Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Το Θεωρημα Της Υπαρξης Του Θεου
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 21, 22, 23  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
alkinooos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 562
Τόπος: kerkura

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 3:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ακριβώς,σε μια θεωρία περί ''θεού'',θέλουμε έναν ''θεό'' που να αντιπροσωπεύει τα πιστεύω μας,δηλαδή ο ''θεός'' που '' ζεί '' μέσα μας είναι ο ίδιος ο Εαυτός μας.....με λίγα λόγια ο κάθε άνθρωπος είναι ένας ''θεός'' και αυτό δεν είναι θεωρία φίλε μου,απλά δεν πιστεύουμε σ'εμας και αναζητούμε έναν ''άλλο'' ''θεό'' για να διώξουμε από επάνω μας τις όποιες ευθύνες που μας ''βαρένουν'',γιατί το ανθρώπινο ον ,ξέρει να αγαπάει,να μισεί,να ζηλεύει,να σκοτώνει,να πολεμά,να βρίζει, και αντί να βρίσω ,να καταραστώ,να εξυμνήσω,να αγαπήσω,να μισήσω ''εμένα'',ρίχνω τις ευθύνες σε κάποιον ''άλλο'',στον ''θεό'' που δημιουργήσαμε..........
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 10:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

alkinooos έγραψε:
''κάποτε δυο επιστήμονες σηζητούσαν για την δημιουργία του σύμπαντος'' ρωτάει ο ένας τον άλλο- τι έκανε ο θεός πριν φτιάξει το σύμπαν; και του λέει ο άλλος -την κόλαση,για να πηγαίνουν εκεί όσοι κάνουν τέτοιες ερωτήσεις ...! ξέρω,ξέρω σε κάποιους δεν άρεσε αυτό,ακόμα και ο Αιστάιν είπε -''δεν μπορεί να παίζει ζάρια ο θεός''... χμ,τζογαδόρος ο θεός λοιπόν ;!!! ρε gexrag τι λες ,'παίζει ζάρια'' τελικά ο θεός ή όχι ; τα αφήνει όλα στην ''τύχη'' ή ελέγχει τα πάντα(όπως λέτε) ; ή είναι λίγο από όλα αυτά ;.... μήπως το ''ανθρώπινο'' πειραμά του απέτυχε,μιας και δεν τον δέχεται ως δημιουργό του ή κάνει του κεφαλιού του ; γιατί αν πάρω από τον παράδεισο του Αδαμ και της Ευας ,καλά έκαναν και την ''έκαναν'' ! όλο πλήξη και μονοτονία ήταν βρε αδερφέ εκεί ''πάνω'',προτοβουλί καμιά ! σήκω πάνω-κάτσε κάτω δεν αρέσει σε κανέναν,έτσι δεν είναι ;!!!!


ΑΠΛΑ
Η τελειότητα μέσα στην οποία περιστρέφονται ΟΛΟΙ οι πλανήτες σε ΜΗ ΚΥΚΛΙΚΗ αλλά ελλειπτική τροχιά δεν κάνει σε κανένα εντύπωση;

Φίλε μου Αλκίνοε
Ο Θεός ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ζάρια. Δεν τα αφήνει στην τύχη αφού ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ τον πλανήτη Γη. Ανέφερα τις ΑΠΟΡΙΕΣ επιστημόνων σχετικά με την εκτροπή του κομήτη του Χάλλευ καθώς και με τις ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΕΣ πως αλλαγές στην τρύπα του όζοντος. Εξήγησα ότι οι Άγγελοι του Θεού πράττουν τις ΕΝΤΟΛΕΣ προστασίας.

Οι επιστήμονες σήκωσαν τα χέρια ψηλά ΜΗΝ ΜΠΟΡΩΝΤΑΣ να εξηγήσουν. Εγώ ΑΠΛΑ πληροφορώ.

Ελευθεροβουλία και ΟΧΙ ελευθερία. Τα έχω αναλύσει τα σχετικά.

Σχετικά τώρα με το Προπατορικό Αμάρτημα.
Παρουσιάζεις το γνωστό επιχείρημα έλα βρε αδερφέ γιατί να μη αλλάξουμε κάτι;

ΑΠΑΝΤΩ λοιπόν.
Γιατί να παραβείς Εντολή Θεού ο οποίος σου ΕΔΩΣΕ ευτυχία και ΑΘΑΝΑΣΙΑ;
Τι μπορεί να θέλεις περισσότερο;

Παρουσίασα φίλε μου skapanea ΠΛΗΡΩΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ της ΥΠΑΡΞΗΣ του Θεού και ορισμένοι εθελοτυφλούν.

ΑΠΑΝΤΗΣΑ φίλε μου και μάλιστα υπενθυμίζοντας τα άστοχα που δεν στοχάστηκαν ορισμένοι και ειδικά οι φίλος μας Αλκίνοος.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 10:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συμπληρώνω ότι ΔΕΝ ΕΠΛΑΣΕ την κόλαση.

Την όρισε αρχικά με το πυρ το εξώτερον που είναι τα οξέα του σύμπαντος και τελικά την ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΤΙΜΩΡΙΑ που είναι ο Τριγμός των Οδόντων.

Στην πρώτη περίπτωση με τον Λόγο ΜΟΝΟ του θεού εισχωρούν τα οξέα του σύμπαντος και κατακέουν την ψυχή όταν ελευθερωθεί ΑΝ:

1. δεν έχει καθαριστεί αυτή από ΑΓΓΕΛΟ ΚΥΡΙΟΥ που έχει αποσταλλεί ειδικά για αυτόν τον σκοπό.

2. δεν έχει καθαριστεί αλλά αξίζει σωτηρία και προστατεύεται από τον Φύλακα Άγγελο μέχρι να οδηγηθεί στην κατάσταση ύπνου όπου θα καθαριστεί από τον Θεό τον ίδιο κάποια στιγμή για να μην καεί την ώρα που θα ακολουθήσει την Δευτέρα Παρουσία.

Στην δεύτερη περίπτωση είναι οι ψυχές που σώζονται αλλά θα είναι πλάσματα αδύναμα και θα ανήκουν σε κατώτερες βαθμίδες δυμαμικότητας όντων.

Στην κόλαση περνούν ΜΟΝΟ όσες ψυχές ΔΕΝ ΣΩΖΟΝΤΑΙ.

Η Υπέρτατη Τιμωρία είναι ειδική κατάσταση όπου δεν μπορεί να κινηθεί όποιος βρεθεί και ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΔΗΝΗΡΗ για όσους βρεθούν εκεί.

Για να βρεθεί κάποιος εκεί θα πρέπει να έχει παραβεί ΕΝΤΟΛΕΣ ΑΓΑΠΗΣ.

Κάθε Αμαρτία είναι αίτιο κακού στο άτομο που την πράττει ή σε κάποιον συνάνθρωπο. Η τιμωρία είναι ΑΠΛΑ ΟΡΟΣ προστασία και αυτο προστασίας αφού Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΟΛΩΝ θέλει ΝΑ ΑΓΑΠΑ και ΝΑ ΑΓΑΠΟΥΝ ΟΛΟΙ. ΘΑ ΠΡΟΣΤΑΨΕΙ τους ΠΑΝΤΕΣ την ύσττατη ώρα και θα έρθει η ΤΕΛΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ που ΜΟΝΟ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΓΑΠΗΣ μπορεί να είναι.

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ να εθελοτυφλείτε και προβληματιστείτε.

ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΕΣ για να είσαστε ΑΠΟΛΥΤΟΙ και ΣΙΓΟΥΡΟΙ ότι τα πράγματα δεν έχουν όπως σας εξηγώ εδώ και μήνες.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 14, 2008 9:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτός ο Θεός...σε δουλειά να βρίσκεται λοιπόν!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
alkinooos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 562
Τόπος: kerkura

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 14, 2008 3:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

φίλοι μου,καλοί μου φίλοι τι λέτε τώρα ;!!! πώς ξέρετε πότε τιμωρεί και πότε όχι ;! μαλλον η απάντησή μου τετ 13-02 /3:43pm ,δεν σας κάλυψε,δεν σας άρεσε να υποθέσω....αν έχετε την ''ανάγκη'' να πιστευετε σε κάτι πιο ανώτερο από εσάς ,καλώς....εγώ όπου και να ''πάω'' όταν ''φύγω'' ευχαριστημένος θα είμαι......
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 14, 2008 8:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

alkinooos έγραψε:
φίλοι μου,καλοί μου φίλοι τι λέτε τώρα ;!!! πώς ξέρετε πότε τιμωρεί και πότε όχι ;! μαλλον η απάντησή μου τετ 13-02 /3:43pm ,δεν σας κάλυψε,δεν σας άρεσε να υποθέσω....αν έχετε την ''ανάγκη'' να πιστευετε σε κάτι πιο ανώτερο από εσάς ,καλώς....εγώ όπου και να ''πάω'' όταν ''φύγω'' ευχαριστημένος θα είμαι......


Άστοχος λόγος αστόχαστων ανθρώπων.
Αστήρικτο επιχείρημα για τους αρνητές του Θεού. Στις ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ που έχω παραθέσει παραθέτεται σοφιστικές ανοησίες.

Υποκλίνομαι λοιπόν και περιμένω στοχαστικό λόγο για να αντιπαρέλθω.

Πριν υποκλιθώ θέτω το ερώτημα:

Πως εξηγείται η ελλειπτική τροχιά της Γης γύρω από τον Ήλιο και ποιους νόμους υπακούει;

ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
alkinooos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 562
Τόπος: kerkura

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 14, 2008 8:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

τι κάνουμε,για φαντάσου να μην υπήρχαμε και 'μείς !! για σένα μπορεί να είναι ένα άστοχο επιχείρημα,καλώς...φαντάζομαι και τα επόμενα για σένα ''άστοχα'' θα είναι...καλώς ! μπορείς τότε να που πείς τι ηλικία έχει η Γή ; πότε εμφανίστηκε ο άνθρωπός επί της Γης και πότε η θρησκεία σου ; και αν είναι αλήθεια ο,τί η ενέργεια του ήλιου που λένε οι επιστήμονες πως θα σβήσει σε κάποια δις χρόνια τι έχεις να πεις εσύ και τι ο ''θεός'' σου ; όσο για την ελλειπτική τροχία θυμήσου τον μετεωρίτη που έπεσε στην Γη πριν 65εκ.χρόνια πριν και δημιούργησε 4 μοίρες κλίση....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
alkinooos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 562
Τόπος: kerkura

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 14, 2008 9:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ξέρω....Πάντα, αστηρικτα και άστοχα τα επιχειρήματα των αρνητών του ''θεού''! όσο για τα δικά σας ,ΠΑΝΤΑ ,με επιχειρήματα και σωστό στοχαστικό λόγο ! ........
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 14, 2008 9:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παρουσίασα το θεώρημα φίλε μου όπου εξηγώ και ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΩ με την εις άτοπο απαγωγή και με ΣΥΜΒΑΤΟ με την πραγματικότητα λόγο γιατί δεν είναι δυνατό να μην προέρχεται η ζωή από το ΥΠΕΡΤΑΤΟ ΟΝ.

Τα σχετικά παρατέθηκαν ως απάντηση στον σοφιστικό λόγο.

Φίλε μου ζητώ συγνώμη αν σε στεναχώρησα αλλά αποδέχθηκες επιχείρημα άλλων όπως εγώ κάποτε. Μόνο που έψαξα και αναζητώντας εδραιώθηκε όχι η πεποίθηση ότι υπάρχει Θεός αλλά η ΠΙΣΤΗ.

Περιμένω απαντήσεις στο ερώτημα που έθεσα για την τροχιά της Γης αλλά και άλλων πλανητών. Δεν δέχθηκα ερωτήσεςι και τώρα ερωτώ εγώ για να εξελιχθεί το θέμα και να εδραιωθεί ακόμη περισσότερο η απόδειξη που παρουσίασα.

Από την μέρα που ήρθα οι άθεοι μου λένε ότι δεν υπάρχει Θεός γιατί δεν το πιστεύουν. Εγώ απαντώ ωραία (αν αυτό πιστεύετε...) αλλά μην παραπλανέτε και άλλους σε αυτές τις αστήρικτες θεωρίες. Έτσι σας μετέφερα το Θεώρημα με χαρά στο θέμα που όρισε όταν δεν το περίμενα ο ΠΑΜΕΓΙΣΤΟΣ στοχαστής ο φίλος μου skapaneas.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
lakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 193

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 15, 2008 10:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τόσες αποδείξεις σας έχει δώσει με τον λόγο ΤΟΥ ο gexrag... και σεις ακόμη αμφιβάλλετε ... άπιστοι θωμάδες...

Για πες μας λοιπόν θεόσταλτε, γιατί η γη γυρίζει γύρω από τον ήλιο;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 15, 2008 1:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

lakis έγραψε:
Τόσες αποδείξεις σας έχει δώσει με τον λόγο ΤΟΥ ο gexrag... και σεις ακόμη αμφιβάλλετε ... άπιστοι θωμάδες...

Για πες μας λοιπόν θεόσταλτε, γιατί η γη γυρίζει γύρω από τον ήλιο;

Για τον ιδιο λογο που και εσυ γυριζεις γυρω απο το εδω forum... Cool Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 15, 2008 2:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

τρίποντο; Rolling Eyes


Laughing
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
lakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 193

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 15, 2008 2:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άλλος;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alkinooos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 562
Τόπος: kerkura

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 15, 2008 2:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

''εμείς'' δεν παραπλανάμε,δεν προσυλιτίζουμε κανέναν....δεν έχουμε λόγους να κάνουμε κάτι τέτοιο...εσείς είσαστε 2 δις χρηστιανοί(μαζί με τους καθολικούς),τι φοβάστε δηλ ; την μειοψηφία ; χα-χα ας γελάσω ! έχω αναφέρει ό,τι η πίστη είναι ''ανάγκη''...τα επιχειρήματα έχουν να κάνουν με κάτι που μπορεί να αποδεικτεί...τι επιχείρημα να δώσω εγώ όταν λέω ,πως δεν υπάρχουν ''θεοί '' ; ή τι επιχειρήματα να δώσεις εσύ για την ύπαρξη του θεού σου ; αστεία πράγματα..! αν υπάρχει θεός,λέω αν,γιατί να δημιουργηθεί το σύμπαν από μια μεγάλη έκρηξη και Όχι να είναι έτοιμο,γιατί οι πλανήτες και οι γαλάξίες να υπακούουν σε φυσικούς νόμους και όχι σε θεικούς,ας το έλεγαν οι επιστήμονες τότε...- κύριοι,δεν υπάρχουν φυσικοί νόμοι που διέπουν το σύμπαν ,αλλά οι θεικοί,μιάς και είναι δημιούργημα του θεού των χρηστιανών.........΄φίλε μου άλλο ''άθεος'' και άλλο '' άθρησκος''...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 15, 2008 3:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

alkinooos έγραψε:
αν υπάρχει θεός,λέω αν,γιατί να δημιουργηθεί το σύμπαν από μια μεγάλη έκρηξη και Όχι να είναι έτοιμο,γιατί οι πλανήτες και οι γαλάξίες να υπακούουν σε φυσικούς νόμους και όχι σε θεικούς,ας το έλεγαν οι επιστήμονες τότε...- κύριοι,δεν υπάρχουν φυσικοί νόμοι που διέπουν το σύμπαν ,αλλά οι θεικοί,μιάς και είναι δημιούργημα του θεού των χρηστιανών.........΄φίλε μου άλλο ''άθεος'' και άλλο '' άθρησκος''...

Ποιος το λεει οτι το Συμπαν δημιουργηθηκε απο μια μεγαλη εκρηξη ;

Μη πιστευεις αβασανιστα οτι σου λενε !

Το πιθανοτερο ειναι το Συμπαν να ειναι εκει απο παντα και η μεγαλη εκρηξη να συμβαινει στη συνειδηση του ανθρωπου, η οποια αφυπνιζεται και αυτα που αρχιζει να κατανοει και να καταχωρει στο εσωτερικο της να πιστευει οτι συμβαινουν και στην πραγματικοτητα...

Αρα οι πλανητες υπακουουν πραγματι σε θεϊκους νομους και οι αφυπνιζομενοι ανθρωποι διατυπωνουν τις δικες τους προσεγγισεις προς αυτους τους νομους και νομιζουν οτι αλλο ειναι ο θεος και αλλο ο ανθρωπος !

Και τελος δεν μας ειπες: συ εισαι αθεος ή αθρησκος ;

Εγω παντως, για να μην εχεις αποριες, ειμαι : ΕΝΘΕΟΣ ! Very Happy
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 21, 22, 23  Επόμενο
Σελίδα 10 από 23

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center