Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 90, 91, 92  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
Υφηγητής


Εγγραφή: 04 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 18
Τόπος: Γιαννιτσά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 05, 2008 3:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο ΘΕΟΣ ΔΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.....ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ!!!ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ!
ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΟΥΤΕ ΧΙΛΙΟΕΙΠΩΜΕΝΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΥΤΕ ΠΑΧΥΑ ΛΟΓΙΑ!
ΘΑ ΠΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΞΗΣ:OΛΗ Η ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΨΕΜΜΑ.


ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 05, 2008 6:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εάν ισχύει, όσοι διάγουν γνήσια ένθεη ζωή, είναι παρανοϊκοί και σχιζοφρενείς. Όμως πως θα μπορούσε να εξηγηθεί το γεγονός πως ταυτόχρονα διάγουν την βιωτή τους εν τη αρετή; Και πως θα μπορούσε να ερμηνευτεί το γεγονός πως οι επιλογές τους δεν χαρακτηρίζονται από υπερβολή ή έλλειψη;

Περίεργα πράγματα... Rolling Eyes
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
Υφηγητής


Εγγραφή: 04 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 18
Τόπος: Γιαννιτσά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 05, 2008 6:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΕΑΝ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ,ΟΣΟΙ ΔΙΑΓΟΥΝ ΓΝΗΣΙΑ ΕΝΘΕΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΙΚΟΙ!ΑΠΛΑ ΖΟΥΝΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΨΕΜΜΑ..ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ,ΤΟ ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΖΟΥΝΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΨΕΜΜΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΘΙΣΤΑ ΠΑΡΑΝΟΙΚΟΥΣ ΟΠΩΣ ΙΣΧΥΡΙΖΕΣΑΙ!ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ(ΚΑΙ Η ΣΥΝΕΠΑΚΟΛΟΥΘΗ ΠΙΣΤΗ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ)ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΣΟ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ.ΤΟ ΜΕΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΜΙΑΣ ΑΝΩΤΕΡΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΨΥΧΟΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ...ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΑΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ(ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ).ΕΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ(ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΩΣ!)ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΚΑΤΟΙΚΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΜΑΣ!ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ...ΠΡΟΣΠΑΘΩ,ΔΙΧΩΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ,ΝΑ ΑΝΑΔΕΙΞΩ ΤΟ ΘΕΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΟΥ!ΝΑ ΕΝΩΘΩ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΠΤΥΧΕΣ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΜΟΥ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 05, 2008 8:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[quote="ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ"]
Παράθεση:
ΕΑΝ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ,ΟΣΟΙ ΔΙΑΓΟΥΝ ΓΝΗΣΙΑ ΕΝΘΕΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΙΚΟΙ!ΑΠΛΑ ΖΟΥΝΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΨΕΜΜΑ..ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ,ΤΟ ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΖΟΥΝΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΨΕΜΜΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΘΙΣΤΑ ΠΑΡΑΝΟΙΚΟΥΣ ΟΠΩΣ ΙΣΧΥΡΙΖΕΣΑΙ!

Μα αν είναι ψέμμα, όπως λες, κι εκείνοι το εκλαμβάνουν ως αλήθεια και το νοιώθουν ως αλήθεια τότε τι είναι; Είναι σύμπτωμα παράνοιας όταν κάτι ανύπαρκτο και ψεύτικο εκλαμβάνεται ως υπαρκτό και αληθινό.

Παράθεση:
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ(ΚΑΙ Η ΣΥΝΕΠΑΚΟΛΟΥΘΗ ΠΙΣΤΗ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ)ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΣΟ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ.

Συμφωνώ. Ο σκοπός και κάθε προσπάθεια είναι στο να επιτύχει ο άνθρωπος το καθ' ομοίωσιν του Θεού. Αυτό σημαίνει την απόκτηση του συνόλου των θεοειδών και ανθρώπινων αρετών. Είναι, μπορούμε να πούμε, η ανώτερη πνευματική ηλικία όταν ο άνθρωπος κατακτήσει το σύνολο των αρετών. Κι αυτό διότι καλλιεργεί στο έπακρο κάθε ευαισθησία (με θετικό νόημα αυτό) και κάθε εσωτερική αίσθηση.

Παράθεση:
ΤΟ ΜΕΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΜΙΑΣ ΑΝΩΤΕΡΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΨΥΧΟΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ...ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΑΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ(ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ).

Δεν αρκεί να γνωρίσουμε τον εαυτό μας, παρόλο που για την αυτογνωσία θα πρέπει να εργαζόμαστε ισόβια. Πρέπει παράλληλα να εργαζόμαστε την εσωτερική μας τελείωση, την πνευματική μας ωρίμανση. Ποια είναι αυτή το γράφω στην προηγούμενη παράθεση.

Παράθεση:
ΕΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ(ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΩΣ!)ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΚΑΤΟΙΚΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΜΑΣ!


Ο Θεός δεν υπάρχει επειδή δεν βρίσκεται κάτω από αρχή. Ο Θεός άρχει. Και ναι, σωστά το γράφεις, πως δηλαδή βρίσκεται μέσα μας. Εξάλλου αυτό λένε και οι Αγίες Γραφές.

Παράθεση:
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ...ΠΡΟΣΠΑΘΩ,ΔΙΧΩΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ,ΝΑ ΑΝΑΔΕΙΞΩ ΤΟ ΘΕΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΟΥ!ΝΑ ΕΝΩΘΩ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΠΤΥΧΕΣ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΜΟΥ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ...


Πριν απο εσένα το επιχείρησαν άλλοι. Και το πέτυχαν. Στη θρησκεία υπάρχει καταγεγραμμένη η εμπειρία τους από μία αγαπητική διάθεση και φροντίδα για όσους επιλέξουν το δρόμο αυτό μέσα στη ζωή τους. Το δρόμο που περιγράφεις, την ανάδειξη της θείας διάστασης της προσωπικότητας και της ένωσης με τις ανώτερες πτυχές της ανθρώπινης φύσης.
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 05, 2008 10:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
έγραψε:
Ο ΘΕΟΣ Δ(Ε)Ν ΥΠΑΡΧΕΙ.....ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ!!!ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ!
ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΟΥΤΕ ΧΙΛΙΟΕΙΠΩΜΕΝΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΥΤΕ ΠΑΧΥΑ ΛΟΓΙΑ!
ΘΑ ΠΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΞΗΣ : OΛΗ Η ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΨΕΜΜΑ.


ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ....

Εχεις αποδειξεις για αυτα που ισχυριζεσαι παραπανω ;

Παράθεση:
ΕΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ( ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΩΣ! ) ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΚΑΤΟΙΚΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΜΑΣ!
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ...
ΠΡΟΣΠΑΘΩ, ΔΙΧΩΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ, ΝΑ ΑΝΑΔΕΙΞΩ ΤΟ ΘΕΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΟΥ!
ΝΑ ΕΝΩΘΩ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΠΤΥΧΕΣ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΜΟΥ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ...

Αποφασισε τελικα : Υπαρχει ή δεν Υπαρχει Θεος ;
Ή μαλλον Διαλεξε μεταξυ των δυο αποψεων : Υπαρχει ή δεν υπαρχει Θεος ;
Και πως εινα δυνατον για σενα να μην υπαρχει και ταυτοχρονα να αγωνιζεσαι να αναδειξεις το θεϊκο κομματι της προσωπικοτητας σου ;
Και ποιος ειπε οτι Ο Θεος Υπαρχει εξω απο μας ;
Και ποιος ειπε οτι ολα οσα φαινονται να ειναι εξω απο μας ( περιβαλλον ) ειναι οντως εκει που τα θεωρουμε ;
Και ποιος ειπε οτι τα ορια μας, βρισκονται εκει που τελειωνει το σωμα μας και οτι δεν εκτεινομαστε και πολυ πιο περα απο οτι νομιζουμε ;
Και αν τα ορια μας ειναι περα απο το φαινομενο σωμα μας, που ακριβως βρισκονται ;
Στα δυο μετρα, στα δυο χιλιομετρα ή στα δυο ετη φωτος ;
Κι αν ειναι ετσι, τοτε ο θεος που βρισκεται μεσα σου, το θεϊκο κομματι της προσωπικοτητας σου, δεν θα βρισκεται και εκει που τωρα νομιζεις εξω σου, δηλαδη στο περιβαλλον σου ;
Θεωρω παντως οτι ειναι υγιης η αποψη σου :
ΠΡΟΣΠΑΘΩ ... ΝΑ ΑΝΑΔΕΙΞΩ ΤΟ ΘΕΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΟΥ !
Αν ειχες και μια μικρη βοηθεια, η προσπαθεια σου θα ηταν πολυ πιο αποτελεσματικη !

------->
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Κυρ Ιούλ 13, 2008 7:15 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
Υφηγητής


Εγγραφή: 04 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 18
Τόπος: Γιαννιτσά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 06, 2008 7:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ,ΟΠΩΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΦΙΛΕ ΣΚΑΠΑΝΕΑ,ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΠΟΤΕ!ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ...
ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ!ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΜΙΑ ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΜΑΣ...!ΤΩΡΑ, ΕΑΝ ΤΑΥΤΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΠΤΥΧΕΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΦΥΣΗΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:NAI,ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟ ΘΕΟ!ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΟΜΩΣ ΤΑΥΤΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ...ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ,(ΚΑΙ)Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ....

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΩ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΑΣ....(ΕΤΣΙ...ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ)

ΠΑΝΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΜΕΤΡΩΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ,ΤΩΝ ΜΕΝ ΟΝΤΩΝ ΩΣ ΕΣΤΙ,ΤΩΝ ΔΕ ΟΥΚ ΟΝΤΩΝ ΩΣ ΟΥΚ ΕΣΤΙ..(ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΑΙ ΤΙ ΕΝΝΟΩ...)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
Υφηγητής


Εγγραφή: 04 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 18
Τόπος: Γιαννιτσά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 06, 2008 8:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[quote="pol"][quote="ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ"]
Παράθεση:
ΕΑΝ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ,ΟΣΟΙ ΔΙΑΓΟΥΝ ΓΝΗΣΙΑ ΕΝΘΕΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΙΚΟΙ!ΑΠΛΑ ΖΟΥΝΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΨΕΜΜΑ..ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ,ΤΟ ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΖΟΥΝΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΨΕΜΜΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΘΙΣΤΑ ΠΑΡΑΝΟΙΚΟΥΣ ΟΠΩΣ ΙΣΧΥΡΙΖΕΣΑΙ!

Μα αν είναι ψέμμα, όπως λες, κι εκείνοι το εκλαμβάνουν ως αλήθεια και το νοιώθουν ως αλήθεια τότε τι είναι; Είναι σύμπτωμα παράνοιας όταν κάτι ανύπαρκτο και ψεύτικο εκλαμβάνεται ως υπαρκτό και αληθινό.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΠΑΡΑΝΟΙΑΣ ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΨΕΥΤΙΚΟ ΕΚΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΩΣ ΑΛΗΘΙΝΟ!ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ(ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΚΔΟΧΗ) ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΝΔΕΙΞΗ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗΣ.... ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟ ΔΗΛΑΔΗ ΟΣΟΙ ΔΙΑΓΟΥΝ ΕΝΘΕΗ ΖΩΗ ΝΑ ΠΑΡΑΣΥΡΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΟ ΚΛΙΜΑ!ΕΥΛΟΓΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΟ ΕΞΗΣ:ΚΑΛΑ ΡΕ ΦΙΛΕ,ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΠΙΡΡΕΠΕΙΣ;H AΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΗ...ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ;AΠΛΑ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ....ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ:ME ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΟΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΩΣ ΨΕΥΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΩΣ ΑΛΗΘΙΝΟ ΚΑΙ ΥΠΑΡΚΤΌ;ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΑΛΛΟ ΘΑ ΚΛΕΙΣΩ ΜΕ ΤΟ ΕΞΗΣ:ΠΑΡΑΝΟΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΦΑΙΡΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ!ΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ(ΕΙΤΕ ΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΨΕΜΜΑ ΕΙΤΕ ΟΧΙ)ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙ ΜΙΑ ΑΛΟΓΗ-ΥΠΕΡΒΑΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΑ.ΚΙΝΟΥΝΑΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΠΛΑΙΣΙΩΝ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ!ΚΑΤΑ ΜΙΑ ΕΝΝΟΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΑΡΑΝΟΙΚΟΙ... Laughing Laughing (ΠΛΑΚΙΤΣΑ)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 06, 2008 8:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

pol έγραψε:
Στη θρησκεία υπάρχει καταγεγραμμένη η εμπειρία τους από μία αγαπητική διάθεση και φροντίδα για όσους επιλέξουν το δρόμο αυτό μέσα στη ζωή τους.



Η αγάπη και το μίσος είναι αλληλένδετα.Αν αγαπάς κάτι,μισείς αυτό που θέλει να καταστρέψει το αντικείμενο της αγάπης σου.Η απόλυτη αγάπη είναι ένας άλλος μύθος για να ντρέπονται οι άνθρωποι για τη φυσικότητα του μίσους που υποστηρίζει την αγάπη κι έτσι να μετατρέπονται σε άβουλα ανθρωπάκια που αγαπούν μαζοχιστικά και τον εχθρό τους.Π.χ.οι μοναχοί του Αγίου Όρους που δεν αντιστάθηκαν στους Γερμανούς κατακτητές αλλά ζήτησαν και την προστασία τους,οι προδότες!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 06, 2008 9:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
pol έγραψε:
Στη θρησκεία υπάρχει καταγεγραμμένη η εμπειρία τους από μία αγαπητική διάθεση και φροντίδα για όσους επιλέξουν το δρόμο αυτό μέσα στη ζωή τους.



Η αγάπη και το μίσος είναι αλληλένδετα.Αν αγαπάς κάτι,μισείς αυτό που θέλει να καταστρέψει το αντικείμενο της αγάπης σου.


Πως είναι αλληλένδετα; Πρέπει να είναι παρών αυτό που θα θελήσει να καταστρέψει το αντικείμενο της αγάπης. Εάν δεν είναι παρών είναι ανύπαρκτο. Και μόνο στα λόγια υπαρκτό, κατά φαντασία και εν λογοδιαρροία... Razz
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 06, 2008 9:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι σημασία έχει αν είναι υπαρκτό ή όχι;Το θέμα είναι ότι αν αγαπάς πραγματικά,είσαι ανά πάσα στιγμή έτοιμος και να μισήσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 06, 2008 11:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και χωρίς να αγαπάς είσαι ανά πάσα στιγμή έτοιμος να μισήσεις, όπως το θέτεις. Δεν είναι απαραίτητο να αγαπάς πραγματικά, που αν συμβαίνει αυτό ποτέ δεν μισείς. Είναι έτοιμος κάποιος να μισήσει τα ενάντια του. Όταν όμως αγαπά κάποιος πραγματικά δεν γίνετε να μισήσει ή έστω είναι σπάνιο. Επειδή το θυμικό γαληνεύει όταν το αίσθημα της αγάπης διαχέεται στην ψυχή και είναι σπάνια τα πράγματα ή η καταστάσεις που το ταράζουν.
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 06, 2008 11:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπάς τη μάνα σου και βλέπεις κάποιον να τη βασανίζει (μη γένοιτο!).Το θυμικό σου θα ήταν γαληνεμένο;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 07, 2008 9:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

<-------

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
έγραψε:

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ :
ME ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΟΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΩΣ ΨΕΥΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΩΣ ΑΛΗΘΙΝΟ ΚΑΙ ΥΠΑΡΚΤΌ;

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΑΛΛΟ ΘΑ ΚΛΕΙΣΩ ΜΕ ΤΟ ΕΞΗΣ :
ΠΑΡΑΝΟΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΦΑΙΡΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ!

ΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ( ΕΙΤΕ ΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΨΕΜΜΑ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ) ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙ ΜΙΑ ΑΛΟΓΗ-ΥΠΕΡΒΑΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΑ.

ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΠΛΑΙΣΙΩΝ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ!

ΚΑΤΑ ΜΙΑ ΕΝΝΟΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΑΡΑΝΟΙΚΟΙ... Laughing Laughing ( ΠΛΑΚΙΤΣΑ )

Αγαπητε μου φιλε "απαντω" σε αλλο topic στα παραπανω, γιατι θεωρω οτι εχουν αμεση σχεση με το εκει θεμα.
Ακολουθησε λοιπον τον συνδεσμο : ------->

------->
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Κυρ Ιούλ 13, 2008 7:17 pm, επεξεργάσθηκε 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 07, 2008 10:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αρίσταρχε,

το ότι πιστεύω στον Θεό, πίστεψέ με δεν με έβλαψε, αλλά ούτε και αποτέλεσε τροχοπέδη στις αναζητήσεις μου...

Απο την άλλη, πως αποδεικνύεις την μή υπάρξή του? Με ενδιαφέρει να μάθω.
Αν έχεις αποδείξεις, θα πρέπει να τις καταθέσεις, όχι εδώ, αλλά στα επιστημονικά πλέον φόρουμς γιατί και αυτοι οι "τυχαίοι" κακομοίρηδες επιστήμονες, ψάχνονται ακόμα...

merci
Very Happy
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DiMiTrIs
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Αύγ 2005
Δημοσιεύσεις: 165

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 07, 2008 10:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Aρισταρχε σε καταλαβαινω απολυτα...
Εχεις τοσο μεγάλη οργη μεσα σου επειδη οι ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ σε κοροιδεψαν.
Με τις θρησκείες εχεις προβλημα και οχι με το θεο.
Ο θεος ειναι κατι που το μικρό μας εγκεφαλάκι δεν μπορεί να το κατανοησει. Σιγουρα υπαρχει κατι εκει εξω που γνωριζει να απαντησει στα αναπαντητα δικα μας ερωτηματα.
αν το εμβαθυνεις ακομα περισσοτερο ουτε οι θρησκείες ειναι κακες, αλλα αυτοι που εχουν αναλαβει να τις εκμεταλλευθουν.
Ο κακος ειναι παντα αυτός που καθετε στην υπερυψωμενη καρεκλα.
Οπου βλέπεις θρονο κρυβετε μια μεγαλη απατη απο πισω.
Οπου βλεπεις θρόνο υπαρχει και ενα χρηματοκιβωτιο απο πισω του.
Εκει ειναι ολη η μεγαλη απατη.
σιγουρα εχεις ακουσει το "Για τα λεφτα τα κανεις ολααααα"
καπως ετσι φιλε μου.
Οι θρησκειες ειναι παραμυθια , δεν ειναι κακα ουτε καλα...
ειναι απλα παραμυθια , τωρα οποιος θελει να ζει σε παραμυθι ειναι επιλογη του.
Καποιες στιγμές φανταζομαι τον εαυτο μου να ζω πριν 2500 χρόνια και να προσπαθω να εξηγησω σε καποιον οτι δεν υπαρχει ο διας ή ο ερμης, θα τον πεισω? Οχι βεβαια... θα περασει ο καιρος θα φυγει και αυτη η εκδοση παραμυθιου... ο ανθρωπος εχει μαθει να ζει μεσα στα παραμυθια.
Αντιμετωπιζει τοσες εσωτερικες διαμαχες που προσπαθει να βαλει ως ντε φακτο το ποιος ειναι και που ειναι...τους βολευει...
Αλλιως φιλε μου θα αφιερωσεις ολη σου τη ζωη στην αναζητηση και μονο...
(οπως εγω)
_________________
Στο σχολειο δεν εμαθα τιποτα
Δημητρης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 90, 91, 92  Επόμενο
Σελίδα 1 από 92

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center