Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Περι... των "μηνυματων" στις υπογραφες !
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
about
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 600

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 30, 2008 1:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Χάους, Αφορισμοί... Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
about έγραψε:

- γιατι τον πειραζεις τωρα δηλαδη . . . τον Chaos εννοω . . . για τον Pol . .
- που πηγε ο σεβασμος στην ΑΥΤΟΕΑΥΤΟΔΙΑΘΕΣΗ . . . ; ; ;
- ΕΡΙΞΕΣ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ . . . ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ υπογραφες φιλε skapanea ;
- γιατι δεν κανεις τον κοπο [ επειδη ειναι κοπος , γι' αυτο το λεω ] να ρωτησεις τους ιδιους τους υπογραφοντες για τις υπογραφες τους ; ; ;
- ας προσεχουμε λιγο λιγακι , γιατι αυτα που καταλαβαινουμε και ευκολα ''ξερουμε'' ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ , μαλλον ειναι αυτα που καταλαβαινουμε και ξερουμε ΓΙΑ ΜΑΣ . . .
- στην περιοχη των Ελευθερων Αποψεων ειμαστε για να εχουμε Αποψη Ελευθερα . . . Ετσι δεν ειναι . . . ;
- και μενα δεν μου καθονται καλα οι Υπερβολες . . .
- εγω μαλιστα , για να αποφυγω τις δικες μου Υπερβολες . . . ΒΑΖΩ ΤΟ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΓΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΥΠΟΓΡΑΦΩ . . .
- ας βγαζουμε προς τα εξω το καλο , το καλο που εχουμε μεσα μας και ας μην μας πειραζουνε τα ρουχα μας , που αυτα εχουμε και αυτα φοραμε . . .
- Τι λες ; ; ;
.

Δεν σε εννοω αγαπητε μου... Question
Τι ακριβως εννοεις ; Rolling Eyes
Ειδες παραπανω καποια φιλη που υπογραφει με αποσιωπητικα ;
Εχει το θαρρος να δηλωσει οτι δεν εχει βρει ακομα κατι που να την εκφραζει εσωτερικα και... σωπαινει !


.
- φρονιμη πρεπει να ειναι ! ! !
- οπως και οταν θα μιλαει . . .
- το περιττο και παραπανησιο ειναι και περιττο και παραπανησιο . . .
- δεν Ολοκληρωνεται η προσωπικοτητα μας με τις Πολλες Προγραφες και τις περισσοτερες Υπογραφες μας . . . ετσι δεν ειναι . . . ;
- η εχουμε την προσωπικοτητα μας και τα χαρακτηριστικα της στα οσα λογαριαζουμε φιλοι και εχθροι μεταξυ μας . . . ή την επιζητουμε . . .
- απο την κοινη Ελευθερια στην αποψη ειναι η αποψη η δικη μου . . .
- αν Κατι καταλαβουμε Μαζι , Μαζι θα το καταλαβουμε . . .
- σαν Σημερινοι αλλα λιγο λιγακι αλλοωτικοι ανθρώποι . . .
- καλησπερα . . .
.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 30, 2008 2:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Χάους, Αφορισμοί... Απάντηση με Συμπερίληψη

about έγραψε:

- δεν Ολοκληρωνεται η προσωπικοτητα μας με τις Πολλες Προγραφες και τις περισσοτερες Υπογραφες μας . . . ετσι δεν ειναι . . . ;
.

Η υπογραφη δεν σε ολοκληρωνει σαν προσωπικοτητα, οντως...

Ομως δηλωνει καποιες γραμμες πανω στις οποιες κινησαι σαν ατομο μεσα στον κοσμο...

Κι αν θελεις το δηλωνεις δημοσια...

Ειτε με δικα σου λογια, αν τα ξερεις, ειτε με λογια αλλων, μεχρι να φτασεις στα δικα σου...

Η Υπογραφη ειναι "κατι" σαν σημα κατατεθεν του υπογραφοντος για οσο καιρο τη διατηρει στα κειμενα του...

Και τουτο ειναι μαλλον αναγκαιο, οταν εκτιθεσαι σε ενα δημοσιο χωρο οπου οι αποψεις που διατυπωνεις πολλες φορες μπορει να ειναι περιστασιακες και οχι απολυτες...

Θα ηθελα να δω και τη δικη σου υπογραφη...

Κι αν "ακουσω" το κλικ ( Wink ) μπορει να πω και δυο λογια για σενα μεσω αυτης...
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
about
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 600

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 02, 2008 12:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: - στο θεμα αυτο . . . Απάντηση με Συμπερίληψη

.
- ωρα καλη . . .

- ζωντανο ειναι αυτο που εχει ζωη μεσα του και κινειται απο τον εαυτο του και νεκρο ειναι εκεινο που δεν εχει ζωη μεσα του και δεν κινειται απο τον εαυτο του πλεον . . .
- το ζωντανο διακρινεται απο την κινηση και το νεκρο απο την ακινησια . . .
- αμα συννενοηθουμε , θα συνεχισουμε το ζωντανο . . .
- αμα δεν συννενοηθουμε , θα αποτελεσουμε το νεκρο . . .
- και ειναι δυσκολα και τα δυο για μας . . .
.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 02, 2008 1:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: - στο θεμα αυτο . . . Απάντηση με Συμπερίληψη

about έγραψε:
.
- ωρα καλη . . .

- ζωντανο ειναι αυτο που εχει ζωη μεσα του και κινειται απο τον εαυτο του και νεκρο ειναι εκεινο που δεν εχει ζωη μεσα του και δεν κινειται απο τον εαυτο του πλεον . . .
- το ζωντανο διακρινεται απο την κινηση και το νεκρο απο την ακινησια . . .
- αμα συννενοηθουμε , θα συνεχισουμε το ζωντανο . . .
- αμα δεν συννενοηθουμε , θα αποτελεσουμε το νεκρο . . .
- και ειναι δυσκολα και τα δυο για μας . . .
.

    Αν τα αστρα ειχαν ζωη θα ηταν ζωντανα και παντοτε ορατα...

    Ο κοσμος ομως δεν ακουει τις αναπνοες των εντομων...

    Και νομιζει ως εκ τουτου οτι καθε τι που δεν ανασαινει ειναι νεκρο...

    Αλλά ο λογος που τα δεντρα σιωπουν βρισκεται κρυμμενος στο χρωμα των βραχων...

    Ενω το ακρογυαλι της σιωπης αναμενει το βουητο της αυτοκρατοριας των σκλαβων...

    Καθενας που σωπαινει οταν πρεπει να μιλησει ειναι ενας σκλαβος της παρανοιας...

    Και αυτος που επιτρεπει να μιλανε οι νεκροι ειναι ο κυβερνητης του απροβλεπτου...

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
about
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 600

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 02, 2008 2:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Χάους, Αφορισμοί... Απάντηση με Συμπερίληψη

about έγραψε:
skapaneas έγραψε:
about έγραψε:

- στην περιοχη των Ελευθερων Αποψεων ειμαστε για να εχουμε Αποψη Ελευθερα . . . Ετσι δεν ειναι . . . ;
- και μενα δεν μου καθονται καλα οι Υπερβολες . . .
- εγω μαλιστα , για να αποφυγω τις δικες μου Υπερβολες . . . ΒΑΖΩ ΤΟ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΓΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΥΠΟΓΡΑΦΩ . . .
- ας βγαζουμε προς τα εξω το καλο , το καλο που εχουμε μεσα μας και ας μην μας πειραζουνε τα ρουχα μας , που αυτα εχουμε και αυτα φοραμε . . .
- Τι λες ; ; ;
.

Δεν σε εννοω αγαπητε μου... Question
Τι ακριβως εννοεις ; Rolling Eyes !

.


- καλησπερα . . .
- οπου βλεπεις '' το αναγνωριστικο '' about . . . δεν υπαρχει Τιποτε απο οσα γραφονται , που να ειναι '' ανυπογραφο '' . . .
- να περνας απο τα Θεματα για συζητηση και απο την Θ.Ενοτητα '' τι γινεται στο ημερολογιο της www.noisa.gr ''
- ειναι τοσο Μεγαλη Αναγκη , για να λεμε περισσοτερα γι' αυτο . . . ;
.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 02, 2008 6:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Χάους, Αφορισμοί... Απάντηση με Συμπερίληψη

about
έγραψε:
about
έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
about
έγραψε:

- στην περιοχη των Ελευθερων Αποψεων ειμαστε για να εχουμε Αποψη Ελευθερα . . . Ετσι δεν ειναι . . . ;
- και μενα δεν μου καθονται καλα οι Υπερβολες . . .
- εγω μαλιστα , για να αποφυγω τις δικες μου Υπερβολες . . . ΒΑΖΩ ΤΟ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΓΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΥΠΟΓΡΑΦΩ . . .
- ας βγαζουμε προς τα εξω το καλο , το καλο που εχουμε μεσα μας και ας μην μας πειραζουνε τα ρουχα μας , που αυτα εχουμε και αυτα φοραμε . . .
- Τι λες ; ; ;
.

Δεν σε εννοω αγαπητε μου... Question
Τι ακριβως εννοεις ; Rolling Eyes !

.


- καλησπερα . . .
- οπου βλεπεις '' το αναγνωριστικο '' about . . . δεν υπαρχει Τιποτε απο οσα γραφονται , που να ειναι '' ανυπογραφο '' . . .

Προτεινω να χρησιμοποιεις ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΡΑΣΗ για υπογραφη !
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
about
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 600

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 02, 2008 7:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: - στην Ελευθερια της Αποψης μας . . . Απάντηση με Συμπερίληψη

.
- κι' εγω προτεινω να γινουμε φιλοι στους νοιασμους μας . . .
- ωρα μας καλή . . .
.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 04, 2008 10:09 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: - στην Ελευθερια της Αποψης μας . . . Απάντηση με Συμπερίληψη

about έγραψε:
.
- κι' εγω προτεινω να γινουμε φιλοι στους νοιασμους μας . . .
- ωρα μας καλή . . .
.

Γιατι δεν ειμαστε ηδη ; Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Τωρα ειναι που με μπερδεψες για τα καλά... Arrow
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
about
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 600

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 04, 2008 11:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: - στην Ελευθερια της Αποψης μας . . . Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
about έγραψε:
.
- κι' εγω προτεινω να γινουμε φιλοι στους νοιασμους μας . . .
- ωρα μας καλή . . .
.

Γιατι . . . δεν ειμαστε ηδη ; Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Τωρα ειναι που με μπερδεψες για τα καλά... Arrow


.
- δεν εχουμε εμπιστοσυνη στο ενστικτο μας ρε συ μαστορα . . . ;
- ακομη με ρωτας . . . ''αν ειμαστε φιλοι '' . . . ;
- εδω αρχισαμε και λεμε για ''τους προποδες του πιο ψηλου βουνου και για τις ρεματιες '' . . για '' εκει που εισαι και συ καλεσμενος '' . . .
- μου φαινεται πως δεν προλαβες να το παρεις χαμπαρι . . . γι' αυτο και με στενοχωρεις μεσημεριατικα . . .
- στην '' κουβεντουλα '' μας παντος αυτο κουβεντιαζουμε . . . φιλε φιλε .
- καλή μερα . . .
.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 07, 2008 11:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
έγραψε:

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ :
ME ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΟΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΩΣ ΨΕΥΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΩΣ ΑΛΗΘΙΝΟ ΚΑΙ ΥΠΑΡΚΤΌ;

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΑΛΛΟ ΘΑ ΚΛΕΙΣΩ ΜΕ ΤΟ ΕΞΗΣ :
ΠΑΡΑΝΟΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΦΑΙΡΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ!

ΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ( ΕΙΤΕ ΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΨΕΜΜΑ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ) ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙ ΜΙΑ ΑΛΟΓΗ-ΥΠΕΡΒΑΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΑ.

ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΠΛΑΙΣΙΩΝ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ!

ΚΑΤΑ ΜΙΑ ΕΝΝΟΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΑΡΑΝΟΙΚΟΙ... Laughing Laughing ( ΠΛΑΚΙΤΣΑ )

Λοιπον φιλε Αρισταρχε επιλεγω να σου "απαντησω" απο αυτη τη θεση, γιατι η απαντηση μου σχετιζεται με την "υπογραφη" μου !

Και ως προς αυτο το σημειο εχω δεχτει στο παρελθον δυο προ(σ)κλησεις, αμεσα και εμμεσα, για αναλυση της υπογραφης μου.

sofkour
έγραψε:

Σε προτρέπω λοιπόν, μετά τον (αναμενόμενο) σχολιασμό σου της δικής μου υπογραφής ( …- ), να προβείς στο σχολιασμό της δικής σου!

Ειδικά για τα σημεία,
1. «Αφουγκραζομαι Τη Σιωπη Και Αναβαθμιζω Το Λογο Της» και
3. «Πας Ο Μετατρεπομενος Εις Φως, Ουτος Δυναται Να Διδαχτει Υπο Του Φωτος»,
θα με ενδιέφερε να τα αναλύσεις!

…-

about
έγραψε:

- ΕΡΙΞΕΣ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ . . . ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ υπογραφες φιλε skapanea ;
- γιατι δεν κανεις τον κοπο [ επειδη ειναι κοπος , γι' αυτο το λεω ] να ρωτησεις τους ιδιους τους υπογραφοντες για τις υπογραφες τους ; ; ;

- Τι λες ; ; ;

Επιλεγω λοιπον να πω δυο λογια για το λογο μου :

Ο Ανθρωπος Ειναι Ελευθερος, Αθανατος Και Προοδευτικος !

Ο λογος αυτος υπηρχε παλιοτερα στην υπογραφη μου, ισως καποιοι το θυμουνται, αλλά λογω περιορισμενης δυνατοτητας αυτου του χωρου ( της υπογραφης ), τον απεσυρα θεωρωντας οτι ολοι οι υπαρχοντες εκει τωρα, αποτελουν κατα καποιο τροπο την "αναλυτικη" εκφραση του ή την "περιφραστικη" διατυπωση του.

Να σημειωσω κατ΄αρχην οτι η λογικη στην οποια αναφερεσαι Αρισταρχε, σημαινει για μενα την ικανοτητα του λογου.
Την ικανοτητα δηλαδη που εχει ο ανθρωπος να αρθρωνει ηχους νοουμενους.
Αυτο ομως που συνηθως εννοουμε με τον ορο αυτο, και ειναι λαθος για μενα, ειναι ενα συστημα κανονων τους οποιους επιλεγουμε να ακολουθησουμε στη ζωη μας ή σε μια εργασια, οι οποιοι κανονες εξυπηρετουν μια συγκεκριμενη διαδικασια και τιποτα αλλο.
Ειναι προφανες ομως οτι οι κανονες αυτοι δεν μπορουν να ισχυουν και σε καθε αλλη διαδικασια στην οποια μπορει να εμπλακουμε, εμεις ή καποιοι αλλοι.
Αυτο ελπιζω οτι ειναι κατανοητο...

Με βαση λοιπον αυτο μπορουμε να κατανοησουμε ευκολα, το τι ειναι λογικο και τι ειναι παραλογο, με τη συμβατικη εννοια του ορου παντοτε.
Ο,τιδηποτε συμφωνει με τους κανονες μας ειναι λογικο...
Ο,τιδηποτε ερχεται σε αντιθεση με τους κανονες μας ειναι παραλογο...
Ολη συνεπως η τεραστια αντιπαλοτητα που αναπτυσσεται, οχι μονο αναμεσα στους ανθρωπους αλλά και στην ιδια τη φυση, μπορει να ερμηνευτει με βαση την τυφλη, ηθελημενα ή αθελητα, προσηλωση μας στην αληθεια την οποια περικλειουν οι "δικοι" μας κανονες.

Και το ερωτημα που προκυπτει ευλογα τωρα ειναι το εξης :
πως διαμορφωνουμε τη δικη μας αληθεια, η οποια μπορει να αποτελεσει το θεμελιο της λογικης μας ;
πως ανακαλυπτουμε το λογο ο οποιος μας εκφραζει απολυτα ;
πως βεβαιωνομαστε για την αληθεια για χαρη της οποιας ειμαστε διατεθειμενοι να αφιερωσουμε τη ζωη μας προκειμενου να την "αποδειξουμε" στην πραξη ;

Η απαντηση ειναι απλη : μεσω της λογικης με τη θεμελιωδη εννοια.

Απλωνοντας λοιπον τη λογικη ( μου ) σε ολοκληρο τον κοσμο, κατανοησα αυτη την αληθεια για την ανθρωποτητα, την οποια εκτοτε θεωρω και εχω ως πυξιδα στη ζωη μου !

Ποιος θα με βεβαιωσει για την αληθεια αυτη ;

Κανείς !

Απολυτως κανείς !

Γιατι ειναι η δικη μου αληθεια και κανενος αλλου !

Και κανενας συνεπως δεν ειναι σε θεση να μου πει αν ειναι ετσι ή αλλιως !

Τι σημαινει με απλα λογια αυτη η Αληθεια ;

Σημαινει οτι ο Ανθρωπος σαν συνολο
μπορει να επιλεγει ο,τι θελει,
μπορει να εργαζεται σε αυτο ενεργοποιωντας το και τελος
μπορει να το κανει νομο της υπαρξης του προσωπικο, τροποποιωντας κατα συνεπεια τη δομη του σωματος του.
Αυτο το τελευταιο ενεχει ακριβως την εννοια της προοδου !

"Επελεξα" λοιπον αυτη την Αληθεια ανιχνευοντας λογικα και αρα ελευθερα καθε μοριο της ανθρωποτητας και κατ΄ουσια ολοκληρου του Συμπαντος, την ενεργοποιω με την δουλεια μου και προσανατολιζω ολοκληρη τη ζωη μου προς αυτη την κατευθυνση !

Στα πλαισια αυτης της εργασιας, εχω σαν στοχο τη δημιουργια ενος μαθηματικου συστηματος, το οποιο και αναπτυσσω, το οποιο ( θα ) εχει τη δυνατοτητα να δεχεται εντος του την αληθεια του καθενος μας, όποια κι αν ειναι αυτη, και το οποιο ακολουθως ( θα ) του επιτρεπει να επεξεργαζεται τις αναγκαιες δομες μεσα απο τις οποιες θα μπορει να λαμβανει τις σωστες αποφασεις τοσο για την πραγματωση του δικου του ιδιαιτερου συστηματος οσο και για την ορθη και σταθερη λειτουργια του.

Ενα συστημα δηλαδη το οποιο θα μπορει να διαμορφωνεται αναλογα με την αληθεια που θα εισαγεται καθε φορα απο τον καθενα μας και το οποιο συστημα θα προσδιοριζει ( στον καθενα μας ) και τη μαθηματικη "περιοχη" στην οποια μπορει να εργαστει αποδοτικα.

Ετσι ωστε ολοι να μπορουν εργαζονται παραλληλα μεσα σε αυτο το γενικευμενο μαθηματικο συστημα χωρις ο ενας να εμποδιζει τον αλλον, παρα μοναχα αν επιχειρησει να μπει μεσα στην "περιοχη εργασιας" του αλλου.

Μπορει να γινει αυτο ;

Αν ο κοσμος δεχεται την περιστασιακη αληθεια του καθενος μας, και μας επιτρεπει να επιδιωκουμε την πραγματωση της, αν ο κoσμος γυρω μας και εννοω η φυση ( και δεν εννοω την ανθρωπινη κοινωνια ), ανεχεται και δεχεται και περιθαλπει και φροντιζει και παρεχει καθε τι αναγκαιο σε ολες τις μορφες της ζωης ωστε αυτες να ριζωσουν, να αναπτυχτουν και να καρποφορησουν, τοτε γιατι δεν μπορει να υπαρξει ενα μαθηματικο συστημα στο οποιο να απεικονιζεται ακριβως αυτη η φυσικη διεργασια και αυτος ο θελεμελιωδης φυσικος νομος ;

Το ερωτημα ειναι περισσοτερο "ρητορικο" παρα ουσιαστικο, γιατι εγω ηδη βιωνω την αληθεια μου μεσα απο το συστημα αυτο και δεν χρειαζομαι την επιβεβαιωση κανενος.

Στοχος μου ειναι να οικοδομησω πανω σε ακραδαντες μαθηματικες βασεις, οσο γινεται πληρεστερα αυτο το συστημα ωστε να το αποδωσω στην ανθρωποτητα, ως ελαχιστο φορο τιμης προς αυτην ( την ανθρωποτητα ) που με δεχτηκε στα σπλαχνα της και μου παρεχει ολα τα αναγκαια για να εργαζομαι και να επικοινωνω με τους αδελφους μου ολης της Γης !

Αυτη ειναι η Αληθεια μου sofkour, about και Αρισταρχε.

Αυτη ειναι η αληθεια της υπογραφης μου !

Απλα, λογικα και ανθρωπινα
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Τετ Μάρ 03, 2010 3:56 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
Υφηγητής


Εγγραφή: 04 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 18
Τόπος: Γιαννιτσά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 07, 2008 4:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΣΚΑΠΑΝΕΑ....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 08, 2008 9:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas,
ήρεμα!
Δεν θέλω να σ΄απογοητεύσω, αλλά με μαθηματική ακρίβεια θα αλλάξεις ιδέες περί των σπλάχνων της ανθρωπότητας....και την είσοδό σου σ΄αυτά, που απολαμβάνεις και ορίζεις ότι συμβαίνει κατ΄αποδοχή! Άλλος θα έλεγε ότι μου επιτρέπεται να ζω, άλλος ότι είμαι τυχερός που ζω, άλλος όμως νιώθει στο πετσί του ότι η ανθρωπότητα "σκοτίστηκε" γι΄αυτόν.

Η αλήθεια είναι ο πόνος που νιώθεις...Δεν μπορείς να πιστεύεις στη δική σου αλήθεια όταν ο άλλος σε καρφώνει με το μαχαίρι...τόσο ο άλλος όσο και συ βιώνεται την ίδια κατάσταση αλλά με διαφορετικές συνέπειες. Η διαφοροποίηση των συνεπειών δεν συνιστά την διαφορετική αλήθεια. Ο άνθρωπος έχει απόψεις, δηλαδή μέρος της αλήθειας, μέρος της όψης που βλέπει (από τη όψη...ή απ΄όψης ή η άποψις).

Το τι λογίζεται ο άνθρωπος δεν έχει να κάνει μόνο με τη δυνατότητα λογισμού, με το αν είναι παράλογος ή όχι αν το δούμε πιο ειδικά, αλλά με την δυνατότητά του την κατάλληλη στιγμή να έχει την καλύτερη θέαση των συμβάντων, άρα την πιο ολοκληρωμένη άποψη. Εδώ μπορεί κάποιος να φθάσει στον παραλογισμό, ότι η κάθε επόμενη θέασή μας συμβάντων μπορεί να επιλεχθεί "λογικά" άρα η δυνατότητα του λογισμού μας φαίνεται από μια σχέση ένα προς ένα με τα συμβάντα..."για κάθε συμβάν υπάρχει η λογική ικανότητα για να το επεξηγήσει". Η ιστορία μας έχει δείξει ότι δεν συμβαίνει αυτό. Κάθε συμβάν δεν μπορεί να εξηγηθεί όποτε θέλουμε λογικά.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 08, 2008 9:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν θελω να σε απογοητευω κι εγω φιλε μου Bugman αλλά οντως, με τη φυσικη μαθηματικη ακριβεια την οποια κατεχω, δεν ξερεις τι λες !

Ή μαλλον "κατι" λες, αλλά το λες πολυ μπερδεμενα και ακατανοητα...

Μπορεις να διατυπωσεις με μια συντομη περιεκτικη φραση, οπως "εδειξα" εγω παραπανω --->, τη συνολικη παντοειδη γνωση που κατεχεις αυτη τη στιγμη για την ανθρωποτητα η οποια και αποτελει την αναλλοιωτη πεποιθηση σου γι΄αυτην ;

Αν ναι, δειξ΄το και εσυ με τη σειρα σου...

Διαφορετικα ο,τι και να λες προερχεται απο μια μερικη γνωση και εμπειρια του κοσμου και ως εκ τουτου ειναι αποσπασματικο και ελλιπες.

Θα δεχτω τη "κριση" σου επ΄αυτου του συγκεκριμενου ζητηματος, μονο οταν συμμετασχεις σε αυτη τη συζητηση επι ισοις οροις.

Και αυτο θα γινει απο σενα μονο με τη διατυπωση του Λογικου Τυπου της Ανθρωποτητας, οπως αναφερω πιο πανω.
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 08, 2008 12:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τώρα Μπακμαν τα βρηκες μπαστούνια... Laughing
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 08, 2008 12:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κάτσε να τραβήξει φύλλο και να δεις πως έρχεται άσσος σπαθί ... Laughing
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 5 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center