Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ενοχες αλήθειες στην σκιά Αθώων ψεμάτων(?)
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 26, 2004 2:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ζητώ συγνώμη, παρασύρομαι, έγινα ίσως αδιάκριτος, στο σπορ της ψυχολογικής παρατήρησης κάποτε γίνομαι βίαιος... Embarassed
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 26, 2004 4:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[Καλα κανεις και κοκκινιζεις! Sad Sad Sad Sad και μιας που μιλαμε για αληθειες και ψεματα ιασονακο μου.Αν πραγματικα ειχες αναγκη ή σου αρεσε καποιος που για οποιους λογους ανησυχουσε για σενα θα τολμουσες να το ομολογισεις?¨η θα εκανες αυτο που κανουμε οι περισσοτεροι ψευτες μην ανησυχεις αλλα καταβαθος την βρισκουμε που καποιος ανησυχει για μας?Μη μου αλλαζεις χρωματα και μην αρπαχτεις ειναι απλα μια ερωτηση,χωρις να αποσκοπει πουθενα.
Εσας τους αλλους σας αρεσει η ιδεα και το αισθημα πως καποιος νοιαζεται και ανησυχει για σας ή το παιζεται υπερανω?
Λεω σαυτο το θεμα να αρχιζουμε να βαζουμε ερωτησεις τετοιας φυσεως και να κανουμε οτι μπορουμε να απανταμε ειληκρινα.Ισως ετσι συνειδητοποιησουμε και εμεις οι ιδιοι πραγματα για μας τους ιδιους.
_________________
Aspasmos me ti sofia den einai i gnosi alla i katanoisi tis gnosis
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 28, 2004 10:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έχεις δίκιο. Μ΄ αρέσει να νοιάζεται ο άλλος για μένα. Είναι κάτι που γενικά μου λείπει. Βέβαια, δεν είμαι αμέτοχος στην ευθύνη.
Ξέρεις, το θέμα είναι ότι όλοι τελικά είμαστε το ίδιο, αλλά η φύση μας μας σπρώχνει σε παιχνίδια εξουσίας. Το κτήνος μέσα μας, που ωθείται από το συναίσθημα και όχι από τη λογική, προσπαθεί να καλύψει τις ανασφάλειές του, και ασυνείδητα, προσπαθούμε να χρησιμοποιήσουμε τον άλλο για να καλύψουμε την ανασφάλεια. Όχι ότι σώνει και καλά υπάρχει πάντα η κακή πρόθεση, το αποτέλεσμα όμως φαίνεται, το νιώθει κανείς, και κάποτε έρχεται η ώρα της κρίσεως σε μια σχέση.
Αποτελούμαστε από δυο κομμάτια, το συνειδητό και το ασυνείδητο. Σχετίζονται αυτά μεταξύ τους βέβαια. Στο βαθμό που έχουμε καλλιεργήσει τον εαυτό μας, ανάλογα μπορούμε και να ελέγχουμε το ασυνείδητο κομμάτι. Βέβαια, αυτό πάντα υπάρχει, ακόμα και στον πιο ενσυνείδητο άνθρωπο. Αυτό το κομμάτι, άλλος έχει το θάρρος να το αντιμετωπίζει, άλλος όχι. Άλλος το έχει ψάξει, άλλος όχι. Άλλος έχει τα κότσια να το παραδέχεται, άλλος όχι. Τι να κάνουμε, έτσι είναι η ζωή, έτσι κι ο άνθρωπος.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 28, 2004 12:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τοτε οταν καποιος σου λεει να προσεχεις πραγμα που δειχνει ενδιαφερον για σενα κι ας μην μπορει να εξηγησει το γιατι μην το σνομπαρεις.Καποτε το εκανα και γω και εχασα.Τωρα ολοι πιστευουν πως ειμαι δυνατη αλλα το αντιθετο.Πολλα εχω να πω μα δεν πρεπει. Sad Sad Sad .Τωρα αν μια στο τοσο καποιος μου δειξει το ενδιαφερον του γιατι μπορεσε να διακρινει την οποια αδυναμια μου και φοβο μου και αβεβαιοτητα μου το φυλαω θυσαυρο.Η προσποιηση ειναι η πιο σοβαρη μορφη εξαπατησης λενε,γιατι οχι μονο λες ενα ψεμα αλλα το ζεις κιολας.Και αυτο αν γινεται συνεχως σε παρασυρει και εσενα τον ιδιο και μετα ειναι δυσκολο οσο και αν το θες να δειξεις και να ζησεις την αληθεια σου.
_________________
Aspasmos me ti sofia den einai i gnosi alla i katanoisi tis gnosis
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 28, 2004 11:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έτσι όπως το έχετε πάει το θέμα, φαντάζει ότι το ένοχο ψέμα το λέει ο "εξουσιαστής" (κατά ιασον) ή ο "εξουσιαζόμενος" (κατά θμεμελίνα).
Και στις δυο περιπτώσεις προϋπόθεση είναι η σχέση εξουσίας. Και εξουσία υπάρχει όταν υπάρχει "μαζικότητα".
Η λέξη εξουσία στα λεξικά δείχνει να βγαίνει από [<αρχ. 'εξουσία < έξεστι (= είναι δυνατό)].
Άρα εξουσιαστής πρέπει να είναι ο αληθινός (γιατί μόνο το αληθινό ΕΙΝΑΙ δυνατό). Πιθανόν βέβαια το λεξικό δείχνει τι σημαίνει εξουσία γι΄αυτόν που έχει πράγματι εξουσία.
Εγώ το βλέπω λίγο διαφορετικά! Εξουσία σημαίνει "εκ της ουσίας" δηλαδή το αποτέλεσμα που βγαίνει για συγκεκτιμένη σύνθεση. Σε μια σχέση εξουσίας έχουμε το αποτέλεσμα που μας κρίνει την σχέση αυτή. Αν ο εξουσιαστής λέει ψέματα ή ο εξουσιαζόμενος προσποιήτε ότι μετέχει καλώς (άρα ψεύδεται), για το αποτέλεσμα της σχέσης εξουσίας ΑΥΤΑ είναι αδιάφορα. Το αποτέλεσμα είναι πράγματι αυτό που μπορούσε να είναι το ΔΥΝΑΤΟ δηλαδή, για τα συγκεκριμένα άτομα.
Έτσι κάθε δυσκολία που ποκύπτει σε μια σχέση, το μείγμα φταίει και τίποτα άλλο! Αν πούμε ή όχι ψέματα, αν μας πουν ή όχι ψέματα, τέτοιοι που είμαστε έτσι θα μας κάνουν!
Βεβαίως το παραπάνω αφαιρεί την έννοια της βελτίωσης. Δηλαδή γιατί να μην μπορούμε να γίνουμε κάτι καλύτερο; Η προσπάθεια επιβεβαίωσης του "γίνομαι καλύτερος" είναι το καλύτερο ψέμα για να ζήσει κανείς.
Η αλήθεια είναι ότι μέρα με την μέρα πλησιάζεις τον θάνατο, άρα μέρα με την μέρα χειροτερεύεις!
Άρα το "γίνομαι καλύτερος" είναι το ένοχο ψέμα που με κάνει να μην βλέπω την αθώα αλήθεια: τον θάνατο.
Και μετά σου λένε πως η φιλοσοφία δεν είναι σπουδή θανάτου! Ψέμματα!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 30, 2004 1:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τα παιχνίδια αυτά ποτέ δεν μπορείς να πεις εύκολα ότι «εγώ είμαι καθαρός, δεν τα παίζω», αυτό εννοούσα. Όχι βέβαια ότι δεν έχω διάθεση να αποδεχτώ τον άλλον, όπως και να είναι. Ξέρεις, ένα από τα πιο σημαντικά πράγματα στη ζωή μας είναι να μην σκληραίνουμε καθώς τα χρόνια περνούν. Κάποτε σνόπμαρα, τώρα μάλλον όχι, το λέω απλά αυτό, όχι ότι αξίζει να καυχιέται κανείς. Νομίζω ότι δεν αξίζει για τίποτα να καυχιέσαι. Ίσως θα έλεγα, μου αρέσει να καυχιέμαι για τους άλλους, όχι για τον εαυτό μου. Αυτά βέβαια είναι πράγματα επώδυνα, έχουν κάποιο προσωπικό κόστος. Το ευτύχημα είναι που αυτό το κόστος το συνειδητοποιείς εκ των υστέρων, γιατί αν το καταλάβαινες την ώρα που ζούσες τη σχέση, την έτρωγες με το μεδούλι, ίσως δύσκολα θα ρισκάριζες. Μια από τις μεγαλύτερες απολαύσεις είναι να αποδέχεσαι και να βοηθάς τους άλλους και αντίστοιχα να τους αφήνεις να κάνουν το ίδιο για σένα. Όσο ασκείσαι στις ανθρώπινες σχέσεις, τόσο φεύγει η αλαζονεία και η προσποίηση. Χαλαρώνεις, και χαίρεσαι τη σχέση ακόμα καλύτερα, χαίρεσαι και τον εαυτό σου. Και είναι μεγάλο ευτύχημα να σου τύχει και σύντροφος που αντιλαμβάνεται αυτά τα πράγματα και κάνει το ίδιο, τότε η χαρά πολλαπλασιάζεται επί δύο.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kori
Καθηγητής


Εγγραφή: 27 Σεπ 2003
Δημοσιεύσεις: 63
Τόπος: ΓΛΥΦΑΔΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 18, 2004 6:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ψέμματα έχουμε ακούσει ένα καρο.Εκτόs ακραίων καταστάσεων πιστεύω οτι πέραν του τι θέλουμε να ακούσουμε λίγο πολύ μπορούμε να αντιληφθούμε πότε κάποιοs μαs λέει αλήθεια ή όχι.Απλά όταν δεν αντέχουμε κάνουμε τα στραβά μάτια.Όπωs και αν ο άνθρωποs που έχουμε επιλέξει δίπλα μαs κρύβεται ή αν μαs ανοίγεται.
H εμπιστοσύνη είναι μια κατάσταση που γεννιέται ανάμεσα σε ανθρώπουs σύμφωνα με τιs κάθε στιγμή πράξειs τουs και δεν γκρεμίζεται απο μια στιγμή.Υπάρχει μια φωνή εσωτερική που μαs οδηγεί αρκεί να τηs 'εχουμε πρ'ωτα εκείνηs εμπιστοσύνη.Δηλαδή σε εμάs .Απλά για μένα θέλω να πιστεύω το εξήs : κάθε φορά που θα ξεμακρύνω απο κάποιον θέλω να έχω επίγνωση οτι κατανόησα όσο το δυνατόν περισσότερο οτι έδωσα ευκαιρίεs πραγματικέs χρόνο οτι έδωσα και έδειξα τι είμαι και τι
ζητάω,και όλα αυτά τα κατάλαβε και ο άνθρωποs μου 'ώστε να ξέρει τι μου έβγαλε και για ποιό λόγο.Τότε ο πόνοs του αποχωρισμού δεν θα έχει μέσα και ενοχέs ή την αίσθηση τηs παρεξήγησηs η τηs μη συνειδητότηταs.
_________________
να ζείς ,ν'αγαπάς και να μαθαίνεις


ΛΕΟ ΜΠΟΥΣΚΑΛΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center