Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Βάση στο Φεγγάρι...
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
alkinooos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 562
Τόπος: kerkura

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 27, 2008 4:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman παροτι βλέπω να αναφέρεσαι στους τυχών λογους που δεν αποκαλύπτονται κάποια γραφτά ή κάποιες επιστημονικές ανακαλυψεις στο ευρή κοινο και βλέπω το πόσο ωραια τοποθετήσαι ! Η κάθε σου ερώτηση δίνει αυτομάτος την απαντηση !............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 28, 2008 9:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αλκίνοε,
κατάλαβες τώρα αγαπητέ μου, το γιατί επαναλαμβάνομαι συνεχώς;
Έθεσα μια σκέψη μου και αλλοιώθηκε έντεχνα.
Δυστυχώς αυτό συμβαίνει πάντοτε.
Άν κάτι ξεφύγει από τα τετριμμένα, το παραγκωνίζουμε.
Μή τσιμπήσεις ότι πρόκειται να διαβάσεις κάτι νέο.
Διαγωνισμός γνώσεων είναι και τίποτε άλλο.

Bugman,
Παράθεση:
οι Διογένης ο Λαέρτιος, ο Αέτιος και οι λοιποί είχαν τεράστιες βιβλιοθήκες την εποχή πού όποιος κατείχε έστω και ένα αρχαίο σύγγραμα βοηθούσε στο να διατηρείται η φωτιά

... απήντα επ' αυτού! ... δεν το έθεσα τυχαία...

Αλκίνοε,
το παίζω κρυψίνους σ' αυτή την περίπτωση, διότι δεν έχω ακόμη κινηματογραφήσει τον χώρο πού ανέφερα. Οι "φίλοι" μου με διαβεβαίωσαν ότι όποια στιγμή θελήσω μπορούν να με συνοδέψουν και να μου δείξουν τα ευρήματα. Και είναι βατό το μέρος. Υπομονή περίπου δύο εβδομάδες;
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 28, 2008 11:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η απάντησή μου έχει δοθεί. Ακόμα και να βρεθούν σήμερα αρχαία κείμενα δεν θα μας προσφέρουν περισσότερα πράγματα από αυτά που έχουμε σήμερα, και αυτό γιατί η ανθρώπινη σοφία δεν καταχωνιάστηκε σε κρυφές ιδέες αλλά πέρασε μέσα από γεννιές. Το μόνο που προσφέρουν τα αρχαία κείμενα είναι ονόματα, το ποιός δηλαδή έγραψε τι.

Έτσι ΟΛΥΜΠΙΕ ΑΠΟΛΛΩΝ, το μόνο ζητούμενο από την εύρεση αρχαίων κειμένων είναι τα ονόματα των συγγραφέων...που θα οδηγήσει σε μια πιο καθαρή εικόνα της ιστορίας.
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα βρούμε κάποια ειδική μυστική τεχνολογία ανώτερη από τη δική μας σήμερα, ούτε θα βρούμε φιλοσοφικά κείμενα ποιοτικότερα των σημερινών φιλοσόφων.
Το αίτιο που προκαλεί τη συγγραφή παραμένει μέχρι σήμερα το ίδιο. Προσωπικά δεν νοσταλγώ την επαναφορά του αρχαίου τρόπου ζωής, αλλά σέβομαι τους προγόνους μου, με τα καλά τους και τα κακά τους, αναλογιζόμενος ότι και γω με τη σειρά μου θα είμαι ένα πρόγονος με επίσης καλά και κακά.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 28, 2008 12:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ έγραψε:
Ο άνθρωπος ή είναι φερμένος στη Χθόνα (το πραγματικό όνομα της Γής μας) ή είναι αποτέλεσμα πειραμάτων επ' αυτής. Η κακία (και το εννοώ!) πού δείχνει σε οτιδήποτε γήινο, ακόμη και απέναντι στον ίδιο του τον εαυτό και αυτό διότι αισθάνεται φυλακισμένος, κλειδωμένος στην Γή, είναι και η τρανή απόδειξη στα λεγόμενά μου. Το ότι το "όνειρό" του είναι η φυγή από την Γή, το ότι τα ενδιαφέροντα του αποσκοπούν στην καταστροφή του περιβάλλοντος χώρου του και όχι μόνο, το ότι μπροστά στην "επιβίωσή" του ωχριούν τα πάντα πλήν των ιδικών (και αυτό δείχνει τον άκρατο εγωισμό του, πού καμμία απολύτως σχέση δεν έχει με τον Γήινο, Συμπαντικό εγωισμό ζωής), με έχει πείσει ότι αυτός αποτελεί ξένο σώμα στον πλανήτη. Η μεταφορά της Ιστορίας του Προμηθέα διδάσκει στην ουσία, τον τρόπο πού εδώθη στους ανθρώπους ο νούς, η λογική, η δύναμη του σκέπτεσθαι. Η δε τιμωρία αυτού, επειδή πρόωρα έγινε αυτό. Και τα αποτελέσματα τα βλέπουμε καθαρά μπροστά μας σήμερα.


μονο εγω επιασα ποσο δικιο εχεις,ειναι σαν να πηγαινει επισκεψη σε ξενο σπιτι και να τα κανει λιμπα επειδη δεν νιωθει σα το σπιτι του.αυτος λεει αφιλοξενη τη γη,η γη σιγουρα θα λεει δωσε αερα του χωριατη να σ ανεβει στο κρεβατι.για τους επιβλεποντες δεν ξερω,μαλλον βλεπουν αλλο προγραμμα,αυτα ειναι επαναληψεις
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gmoikology
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 304
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 28, 2008 1:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συμφωνώ με τον Bagman. Οι απορίες του είναι και δικές μου. Ότι έχουμε εξωγήινη καταγωγή είναι νομίζω σχεδόν από όλους μας εδώ μέσα κατανοητό. Αλλά όχι ως κάποια φυλή που ήρθε από το διάστημα και κατοίκησε ή δημιούργησε το ανθρώπινο είδος. Αυτό είναι μια εικασία εξαιρετικά απίθανη και θα έλεγα ότι τα στοιχεία που την υποστηρίζουν δεν επαρκούν για να αντισταθμίσουν τη θεωρία της εξέλιξης του ανθρώπου από έναν κοινό πρόγονο μας με τους πιθήκους.
Η εξωγήινη καταγωγή μας βρίσκεται στις απαρχές της δημιουργίας του πλανήτη μας πριν απο 4,5 δισεκατομμύρια χρόνια, από διάσπαρτα υλικά μέσα στο διάστημα (ίσως από κάποιο Supernova ή από κάποιο ή κάποια προηγούμενα ηλιακά συστήματα).
Κάθε μέρα η γη βομβαρδίζεται με εξωγήινη ακτινοβολία και ύλη από το διάστημα.
ΝΑΙ! ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ!
Αλλά και ναι είμαστε γήινοι.
Οι εικασίες είναι καλές και δεν βλάπτουν κανένα να γίνονται. Αλλά ώσπου να γίνουν ένα αποδεδειγμένο ιστορικά γεγονός ή έστω ένα γεγονός με πάρα πολλά αρχαιολογικά ευρήματα και άλλες επιστημονικές ενδείξεις, θα έλεγα ότι αντιβαίνει στη λογική, να ισχυριζόμαστε ή να επιχειρηματολογούμε με βάση αυτές.
Αξιώματα χρησιμοποιεί και η επιστήμη και με βάση αυτά χτίζει, αλλά τουλάχιστον υπάρχει μια τεράστια εμπειρία που τα στηρίζει και η κοινή αποδοχή σχεδόν του συνόλου των ανθρώπων.
Η ανθρωπότητα λοιπόν δεν μπορεί να θεωρεί ως γεγονός μια απίθανη εκδοχή. Δεν μπορεί και να απορρίπτει ως ηλιθιότητα στον κάλαθο των αχρήστων αυτή την εκδοχή, αλλά δεν είναι υποχρεωμένη και να τη λαμβάνει υπόψη της στις επιστημονικές της θεωρήσεις, μέχρις ότου αυτή, συγκεντρώσει τα κατάλληλα αποδεικτικά στοιχεία (αν ποτέ γίνει κάτι τέτοιο) για να ανατρέψει την αντίληψη που έχουμε για την εξέλιξη των ειδών.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 28, 2008 7:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κοίτα μέσα σου καί θα βρείς την αλήθεια.
Πιστεύω πώς η άθλια κατάσταση πού επικρατεί στον κόσμο της Γής σήμερα, οφείλεται στην Μπακμάνεια αντιμετώπιση των πραγμάτων.
Δεν θα ασχοληθώ περισσότερο μ' αυτό.
Όσοι τη βρίσκουν να αναλύουν τα αναλυμένα, ξανακυκλώνουν τα κυκλωμένα.

- Παράδοση μέσω του Προφορικού Λόγου.
Η Γραφή ξεκίνησε (γνώμη μου πάντοτε) για δύο λόγους. Ο πρώτος ήταν επειδή δημιουργήθηκαν τα εξ ανάγκης παρακλάδια στις έως τότε φερόμενες αναφορές, για να μπορέσει να εξωραϊσθεί μέσω αυτών, η κρίσιμη πολιτική κατάσταση της εκάστοτε εποχής και να δείχνεται έτσι συνέχεια της πάνκομψης Ουράνιας Αρετής, μετουσιώνοντας την ιδέα σε αέναη πράξη, δίχως ασφαλώς να ξεφεύγει από το κρίσιμο σημείο αναφοράς.
Ο δεύτερος λόγος πιστεύω ότι ήταν η ατομική εξειδίκευση της εποχής, πού ανάγκασε το άτομο να στραφεί σε μεμονομένες σκέψεις - αντιδράσεις, με αποτέλεσμα την σταδιακή ατομική απεξάρτηση του από τις δοσμένες διδαχές. Γιά ποιόν άλλωστε λόγο να χρειάζεται να γραφεί κάτι το γνωστό σε όλους; Ο μόνος λόγος είναι, επειδή ο γράφων θέλει να περάσουν τα δικά του πιστεύω, τα οποία φυσικά θα δικαιολογούνται μέσω της ήδη υπάρχουσας προφορικής παράδοσης.
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gmoikology
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 304
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 28, 2008 11:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ έγραψε:

- Παράδοση μέσω του Προφορικού Λόγου.
Η Γραφή ξεκίνησε (γνώμη μου πάντοτε) για δύο λόγους. Ο πρώτος ήταν επειδή δημιουργήθηκαν τα εξ ανάγκης παρακλάδια στις έως τότε φερόμενες αναφορές, για να μπορέσει να εξωραϊσθεί μέσω αυτών, η κρίσιμη πολιτική κατάσταση της εκάστοτε εποχής και να δείχνεται έτσι συνέχεια της πάνκομψης Ουράνιας Αρετής, μετουσιώνοντας την ιδέα σε αέναη πράξη, δίχως ασφαλώς να ξεφεύγει από το κρίσιμο σημείο αναφοράς.
Ο δεύτερος λόγος πιστεύω ότι ήταν η ατομική εξειδίκευση της εποχής, πού ανάγκασε το άτομο να στραφεί σε μεμονομένες σκέψεις - αντιδράσεις, με αποτέλεσμα την σταδιακή ατομική απεξάρτηση του από τις δοσμένες διδαχές. Γιά ποιόν άλλωστε λόγο να χρειάζεται να γραφεί κάτι το γνωστό σε όλους; Ο μόνος λόγος είναι, επειδή ο γράφων θέλει να περάσουν τα δικά του πιστεύω, τα οποία φυσικά θα δικαιολογούνται μέσω της ήδη υπάρχουσας προφορικής παράδοσης.



Θα μπορούσε να έχει ξεκινήσει (η γραφή) στην προσπάθεια να καλυφθούν ανάγκες υπολογισμών. Ή σαν ζωγραφική έκφραση που σταδιακά έγινε αντιληπτό ότι μπορούσε με κατάλληλη σύνθεση διαφορετικών παραστάσεων να βγαίνει νόημα. Αυτό άλλωστε συμβαίνει και στον προφορικό λόγο. Διαφορετικές λέξεις τοποθετούμενες η μία δίπλα στην άλλη δημιουργούν προτάσεις με (υπερβατικό) περιεχόμενο.
Όταν αυτό έγινε κατορθωτό ίσως να διαπίστωσαν πως μπορούν να ζωγραφίσουν και τον προφορικό τους λόγο. Βέβαια αυτό σήμαινε τόσο πολλές διαφορετικές ζωγραφικές φιγούρες που τελικά τους εξανάγκασαν να εφεύρουν σύμβολα για να τις κάνουν πιο ευκολοζωγράφιστες αλλά και για να εκφράσουν λέξεις που δεν είχαν μορφή πχ η ζωή ή η ελευθερία ή ακόμη περισσότερο προθέσεις και σύνδεσμοι που ήδη είχαν εισχωρήσει στην προφορική γλώσσα. Και τέλος ήχους που τους ζωγράφισαν με σύμβολα, τα γνωστά σε όλους μας γράμματα.
Υπόθεση κάνω. Αλλά μου φαίνεται πιο κοντά στην αλήθεια από την ανάγκη που οδήγησε στη γραφή όπως ανέφερες Ολύμπιε.
Δεν το έγραψα αυτό για να αντιπαρατεθώ και μόνο. Ειλικρινά περιμένω από σένα μια πιο τρανταχτή ένδειξη που να ανατρέπει τους ισχυρισμούς μου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 29, 2008 10:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

( στο "συζητήσεις για θέματα" άνοιξε θέμα ο efel, πού από μόνο του απαντά σε πολλά ερωτήματά μας εδώ!)


gmoikology,
σού έχω μιλήσει γι' αυτούς πού φέρονται μπροστάρηδες στα "οικολογικά κινήματα"; Μάλλον όχι. Και καλύτερα ίσως πού δεν το έκαμα.
Όταν πολιτικοποιήται το θέμα, τότε δημιουργούνται αυτόματα παράλληλες "συμπλεύσεις", οι οποίες, στο όνομα της αρχικής, διαβάλουν τους αρχικούς στόχους, διαπλέκουν την αυτούσια είδηση, παραθέτοντας τα πρός αναγωγήν κατά το δοκούν.
Κάπως έτσι, άν όχι ακριβώς, δεν αντιλαμβάνεσαι και σύ ότι εξελίχθηκαν τα περί γραφής; Και ο κύριος ίσως, γιατί όχι, λόγος πού εξ ανάγκης δημιουργήθη αυτή;
Πολύ γλυκά, πολύ ξύπνια θα έλεγα, έθεσες τα περί εξωγήινης δημιουργίας. Και ενώ τα πήγαινες περίφημα, έπεσες στη λούμπα των τετριμμένων. Αυτοί οι "επιστήμονες" πού υπογράφουν την ανικανότητά τους με το να αδυνατούν να αναλάβουν έστω και μία έκθεση εντός, αυτοί οι ίδιοι με περίσσια έπαρση, δηλώνουν αυθεντίες στα υπόλοιπα. Και όλα αυτά αγαπητέ μου συγγράφοντα, όλα αυτά δυστυχώς, για κάτι το εφήμερο, κάτι το ανούσιο, το ευτελές. Το χρήμα. Φάε χρήμα και χόρτασε. Μπορείς; Γνωρίζεις πώς όχι. Αν όμως σου προσφέρω από τα ροδάκινα μου, αυτά πού "ξυπνώντας από λήθαργο" επανεκτίμησα, τότε όχι μόνο θα νοιώσεις την ευεξία σ' όλο σου το σώμα, αλλά και θα στοχαστείς καλύτερα.
Ξέφυγα ίσως;
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gmoikology
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 304
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 01, 2008 8:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ έγραψε:
( στο "συζητήσεις για θέματα" άνοιξε θέμα ο efel, πού από μόνο του απαντά σε πολλά ερωτήματά μας εδώ!)
Και όλα αυτά αγαπητέ μου συγγράφοντα, όλα αυτά δυστυχώς, για κάτι το εφήμερο, κάτι το ανούσιο, το ευτελές. Το χρήμα. Φάε χρήμα και χόρτασε. Μπορείς; Γνωρίζεις πώς όχι. Αν όμως σου προσφέρω από τα ροδάκινα μου, αυτά πού "ξυπνώντας από λήθαργο" επανεκτίμησα, τότε όχι μόνο θα νοιώσεις την ευεξία σ' όλο σου το σώμα, αλλά και θα στοχαστείς καλύτερα.
Ξέφυγα ίσως;


Μάλλον ναι. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι σίγουρος ότι κατανόησα αυτό που έγραψες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 01, 2008 1:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

... φαντάζομαι τους εν υπόγαν "επιστήμονες" να προσπαθούν να πρακτικοποιήσουν τα φερόμενα, τα χρακτηρισθέντα 'πρός απρακτικοποίησιν'...
... και κατόπιν της "επιτυχίας", τους εν ασκιάν "συναδέλφους" αυτών, να προσδίδουν εις την φύσιν τα "δώρα" των ανακαλύψεών τους...

Μά έχουμε τρελλαθεί τελείως;
Πιστεύουμε ότι οι πρίν από μάς δεν κατείχαν τις γνώσεις παρασκευής των "σημερινών ανακαλύψεων"; Ότι η σκέψη τους, αδιανόητος για μάς σήμερα, δεν θα μπορούσε κα καρποφωρίσει το οτιδήποτε;
Ποιός μέσος Ευρωπαίος πολίτης μπορεί να αναλύσει την "περί μή κίνησις" θεωρία του Ζήνωνος; ή έστω να την κατανοήσει σε ορισμένα της σημεία;
Και το σπουδαιότερο. Ποιός σημερινός επιστήμων θα μπορούσε να την σκεφθεί;
Και έστω ότι αυτό γινόταν. Θα το μαθαίναμε ποτέ;

Γίναν τα πάντα, με το οποιοδήποτε κόστος, ώστε να αποπροσανατολισθεί ο μέσος άνθρωπος (99% του συνόλου) από τα γενόμενα. Η Λήθη ήταν η μόνη που της επετράπη να συνοδεύσει τον άνθρωπο στο εν ζωή διάβα του. Ο αρχαίγονος εγκέφαλος του σήμερα, δεν θεωρείτε απλώς αλλά, είναι καθ' ολοκληρίαν σβησμένος. Και αυτό οφείλετε στην εκ γραφής αποκλειστική διάδοσιν του Λόγου.
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
alkinooos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 562
Τόπος: kerkura

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 08, 2008 8:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτήν την λήθη την έχουμε χρυσοπληρώσει φίλε μου......... Σε δυο ''χιλιάρικα'' νομίζουμε πως είναι ο πολιτισμός του ανθρώπου και ξαφνικά σε δυο αιώνες ξυπνήσαμε.....!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
alkinooos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 562
Τόπος: kerkura

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 18, 2008 4:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Από την περισυλογή βράχων που έκαναν οι αστροναύτεςκαι μετέπητα από τις μετρήσεις αυτών διαπίστωσαν ό,τι μερικοί βράχοι έχουν ηλικία 3,6 εως 4,3 δις χρόνια ενώ κάποιοι άλλοι βράχοι εείχαν την εξωφρενική ηλικία κοντά των 18 δις ετών...!!! ο δοκτωρ Ρόμπιν Μπρετ της Ν.ΑΣ.Α είχε δηλώσει ότι πιο ευκολο είναι να αποδείξει κανείς την ανυπαρξία της Σελήνης, παρά την υπαρξή της.........! Πολλά τα ερωτήματα των επιστημόνων που ακόμα μένουν αναπάντητα,μιας και η μελέτη και μέτρηση των πετρωμάτων έσβησαν τις προηγούμενες θεωρίες περί κομμάτι,απόσπάση της από την Γη ή πως έχει την ίδια ηλικία με τον πλανήτη μας...Η μόνη θεωρία που έχει κάποιες απόδείξεις λόγων των πετρωμάτων είναι πως ο δορυφόρος της Γης όντως ήρθε από κάποιο άλλο ηλιακό σύστημα ακόμα και εκτός του γαλαξία μας..... Ο Ισαακ Ασίμωφ όταν αναφέρθηκε για της Σελήνη είχε πει πως είναι κούφια,και όντως είναι μετά από πολλά πειράματα που έκαναν στο έδαφος της...Κάποιοι άλλοι λένε μέσω μιας άλλης θεωρίας πως το σημερινό φεγγάρι είναι ο τέταρτος δορυφόρος που έχει η Γη και πως για εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια δεν είχε δορυφόρο,αφού οι προηγούμενοι μέσω μαγνητικών και βαρυτικών δυνάμεων που ασκούσε η Γή προς κάθε δορυφόρο της τον έφερνε όλο και πιο κοντά μέχρι που διασπαζόταν και τα θραύματα της δημιουργούσαν ένα τεραστιο δακτυλίδι γύρω από την Γη για χιλιάδες χρόνια μεχρι να πέσουν στην επιφανεια της....Όσο για τις βάσεις που κατέγραψαν οι αστροναύτες μέσω βίντεο στην Σελήνη κανείς δεν γνωρίζει ακόμα την προέλευση τους...Αρχαία Γήινη Τεχνολογία ή τεχνολογία εξωγήινων.....;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
gmoikology
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 304
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 20, 2008 12:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

alkinooos έγραψε:
Από την περισυλογή βράχων που έκαναν οι αστροναύτεςκαι μετέπητα από τις μετρήσεις αυτών διαπίστωσαν ό,τι μερικοί βράχοι έχουν ηλικία 3,6 εως 4,3 δις χρόνια ενώ κάποιοι άλλοι βράχοι εείχαν την εξωφρενική ηλικία κοντά των 18 δις ετών...!!! ο δοκτωρ Ρόμπιν Μπρετ της Ν.ΑΣ.Α είχε δηλώσει ότι πιο ευκολο είναι να αποδείξει κανείς την ανυπαρξία της Σελήνης, παρά την υπαρξή της.........!


Αν αυτό ισχύει Αλκίνοε τότε σημαίνει ότι σύμφωνα με την υπάρχουσα επικρατούσα θεωρία η σελήνη είναι πιο παλιά από το Big Bang!
Όπως καταλαβαίνεις αυτό δεν μπορεί να συμβαίνει. Οπότε δύο τινά συμβαίνουν: 1)είτε ότι ότι έγινε λάθος στην χρονολόγηση ή πρόκειται περί μυθεύματος .
2) Το Big Bang έγινε πολλά δισεκατομμύρια χρόνια νωρίτερα από τις σημερινές προβλέψεις (πριν από 15 περίπου δισ έτη)

Αν έχεις τις πηγές θα με ενδιέφερε πολύ να τις δω.


alkinooos έγραψε:

Ο Ισαακ Ασίμωφ όταν αναφέρθηκε για της Σελήνη είχε πει πως είναι κούφια,και όντως είναι μετά από πολλά πειράματα που έκαναν στο έδαφος της.......


Επίσης χρειάζεται να αναφέρεις προσβάσιμες πηγές. Θεωρώ ότι αρχίζει και μπαίνει στο χώρο του μη επιστημονικού δηλαδή της φαντασίας.


alkinooos έγραψε:
Όσο για τις βάσεις που κατέγραψαν οι αστροναύτες μέσω βίντεο στην Σελήνη κανείς δεν γνωρίζει ακόμα την προέλευση τους...Αρχαία Γήινη Τεχνολογία ή τεχνολογία εξωγήινων.....;


Για ποιο βίντεο μιλάς; Πιστεύω ότι αν υπήρχε τέτοιο θα είχε γίνει χαμός!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alkinooos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 562
Τόπος: kerkura

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 20, 2008 4:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το βίντεο το είδα στον Σκαι πριν ένα χρόνο,δεν είχα μηχάνημα να το γράψω....Πιστεύω πως δεν ήταν μούφα το βίντεο,γιατί μιλούσαν πολλοί αξιωματικοί της ΝΑΣΑ για να δικαιολογήσουν την αυξανόμενη ταχυπαλμία ενός αστροναύτη,νομίζω του αμστρογκ...Όσο για την ηλικία της Σελήνης δεν ξέρω αν έκαναν λάθος ,πάντως την χρονολόγησαν γύρω στα 18 δις χρόνια,ίσως να είναι τόσο αρχαία όσο και το σύμπαν..Όντως έγιναν κάποια πειράματα στο έδαφος τη Σελήνης για να διαπιστώσουν αν είναι κούφια,τις πηγές δεν τις θυμάμαι ,γιατί δανείζομαι τα βιβλία από βιβλιοθήκες και τα επιστρέφω,δεν κρατώ κάποιο αρχείο δυστυχώς..


Σήμερα το βράδυ στις 11.00 έχει ο Σκάι ένα ντοκυματερ για την Σελήνη με θέμα ''Αν δεν υπήρχε η Σελήνη''......
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
alkinooos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 562
Τόπος: kerkura

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 21, 2008 12:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Στο χθεσινό ντοκυματέρ του Σκάι με θέμα ''Αν δεν υπήρχε η Σελήνη'' αναπτύχθηκε η θεωρία σύγκρουσης του περιπλανόμενου πλανήτη Ορφέα με την Γη.Από την σύγκρουση αυτήν η Γη εγκλόβισε τον Ορφέα με την βαρύτητα της,ώστε να γίνει δορυφόρος της.Μια καλή θεωρία για το πως απόκτήσαμε δορυφόρο,αλλά με πάρα πολλά κενά,αφού οι επιστήμονες ακόμα ψάχνουν τις πιθανές αιτίες ''αρπαγής'' του σημερινού δορυφόρου από την Γη.
Λένε ότι η Σελήνη απομακρύνεται από την Γη κατα 4 εκατοστά τον χρόνο,άρα κάποια στιγμή στο μέλλον θα ξεφύγει από την βαρυτική έλξη της Γης και θα την ''κοπανήσει'' και θα μείνει χωρίς δορυφόρο,αλλά δεν είπαν κάτι τέτοιο,γιατί άραγε;!Δεν αναφέρθηκαν λεπτομερώς για την ηλικία των πετρωμάτων της Σελήνης,απλά είπαν πως είναι δύσκολο να χρονολογηθούν.Βέβαια,αφού δεν βρήκαν μια ταυτόσιμη ηλικία με τα πετρώματα της Γης,ώστε να σταθεί η θεωρία με τον Ορφέα,γιατί να ανακοινώσουν την ηλικία των πετρωμάτων της Σελήνης ;!!!! Παρότι αναφέρθηκαν κατά πολύ για την επιροή της Σελήνης στην χλωρίδα και πανίδα του πλανήτη μας,δεν είπαν για πιο λόγο αναπτύχθηκαν τεράστια θηλαστικά,ζώα,φυτά και ψάρια κατά το παρελθόν.
Σε ένα θέμα που είχα βάλει πριν δυο μήνες περίπου για την Ελληνική Γλώσσα ,ένας αρχαίος συγγραφέας για να τονίσει πόσο παλιά είναι ,είχε πει :''πιο παλιά και από την Σελήνη''.....! Για πιο λόγο να έκανε μια τέτοια αναφορά ; Μήπως ήθελε να πει ,πως για χιλιάδεςχρόνια η Γη δεν είχε δορυφόρο ;Αν ναι,τότε η θεωρία κάποιων επιστημόνων η οποία δεν έγινε καθόλου δεκτή ,αλλά μόνο χλευάστηκε από την επιστημονική κοινότητα,πως για 137 χιλιάδες χρόνια η Γη δεν είχε δορυφόρο και πως αποκτησε πριν μερικές χιλάδες χρόνια.....
Αν είχαν δίκιο οι επίστημονες και ο αρχαίος συγραφέας κατα την αναφορά του ,τότε η θεωρία περί Ορφέα πάει στράφι ,αφού δεν υπάρχει καμια σύγκρουση Γης- Σελήνης ,γιατί θα το γνωρίζαμε..
Και αναρωτιέμαι.Και τι να έγινε άραγε ο προηγούμενος δορύφορος ; Να την ''έκανε'' όπως θα την κάνει ο σημερινός στο μέλλον ή λόγο βαρυτικής έλξης και μικρότερης αναλογίας Γης-Σελήνης έπεσε στην επιφάνεια της,αφού πρώτα διασπάστηκε και δημιουργήθηκε ένα τεράστιο δακτυλίδι γύρω από την Γή και μετά από χιλιάδες χρόνια οι βράχοι του δακτυλιδιού έπεσαν στην επιφανεια της ;
Εχω διαβάσει οτι πολλοί επιστήμονες φοβούνται ότι στο μέλλον μπορεί να υπάρξει μια αναστροφή των πόλων και να δημιουργηθεί το χάος.Μπούρδες ! Όσο υπάρχει η Σελήνη και η σταθερή βαρυτική έλξη Σελήνης και ήλιου αποκλείεται να συμβεί κάτι τέτοιο...


Γνωρίζουμε ελάχιστα ως κοινό για την Σελήνη και αυτά φιλτραρισμένα.Η ανθρώπινη περιέργεια είναι περιέργεια μικρού παιδιού που κάποιοι αποφασίζουν για να ''μην πάθει κάτι το παιδί ''...... Σαν τι δηλαδη ;!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center