Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Large Hadron Collider: Particle accelerator ...
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 25, 2008 12:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όλοι αλλάζουν μα ένας Wink βλάκας ποτέ...
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 25, 2008 12:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και είναι γνωστό ότι όταν δεν βλέπεις πουθενά τον βλάκα...ο βλάκας είσαι εσύ!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 25, 2008 12:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είμαι τέτοιος εγώ, δεν διστάζω να το αποδεχτώ Γιώργη. Το καλό είναι πως το κατανοώ κι έτσι προσέχω... Wink
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 25, 2008 12:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καληνύχτα....Pol Boy
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 25, 2008 12:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καληνύχτα Bugman...
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 25, 2008 8:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

να κάνω σαφές, ότι όταν μίλησα για το σωματίδιο του Θεού (μποζόνιο Higgs) ήταν για τον λογο του ότι ο Θόδωρας είπε πως δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ αυτή η φράση, παρα μόνον απο τους χριστιανούς που έχουν μύγες.
Επρεπε ν΄αποδείξω ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι.
Δεν νομίζω ότι ειναι κακό, να φέρνεις αποδείξεις για τους ισχυρισμούς σου Bugman.
Αρα, δεν μίλησα για το τι πιστεύω εγώ. Αν δηλαδή αυτό που ψάχνουν είναι το καρότο του θεού, ή του Χώκιν, ή του Bugman....

Οπως ξεκάθαρα ειπες, η πίστη είναι άσχετη από την επιστήμη και τους όρους που χρησιμοποιεί.

Kαι πάλι παρέθεσα αποδείξεις για να σταματήσω πληροφορίες αναληθείς.
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 25, 2008 8:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Απλά θα ήθελα να σου συστήσω να μην σε απασχολεί η "απόδειξη" ή η "τεκμηρίωση" απόψεων που απλά εκφράζεις.

Αυτή είναι η άποψή μου...τέλος. Αντί να ρωτάει κανείς "από που το έμαθες" καλύτερο δεν είναι να ρωτάει "τι έμαθες". Η γνώση μεταφέρεται με το περιεχόμενό της όχι με την ετικέτα και το ιστορικό της!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 25, 2008 9:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman,

για εμένα, είναι απολυτως λογικό να απασχολεί τον κάθε σκεπτόμενο άνθρωπο η απόδειξη και τεκμηρίωση μιας πληροφορίας.
Αλλη βαρύτητα έχει μια πληροφορία οταν γνωρίζεις την πηγή της και άλλη όταν δεν την γνωρίζεις.
Με το σκεπτικό σου αν αντελήφθειν καλώς, θα μπορούσα π.χ. σήμερα να πω ότι
σε 4 ημέρες θα γίνει σεισμός στην Δ. Πελλοπόνησο μεγέθους 6,7 βαθμών ρίχτερ.

Δεν θα με ρωτήσεις απο που φέρνω την πληροφορία?

Διότι αν την φέρνω απο το βαν έχει καλώς (ας πούμε). Αν όμως την φέρνω απο τον Χορταρέα, μάλλον έχει κακώς.

Αποδείξεις όμως για την πίστη μου σαφώς και δεν φέρω διότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος.

Παραδείγματος χάριν: Δηλώνω σε κάποιον ότι τον αγαπώ.
Δεν είναι κάτι που το βλέπει, δεν είναι απτό, παρόλα αυτά, το πιστεύει.

Δηλώνω σε κάποιον ότι η γή είναι 5 εκ ετών μέσω μετρήσεων και λογικά το πιστεύει, αφού αδυνατεί να το αποδείξει μόνος του....

Ύπάρχει διαφορά ανάμεσα στις κατηγορίες πληροφοριών που δεχόμαστε κάθε λεπτό...και τις αξιολογούμε συμφωνα με την ποιότητα, την πηγή, τον σκοπό, την διάθεσή μας...
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 25, 2008 12:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπράβο Maria,
Όρισες την συζήτηση ως μεταφορά πληροφορίας. Απλά για μένα η συζήτηση δεν είναι μεταφορά πληροφορίας. Μπορώ να πληροφορηθώ από τον γούγλη. Αρκεί να απευθυνθώ σε έγκυρα δίκτυα πληροφόρησης.

Αν μου ορίσεις "αυτό αποτελεί πληροφορία" τότε θα σε ρωτήσω (αν θέλω να εξετάσω την εγκυρότητά της) από που την έχεις. Μπορείς να λες τη γνώμη σου με την απλή αιτιολογία "αυτή είναι η γνώμη μου". Αυτή η γνώμη δεν μπορεί να αμφισβητηθεί (ότι είναι δική σου) και ως πληροφορία συνδέει το περιεχόμενο με σένα, τον τόπο και χρόνο που την δημιούργησες΄.

Παρακάτω συζητάς για πρόβλεψη του τύπου "προφητεία"...Κάτι που έχω αναφέρει σε άλλη θεματική, ότι είναι δυνατόν να συμβαίνει να γνωρίζουμε το μέλλον επειδή το μέλλον είναι συνδεδεμένο με το παρελθόν, είναι σε έναν ενιαίο χώρο, έναν χωροχρόνο κατά μια έννοια, αλλά η αξία της προφητείας είναι υποκειμενική. Αν δηλαδή κάποιος κινηθεί βάση της προφητείας τότε της δίνει αξία. Αν τελικά η προφητεία δεν επαληθευθεί η αξία της δεν χάνεται...έχει πληρωθεί με κόπο. Αυτό που χάνεται είναι η προσδοκία της ωφέλειας από το κόπο αυτό.

Ο άνθρωπος οδηγείται καθημερινά σε ενέργειες βάσει μικροπροφητειών...περιμένοντας δηλαδή να γίνουν μερικά πράγματα για τα οποία δεν έχει συμφωνήσει ότι θα γίνουν. Ένας φωτογράφος περιμένει να εξυπηρετήσει το κοινό του, αλλά δεν ξέρει ποιοι θα εμφανιστούν κάθε μέρα...αυτό δεν τον εμποδίζει να κοπιάζει να ετοιμάζεται. Ο κόπος αυτός μπορεί ή όχι να ωφελήσει...αν και εφόσον οι προσδοκίες του φωτογράφου βγουν αληθινές. Πετυχημένος είναι αυτός που έκανε τις προσδοκίες του γεγονότα!

Όσο για την αγάπη: Η αγάπη δεν προκύπτει με τη πειθώ! Δεν χρειάζεται να πιστέψει κανείς ότι "τον αγαπάς". Το ρήμα "αγαπώ" έχει την έννοια "λατρεύω", "μου αρέσει"....ενώ η αγάπη συνδέεται με το ρήμα στη παθητική φωνή "Αγαπήθηκα" "Αγαπήθηκε". Αναρωτιέσαι ποτέ αν "Αγαπήθηκες"; Αν κάποιος σου δώσει κάτι (όχι κατ΄ανάγκη υλικό, μπορεί να είναι μια πράξη ή ένα συναίσθημα) και συ χαρείς και εκείνος χαρεί από την χαρά σου τότε εκείνος ένιωσε την Αγάπη..και συ "Αγαπήθηκες". (αλλά δεν ένιωσες την αγάπη, για να την νιώσεις εσύ πρέπει κάποιος άλλος να αγαπηθεί από σένα)

Το να πει κάποιος "σε αγαπώ" γιατί νιώθει αγάπη από σένα έχει πληροφοριακό χαρακτήρα για σένα...δεν σου μεταδίδει αγάπη. Για εκείνον ίσως αποτελεί ενέργεια παρακίνησης για να αγαπηθεί και αυτός, πράγμα που αποτελεί απλά μια προσδοκία, γιατί η αγάπη δεν συμβαίνει όταν το επιδιώκουμε αλλά όταν είναι να συμβεί!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 25, 2008 12:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman,

μου άρεσε πολύ αυτή η παράθεσή σου. Δεν έχω να σχολιάσω κάτι εκτός του ότι όταν αγαπάς, μάλλον αγαπάς για τον εαυτό σου.

Οταν αγαπιέσαι, μάλλον για τον εαυτό σου το κάνεις.

Οταν λοιπόν συμβαίνει αυτό απο αμφότερους, μάλλον έχεις την δύναμη ν΄ανταπεξέλθεις σε πολλά.

Είναι μια κατάσταση όμως....εκπληκτική όπως και να το κάνεις
Very Happy
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 25, 2008 12:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν θα σχολιάσω άλλο το θέμα γιατί "θα το χαλάσω"...
περίπου έπεσες μέσα αλλά θες διάβασμα ακόμα!
είναι δικό σου θέμα το πως θα λάβεις αυτή τη γνώση.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 25, 2008 1:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βugman έγραψε:
Η αγάπη δεν προκύπτει με τη πειθώ! Δεν χρειάζεται να πιστέψει κανείς ότι "τον αγαπάς".



Η αγάπη εκφράζεται με κάποιες πράξεις,με την εμπειρία δηλαδή.Δεν μπορείς ν' αγαπάς κάποιον μόνο με την πίστη,η εμ-πιστο-σύνη σου είναι,απλά,ένα αναλογικό συμπέρασμα ότι θα ενεργήσει παρόμοια και στο μέλλον όπως και στο παρελθόν ή,αν δεν τον έχεις γνωρίσει ακόμα,ότι θα συμπεριφερθεί όπως άλλοι που γνώρισες και είχαν παρόμοια χαρακτηριστικά.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 25, 2008 2:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman,

δεν θέλω να "διαβάσω" την αγάπη....
Δεν είναι θέμα γνώσεων η αγάπη...Είναι θέμα πολλών παραγόντων, τον πιο βασικό τον ανέφερα...

Μου θύμισες ένα βιβλίο που έχω "Να ζεις ν΄αγαπάς και να μαθαίνεις" του Μπουσκάλια.
Δεν το έχω διαβάσει παρόλο που το έχω αρκετά χρόνια...
Δεν ξέρω αν θα μου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο...

Άλλωστε, αν μπορώ να κάνω πράξη το
"μην κάνεις στον διπλανό σου αυτό που θα μισούσες να κάνει σε εσένα" θαρρώ έχω βρει το νόημα...


Θα συμφωνήσω και με αυτό που γράφει ο Νεοφώτιστος πάντως.
Κάπως έτσι είναι τα πράγματα...
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 25, 2008 2:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Διαφωνώ κάθετα, οριζόντια και όπως αλλιώς θέλετε...


Λέει ο Νεοφώτιστος "Δεν μπορείς ν' αγαπάς κάποιον μόνο με την πίστη..."
Αυτό είναι έξω από την Αγάπη, και σχετίζεται με άλλα ρήματα, διαβάστε τα γνωστά ανέκδοτα "αγάπη είναι...να φέρνεις τις παντόφλες του ..σε χρόνο dt"

Η αγάπη για μένα είναι χαρά από τη χαρά που κάνει αυτός ή αυτή που έλαβε κάτι από μένα. Το τι δεν έχει σημασία. Η όλη υπόθεση είναι ότι η αγάπη ΕΙΝΑΙ χαρά. Δεν μπορείς λοιπόν νεοφώτιστε να χαίρεσαι βάσει πίστης...ή χαίρεσαι ή δεν χαίρεσαι...έτσι απλά...λόγω κατάστασης....

Νεοφώτιστε δεν συζητάς για την αγάπη αλλά για την σχέση. Εκεί παίζει ρόλο η εμπιστοσύνη...αλλά όχι η αγάπη! Αγάπη νιώθεις και με όλο εκείνο το κόσμο που δεν έχεις συμφωνήσει σε "αιώνια" εμπιστοσύνη. Για παράδειγμα αγάπη νιώθεις για ένα παιδάκι που το φίλησες και εκείνο χάρηκε και χάρηκες και συ....Θα απαιτήσεις και εμπιστοσύνη από το παιδί για να δηλώσεις ότι ένιωσες αγάπη; Το παιδί δεν αγαπήθηκε από σένα...χωρίς να συμφωνήσει σε κανόνες εμπιστοσύνης;

Τι λέει η Maria: ""μην κάνεις στον διπλανό σου αυτό που θα μισούσες να κάνει σε εσένα"...Μα αυτό έχει να κάνει με το πώς διατηρείς καλές σχέσεις...η Αγάπη δεν συμβαίνει ως επισφράγιση μια καλής σχέσης. Στο παράδειγμα με το παιδάκι...μπορεί ποτέ να μην το ξαναδείς αυτό δεν σημαίνει ότι αυτό δεν αγαπήθηκε, δεν σημαίνει ότι δεν ένιωσες αγάπη...Αυτό που μένει είναι "ιστορία αγάπης" όχι ίδια η αγάπη. Δεν είναι μόνιμο φαινόμενο η αγάπη...Δεν την έχει κανείς στην τσέπη του και δεν την μοιράζει! Συμβαίνει απλά χωρίς να το επιδιώκουμε. Μπορείς να φιλήσεις ένα παιδί και αυτό να μην χαρεί ή να το φιλήσεις αλλά να μην χαρείς ο ίδιος...Η αγάπη και στις δυο περιπτώσεις δεν ήρθε, το παιδί δεν αγαπήθηκε εσύ δεν ένιωσες αγάπη!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 25, 2008 3:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νομίζω Bugman,

Το «δεν σε πειράζω» δεν είναι μόνο θέμα καλών σχέσεων (δεν διαφωνώ βέβαια ότι είναι και αυτό).
Όμως, αν αγαπήσεις τον άλλο σαν τον εαυτό σου (πράγμα μάλλον ουτοπικό) δεν χρειάζεται να εμπεδώσεις κανόνες και γνώσεις από βιβλία.

Στην καθημερινότητά μου έχω την δυνατότητα να πειράξω ανθρώπους (ειδικότερα συναδέλφους) αλλά δεν το πράττω, διότι το θεωρώ απαράδεκτο.
Ποτέ δεν κυκλοφόρησα με μαχαίρια καίτοι έχω λάβει κατά καιρούς μαχαίρια από άλλους.

Θα συμφωνήσω στην θέση σου για το παιδάκι. Για εμένα όμως δεν μένει η ιστορία αγάπης αλλά η αγάπη.
Όταν σκέφτομαι κάποιο πρόσωπο που αγάπησα, το σκέφτομαι σήμερα με αγάπη, αν δεν έχει προηγηθεί κάτι το οποίο θα με έκανε να το μισώ -για να χρησιμοποιήσω τώρα ένα ακραίο συναίσθημα-.
Εκεί, -δηλαδή στην δεύτερη περίπτωση- μιλώ για μια ροή συναισθημάτων αγάπη-μίσος και άρα η ιστορία αφορά στην αγάπη ενώ η σκέψη μου όταν ανατρέχει εκεί καταλήγει στο μίσος.

Άρα, ναι, δεν είναι μόνιμο φαινόμενο η αγάπη ή μπορεί να είναι και μόνιμο....

Η αγάπη δεν υπάρχει στην τσέπη μας αλλά στην καρδιά μας και μπορεί να μοιρασθεί ως ανανεώσιμη πηγή ενέργειας.

Όταν φιλήσω ένα παιδάκι και δεν το χαρεί, η αγάπη ήρθε τουλάχιστον από μεριάς μου, αν το φιλήσω και δεν χαρώ, πιθανά η αγάπη ήρθε από εκείνο και όχι από εμένα?

Μπορεί βέβαια να υπάρχει και η περίπτωση του να φιλήσεις ένα παιδί, για να δείξεις το καλό σου πρόσωπο, οπως κάνουν πολλές φορές οι πολιτικοί...
Σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει αγάπη απο κανένα μέρος (γιατί το παιδάκι έχει ένστικτο).

Είναι δύσκολο τελικά να μιλάς για την αγάπη Bugman ενώ θα έπρεπε να είναι απλό....
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Σελίδα 6 από 8

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center