Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ποιον φιλόσοφο έχω ανάγκη

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 20, 2008 8:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ποιον φιλόσοφο έχω ανάγκη Απάντηση με Συμπερίληψη

Με αφορμή την ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ δημοσίευση στην κεντρική σελίδα και επηρεαζόμενος από τον τίτλο θέτω το θέμα για δύο λόγους.

1ος
Η εξαιρετική δημοσίευση έχει μία πράγραφο που ΚΑΤΑΡΓΕΙ τον ορισμό της φιλοσοφίας αφού ΘΕΩΡΕΙ ότι η Θεολογία και γενικά η θρησκευτική αναζήτηση δεν είναι επιστήμη που μελετά η φιλοσοφία.

Με δεδομένο ότι η φιλοσοφία είναι η ΜΗΤΕΡΑ της φιλοσοφίας εκ των πραγμάτων η δημοσίευση χρήζει αναθεώρησης.

2ος
Είναι ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ μπορεί να σκεφτεί κάποιος αν θεωρήσει ότι χρειάζεται φιλόσοφο.

Αυτό που χρειαζόμαστε όλοι είναι κριτικό πνεύμα και στοχασμό που θα αρχίσει να συνθέτει ένα παζλ γνώσεων μέχρι να φτάσουμε στην ανακάλυψη κάθε αλήθειας και σε όποιο θέμα επιλέξουμε να μελετήσουμε μέχρι να περάσουμε στο επόμενο. Πριν περάσουμε στο επόμενο πρέπει να έχουμε κάνει κομμάτια και να έχουμε φτάσει στο μικρότερο κομμάτι γνώσης που θα μας συνθέσει τα σχετικά. Ακόμη και όταν σταματήσουμε πρέπει να ξέρουμε ότι ότι πρέπει αν ξαναγυρίσουμε στην αρχή για να ελέγξουμε πιθανά λάθη και να αναθεωρήσουμε κάθε κομμάτι που δεν έχει συνθέσει σωστά την εικόνα του θέματος που διαπραγματευόμαστε.

Εδώ θυμίζω τον Σόλωνα έναν από τους θεωρούμενους επτά σοφούς της αρχαιότητας (θεωρώ πως είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να ήταν μόνο επτά) που σε ηλικία 70 ετών είπε ότι γερνάει μαθαίνοντας.

Χρειαζόμαστε ΟΛΟΥΣ τους φιλόσοφους που θα επιλέξουμε ή που θα τύχει να μελετήσουμε και η αναζήτηση ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑ ΠΟΤΕ. Μόνο έτσι κάποια στιγμή θα έχουμε ανέλθει ψηλά σε επίπεδο στοχασμού και ποιος ξέρει μπορεί στο μέλλον να μας αποκαλέσει κάποιος φιλόσοφους.

Εδώ κάπου θέλω να τονίσω ότι σήμερα οι γνωστοί στοχαστές που αποκαλλούνται φιλόσοφοι και γεμίζουν τα κανάλια της τηλεόρασης δεν είναι παρά μικρά δείγματα ανθρώπων πραγματικά αστόχαστων που έχουν καβαλήσει το καλάμι. Έχουν γνώσεις αλλά η έπαρση που τους διακατέχει τους έχει κατατάξει και υποβιβάσει σε χαμηλά επίπεδα στοχασμού με αποτέλεσμα ενώ κάποτε τους θαύμαζα τώρα δεν έχω διάθεση να τους ακούσω αφού ο λόγος τους είναι λόγος έπαρσης και ΤΙΠΟΤΑ άλλο.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΝΕΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟ. ΤΟΥΣ ΜΕΛΕΤΑΜΕ ΟΛΟΥΣ.

Επιλέγουμε και ξεσκαρτάρουμε όλα όσα έχουμε μπροστά μας αφού ενδεχομένως οι ίδιοι να έχουν συγγράμματα που έχουν αναθεωρήσει και απλά εμείς δεν τα έχουμε αντιληφθεί ακόμη.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 21, 2008 10:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συμπληρώνω λοιπόν λέγοντας πως ακολουθώντας την αρχή της μάθησης πρέπει να αποφεύγουμε την πλήρη αποδοχή όσων ακούμε και να προχωρούμε σε μελέτη όσων στοχαστικά μας προσφέρουν οι γνωστοί φιλόσοφοι.

Συνιθίζεται από ορισμένους να ασπάζονται τυφλά θεωρίες χωρίς να τις κατανοούν και να έχουν αναφορές σε αυτές φιλοσοφώντας με αποτέλεσμα να μην τους καταλαβαίνει ο ομιλητής αφού στην πραγματικότητα ούτε αυτοί γνωρίζουν τι είναι αυτό που θέλουν να πουν.

Έτσι λοιπόν φροντίζουμε με την μελέτη της πληθώρας των στοχασμών να αποκτούμε την δική μας στοχαστική ταυτότητα που ΠΟΤΕ δεν πρέπει να την προσδιορίζουμε όπως συνιθίζεται με τους γνωστούς και ΑΝΟΗΤΟΥΣ υπότιτλους τύπου νεοκλασικός ή Επικούριος ή Σωκρατικός ή Νεοπλατωνικός ή φουφουτιακός και πάει λέγοντας. Σε αυτή την κατηγοριοποίηση ανήκουν οι παπαγαλίζοντες και όσοι αποδέχονται την πρώτη ανοησία που θα ακούσουν ως σωστή.

Αν μας άκουγαν οι αρχαίοι φιλόσοφοι να κατηγοριοποιούμε έτσι θα μας γύριζαν την πλάτη και δεν θα δέχονταν ΠΟΤΕ να γίνουμε μαθητές τους.

Έτσι προκύπτουν σήμερα μαθητές που από την άγνοια που διδάχθηκαν από αστόχαστους καθηγητές να αποδέχονται χωρίς κριτική ικανότητα και να τους ξεγελούν με λογιστικά τρυκ και να τους κλέβουν τα λίγα που διαθέτουν.

ΑΦΥΠΝΗΣΗ στοχαστική λοιπόν πρέπει να καλλιεργηθεί από τους φιλολόγους πρώτα αλλά ΚΥΡΙΩΣ από τους μαθηματικούς που μπορούν να αναδείξουν την κριτική ικανότητα του μαθητή με την δική τους διδασκαλία.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 21, 2008 10:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ευχαριστώ
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
sakaflias71
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 813
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 21, 2008 11:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ποιον φιλόσοφο έχω ανάγκη Απάντηση με Συμπερίληψη

gexrag έγραψε:

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΝΕΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟ. ΤΟΥΣ ΜΕΛΕΤΑΜΕ ΟΛΟΥΣ.

Δυστηχώς τα 2000 χρόνια κυριαρχίας της Μεταφυσικής μας άφησαν με την ιδεαλιστική, μυστικιστική γραμματεία της χαλαρής μεταφυσικής αρλούμπας και μας στέρησαν την σκληρή, υλίστική, μονιστική, ορθολογιστική, επιστημονική Φιλοσοφία των πραγματικών φιλοσόφων και επιστημόνων ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΥ, ΑΝΑΞΑΓΟΡΑ, ΠΑΡΜΕΝΙΔΗ, ΠΥΘΑΓΟΡΑ, ΛΕΥΚΙΠΠΟΥ, ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΥ, ΕΠΙΚΟΥΡΟΥ κ.α
Και φυσικά δεν μιλάμε μόνο για τα έργα που έκαψαν αλλά και τη δυσφήμηση με την οποία στόλισαν οι ιεροφάντες του μυστικιστικού τίποτα τους αρχαίους ορθολογιστές.
_________________
Αυτό που περιφρονείς, γιαυτό θα σε θυμούνται.
FRANK HERBERT
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 21, 2008 11:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΑΙ φίλε μου

Χάθηκαν πραγματικά αριστουργήματα από ΑΘΛΙΟΥΣ που ονόμασαν γνώση τα σκουπίδια, αλλά και από Ιερείς που πρερμήνευσαν τα Ιερά Λόγια του Ευαγγελίου.

Τα ονόματα που ανέφερες είναι ελάχιστα στην πληθώρα των αρχαίων συγγραφέων που πολλούς δεν γνωρίζουμε και δύσκολα θα γνωρίσουμε σε αυτή τη ζωή.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Fackatos
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 28 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 78

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 30, 2008 4:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι ειναι πιο επικίνδυνο? Η φιλοσοφία ή η επιστήμη?

Αν ο καθολικισμός ήτανε το μαύρο πρόβατο της θρησκείας, η business επιστήμη είναι ο μαύρος βοσκός.

Ο νοών νοείτο.

Και άμα επικαλεστεί κανείς τα "καλά" στο όνομα της επιστήμης, εγώ μέσα από την καρδιά μου χαίρομαι που κάηκαν 2000 χρόνια γνώση και εμπειρία περί επιστήμης.

Άμα δεν καιγόντουσαν, αναρωτιέμαι πραγματικά πόσο σκλάβος ακόμα η μάνα μας η φύση θα ήτανε;

Η μήπως θα πρέπει να χειροκροτήσω την ύπαρξη του διαστημικού κλάδου, η οποία με πετροδόλλαρα και στο όνομα, αχ αυτό το όνομα, της Αλήθειας αφήνει απάνθρωπα εκείνους που έχουνε την ανάγκη για να επιβιώσουν?

Καμία αλήθεια δεν αξίζει μπροστά στην φτώχεια, στην πείνα και στο αίμα που κυλάει ατάραχα σε τούτη την πραγματικότητα. Θα πρέπει κάποιος να είναι απελπιστικά μικρόμυαλος και λιγόψυχος, στο να έχει την συνείδηση του καθαρή ενώ το αίμα να υφίσταται ατελείωτο.

Εγώ προτιμώ να μην μάθουμε ποτέ την αλήθεια για την δημιουργία του κόσμου, γιατί η κάθε αλήθεια έχει τιμή και κόστος, που προσωπικά διαφωνώ κάθετα να σηκώσω.
_________________
http://tractacustitus.wordpress.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
sakaflias71
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 813
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 30, 2008 7:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Και άμα επικαλεστεί κανείς τα "καλά" στο όνομα της επιστήμης, εγώ μέσα από την καρδιά μου χαίρομαι που κάηκαν 2000 χρόνια γνώση και εμπειρία περί επιστήμης.


ξέρεις δεν αρκεί να κάνεις επιστημονικές ανακαλύψεις αλλά και να έχεις επιστήμονες να κυβερνάνε, όχι το γιο του Μπούς και την κόρη του Μητσοτάκουλα.
Ποιός ξέρει σήμερα το όνομα του προέδρου του Ιατρικού Σύλλόγου; κι όμως το υπουργείο υγείας δεν το ελέγχει ο προέδρος του Ιατρικού Σύλλόγου αλλά ο κύριος τίποτα ο πλαστικός τιποτένιος μαζάνθρωπος Αβραμόπουλος.

Και ούτε αυτό αρκεί: πρώτα θα κυβερνήσουν για 2000 χρόνια οι επιστήμονες και μόνο αφού αφανίσουν την μεταφυσική τελείως, τσακίσουν τον μυστικισμό και τον ιδεαλισμό, αφού φτιάξουν ανά 100 μέτρα βιβλιοθήκες και εργαστήρια αντί για ναούς και εκκλησάκια, τότε μόνο θα πούμε αν αξιζει η επιστήμη.

μετά από 2000 χρόνια ελέω γιαχβέ* κυριαρχία της μεταφυσικής αξίζει μια ευκαιρία ο ορθολογισμός.

* όταν γεννήθηκα εγώ τα νομίσματα έλεγαν Βασίλειον της Ελλάδος
_________________
Αυτό που περιφρονείς, γιαυτό θα σε θυμούνται.
FRANK HERBERT
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 30, 2008 8:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

προχθές είχα την τύχη ν' ακούσω την πρώτη εκτέλεση του
"στα Τρίκαλα στα δυό στενά"
και ώ τί οδύνη Rolling Eyes
ο στίχος είναι: στα τρίκαλα στα δυό στενά σκοτώθηκε ο σακαφλιάς
και όχι: σκοτώσανε το σακαφλιά
Laughing
άλλαξε όνομα δικέ μου
απλό ατύχημα ήταν Laughing
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center