρου όπου βρεθήκαμε.
Περίμενα να βρω περισσότερη δράση στο φόρουμ γυρίζοντας. Θα ξαναλείψω μέχρι τέλος Αυγούστου (τι απώλεια! Shocked ) και επιστρέφοντας θα ξαναχαρώ να διαπιστώσω ότι η Μέδουσα αγαπάει γενικώς, τέτοιο βάψιμο χαλάλι, Άρτεμή μου αγάπα και καταδώ μεριά, τόπαν και οι Νεράιδες.
http://www.oikoen.gr/extra/kis1.jpg
http://www.oikoen.gr/extra/kis2.jpg
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Medousa
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 08, 2004 6:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γύρισε ο Ιάσον.
Γύρισε ο Ιάσον.
Γύρισε ο Ιάσον.
Γύρισε ο Ιάσον.Γύρισε ο Ιάσοοοοον!!!!!!

Να αγαπήσω και από κει?
Κάλλιο να σου βγει το μάτι παρά το όνομα Laughing Laughing
_________________
Θέληση είναι εκείνο που σε υποχρεώνει να νικάς,όταν το λογικό σου ,σου λέει οτι έχασες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Medousa
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 08, 2004 7:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όσο για τα θέρετρα που λες,εντάξει μπορεί σε λίγα χρόνια οι γεωλόγοι να ανακαλύψουν το κοίτασμα του γόπητη στις παραλίες μας αλλά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.
Πράγματι οι φωτογραφιές σε γαλήνευουν,πόσο μάλλον να τα ζεις και στην πραγματικότητα.
Α!βρε τυχερέ Ιάσον!
Να σου πω?Οι μπαταρίες σου έσενα αντέχουν την υπερφόρτωση?
A!Και κάτι ακόμα.Τι έχουμε άφθονη στην Έλλαδα?Την παρθενιά ή την φύση?Δεν κατάλαβα!Σόρυ!
_________________
Θέληση είναι εκείνο που σε υποχρεώνει να νικάς,όταν το λογικό σου ,σου λέει οτι έχασες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 2 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center