Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Προτάσεις βελτίωσης
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Τεχνική Υποστήριξη
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 16, 2007 6:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Προτάσεις βελτίωσης Απάντηση με Συμπερίληψη

Παρουσιάζω συνοπτικά μερικές προτάσεις για βελτίωση του φόρουμ.

1. Να γίνει παράκληση για χρήση της ευανάγνωστης μορφής κειμένου. Να καλούνται τα μέλη να διορθώνουν τον ορισμό θεμάτων.
Η χρήση κεφαλαίων και Λατινικών χαρακτήρων δεν είναι ότι καλύτερο για μια όμορφη εικόνα της σελίδας.

2. Να γίνει μια αναδιοργάνωση των κατηγοριών θεμάτων η οποία δεν θα είναι ριζική αλλά με προσθήκη υποκατηγοριών και μερικές διορθώσεις της λάθος θεματολογίας από μέλη, θα βοηθούσε πολύ τόσο στην εικόνα του site, όσο και στην βοήθεια του επισκέπτη να βρίσκει αυτό που ενδεχομένως αναζητά.

3. Να αναπτυχθεί ένα θέμα όπου θα δίνονται προτάσεις για σωστή χρήση της παράθεσης έτσι ώστε να μην καταλαμβάνεται χώρος αλλά και να είναι χρήσιμη στον αναγνώστη αυτή. Κάποιοι νέοι σαν εμένα στον χώρο των φόρουμ ενδεχομένως να βοηθούνται από μια τέτοια υπόδειξη.

4. Παρουσίαση των δημοσιεύσεων επώνυμα στην κεντρική σελίδα όταν πρόκειται για θέματα φιλοσοφίας ακόμη και με παραπομπή μέσω συνδέσμου για να εξελίσσεται η κεντρική σελίδα και να μένει ο επισκέπτης. Συχνά όταν η κεντρική σελίδα παρόμοιων χώρων μένει στάσιμη επισκέπτες την εγκαταλείπουν οριστικά αφού στα φόρουμ δύσκολα μπορούν να βρουν κάτι που αναζητούν. Υπάρχουν πολλοί άξιοι να αρθρογραφούν στην κεντρική σελίδα.

Παρόμοιες προτάσεις μπορούν να γίνουν και από άλλα μέλη για να κάνουμε αυτόν τον χώρο ακόμη καλύτερο. Στην ποιότητα είναι στην κορυφή αλλά στην εικόνα υστερεί ελάχιστα και ίσως πρέπει να γίνει μια μικρή και σύντομη προσπάθεια μια που μερικές αλλαγές μπορούν να γίνουν με την βοήθεια όλων.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 16, 2007 8:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε gexrag αν μου επιτρέπεις κάποια σχόλια :

το 4. νομίζω θα κολλήσει στην ... "αξιολόγηση"
το 1. δεν είμαι σίγουρος εάν πρέπει να εθνικοποιούμε την σοφία. Παράδειγμα αυτό που γράφω εγώ του Von Neumann : Θα ήθελες να το "ρίχνω" ως "Η αλήθεια είναι πολύ πιο περίπλοκη..." ; αφ' ενός δεν χωραέι αφ' ετέρου διατυπώθηκε ξενόγλωσσα ... δεν ξέρω ...
το 2. σίγουρα είναι ένα μεγάλο θέμα ..... θα μπορούσε να παραμείνει η δομή ως έχει αλλά εκ παραλλήλου να δωθεί (ωχ ποιος δύσμοιρος να το προγραμματίσει) και η δυνατότητα για παρουσίαση με μια προτεινόμενη δενδρική μορφή κατηγοριοποιημένων θεμάτων ...
το 3. νομίζω είναι αυτονόητο : οδηγίες προς ναυτιλομένους ....
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 16, 2007 9:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η δομή φίλε μου είναι δύσκολο θέμα. Έτσι για να μην ψάχνει ο κόσμος που έχει συνηθίσει, πρέπει κάθε επέμβαση να γίνει με πολύ προσοχή και τελικά μόνο με υποκατηγορίες στα υπάρχοντα θέματα.

Έτσι θα μπορούν να βρίσκουν κάποιοι πιο εύκολα θέματα παλαιότερα και να μην ανοίγουν παραπλήσια νέα. Διευκρινίζω ότι το ίδιο θέμα μπορεί άνετα να τεθεί από διαφορετική οπτική γωνία αν δεν έχει καλυφθεί αυτή. Στην ουσία όμως απλοί στοχασμοί οδηγούν την συζήτηση εκεί που επιθυμεί ο καθένας από εμάς. Ο νέος αναγνώστης όμως με αρχή την θεματολογία βρίσκει αυτό που ψάχνει.

Προτάσεις που θα τεθούν τυχόν μπορούν να ληφθούν υπόψην από τον διαχειρηστή αν θέλει και έχει χρόνο κάποια στιγμή να επέμβει.

Η στασιμότητα είναι ότι χειρότερο για μια σελίδα και εδώ θα προτείνω την αποστολή δημοσιεύσεων που θα τίθονται στην κεντρική σελίδα. Αυτό προυποθέτει συμμετοχή από τους πολλούς άξιους η οποία φυσικά πρέπει να είναι επώνυμη και όχι με το nickname.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 19, 2007 3:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μόνο το 4 συνιστά μια πρόταση!

Το 1 γίνεται συχνά. Το 2 δεν γινεται γιατί δεν νομίζω ότι μπορεί εκ των υστέρων να γίνει...θέλει πολύ δουλειά. Έτσι αν ξεκινήσουμε κάτι νέο πρέπει να ξεκινήσουμε ένα άλλο, πράγμα που χαλάει την υφιστάμενη ενότητα. Το 3 είναι θέμα συμπεριφοράς. Αυτοί που χρησιμοποιούν την παράθεση είναι μαθημένοι με ένα παλιό σύστημα φόρουμ όπου δεν μπορούσαν να δουν αυτά που γράφονταν πιο πριν, και με την παράθεση τα έφερναν στο μήνυμά τους.

Για το 4. Το σημαντικό είναι η ιδέα και όχι το ποιός την ανεβάζει. Αν στηριζόμαστε στο ποιός...τότε δεν θα διαβάζουμε αλλά θα "ασπαζόμαστε"...γιατί ο "τάδε" το έγραψε...άρα καλό θα είναι. Φυσικά σε ένα φόρουμ όπου τα μέλη έχουν ψευδώνυμα...η ανάρτηση του ψευδωνύμου...μόνο για παρεξηγήσεις μπορεί να χρησιμοποιηθεί!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 19, 2007 10:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το φόρουμ δεν συνιστά έγκυρη δημοσίευση.

Η κεντρική σελίδα ΝΑΙ. Εκεί είναι προτιμότερο να δημοσιεύεται κάτι επώνυμα.

Προτείνω ακόμη (χρειάζεται δουλειά) την έκδοση ενός βιβλίου με τα καλύτερα από το φόρουμ όπου όλοι θα είναι ισόποσα μετέχοντες τόσο στο κόστος έκδοσης όσο και στα κέρδη που τυχόν προκύψουν. Τα κέρδη θα μπορούσαν να χαριστούν στο φόρουμ επειδή μας φιλοξενεί ή να γίνουν τραπέζια κατά το επίσημα γνωστό τρόπο των αρχαίων όπου θα μπορούσαμε να γνωριστούμε.

Αν αποφασιστεί να δημοσιευτεί κάτι από όσα έγραψα, το κέρδος που θα μου αναλογεί το χαρίζω στο φόρουμ για οποιοδήποτε σκοπό. Στο κόστος θα μετέχω αν γίνει πράξη με την συμμετοχή που μου αναλογεί.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 20, 2007 11:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Gexrag,
Το ότι έγραψα μια ιδέα δεν σημαίνει ότι αυτή την ιδέα δεν μπορεί να την έχει και άλλος! Ποιός είναι ο λόγος να δώσω άδεια σε κάποιον να εκφράσει ίδια ιδέα με μένα; ΚΑΝΕΝΑΣ. Το να αρχίζει κάποιος να μεταφέρει ιδέες άλλων δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο ...συνέχεια γίνεται αυτό εδώ..γιατί να μην γίνεται και αλλού.

Αν κάποιος θέλει να βγάλει λεφτά από τα μηνύματα και μπορεί...γιατί βρίσκει κάποιους να τα δώσουν...καλώς να το κάνει. Εγώ δεν θα ζητήσω χρήματα για αναφορές στο όνομά μου, ή στις ιδέες μου. Το επάγγελμά μου είναι φωτογράφος...ζητώ χρήματα για τις φωτογραφικές μου εργασίες, και τα εργαλεία, προγράμματα για εκτυπώσεις, που φτιάχνω.

Έχω γράψει βιβλίο και μάλιστα έχει εκδοθεί και από το Λιβάνη Νέα Σύνορα. Τα κέρδη του βιβλίου ήταν βιβλία για τη Λέσχη Πληροφορικής της Πρέβεζας. Αν λοιπόν θα ήθελε κάποιος να φτιαχτεί μια έκδοση...ας πούμε πενταετίας με τις τάσεις και τις ιστορίες του φόρουμ, αυτός θα ήταν ο afham...γιατί οι περιεχόμενες ιστορίες είναι εντός του δικού του φόρουμ, με σκοπό όχι να αναδείξει πρόσωπα αλλά το φόρουμ ως ενότητα.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 02, 2008 10:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε μου Bugman

Την ανάδειξη του φόρουμ επιθυμώ και όχι την δική μου. Μερικοί μετέχουν επώνυμα. Εγώ ως ανώνυμος δεν έχω να κερδίσω κάτι προσωπικά και δεν το επιθυμώ. ΔΕΝ ΕΚΔΙΔΩ βιβλία με κέρδος. Δεν μετέχω ούτε έχω σκοπό να μετέχω στην έκδοση κάποιου βιβλίου. Θα δημοσιεύσω μόνο μια ακόμη φορά κάτι στο Blog μου το οποίο θα είναι συγκεντρωτικά όσα καταχώρησα στα πέντε συνολικά φόρουμ που μετείχα. Έτσι δεν θα χάνεται κανείς στο σύνολο χιλιάδων καταχωρήσεων αναζητώντας ίσως κάτι από εμένα.

Φιλοξενήθηκα από αυτόν τον χώρο και μάλιστα βρήκα στοιχεία σε αυτόν που αναζητούσα και δεν έβρισκα σε ανθρώπους. Έτσι αν ποτέ θελήσει κάποιος να εκδόσει κάτι από όσα έχω καταχωρήσει εδώ δήλωσα ήδη ότι το επιτρέπω και μάλιστα αφήνω τα δικαιώματα σε αυτόν που τα αξίζει πραγματικά αφού είναι ο δημιουργός αυτής της σελίδας. Σίγουρα είναι θεσπισμένο κάτι τέτοιο αλλά απαιτεί και την έγκριση του συγγραφέα την οποία εγώ αποποιούμαι για όσα έχω καταχωρήσει εδώ και αναφέρομαι ακόμη και στους ελάχιστους στίχους που έχω καταχωρήσει.

Θα μπορούσε λοιπόν να εκδωθεί μια ποιητική συλλογή με την άδεια και συμμετοχή ενεργά των δημιουργών.

Ποιος μπορεί να αγνοήσει το αστείρευτο ταλέντο του Διομήδη;
Ποιος μπορεί να αγνοήσει το αστείτευτο ταλέντο του Ολύμπιου Απόλλων και τόσων άλλων;

Είναι προφανές ότι υπάρχει εξαιρετικό υλικό, που είναι κρίμα να μείνει έτσι όταν δημοσιεύονται εκτρώματα και κάποιοι κερδίζουν από αυτά.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 19, 2008 10:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κάπως έτσι το φαντάζομαι αλλά θέλει δουλειά πολύ και κίνητρο βεβαίως βεβαίως :

http://i241.photobucket.com/albums/ff144/anthem_14/Filosofia.jpg

Εννοείται οτι τα ακρότατα των "κλαδιών" είναι Links (δεσμοί) που σε φέρνουν μέσα στο filosofia.gr στο επιλεγμένο θέμα

Η οπτική ταξινόμηση νομίζω γίνεται φανερή και οδηγεί σε .... ορθές αποπληθωριστικές αποφάσεις Wink
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 21, 2008 11:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η αξία του φόρουμ είναι αυτή που είναι και κάποιες επιπλέον ενέργειες δεν θα βοηθήσουν περισσότερο και να γιατί:
Η αμεσότητα του διαδικτύου κάνει το φόρουμ προσβάσιμο περισσότερο από κάθε άλλη μορφή επικοινωνίας.
Η παράθεση θεμάτων είναι μεν εντός μια δομής θεματικών ενοτήτων, αλλά τα θέματα εντός αυτών, είναι με άναρχη σειρά.
Το ότι κάποιοι λοιπόν θέλουν να δουν το φόρουμ με μια λιγότερο άναρχη σειρά, δηλαδή με ενότητες..με ραφιναρισμένο περιεχόμενο, δεν είναι κακό. Ουσιαστικά όλοι μας μέσα μας έτσι "μοντάρουμε" τα δεδομένα, με τη δική μας σειρά ταξινόμησης. Το φόρουμ έχει αυτήν την άναρχη σειρά γιατί ουσιαστικά το φόρουμ παρέχει ουρές μηνυμάτων. Ο καθένας μπορεί να μπει σε όποια ουρά θέλει και να την επιμηκύνει παραθέτοντας το μήνυμά του. Η χρονοσήμανση παίζει το ρόλο της...για την ιστορία. Μπορούμε δηλαδή να αποφανθούμε ποιο μήνυμα γράφτηκε πριν από ένα άλλο.

Αυτό που δεν κάνει όμως αυτό το φόρουμ, και το βλέπω πολύ θετικό, είναι να βαθμολογεί τα μηνύματα. Αφήνει δηλαδή στον αναγνώστη την επιλογή της αξιολόγησης. Αν κάποιος αποφασίσει να εκδόσει αποσπάσματα από τις συζητήσεις εδώ τότε θα μπει στο κόπο να αξιολογήσει τα μέρη εκείνα που νομίζει ότι αποτελούν τα κατάλληλα αποσπάσματα για την έκδοση. Η έκδοσή του λοιπόν θα χηρισμοποιεί τα αποσπάσματα για να δείξει την δική του επιλογή, τη δική του αξιολόγηση. Εδώ λοιπόν έχουμε πρόβλημα φιλοσοφίας...(αυτού που επιλέγει, ενάντια αυτών που επιλέγει να δείξει).

Μια άλλη περίπτωση είναι να γίνει μια νέα κατανομή των μηνυμάτων, βάσει του τι τελικά προσφέρουν. Εδώ δηλαδή η αξιολόγηση δεν θα σταθεί σε κάποια αποσπάσματα αλλά σε όλο το υλικό. Και πάλι θα υπάρξει πρόβλημα "φιλοσοφίας", ποια δηλαδή θα είναι τα κριτήρια, ποιός θα εγγυηθεί για την εφαρμογή τους, τι θα γίνει αν υπάρξουν ενστάσεις, πρέπει ή όχι να είναι όλοι σύμφωνοι, από τον πολυγραφότατο έως τον άκρως περιστασιακό. Θα πρέπει επίσης να ληφθεί το γεγονός ότι κάποιοι έχουν αδρανοποιηθεί..για δικούς τους λόγους, ίσως άσχετους με το φόρουμ....και θα υπάρξει ίσως πρόβλημα επικοινωνίας;

Για όλους αυτούς τους λόγους...πιστεύω ότι κάτι οργανωμένο με σύμφωνη γνώμη δεν μπορεί να επιτευχθεί...

Μπορεί όμως ο καθένας να αναφέρεται σε οποιαδήποτε συζήτηση, όταν του φανεί χρήσιμο. Μπορεί να περιγράψει την εμπειρία του από τη συζήτηση με τα πρόσωπα πίσω από τα μηνύματα. Μπορεί να ζωγραφίσει αν θέλει...να κάνει τέχνη.Και τα ποιήματα τέχνη είναι...αλλά το filosofia.gr δεν είναι κάποια κριτική επιτροπή ποιημάτων ώστε να τα επιλέξει και να τα προωθήσει με την "υπογραφή" του. Όποιος ποιητής θέλει να τα εκδόσει και να κάνει παραπομπές στο τέλος "πρώτη έκδοση στο filosofia.gr".

Τέλος δεν υπάρχει κρίμα στο "να μείνει έτσι" το υλικό που υπάρχει εδώ..αφού όταν ήρθε δεν είχει συμφωνηθεί κάτι άλλο..δεν υπήρξε υπόσχεση "να μην μείνει έτσι"...συνεπώς έτσι πρέπει να μείνει!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 21, 2008 9:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν χρειάζονται μεγάλες επεμβάσεις.

Λίγη προσοχή από τους θεματοθέτες και μεταφορά θεμάτων στις περισσότερο κατάλληλες κατηγορίες αρκεί.

Η κατηγορία κουβεντούλα που προστέθηκε συμπληρώνει κατά πολύ το ελάχιστο κενό.

Επιπλέον παρεμβάσεις θα πρέπει να μελετηθούν μόνο αν θελήσει ο διαχειρηστής να κάνει εκ νέου λίφτινγκ.

Μια πολυπλοκότερη δομή θα μπορούσε να έχει χώρο για περισσότερες διαφημήσεις αλλά προς Θεού να μην ανακατευτούν αυτές μέσα στα μηνύματα του φόρουμ.

Παρατήρησα σε άλλα φόρουμ που προέβησαν σε όμοιες ενέργειες ότι τα θέματα και η συζήτηση αποτελούσε πλέον έκτρωμα αφού προεκλογικά εκεί που στοχαζόσουν τις συζητήσεις έμφανίζονταν ξαφνικά το όνομα ενός πολιτικού ή κάτι άλλο.

Θα μπορούσε να υπάρχει στήλη στο μέλλον και αφού συσσωρευτούν από μέλη ή επιλεχθούν από το φόρουμ να δημοσιεύονται σαν λογοτεχνήματα. Καλό θα είναι να είναι ποίηση των μελών καθώς και κάποια διηγήματα ή μυθιστορήματα. Έχω προτείνει ήδη την έκδοση κάποια στιγμή αυτών.

Καλό θα είναι να υπάρχει και μια στήλη όπου μαζί με το ημερολόγιο να παρουσιάζεται το ρητό της ημέρας το οποίο θα είναι κατεξοχήν αρχαία ρητά αν και θα μπορούσαν τις ημέρες που τιμούμε Άγίους να προστεθούν μεγάλες φράσεις που προτρέπουν στην αρετή αυτών.

Αν σκεφτώ κάτι ακόμη μπορεί να το θέσω υπόψην σας.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 25, 2008 1:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Προτείνω την δημιουργία νέας ενότητας στους προβληματισμούς :

Δηλ. εκτός των :

Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί

Μεταφυσικοί Προβληματισμοί

Ελεύθερες Απόψεις

να υπάρξει και το : Συστηματική ανάλυση ή/και μελέτη

για ευνόητους ίσως λόγους

νομίζω οτι ήδη έχει ξεκινήσει κάτι τέτοιο απλά δεν έχει οριοθετηθεί με τον προτεινόμενο τρόπο.

Εγώ δηλώνω από τώρα οτι θα δυσκολευθώ να συμμετάσχω γράφοντας σε μια τέτοια ενότητα - θα παρακολουθήσω με εξαιρετικό ενδιαφέρον έως ότου κρίνω οτι μπορώ να καταθέσω και την ιδικήν μου εκπόνηση επί των θεμάτων.

LSNM
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
dreamer
Λέκτωρ


Εγγραφή: 18 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 33

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 02, 2008 1:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γίνεται να βάλουμε στο site μεγαλύτερα avatars από τα 6kb? Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 05, 2008 1:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλά την ψιλιάστηκα
του φίλου skapanea το avatar είναι 16,6 ΚΒ

.......
κι εδώ στρατός ρε γμτ ... όλα απαγορεύονται κι όλα επιτρέπονται ...
τελικά ο Έλληνας είναι πάνω από όλα στρατόκα...ς

Πως αλλιώς θα είχαμε τόσες δικτατορίες Embarassed
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 06, 2008 4:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

είναι απλό το ζήτημα:
Αν ανεβάσεις την εικόνα στο filosofia.gr υπάρχουν περιορισμοί.
Αν δώσεις σύνδεση σε εικόνα που έχεις βάλει σε φάκελο που μπορεί να βγει στο διαδίκτυο τότε μπορείς να έχεις μεγάλη φωτό.
ο Skapaneas έκανε αυτό το τελευταίο:

http://pclab.math.uoa.gr/users/theodore/avatars/part_2000_2199/2021.gif

Ο φάκελος από μόνος του δεν κάνει όλη τη δουλειά πρέπει η διεύθυνσή του να συνδέεται με ένα μονοπάτι όπου το πρώτο μέρος του θα είναι ένα IP (μια τεράδα αριθμών) ή το αντίστοιχο όνομα (www.kati.kapou), και αμέσω μετά τη σειρά; των φακέλων μέχι και αυτόν που θέλουμε με κατάλληλα διαχωριστικά. Τέλος το μονοπάτι πρέπει να έχει και το όνομα του αρχείου. Για να στείλουμε το αρχείο στο φάκελο αυτό πρέπει να έχουμε σύνδεση με το ftp του συστήματος που κρατάει τον χώρο του φάκελου...να έχουμε τη διεύθυνσή του, το όνομα χρήστη και το συνθηματικό. Αμέσως μετά την σύνδεσή μας επιλέγουμε το φάκελο που θέλουμε και αναιβάζουμε τη φωτογραφία. Σε έναν explorer γράφουμε όλο το μονοπάτι και το αρχείο και το βλέπουμε. Αυτό σημαίνει ότι η φωτογραφία έχει άναρτηθεί στο διαδίκτιο, και έτσι μπορούμε να δώσουμε το μονοπάτι για να χρησιμοποιηθεί...όπου μας ζητηθεί εικόνα!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 637

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 06, 2008 8:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
είναι απλό το ζήτημα:

Αγαπητέ μου, με απασχολούν 2 θέματα, μήπως μπορείς να με βοηθήσεις;
Τον τελευταίο καιρό παίρνω στο ιμειλ μου μηνύματα από 2-3 τράπεζες και μου λένε διάφορα. Παραθέτω τη μία. <Λογω της ραγδαιας αυξησης των περιπτωσεων δολιας δραστηριοτητας στον τομεα των online
εξασφαλισει τα χρηματα σας ειναι απολυτως ασφαλη. Χρειαζομαστε πληροφοριες για την αιτηση σας για να
ενημερωση συστημα ασφαλειας, για να λειτουργησει αποτελεσματικα.
Παρακαλουμε να δωσει προσοχη η διαδικασια αυτη εχει μεγαλη σημασια και θα πρεπει να αντιμετωπιζονται αντιστοιχα.

Θα διεξαγει συνεχη, 24-ωρης παρακολουθησης ολων των ταμειων, καθως και σε περιπτωση εξαπατησης
υποψια τιθεται, τους διευθυντες μας επαφη με τους πελατες τηλεφωνο για να διευθετησουν την κατασταση
και ειτε να την εγκρινει η να ανακαλεσει την πληρωμη.

Για να συμπληρωσω τον αριθμο επειγοντων, παρακαλουμε να δωσετε την αδεια και ακολουθηστε τη διαδικασια τις συμβουλες που προσφερονται απο το συστημα.

Για να ξεκινησει η διαδικασια εγκρισης, καντε κλικ σε αυτο το συνδεσμο παρακατω:>



Μία άλλη μου λέει. < Ο κωδικος ασφαλειας ειχε καταχωρηθει λανθασμενα περισσοτερο απο 3 φορες.

Για την ασφαλεια, ο λογαριασμος σας εχει ανασταλει.

Για την επανενεργοποιηση του λογαριασμου σας παρακαλω συνδεθειτε σωστα.>

Και κάποια άλλη τα δικά της. Δεν καταλαβαίνω. Εγώ δεν έχω συνδιαλλαγές με καμία τράπεζα από αυτές. Πήρα τηλέφωνο και την Δίωξη ηλεκτρονικού Εγκλήματος .Μου είπαν ότι υπάρχουν πολλές ανάλογες καταγγελίες.
Τι συμβαίνει; Είναι τρόπος για να τσιμπάνε πελάτες;
Και το 2ο. Όταν έκανε απντειτ μου έδειξε ότι είχα κάπου 10 ‘απειλές’ Αυτό έγινε 2 φορές. Οι απειλές είναι ιοί; Πρέπει να κάνω κάτι;
_________________
Όλοι μαζί μπορούμε.
Αγοράζουμε ελληνικά προϊόντα, προϊόντα που ο κωδικός τους αρχίζει με 520.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Τεχνική Υποστήριξη Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center