Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Κλάδεψαν την «ιερή συκιά» του Βούδα

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
sakaflias71
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 813
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 05, 2008 9:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Κλάδεψαν την «ιερή συκιά» του Βούδα Απάντηση με Συμπερίληψη

Χα χα. Σε όλες της θρησκείες, παντού οι ίδιοι, όλα για το χρήμα. Ο θαυμαστός κόσμος της μεταφυσικής!
Very Happy

http://www.tovimadaily.gr/Article.aspx?d=20080205&nid=7381419

Παράθεση:
Ο αρχιερέας του ναού της Διαφώτισης πούλησε ένα κλαδί της αντί ενός εκατομμυρίου ευρώ

ΝΕΟ ΔΕΛΧΙ. Το χρήμα αποδεικνύεται για άλλη μία φορά ακαταμάχητο αφού κατάφερε να θέσει σε δεύτερη μοίρα ακόμη και την πίστη και μάλιστα από τους ίδιους τους φύλακες των ιερών και των οσίων. Συνέβη στην Ινδία: ο αρχιερέας και ο γραμματέας του ναού της Διαφώτισης του Βούδα έκοψαν ένα μεγάλο κλαδί της «ιερής συκιάς» και το πούλησαν αντί ενός εκατομμυρίου ευρώ! Μεταξύ των κατηγορουμένων είναι και μέλη της Διαχειριστικής Επιτροπής του ναού Μαχαμπόντι.

Κατά τους βουδιστές, ο ναός αυτός, που βρίσκεται στην πόλη Μποντ Γκάγια, στο κρατίδιο του Μπιχάρ, στην Ανατολική Ινδία, έχει χτιστεί στον «Ομφαλό της Γης», το σημείο όπου τον 6ο π.Χ. αιώνα ο Βούδας κάθησε κάτω από μια συκιά για τρεις ημέρες και τρεις νύχτες προτού λάβει τη διαφώτιση. Τουλάχιστον 100.000 πιστοί επισκέπτονται κάθε χρόνο τον ιερό τόπο, όπου υπάρχει και μια συκιά, η οποία θεωρείται απόγονος της συκιάς κάτω από την οποία είχε καθήσει ο Βούδας. Αυτή η συκιά λοιπόν βρέθηκε κλαδεμένη: «Εστειλαν το κλαδί στην Ταϊλάνδη,όπου το πούλησαν για 60 εκατ.ρουπίες (1,025 εκατ. ευρώ)» καταγγέλλει ο Αρουπ Μπαμαχάρι, ο ινδουιστής μοναχός ο οποίος ηγείται της εκστρατείας για τον καταλογισμό των ευθυνών.

Η Ενωση των Βουδιστών Μοναχών της Ινδίας κατηγόρησε την Επιτροπή Διαχείρισης του Ναού για ατασθαλίες: «Λεφτά μπαίνουν αλλά κανείς δεν ξέρει τι γίνονται» δήλωσε ο ταμίας της Ενωσης. Κατηγορίες έχουν απαγγελθεί και κατά του βουδιστή αρχιερέα του ναού, όπως και κατά του πρώην υπευθύνου Δημοσίων Σχέσεων, και μάλιστα ερευνώνται προσωπικά περιουσιακά στοιχεία όλων των εμπλεκομένων στο σκάνδαλο, καθώς κατηγορούνται επίσης ότι ιδιοποιήθηκαν τα έσοδα από την πώληση φύλλων που είχαν πέσει από το ιερό δέντρο.

_________________
Αυτό που περιφρονείς, γιαυτό θα σε θυμούνται.
FRANK HERBERT
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 05, 2008 10:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η συκιά αυτή είναι ΑΘΑΝΑΤΗ όπως σε πολλά Μοναστήρια Ορθόδοξα υπάρχουν καρποφόρα δέντρα ΑΘΑΝΑΤΑ.

Ενδεικτικά αναφέρω το κλήμα που φύτεψε ο Άγιος Τρυφων Προστάτης της Αμπέλου το οποίο είτε κλαδευτεί είτε όχι θα παράγει και μάλιστα γλυκά σταφύλια.

Η συκιά πράγματι κλαδεύτηκε γιατί γνωρίζει ο ιδιοκτήτης σήμερα του κλαδιού ότι είναι ΑΘΑΝΑΤΗ.

Το κλαδί αυτό που θα φυτευτεί θα πιάσει γιατί ΠΙΣΤΕΥΕΙ ο εν λόγω ιδιοκτήτης και θα ξεραθεί τρεις μέρες πριν πεθάνει γεγονός που θα ταρακουνήσει τον ιδιοκτήτη που πιστεύει στην Αγιότητα του Αγίου Βούδα.

Για τον Άγιο Βούδα είχε μιλήσει ο Κύριος όταν ήταν 12 ετών κατά την ομιλία Του στον Ναό όπου αναφέρθηκε και στον Άγιο Κομφούκιο.

Το Μοναστήρι έχει πράγματι ατασθαλίες αλλά και ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ έργο. Το χρήμα δελεάζει πολλούς και είναι δύσκολο να αντισταθεί κάποιος που λατρεύει τα υλικά αγαθά σε αυτό. Είναι θλιβερό όταν κατηγορούνται Μοαναχοί και ακόμη πιο θλιβερό αν έχουν καταχραστεί χρήματα που συγκεντρώνονται για ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΕΣ.

Στο ερώτημα αν πρέπει να δίνονται χρήματα η απάντηση είναι ΝΑΙ. Αν γνωρίζεις ποιος πραγματικά έχει ανάγκη ΝΑΙ. Στην εκλησία ΝΑΙ επίσης γιατί έχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ φιλανθρωπικό έργο τόσο εντός Ελλάδος όσο και με την Αποστολική Διακονία της Ελλάδος στα Έθνη. Εγώ προσωπικά δεν νοιάζομαι και δεν δίνω χρήματα στους ζητιάνους των δρόμων εκτός αν αισθανθώ ότι ΠΡΑΓΜΑΤΙ το άτομο ΔΕΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ.

Κάποτε μου ζήτησε χρήματα ένα πιτσιρίκι και εγώ είχα ελάχιστα για τροφή. Τον πήρα από το χέρι και τον πήγα σε εστιατόριο και του πήρα σάντουϊτς όπως μου ζητούσε. Η απάντηση που έλαβα ήταν " τι να το κάνω τώρα;" Απάντησα φάτο φίλε μου και ο μικρός μου λέει "ξύλο θα φάω από τον πατέρα μου αν δεν του πάω χρήματα" . Λίγο ήθελα να ξυλοφορτώσω τον πατέρα του παιδιού και κίνησα δυο φορές προς το μέρος του αλλά συγκρατήθηκα γιατί σκέφτηκα πως δεν είναι σωστό να πράξω κάτι κακό στο άτομο αυτό αν και εκμεταλεύονταν το ίδιο του το παιδί.

Το γεγονός που περιγράφω μου συνέβει και πάλι και αρνήθηκα σε δυο περήφανες ψυχούλες που ζητούσαν και είχαν μεγάλη ανάγκη. Είδα την περηφάνια τους και έδωσα στην δεύτερη μια που στην πρώτη περίπτωση μετάνιωσα και δεν πρόλαβα να φωνάξω να επιστρέψει. Πεινούσαν πραγματικά μάνα και γιος. Την μάνα την είδα να ζητιανεύει για λίγους μήνες ακόμη και σήμερα ξέρω ότι δουλεύει αφού της έδωσε δουλειά κάποιος που την είδε περήφανη να μην θέλει να πάρει ειρωνική φιλανθρωπία. Πέταξε τα χρήματα του αθλίου ατόμου και έφυγε με το κεφάλι ψηλά.

Ο τύπος που προανάφερα της έδωσε την κάρτα του και της ζήτησε να περάσει από το γραφείο του όπου της έδωσε θέση αντάξια των δυνατοτήτων της.

Ανάλογα φαινόμενα υπάρχουν χιλιάδες. Ζητιανιά κατ΄επάγγελμα έχει αποτέλεσμα την άρνηση βοήθειας σε χιλιάδες πεινασμένους απλά και μόνο γιατί ορισμένοι φοβούνται μήπως πάνε χαμένα τα χρήματά τους. Έτσι πεινούνε χαμένες στους αγνώστους χιλιάδες ψυχές.

Φλυάρησα αλλά θυμήθηκα στιγμές και θλίβομαι για τα φαινόμενα που έθιξα.

Ευχαριστώ
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την gexrag στις Τρι Φεβ 05, 2008 10:57 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pandora
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 201
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 05, 2008 10:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Α ρε παιδια gexrag και sakaflia δεν σας ξερω , αλλα προσωπικα σας παω και τους δυο! Αν καταφερετε εσεις οι δυο να συννενοηθειτε μεταξυ σας σφυριξτε μου κλεφτικα!!! Laughing
_________________
Μεταξυ των νικητων, δεν υπαρχουν εγκληματιες πολεμου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 05, 2008 10:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οι αληθινοί στοχαστές συνεννοούνται γιατί έχουν το πνεύμα της αναζήτησης στο αίμα τους.

Καλή μου pandora όπως και πολλοί άλλοι.

Επειδή αρνούμαι να δεχθώ ότι δεν ξέρετε καλά τη Ελληνική γλώσσα θέλω να πιστεύω ότι ΑΡΝΕΙΣΤΕ να καταλάβετε τον συνομιλητή.

Υπάρχει ΑΡΙΣΤΗ αλληλουχία με το θέμα που θίγεται για πολλοστή φορά με διαφορετική αφετηρία.

Θυμίζω τους στίχους που έγραψα κάποτε τους οποίους διασκευάζω:

Τρία πουλάκια κάθονται πάνω σε ένα κεφάλι
το ένα το κουτσούλισε και τώρα ποιος το πιάνει.

Λερώθηκε μα τ΄αγαπώ και πως να το φιλήσω
το κεφαλάκι το γλυκό που θέλω ν΄ αγαπήσω.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 05, 2008 11:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Κλάδεψαν την «ιερή συκιά» του Βούδα Απάντηση με Συμπερίληψη

sakaflias71 έγραψε:
Χα χα. Σε όλες της θρησκείες, παντού οι ίδιοι, όλα για το χρήμα. Ο θαυμαστός κόσμος της μεταφυσικής!


Κρίμα που η φύση δεν σε προίκισε με ταλέντο στη μεταφυσική για να έβλεπες όταν έγραφες το παραπάνω, πως η διαφθορά και η παρρέκλιση δεν εμφανίζεται αποκλειστικά σε θρησκείες μα σε κάθε χώρο όπου υπάρχει ανθρώπινη δραστηριότητα.

Ο πλησιέστερος προς τα εσένα μεταφυσικός κόσμος, βρίσκεται στο εσωτερικό σου. Αναζήτησέ τον κι ας μην έχεις ταλέντο για συνδιαλλαγή μαζί του. Ίσως όμως και νά 'χεις. Δώσε την ευκαιρία να μάθουμε τι ισχύει.

Έχεις ή δεν έχεις ταλέντο στα του μεταφυσικού κόσμου αιτήματα; Rolling Eyes



Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 06, 2008 10:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ω μέγ' αστείρευτε εσύ Σακαφλιάδη χθόνε
τί ωρέ τί μεταφορά κι αυτή πού σύ μας στέλνεις;

είδς ο gexrag απήντησε άμεσα, επί τόπου
στέλνοντας την αγάπη του παρέα στο γραπτό σου

κι ο Pol ορθά το έθεσε σα θέλ' να σ' αντικρούσει
και να σε στείλ' αδιάβαστο, στον μετά φύσης χώρο

Είδες ωρέ πλατόκορφε μεταφορέα μέγα
τί στόμφοι βγαίνουν σάν εσύ, μεταφορές προσφέρεις;

κι άϊντε πιά τώρ' ν' απαντηθούν, αυτές οι απαντήσεις
που σίγουρα επεδίωκες, σαν έθετες το θέμα...
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 06, 2008 10:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Που να δείτε στον Αμαζόνιο τι αιωνόβια δέντρα υπάρχουν...
Μήπως είναι στημμένο εκεί κανένα μοναστήρι??????

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Απο την άλλη Sakaflia,
μακάρι η θρησκεία να ήταν το μοναδικό μέσο, μέσω του οποίου κανεις....ξαφρίζει...

ΜΑΚΑΡΙ

Wink
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 637

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 06, 2008 11:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gexrag έγραψε:
Ζητιανιά κατ΄επάγγελμα έχει αποτέλεσμα την άρνηση βοήθειας σε χιλιάδες πεινασμένους απλά και μόνο γιατί ορισμένοι φοβούνται μήπως πάνε χαμένα τα χρήματά τους.


Σε όλους και από λίγα. Ο ζητιάνος που ζητάει τον οβολό μας, αντιπροσωπεύει τον άνθρωπο που ζητάει από τον Θεό. Θα σας διηγηθώ ένα περιστατικό. Ήμουν στο λεωφορείο, κάποιος στάθηκε μπροστά μου και κρατήθηκε από το σίδερο. (δεν ήταν ζητιάνος) Το χεράκι του ήταν παραμορφωμένο και μικρό. Έκανε μία κίνηση για να το καλύψει με το μανίκι του. Αυτό με τάραξε. Τον άγγιξα στα δακτυλάκια του και τον ρώτησα ποια είναι η επόμενη στάση, έτσι για να πω κάτι. Θα έπρεπε να δείτε την έκφραση του για αυτό το άγγιγμα! Θα έπρεπε να νοιώσετε τη χαρά μου!
Είναι μεγάλη η ευτυχία της προσφοράς.
_________________
Όλοι μαζί μπορούμε.
Αγοράζουμε ελληνικά προϊόντα, προϊόντα που ο κωδικός τους αρχίζει με 520.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Παύλος
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 112
Τόπος: Καλαμάτα - Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 06, 2008 7:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο pol παραδέχτηκε:

<< ...Κρίμα που η φύση δεν σε προίκισε με ταλέντο στη μεταφυσική για να έβλεπες όταν έγραφες το παραπάνω, πως η διαφθορά και η παρρέκλιση δεν εμφανίζεται αποκλειστικά σε θρησκείες μα σε κάθε χώρο όπου υπάρχει ανθρώπινη δραστηριότητα. ...>>


...να υποθέσουμε άραγε πως τα παραπάνω αποτελούν ομολογία ότι η θρησκεία και η πίστη δεν βελτιώνουν την ανθρώπινη φύση; Idea
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 06, 2008 8:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ έγραψε:
gexrag έγραψε:
Ζητιανιά κατ΄επάγγελμα έχει αποτέλεσμα την άρνηση βοήθειας σε χιλιάδες πεινασμένους απλά και μόνο γιατί ορισμένοι φοβούνται μήπως πάνε χαμένα τα χρήματά τους.


Σε όλους και από λίγα. Ο ζητιάνος που ζητάει τον οβολό μας, αντιπροσωπεύει τον άνθρωπο που ζητάει από τον Θεό. Θα σας διηγηθώ ένα περιστατικό. Ήμουν στο λεωφορείο, κάποιος στάθηκε μπροστά μου και κρατήθηκε από το σίδερο. (δεν ήταν ζητιάνος) Το χεράκι του ήταν παραμορφωμένο και μικρό. Έκανε μία κίνηση για να το καλύψει με το μανίκι του. Αυτό με τάραξε. Τον άγγιξα στα δακτυλάκια του και τον ρώτησα ποια είναι η επόμενη στάση, έτσι για να πω κάτι. Θα έπρεπε να δείτε την έκφραση του για αυτό το άγγιγμα! Θα έπρεπε να νοιώσετε τη χαρά μου!
Είναι μεγάλη η ευτυχία της προσφοράς.



Υποκλινόμενος στην ΑΓΑΠΗ της επαφής που περιγράφεις θα καταχωρήσω τα σχετικά στο θέμα κοινωνικός ρατσισμός και αν έχω διάθεση θα συνεχίσω με την παράθεση του τρόπου διεξαγωγής των φιλοσοφικών συζητήσεων στην Αρχαία Αθήνα και όχι μόνο.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΟΔΥΣΣΕΑΣ
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 86
Τόπος: Αιγαίο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 11, 2008 2:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιατί πάντα αυτοί που δεν πιστεύουν σε κάτι με κάποιο τρόπο (κοινώς δεν είναι θρήσκοι) έχουν πρόβλημα με αυτό χωρίς να συμμετέχουν;

Φαντάζεστε τι πρόβλημα θα είχαν αν συμμετείχαν;

Rolling Eyes
_________________
Με την άθληση γυμνάζεται το σώμα, ενώ με την Μουσική το πνεύμα.
κατασκευή ιστοσελίδων :: ειδήσεις :: ασφάλειες αυτοκινήτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center