Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Νέα κατηγορία θεμάτων
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 04, 2008 9:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim,

κατ΄αρχήν το παράδειγμά σου για τον Χριστόδουλο ατυχές, γιατί έχω δηλώσει, ότι δεν έχω καμία απολύτως εκτίμηση στον κλήρο. Θεωρώ δέ ότι είναι καλό να έρχονται να εξομολογούνται σε εμένα και να τους κοινωνώ κιόλα, για να συγχωρεθούν οι αμαρτίες τους... Laughing


Και όμως maxim, βλέπεις ότι πολλές φορές στον ύπνο μας βιώνουμε την αγωνία αρκετών πραγμάτων καθώς επίσης και την αγωνία του θανάτου.
Πόσες φορές αλήθεια δεν έχουμε νιώσει ότι πέφτουμε στο κενό, και εναγωνίως ξυπνάμε για να μην δουμε το τέλος?
Αρα, ακόμα και όταν κοιμάμαι, ο φόβος του θανάτου ειναι εκεί...

Θα συμφωνήσω στο ότι αν δεν υπάρξει θάνατος στην φύση δεν υπάρχει και ζωή (καθαρά φυσική και αναγκαία διαδικασία).
Ομως, η σκέψη του θανάτου για όλους μας είναι κάτι τραγικό.
Δεν μπορώ να διανοηθώ άνθρωπο ο οποιος π.χ. ενημερώνεται ότι έχει καρκίνο σε αρχικό στάδιο, και λέει στον γιατρό του ¨"δεν θέλω καμία θεραπεία, επιθυμώ να βιώσω τον θάνατο.
Μην ξεχνάμε ότι κατέχουμε το ΕΝΣΤΙΚΤΟ της επιβιώσης, εκτός αν μιλούμε για ψυχοπαθητικές καταστάσεις (βλ. τάσεις αυτοκτονίας-αυτοκαταστροφής).

Σου επαναλαμβάνω σε πιό έντονο τόνο, ότι μπορεί η θρησκεία μου να διδάσκει λυτρωση και μιαν άλλη ζωή μετά τον θάνατο, αλλά εγώ, δεν μπορώ ως μή τέλεια χριστιανή να το αντιληφθώ πλήρως. Πάντα έχω ερωτηματικά.
Οσο λοιπον βαθιά φιλοσοφημένος και αν ειναι ένας άνθρωπος, ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ έχει τον φόβο του θανάτου μέσα του...
σε αυτό ειμαι κάθετη, οριζόντια και διαγώνια Wink

Και πως δηλαδή θα πρέπει να βιώσω τον θάνατο? θα πρέπει να υποβάλω τον εαυτό μου σε κατάποση 50 χαπιών? να κρατήσω την αναπνοή μου, ή να πάρω φόρα και να πεσω με το αμάξι σε έναν τοίχο??? Very Happy

Το γήρας maxim, δεν είναι ωραίο. Οπως ένα λουλούδι που μαραίνεται και στέκει σε μια γλάστρα, ξερό και άσχημο, έτσι και το γερασμένο κορμί, ειναι σαν ένα υπόλοιπο της ζωής που έζησες....
Η νεότητα και η ομορφιά περπατούν παράλληλα.
Ομως, αντιλαμβάνομαι πως ειναι και αυτό μια φυσική διαδικασία και θα πρέπει να την αποδεχτώ...
Κάνω προσπάθειες.

Νεοφώτιστε
μου απαντάς ότι αντιμετωπίζεις τον θάνατο με θάρρος, αφου δεν επενδύεις συναισθηματικά σε σωτήρες.

Μα ο θάνατος όπως εξηγησα και παραπάνω είναι μια διαδικασία που φοβόμαστε όλοι (μηδενός εξαιρουμένου). Είναι μια διαδικασία παρακμιακή.

Επίσης, επειδή έχω βρεθεί κοντά σε ανθρώπους που πολύ γρήγορα θα πέθαιναν ή είχαν πεθάνει πριν από μερικά λεπτά, παρατήρησα ότι στον χώρο διαχέονταν ένα παράξενο-βαρύ άρωμα και αυτόματα όλοι (επιστήμονες και μή) μουδιάζαν....Ο θάνατος έχει ένα απόκοσμο άρωμα...

Ναι. Είμαι ερωτευμένη με την ζωή γιατί έχει χρώμα, ήχους, αρώματα...

αγαπώ την ζωή γιατί κάθε μέρα μου δίνει την ευκαιρία να κάνω και να μάθω κάτι διαφορετικό, να μιλήσω με διαφορετικούς ανθρώπους, ν΄ανταλλάξω απόψεις, να νιώσω με τα δάχτυλά μου, ν΄αφουγγραστώ με τα αυτιά μου, να νιώσω με την καρδιά μου...
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 04, 2008 1:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

pol έγραψε:
Γιαννάκη μου, κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου θα ξυπνήσεις όμως κάποτε.


Μακάρι να κοιμόμουν τον ύπνο του δικαίου γιατί μέχρι τώρα δεν μπορώ να πω ότι είμαι δίκαιος,κοιτάζω την πάρτη μου!Στον ύπνο του δικαίου ειδικεύονται οι κάθε είδους θρησκευόμενοι,που επαναπαύονται με εξομολογήσεις,φιλανθρωπίες και προσευχούλες ότι έκαναν το καθήκον τους απέναντι στους συνανθρώπους τους.Αυτοί αποκλείεται να αλλάξουν γιατί δεν συνειδητοποιούν τον ατομισμό τους.Εγώ έχω κάποια πιθανότητα.


pol έγραψε:
Η αρμονία είναι: Σύνθεση των αντιθέτων.


'Οταν έχεις σύνθεση,έχεις κάτι που συνδέει τα δυο αντίθετα,άρα η αρμονία δεν είναι σύνθεση ασύνδετων μερών.Στην προκειμένη περίπτωση ο φόβος του θανάτου και η λογική έχουν κοινή τη γλώσσα,ο φόβος συνειδητοποιείται,γίνεται γλωσσική επικοινωνία και αυτή μπορεί να μπλοκάρει τους ορίζοντες της λογικής σου,όπως έχεις δείξει πολλές φορές στις συζητήσεις.
Ξέχασες πως όταν δεν έχεις κάτι λογικό να πεις,το ρίχνεις στην αδυναμία της λογικής να συλλάβει την αλήθεια κι όταν έχεις,επιδεικνύεις τη λογική σου που ξεπερνά τις αισθήσεις;Είναι αρμονία αυτό ή εμμονή με κάθε τρόπο στο δόγμα;


pol έγραψε:
Ρε σύ, ραδίκια ξέρεις να μαζεύεις να βγούμε στα λιβάδια και να μαζέψουμε; Ξέρεις, γίνονται θρεπτική και πολύ νόστιμη σαλάτα.


Δε χρειάζεσαι ραδίκια για τη διανοητική σου σαλάτα,έχει απ' όλα ο μπαξές. Laughing


pol έγραψε:
Αλήθεια ρε συ, έχεις ερωτική στάση απέναντι στη ζωή;



Όχι τόση όση έχεις εσύ με την ΟΟΔΕ.Ό,τι σου λέει το χάφτεις,ο απόλυτος έρωτας! Laughing


MARIA έγραψε:
Μα ο θάνατος όπως εξηγησα και παραπάνω είναι μια διαδικασία που φοβόμαστε όλοι (μηδενός εξαιρουμένου). Είναι μια διαδικασία παρακμιακή.


Είπα εγώ το αντίθετο;Εκεί φαίνεται το θάρρος,όταν φοβάσαι κάτι αλλά δεν το αποφεύγεις,το κοιτάς κατάματα μέχρι την τελευταία στιγμή,μόνος,χωρίς σωτήρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 04, 2008 1:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing Laughing Laughing

Να σαι καλά ρε Γιαννάκη, γέλασα και σήμερα...

Laughing Laughing Laughing
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 04, 2008 1:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πρέπει,όμως,κάποτε ν' αρχίσεις να γελάς με αυτά που λες,χωρίς να εξαρτιέσαι από εμένα! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 04, 2008 1:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα τα δικά σου με κάνουν και γελάω, αυτά που γράφεις... Wink

Όπως και ο Λαζόπουλος... Laughing

Και πάλι: Να είσαι πάντα καλά να με φτιάχνεις στη διάθεση... Laughing
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 04, 2008 1:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τα δικά μου είναι και δικά σου αλλά δεν το παραδέχεσαι. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 04, 2008 1:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άλλη φορά ίσως... Laughing Laughing Laughing
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 04, 2008 3:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

βρε αφήστε το τσουρομάδημα για να μιλησουμε για τον θάνατο...

Νεοφώτιστε,

κατάματα θα τον κοιτάξω όταν έρθει η ώρα.....
έλεος! Wink

στον θάνατο εισαι μόνος, τον βιώνεις μόνος...δεν υπάρχει κανενα χέρι βοηθείας...
αρα για ποιούς σωτήρες μου μιλάς?
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 04, 2008 10:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

.....
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Ouliathis στις Δευ Αύγ 04, 2008 10:49 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 04, 2008 10:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[quote]Μα τα δικά σου με κάνουν και γελάω, αυτά που γράφεις...

Όπως και ο Λαζόπουλος...

Και πάλι: Να είσαι πάντα καλά να με φτιάχνεις στη διάθεση...

[quote]

Ακόμα ένα θαυμαστό δείγμα χριστιανικής αγάπης θα έλεγα Ιωάννη.
Τι κρίμα να μην μπορούμε να αγαπάμε και εμείς έτσι!!!!!
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 04, 2008 11:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Embarassed E ντε! Αμέσως να το καυτηριάσεις! Embarassed


Laughing Laughing Laughing
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 05, 2008 10:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΜΑΡΙΑ

ΓΡΑΦΕΙΣ:
maxim,
κατ΄αρχήν το παράδειγμά σου για τον Χριστόδουλο ατυχές, γιατί έχω δηλώσει, ότι δεν έχω καμία απολύτως εκτίμηση στον κλήρο. Θεωρώ δέ ότι είναι καλό να έρχονται να εξομολογούνται σε εμένα και να τους κοινωνώ κιόλα, για να συγχωρεθούν οι αμαρτίες τους...



Δεν προσεξες τα εισαγωγικα περί «δικου» σου Χριστοδουλου;


Και όμως maxim, βλέπεις ότι πολλές φορές στον ύπνο μας βιώνουμε την αγωνία αρκετών πραγμάτων καθώς επίσης και την αγωνία του θανάτου.
Πόσες φορές αλήθεια δεν έχουμε νιώσει ότι πέφτουμε στο κενό, και εναγωνίως ξυπνάμε για να μην δουμε το τέλος?
Αρα, ακόμα και όταν κοιμάμαι, ο φόβος του θανάτου ειναι εκεί...



Στον ύπνο μας, ο μηχανισμός παραγωγής και λειτουργίας της συνείδησης μας, δεν είναι ΝΕΚΡΟΣ. Βρίσκεται σε κατάσταση ΥΠΟΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ κατά 70% περίπου. Αυτό σημαίνει πως εξακολουθεί να επεξεργάζεται τα υπάρχοντα πληροφοριακά δεδομένα του με το υπόλοιπο 30%,, δημιουργώντας ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΕΣ, στα όνειρα μας, αλλά με «αλαλούμ» κυρίως σειρά, μικρής διάρκειας, ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ «ΒΙΩΜΑΤΙΚΗΣ» ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.

Στη βαθιά νάρκωση (λόγω χειρουργικής επέμβασης λ.χ.), ο μηχανισμός της συνείδησης, μπορεί ανάλογα του μέτρου που ορίζει ο αναισθησιολόγος να φτάσει στο 95% την υπολειτουργία του. Παρά πολύ σπάνια έως ΠΟΤΕ, έχουμε όνειρα με ποσοστό λειτουργίας του εγκεφάλου μας στο 5%.....
Στον θάνατο, ο μηχανισμός παραγωγής και λειτουργίας της συνείδησης, λόγω της απόλυτης απραξίας του, δεν δημιουργεί παρά την ΠΑΝΤΕΛΗ ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ. ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑΚΟ ΤΙΠΟΤΑ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑΚΟ ΤΙΠΟΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΛΕΓΟΜΕΝΟΥΣ ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ…….ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.

Θα συμφωνήσω στο ότι αν δεν υπάρξει θάνατος στην φύση δεν υπάρχει και ζωή (καθαρά φυσική και αναγκαία διαδικασία).
Ομως, η σκέψη του θανάτου για όλους μας είναι κάτι τραγικό.



Η ΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ όπως και κάθε είδους ΣΚΕΨΗ συνεπάγεται αντίστοιχη με το εκάστοτε θέμα ΓΝΩΣΗ.
ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΑΝΑΙΤΙΟΛΟΓΗΤΟΥ – ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟΥ - ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟΥ ΦΟΒΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ, ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΑΙΜΟΝΕΣ, ΤΩΝ ΜΑΓΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΩΝ . Όλες αυτές οι φοβίες προέρχονται μόνο απ’ την επίκτητη – επιβαλλόμενη έτσι κι’ αλλιώς, ΠΑΙΔΕΙΑ που μαθητεύουμε.Πριν μαθητεύσουμε σ’ αυτήν, (σε νηπιακή ηλικία), τέτοιου είδους φοβίες είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ.

Δεν μπορώ να διανοηθώ άνθρωπο ο οποιος π.χ. ενημερώνεται ότι έχει καρκίνο σε αρχικό στάδιο, και λέει στον γιατρό του ¨"δεν θέλω καμία θεραπεία, επιθυμώ να βιώσω τον θάνατο.
Μην ξεχνάμε ότι κατέχουμε το ΕΝΣΤΙΚΤΟ της επιβιώσης, εκτός αν μιλούμε για ψυχοπαθητικές καταστάσεις (βλ. τάσεις αυτοκτονίας-αυτοκαταστροφής).



ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΤΗΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ δεν έχει να κάνει με την ΓΝΩΣΗ ΦΟΒΙΑΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ. Έχει να κάνει με την ΕΜΦΥΤΗ φυσική μας υπόσταση που μας θέλει να επιδιώκουμε την επιβίωση μας, είτε μέσω άμυνας, είτε μέσω επίθεσης, στον φυσικό η άλλο εχθρό της ύπαρξης μας.

Σου επαναλαμβάνω σε πιό έντονο τόνο, ότι μπορεί η θρησκεία μου να διδάσκει λυτρωση και μιαν άλλη ζωή μετά τον θάνατο, αλλά εγώ, δεν μπορώ ως μή τέλεια χριστιανή να το αντιληφθώ πλήρως. Πάντα έχω ερωτηματικά.

Τι είδους ερωτηματικά έχεις; Αν πράγματι υπάρχει «παράδεισος» και «κόλαση» στη «άλλη σου επουράνια ζωή….» ; ΑΥΤΗ Η ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΣΟΥ, ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΚΟΠΟ.
ΝΑ ΣΕ ΚΡΑΤΑ ΔΕΣΜΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΣΤΑ ΜΥΘΕΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΩΝ ΑΝΗΣΥΧΙΩΝ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝΗΜΠΟΡΗ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΣΤΙΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ που δεν συμφωνούν εν πολλοίς με τον φτιαγμένο παιδαγωγικά ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ ΙΔΕΑΤΟ – ΕΙΚΟΝΙΚΟ κόσμο σου. Έχεις «κόλλημα» δηλαδή….

Οσο λοιπον βαθιά φιλοσοφημένος και αν ειναι ένας άνθρωπος, ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ έχει τον φόβο του θανάτου μέσα του...
σε αυτό ειμαι κάθετη, οριζόντια και διαγώνια
Και πως δηλαδή θα πρέπει να βιώσω τον θάνατο? θα πρέπει να υποβάλω τον εαυτό μου σε κατάποση 50 χαπιών? να κρατήσω την αναπνοή μου, ή να πάρω φόρα και να πεσω με το αμάξι σε έναν τοίχο???


ΜΑΡΙΑ ΕΔΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΙΣ. ΝΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΈΝΑΣ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ…..
ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ ΜΟΥ. ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΞΥΠΝΙΟΥ ΜΟΥ…..ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΚΕΣ ΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΕΧΩ "ΣΩΑΣ ΤΑΣ ΦΡΕΝΑΣ", ΑΓΑΠΩ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ.

Το γήρας maxim, δεν είναι ωραίο. Οπως ένα λουλούδι που μαραίνεται και στέκει σε μια γλάστρα, ξερό και άσχημο, έτσι και το γερασμένο κορμί, ειναι σαν ένα υπόλοιπο της ζωής που έζησες....
Η νεότητα και η ομορφιά περπατούν παράλληλα.
Ομως, αντιλαμβάνομαι πως ειναι και αυτό μια φυσική διαδικασία και θα πρέπει να την αποδεχτώ...
Κάνω προσπάθειες.


Το γήρας είναι φυσιολογική – αναγκαστική – μη ανατρέψιμη κατάσταση, (τουλάχιστον μέχρι σήμερα από την επιστήμη), και πρέπει να συμβιβαζόμαστε από ενωρίς στην ιδέα…Το αν η όχι είναι «ωραίο», η «άσχημο» το οτιδήποτε, εξαρτάται ΠΑΝΤΑ από ποια «οπτική γωνία» της διαμορφωμένης βιωματικής – παιδαγωγικής συνειδησιακής σου κατάστασης το αντιμετωπίζεις.
Η ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ είναι Παιδεία. Άλλα τα μέτρα και τα σταθμά του ΩΡΑΙΟΥ για τους αρχαίους Έλληνες, άλλα για τους αρχαίους Αιγυπτίους, άλλα για τους Εβραιοθεοκράτες…
Ένα λουλούδι ξερό δεν είναι καθόλου άσχημο….Δεν είναι διότι έχει την ιστορία της νεότητας του με μια άλλη διαφορετική εικόνα. Αυτή την εικόνα, δεν μπορούμε να τη λέμε άσχημη, διότι η Σύγκριση όπως γνωρίζουμε, δεν γίνεται να αφορά διαφορετικά πράγματα η καταστάσεις…..



_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 05, 2008 10:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι έχουν τα έρμα και ψοφούν; Rolling Eyes

Laughing Laughing Laughing
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 05, 2008 11:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:

ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑΚΟ ΤΙΠΟΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΛΕΓΟΜΕΝΟΥΣ ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ…….ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.



Όταν σου γίνει συνείδηση πως συμπεριλαμβάνεσαι φύση στην παραπάνω κατηγορία τότε και μόνο τότε θα έχεις κάνει ένα βήμα προς την αυτογνωσία. Wink Έως ότου συμβεί αυτό, θα ζεις την μέγα αυταπάτη.
Πάρε ένα παράδειγμα παρακάτω αν και υπάρχουν πολλά στις αυθαιρεσίες που έγραψες στην Μαρία. Μπουμπούνα:

Παράθεση:
Στη βαθιά νάρκωση (λόγω χειρουργικής επέμβασης λ.χ.), ο μηχανισμός της συνείδησης, μπορεί ανάλογα του μέτρου που ορίζει ο αναισθησιολόγος να φτάσει στο 95%

Η συνείδηση και ο "μηχανισμός" παραγωγής της, σχετίζεται άμεσα με την ευφυία. Η δουλειά του αναισθησιολόγου δεν συνείστατε στην αναστολή της ευφυίας και της συνείδησης μα στην αναστολή των αισθήσεων. Τώρα, πως εσύ τα συνδέεις έτσι άστοχα και αυθαίρετα σαν μαθητής δημοτικού σχολείου μάλιστα στις πρώτες τάξεις, ρώτα την αυτογνωσία σου. Laughing Laughing Laughing

Δεν συνεχίζω στα υπόλοιπα αυθαίρετα που γράφεις γιατί υποψιάζομαι πως αν σταθώ σε αυτά, θα εξαφανιστείς όπως κι από τα άλλα φορουμ.

Μπουμπούνα. Laughing Laughing Laughing
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 06, 2008 8:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

pol έγραψε:
maxim_97 έγραψε:

ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑΚΟ ΤΙΠΟΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΛΕΓΟΜΕΝΟΥΣ ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ…….ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.



Όταν σου γίνει συνείδηση πως συμπεριλαμβάνεσαι φύση στην παραπάνω κατηγορία τότε και μόνο τότε θα έχεις κάνει ένα βήμα προς την αυτογνωσία. Wink Έως ότου συμβεί αυτό, θα ζεις την μέγα αυταπάτη.
Πάρε ένα παράδειγμα παρακάτω αν και υπάρχουν πολλά στις αυθαιρεσίες που έγραψες στην Μαρία. Μπουμπούνα:

Παράθεση:
Στη βαθιά νάρκωση (λόγω χειρουργικής επέμβασης λ.χ.), ο μηχανισμός της συνείδησης, μπορεί ανάλογα του μέτρου που ορίζει ο αναισθησιολόγος να φτάσει στο 95%

Η συνείδηση και ο "μηχανισμός" παραγωγής της, σχετίζεται άμεσα με την ευφυία. Η δουλειά του αναισθησιολόγου δεν συνείστατε στην αναστολή της ευφυίας και της συνείδησης μα στην αναστολή των αισθήσεων. Τώρα, πως εσύ τα συνδέεις έτσι άστοχα και αυθαίρετα σαν μαθητής δημοτικού σχολείου μάλιστα στις πρώτες τάξεις, ρώτα την αυτογνωσία σου. Laughing Laughing Laughing

Δεν συνεχίζω στα υπόλοιπα αυθαίρετα που γράφεις γιατί υποψιάζομαι πως αν σταθώ σε αυτά, θα εξαφανιστείς όπως κι από τα άλλα φορουμ.

Μπουμπούνα. Laughing Laughing Laughing




ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΠΑΠΑ ΝΑ ΣΕ "ΔΙΑΒΑΣΕΙ", ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΕ ΒΑΛΛΕΙ ΣΕ ΦΡΕΝΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΙΚΤΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ . .....ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Σελίδα 5 από 8

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center