Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΣΑΦΗΣ ΚΑΘΑΡΟΣ ΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΒΕΡΜΠΑΛΙΣΜΟΣ;

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 15, 2008 9:15 am    Θέμα δημοσίευσης: ΣΑΦΗΣ ΚΑΘΑΡΟΣ ΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΒΕΡΜΠΑΛΙΣΜΟΣ; Απάντηση με Συμπερίληψη

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΕΡΜΠΑΛΙΣΜΟΣ;
Η «διπλή» γλώσσα της επικοινωνίας

Γιώργος Ι. Ξυδόπουλος
ΠΕΡΙΛΗΨΗ∗
Στην εργασία αυτή αναλύω, από γλωσσολογική άποψη, τους τρόπους δημιουργίας στοιχείων «διπλής γλώσσας». Τα στοιχεία αυτά εξυπηρετούν τις ανάγκες της επικοινωνίας απόψεων και ιδεών καθώς και προώθησης προϊόντων μέσω της πρόκλησης σύγχυσης, της απάμβλυνσης ή και όξυνσης των αρνητικών συναισθημάτων που συνδέονται με αυτό που πρόκειται να επικοινωνηθεί στο ευρύ κοινό.

Καταρχάς, προτείνω την κατάταξη των στοιχείων αυτών σε τέσσερις κατηγορίες: τους ευφημισμούς, τους τεχνικούς – επιστημονικούς όρους, τα στοιχεία ξύλινης γλώσσας και τα βερμπαλισμού –
ρητορισμού. Στη συνέχεια, αναφέρομαι αναλυτικά στους σημασιολογικούς μηχανισμούς που διατίθενται από τη γλώσσα και οι οποίοι εξυπηρετούν τη δημιουργία των στοιχείων «διπλής γλώσσας». Από την εξέταση ενός ευρέως σώματος δεδομένων από διάφορες γλώσσες, προκύπτει ότι τα στοιχεία «διπλής γλώσσας» συγκροτούνται από σημασιολογικά χαρακτηριστικά όπως η ασάφεια, η συνωνυμία, η
υπερώνυμα, η πολυσημία, η συνδήλωση και η αλληγορία.

ΕΡΩΤΗΣΗ :
Η παραπάνω ερμηνεία του "βερμπαλισμού" ως έννοιας , σας βρίσκει σύμφωνους; Αν ναι, τότε απ' την εμπειρία σας στο forum. νομίζετε πως υπάρχουν πολλοί, λίγοι οι ελάχιστοι απ' τους συμμετέχοντες στις συζητήσεις "φιλοσοφικού" περιεχομένου να Βερμπαλίζουν;

_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 15, 2008 8:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να μην απαντήσει επί της ουσίας της ερώτησης κανένας. Και αυτό γιατί αν το εξειδικεύσει θα έχουμε διαμαρτυρίες!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 15, 2008 8:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

δηλαδή εννοείς οτι ο βερμπαλισμός προσπαθει μέσω "λαμογίστικων" τρόπων (δηλ. λέξεων προσεκτικά επελεγμένων) να παρουσιάσει το στραβό ως ίσιο?

αν είναι έτσι, θεωρώ οτι γίνεται κατα κόρον αφ ενός διότι η ηθική έχει ξεκινήσει προ πολλού να αποσαθρώνεται και
αφ ετέρου διοτι όταν κανείς μανιπιουλάρει ή τουλάχιστον προσπαθει να μανιπιουλαρει, δεδομένο είναι οτι θα χρησιμοποιήσει πιο "θετικές" λέξεις για κάτι που ειναι μάλλον κακόμ (αρα και εδώ έχουμε μάλλον να κάνουμε με έλλειψη ηθικής)

π.χ.
- τον έστειλα στο ιρακ και σκοτώθηκε
- πήγε στο Ιράκ και έδωσε την ζωή του για την΄πατρίδα

ή
- περάστε τώρα απο την εμπορική τράπεζα και λάβετε δάνειο με 6% για τον πρώτο χρόνο και 16% επιτόκιο για τον δεύτερο και μεχρι την αποπληρωμή.

- περάστε τώρα απο την εμπορική τράπεζα και αποκτήστε δάνειο με τους πλέον ευνοϊκούς όρους

λαμογιά ο βερμπαλισμός?

Very Happy

εδώ, δεν νομίζω οτι κανεις βερμπαλίζει και αν το κάνει, δεν το αντιλαμβάνομαι....είμαι και ξανθιά βλέπεις.. Cool
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 15, 2008 9:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να μην απαντήσει επί της ουσίας της ερώτησης κανένας. Και αυτό γιατί αν το εξειδικεύσει θα έχουμε διαμαρτυρίες!



ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ..........Πρέπει να φοβόμαστε τις διαμαρτυρίες Bugman; Αν είναι έτσι τότε καλύτερα θα ήταν να κλειστούμε στο "καβούκι" μας και να μην συμμετέχουμε στις συζητήσεις......και μάλιστα ως "φιλοσοφούντες".
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 17, 2008 12:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
δηλαδή εννοείς οτι ο βερμπαλισμός προσπαθει μέσω "λαμογίστικων" τρόπων (δηλ. λέξεων προσεκτικά επελεγμένων) να παρουσιάσει το στραβό ως ίσιο?

αν είναι έτσι, θεωρώ οτι γίνεται κατα κόρον αφ ενός διότι η ηθική έχει ξεκινήσει προ πολλού να αποσαθρώνεται και
αφ ετέρου διοτι όταν κανείς μανιπιουλάρει ή τουλάχιστον προσπαθει να μανιπιουλαρει, δεδομένο είναι οτι θα χρησιμοποιήσει πιο "θετικές" λέξεις για κάτι που ειναι μάλλον κακόμ (αρα και εδώ έχουμε μάλλον να κάνουμε με έλλειψη ηθικής)

π.χ.
- τον έστειλα στο ιρακ και σκοτώθηκε
- πήγε στο Ιράκ και έδωσε την ζωή του για την΄πατρίδα

ή
- περάστε τώρα απο την εμπορική τράπεζα και λάβετε δάνειο με 6% για τον πρώτο χρόνο και 16% επιτόκιο για τον δεύτερο και μεχρι την αποπληρωμή.

- περάστε τώρα απο την εμπορική τράπεζα και αποκτήστε δάνειο με τους πλέον ευνοϊκούς όρους

λαμογιά ο βερμπαλισμός?

Very Happy

εδώ, δεν νομίζω οτι κανεις βερμπαλίζει και αν το κάνει, δεν το αντιλαμβάνομαι....είμαι και ξανθιά βλέπεις.. Cool



MARIA
Bερμπαλισμός = ΧΑΟΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΛΟΓΟΣ, ΧΩΡΙΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ ΣΚΟΠΙΜΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ, ΔΙΠΛΟΜΑΤΕΣ, ΚΛΠ, Η ΚΑΙ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΑΠ' ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΜΑΘΕΙΣ - ΗΜΙΜΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΥΣ......
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 17, 2008 12:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

άρα, και στην μια και στην άλλη περίπτωση, την ζημιά του την κάνει...

Cool
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 17, 2008 1:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
άρα, και στην μια και στην άλλη περίπτωση, την ζημιά του την κάνει...

Cool


χαχαχαχαχαχα........Ναι αλλά ειναι άλλο πράγμα να την επιδιώκει και άλλο λόγω ......
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 17, 2008 2:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

δεν βαριέσαι maxim,

άλλωστε λένε, ο χαζός κανει την μεγαλύτερη ζημιά... Laughing

Θου Κύριε
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 18, 2008 2:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:

Bερμπαλισμός = ΧΑΟΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΛΟΓΟΣ, ΧΩΡΙΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ ΣΚΟΠΙΜΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ, ΔΙΠΛΟΜΑΤΕΣ, ΚΛΠ, Η ΚΑΙ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΑΠ' ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΜΑΘΕΙΣ - ΗΜΙΜΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΥΣ......



Τώρα' θα θεωρηθώ πολύ κακός αν πω τη σκέψη που μου δημιουργήθηκε αυτόματα; Τέλος πάντων...
Γιατί τα ανωτέρω μου δημιουργούν την αίσθηση, ότι μόλις βγήκες απ' το Συνέδριο του Συνασπισμού;



Twisted Evil
_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 18, 2008 7:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κι εγω θα προσθεσω Chaos στον παραπανω λογο σου οτι ουδεις ασχολειται με ενα ζητημα, αν δεν τον "καιει" προσωπικα με... καποιο (οποιοδηποτε) τροπο και... ζηταει αλλοθι για τη δικη του σχετικη δραση ! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 18, 2008 10:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ελάτε παιδιά, μην ειστε τόσο αρνητικοί.
Εγώ, που δεν ήξερα την θεωρία αυτή μέχρι προτεινος, την ειδα ενδιαφέρουσα (τουλάχιστον)

Razz
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 18, 2008 10:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Chaos έγραψε:
maxim_97 έγραψε:

Bερμπαλισμός = ΧΑΟΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΛΟΓΟΣ, ΧΩΡΙΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ ΣΚΟΠΙΜΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ, ΔΙΠΛΟΜΑΤΕΣ, ΚΛΠ, Η ΚΑΙ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΑΠ' ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΜΑΘΕΙΣ - ΗΜΙΜΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΥΣ......



Τώρα' θα θεωρηθώ πολύ κακός αν πω τη σκέψη που μου δημιουργήθηκε αυτόματα; Τέλος πάντων...
Γιατί τα ανωτέρω μου δημιουργούν την αίσθηση, ότι μόλις βγήκες απ' το Συνέδριο του Συνασπισμού;


Twisted Evil



Είμαστε στο forum για να εκφράζουμε θέσεις – αντιθέσεις – γνώσεις και βεβαίως τις απόψεις μας. Το «κακό» δεν είναι που ο καθένας από μας βρίσκεται σε διαφορετικό γνωσιολογικό , παιδαγωγικό, πολιτιστικό, επιστημονικό , πολιτικό η θρησκευτικό επίπεδο επικοινωνίας με τους άλλους που δημιουργούν εκ των πραγμάτων τις όποιες «κόντρες». Το κακό θα ήταν να συμφωνούσαμε όλοι και για όλα….

Δεν τοποθετήθηκες στο θέμα που έθεσα, αλλά απλά τα γραφόμενα μου, σου «δημιούργησαν την αίσθηση πως μόλις βγήκα απ’ το Συνέδριο του Συνασπισμού»…....Που πάει να πει τι κατά την άποψη σου, έστω κι’ αν ήταν έτσι όπως το «διαισθάνθηκες»….. Σε παρακαλώ εξήγησε μου τι εννοούσες.

_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 18, 2008 3:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:

Chaos έγραψε:
maxim_97 έγραψε:
Bερμπαλισμός = ΧΑΟΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΛΟΓΟΣ, ΧΩΡΙΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ ΣΚΟΠΙΜΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ, ΔΙΠΛΟΜΑΤΕΣ, ΚΛΠ, Η ΚΑΙ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΑΠ' ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΜΑΘΕΙΣ - ΗΜΙΜΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΥΣ......

Τώρα' θα θεωρηθώ πολύ κακός αν πω τη σκέψη που μου δημιουργήθηκε αυτόματα; Τέλος πάντων...
Γιατί τα ανωτέρω μου δημιουργούν την αίσθηση, ότι μόλις βγήκες απ' το Συνέδριο του Συνασπισμού;


Twisted Evil

Είμαστε στο forum για να εκφράζουμε θέσεις � αντιθέσεις � γνώσεις και βεβαίως τις απόψεις μας. Το «κακό» δεν είναι που ο καθένας από μας βρίσκεται σε διαφορετικό γνωσιολογικό , παιδαγωγικό, πολιτιστικό, επιστημονικό , πολιτικό η θρησκευτικό επίπεδο επικοινωνίας με τους άλλους που δημιουργούν εκ των πραγμάτων τις όποιες «κόντρες». Το κακό θα ήταν να συμφωνούσαμε όλοι και για όλα�.
Δεν τοποθετήθηκες στο θέμα που έθεσα, αλλά απλά τα γραφόμενα μου, σου «δημιούργησαν την αίσθηση πως μόλις βγήκα απ� το Συνέδριο του Συνασπισμού»�....Που πάει να πει τι κατά την άποψη σου, έστω κι� αν ήταν έτσι όπως το «διαισθάνθηκες»�.. Σε παρακαλώ εξήγησε μου τι εννοούσες.



Φίλε μου "maxim_97" από δικό μου σφάλμα και διάθεση για συντομία υπήρξε πλήρης παρανόηση - και όχι μόνον από σένα. Φυσικά και δεν τοποθετήθηκα - ακόμη - στο κείμενό σου, αν και μπορώ να σου πω προκαταρκτικά ότι μάλλον συμφωνούμε στα περισσότερα και θα είχα να αθροίσω και κάποιες σκέψεις στο δικό σου προβληματισμό.
Όσο για το τι "εννοούσα", δεν "εννοούσα" τίποτε. Δεν με αφορά η όποια πολιτική ή κομματική ένταξη ή προσανατολισμός οιουδήποτε πολίτη στον βαθμό που δεν γίνεται φονταμενταλιστική και επομένως επικίνδυνη για τους άλλους. Και φυσικά είναι μακράν του τρόπου σκέψης μου η καθιέρωση ιδιώνυμων αδικημάτων για οποιαδήποτε τέτοια ένταξη.
Το σχόλιό μου ήταν απλά ένα αστείο που ξεκινά από τη γνώμη μου, ότι ο Λόγος του Συνασπισμού, τουλάχιστον όπως ακούγεται από τους εκπροσώπους του και εκφράστηκε στο Συνέδριό του, ανταποκρίνεται επακριβώς στην εν παραθέσει περιγραφή σου.
Αναρωτήθηκα λοιπόν - πάντοτε σαν αστείο - μήπως έγραψες τα σχετικά κάτω από την επίδραση μιας άμεσης τραυματικής εμπειρίας, με τον ίδιο τρόπο που θα ρωτούσαμε κάποιον που βλέπουμε να γελά "μήπως είδες το Βέγγο να περνά". Μάλλον ατύχησα...

_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center