Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ενοχες αλήθειες στην σκιά Αθώων ψεμάτων(?)
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 09, 2004 4:05 am    Θέμα δημοσίευσης: Ενοχες αλήθειες στην σκιά Αθώων ψεμάτων(?) Απάντηση με Συμπερίληψη

Εδω και αρκερτο καιρο βρισκομαι σε ενα διλλημα.

Μεσα λοιπον στα πλαισια μιας σχεσης αγαπης το ταδε ατομο ανακαλυψα πως μου ελεγε ψεματα.Μικρα μεν αλλα ψεμματα.Στις ερωτησεις μου γιατι να το κανει αυτο απανταει"Γιατι δεν ηθελα να σε στεναχωρησω".και εξακολουθει να μου τα παρουσιαζει ως "Αθωα"

Οσο λοιπον αθωα και μικρα να ηταν αυτα τα ψεμματα την ζημια τους την εκαναν.Εγω αυτο το ατομο πλεον δεν μπορω να το εμπιστευτω.

Απτην μερια μου και που ηξερα πως η οποια αληθεια θα στεναχωρεσει και θα πληγωσει την ξεστομιζα.Αυτο εμενα με κανει απανθρωπη?Αφου δεν υπολογισα το κοστος ποτε πανω σαυτο το ατομο και στη σχεση μας?
Ακομα και οταν ηξερα πως κινδυνευει αυτη η σχεση?

Μηπως ειμαι υπερβολικη?Μηπως η καλη καρδια που εχει (Αν ειναι ετσι,τωρα πια)και γιαυτο ελεγε τα"αθωα ψεμματακια"πρεπει να αποτελεσει ελαφρυντικο.

Απτη μια ειναι το φιλοτιμο(Δεν ηθελε να με πληγωσει και γιαυτο τα ελεγε) απτην αλλα δεν μπορω πια να πιστεψω πως ο λογος ηταν αυτος τελικα.Αφου δεν μπορω να του εχω αυτου του ατομου πια εμπιστοσυνη.Και οταν σκεφτομαι να συνεχησω κανω ενα βημα μπρος και δεκα πισω.Πως να συνεχισω?Με δεκανηκια ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΤΡΑΒΑΕΙ?Οτι ειδους σχεση.

Υπαρχουν αθωα και ενοχα ψεματα?Αφου το αποτελεσμα ειναι το ιδιο καταστροφικο?Μετραει αυτη η σχεση για μενα και θα ηθελα την γνωμη σας οποια και να ειναι.Μηπως ειμαι υπερβολικη?Μηπως καποιες φορες στις σκιες "αθωων ψεματων δεν ειναι απαραιτητο να κρυβονται ενοχες αληθειες"αλλα "καλοι σκοποι"
Μη μου χαιδεψετε τα αυτια.Σας ξαναρωταω μηπως ειμαι υπερβολικη,που νιωθω ετσι?Οντως υπαρχουν αθωα ψεμματα χωρις καταστροφικες συνεπειες? Confused Confused Confused
Θειε μου σε παρακαλω προσπαθησε να μην με μπερδεψεις! Smile Smile Smile
_________________
Aspasmos me ti sofia den einai i gnosi alla i katanoisi tis gnosis
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 09, 2004 4:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτό αγαπητή Θεμελίνα δεν είναι φιλοσοφικός προβληματισμός, οπότε το μετέφερα. Για την ακρίβεια δεν πιστεύω ότι μπορούμε να συζητήσουμε πάνω στο θέμα το οποίο θέτεις. Ειναι λίγο εκτός... χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω σε καμία περίπτωση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 09, 2004 12:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οχι Αφχαμ πραγματικα δεν βλεπω να με προσβαλεις πουθενα.
Ξερεις ποτε πρεπει να το κανεις αλλωστε!

Ισως λεω ισως που το διλλημα αυτο το παρουσιασα μεσα απο μια προσωπικη κατασταση.Μηπως πρεπει να το κανω λιγο γενικο αυτο το οποιο μα απασχολει?

Η αληθεια Αφχαμ ειναι πως δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορει να συζητηθει.Οχι η δικη μου περιπτωση αυτη καθαυτη.
Οταν λοιπον η αληθεια για οποιους λογους ειναι αδυνατο να ειπωθει το ψεμα εχει θεση?Απαλυνει?
Δεν ξερω αυτη την στιγμη πως να στο μεταφερω αλλιως αγαπητε μου.Παντως το ψεμα.Οι μορφες του.Οι αιτιες και οι σκοποι για τους οποιους λεγετε ειναι κατι που με απασχολει αρκετα και πολυ.Αυξανει σε μεγεθος και μειωνεται.Για καλους σκοπου για κακους σκοπους.Το αποτελεσμα ομως το ιδιο.Να κλονιζεται η οποια εμπιστοσυνη.
Τι να κοιταω τοΠως και τα γιατι ή το αποτελεσμα,τελικα?.
_________________
Aspasmos me ti sofia den einai i gnosi alla i katanoisi tis gnosis
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 11, 2004 9:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτός που φτάνει στην κορυφή του βουνού κοιτάει την θέα και ποτέ την διαδρομή που πήρε για να φτάσει!
Ψέμα ή αλήθεια είναι δική μας επινόηση. Εμείς ορίζουμε το ψέμα εμείς και την αλήθεια. Αν τα πράγματα τα βλέπεις άσχημα θεμελίνα θες να είναι άσχημα. Αν τα βλέπεις καλά θες να είναι καλά.
Κοίτα τι θες λοιπόν.
Αν σε μπερδεύω, που να δεις εσύ τι μου κάνεις!!!!!!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 11, 2004 9:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Λοιπόν θεμελίνα σοβαρά τώρα: κοίτα σε ποια κορυφή έφτασες και δες που θες να πάς ακόμα. Δες αν η γνώση για ένα γεγονός βοηθάει ή όχι την επίτευξη του σκοπού σου. Αν όχι προσπέρασέ το. Θα κοιτάς μόνο τα γεγονότα που θα σε βοηθούν. Τα άλλα είναι για να λέμε ότι ζούμε και έχουμε προβλήματα σαν όλο τον κόσμο.(καμιά φορά άμα κλαίμε μας βοηθάνε πιο πολύ από το να μας βλέπουν και κοτσονάτους και να ζητάμε!)


(το ψεύτικο γεγονός αποκαλύπτει μαζί με την ψευτιά του και το αληθινό, εκτός και αν κάνουμε λάθος... Laughing έτσι ότι και να είναι για μας είναι ένα γεγονός που το μετράμε, άμα μας βολεύει)
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 12, 2004 6:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θεμελίνα, μην κολλάς σε ηθικίστικα μοτίβα. Να απολαμβάνεις όσο μπορείς όλα. Τις αλήθειες, τα ψέματα, τα πάντα. Ακόμα και το χειρότερο ψέμμα, όταν σε ωφελήσει στ΄ αλήθεια είναι μια αλήθεια για σένα. Κι ακόμα καλύτερα όταν στο δώσει κάποιος που σε αγαπά.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 16, 2004 4:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν το ψεμα ζουσε να γερασει θα το απολαμβανα αν την αληθεια δεν την αντεχα.Ομως το ψεμα σε αντιθεση με την αληθεια σκοτωνει και καταστρεφει,συναισθηματα,εμπιστοσυνη και γενικα μια σχεση και εναν ανθρωπο.Σε αντιθεση με την χειροτερη αληθεια που σε λυτρωνει.Δεν εχει να κανει με ηθικιστιστα μοτιβα καρδουλα μου.Εχει να κανει με την απαιτηση που εχω και την υποχρεωση που εχουν οσοι προφερουν αυτην την ξεφτισμενη λεξη (τωρα πια)'Σ αγαπω'.Που οταν την νιωθεις ολα ειναι ευκολα και αυτονοητα.Και απολαμβανω πραγματα πολυ πιο μακρυα απο ηθικιστικα μοτιβα.Δεν θα κολλησω στο που μπορει να παει το μυαλο σου μετα απαυτη μου την 'εξομολογιση '.Ας παει οπου θελει.
_________________
Aspasmos me ti sofia den einai i gnosi alla i katanoisi tis gnosis
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 16, 2004 9:36 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason σε βλέπω πολύ φιλοσοφημένο στο συγκεκριμένο ζήτημα. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος ; Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 16, 2004 11:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ουδείς πέραν της φιλοσοφίας... μάλλον της φιλοσόφησης των ανθρώπινων σχέσεων.
Θεωρώ τις ανθρώπινες σχέσεις καταπληκτικό σχολείο. Πανεπιστήμιο μάλλον... Φιλοσοφική σχολή. Και αυτό... γιατί είναι κι άλλα πράγματα.

Θεμελίνα, έχεις μια σπάνια ειλικρίνεια. Επίτρεψέ μου όμως να πω και γω μια ειλικρίνεια, επίσης όχι συνηθισμένη: παν μέτρον άριστον. Wink
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 16, 2004 12:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[Τα μετρα αλλαζουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο.
Αποφασισα να γινω ειληκρινης μεχρι αηδιας.Κουραστηκα να βλεπω τον εαυτο μου δεσμιο,αποφασισα να τον βοηθησω τριβοντας του εγω στη μουρη ολες τις αληθειες που καποτε δεν ηθελε να ακουσει.Και καποιες φορες τα λεω πιο πολυ για να τα ακουσω εγω.Δεν ειναι οτι κυνηγαω σαν τρελη μια οποια λυτρωση.Εχω αποτοξινωθει απο αυτη την ιδεα.Την αναφερω μονο καθε φορα που στο τοσο δα κομματακι της ψυχης την νιωθω την αναγνωριζω.Με ξεκουραζει.Δεν την επιδιωκω παρολαυτα.Ο σκοπος της οποια πραξης ειληκρινιας δεν εχει σκοπο την λυτρωση ,ειναι αποτελεμα αυτης.Ρωσσικη ρουλετα ειναι η αληθειες που κυνηγαμε.Δεν ξερουμε αν θα τις αντεξουμε ή οχι.Αν αυτη η μια σφαιρα θα μας βρει ή οχι.Αν θα μας τιναξει το μυαλο ή οχι.Αλλα εχει γουστο αυτος ο ιδρωτας που σε λουζει πριν το τραβηγμα της σκανδαλης οταν μετα ερχετε η ανακουφηση.Το ποτε και το αν θα με βρει το βολι θα φτασω στο σημειο να λέω "Δεν σεκλετιζομαι πια γιαυτο"
_________________
Aspasmos me ti sofia den einai i gnosi alla i katanoisi tis gnosis
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 17, 2004 8:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα σε παραξενέψει αυτό που θα πω, αλλά το παιχνίδι με τα ψέμματα δεν το παίζουμε μόνο με τους άλλους, το παίζουμε και με τον εαυτό μας τον ίδιο. Και καμιά φορά αυτό όχι μόνο μας ωφελεί αλλά και μας σώζει... Για σκέψου του, έτσι δεν είναι;
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 18, 2004 12:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι καρδουλα μου,αυτο ειπα και γω.Αυτο εκανα και γω.Τωρα αποφασισα να το αλλαξω.Το ψεμα θα ηταν καλο αν ποτε δεν ξεσκεπαζοταν.Γιατι οταν ξεσκεπαζετε γινομαστε ολοι αχαριστοι και βριζουμε και υποφερουμε και αναθεματιζουμε το ψεμα.Ξεχνοντας το καλο που καποτε μας εκανε.Δεν θελω να ξαναζησω κατι τετοιο.Τουλαχιστον εγω την αληθεια θα την λεω και πανω απολα στον εαυτο μου.Τελικα δεν υπαρχει λυση.Ειναι καθαρα θεμα επιλογης του καθενος αν θελει ,αν δεν θελει αν καποιες φορες τον βολευει να ζει,να αποδεχετε να απολαμβανει να απορριπτει το ψεμα.

Α Σ Χ Ε Τ Ο
Χθες μια που εχω τρελο ερωτα με την μαγειρικη και μιας που εσεις εχετε γινει κομματι της καθημερινοτητας μου,(σας σκεφτομαι ολους και συχνα) εκει λοιπον που εδειχνα στα παιδια στα ιεκ πως να φτιαχνουν γαριδες σαγανακι μου ρθατε παλι στο νου.και τον καθενα σας τον παρομοιασα με ενα φαγητο.
Iason-ακο μου εσενα με λαχανικα και γλυκοξινη σαλτσα.Γιατι μπορω αναμεσα στην καθε λεξη σου να "γευτω"και τα δυο σε μια τελεια αρμονια.
Θειουλη μου εσενα με μακαρονια Πουτανεσκα γιατι ειναι το μονο φαγητο που δεν εχει βασικη συνταγη.Ριχνεις οτι γουσταρεις μεσα και εχεις ενα αποτελεσμα.Και για καποιον αλλο λογο(κολοπροαιρετο παντα)εισαι αρκετα εξυπνος και θα τον καταλαβεις.
Αφχαμ εσενα με φιλετο μετριο προς καλοψημενο με δυο τρεις γαρνιτουρες.Ουδετερο πιατο οπως και εσυ λογω της θεσης σου που προσπαθεις να κρατας μια ουδετερη σταση.Λιτο πιατο μα αρκετα ποιοτικο.
Βικυ εσενα καθαρα απο ενστικτο με σαλατα απο πρασινα λαχανικα και χορτα.
Για τους υπολοιπους δεν εχω ακομα σχηματισει μια αποψη.
Σας ευχαριστω που υπαρχετε.Μπορει να βρειτε χαζο αυτο που εκανα,μα ηταν μια σκεψη μου και ηθελα να την μοιραστω μαζι σας.Δυστυχως ο Αφχαμ δεν προεβλεψε να βαλει αναλογη θ.ενοτητα γιαυτο το χωσα εδω.
_________________
Aspasmos me ti sofia den einai i gnosi alla i katanoisi tis gnosis
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 18, 2004 12:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έκανες όμως αυτό που έλεγες περι ψέματος. Μας είδες "ψέματα" σαν φαγητά! Εν τέλει είμαι μακαρονάς! (ποιός δεν είναι....)
Αν πούμε ότι είμαστε ότι τρώμε τότε μπορεί να είσαι και μέσα!!!!
Πώς όμως το ψέμα θα χάσει την αξία του; Με την δοκιμή! φάει πρώτα και θα δεις!
Λοιπόν έτσι κατάλαβες και συ Θεμελίνα το ψέμα. Το έτρεξες το θέμα, την σχέση. Άρα το πρώτο ψέμα το είπες εσύSadΗ σχέση μου είναι αληθινή)
Και επειδή το θέμα όπως καταλαβαίνω είναι λεπτό, ας ρίξω και μια δήλωση (σωτήρια)
"Το πρόβλημα σε μια υπάρχουσα σχέση είναι να βρίσκεσαι σε αναζήτηση προβλήματος έξω από αυτήν"
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 18, 2004 12:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[Την σχεση μου την χαρακτηρησα απλα σχεση αγαπης οχι αληθινη.Και μην κολλας στα μακαρονια,μα στη σαλτσα και στο σχολιο μου.Φυσικα το ψεμα το αναγνωριζεις αφου πρωτα δεις την αληθεια.Το ζητουμενο μου εδω ομως καλε μου ειναι αν η αληθεια για καποιους λογους ειναι δυσκολο να ειπωθει ειναι προτημοτερο το ψεμα?αυτο με απασχολει.¨η μηπως πρεπει να βρουμε δυναμη και κουραγιο να την ξεστομηζουμε?Με οποιο κοστος και επιπτωσεις
_________________
Aspasmos me ti sofia den einai i gnosi alla i katanoisi tis gnosis
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 18, 2004 1:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η μισή αλήθεια είναι ψέμα; Έστω ότι είναι.
Αν όμως πούμε ότι η αλήθεια που εκφράζει ο Χ στον Υ είναι μισή αλήθεια (γνωρίζει ο Υ κάτι παραπάνω) τότε θα σημαίνει ότι ο Χ δεν γνώριζε και όχι ότι λέει ψέματα.
Αν όμως ο Χ γνώριζε την αλήθεια και έλεγε τα μισά από αυτά που γνώριζε τότε λεει ψέματα πως αυτά γνωρίζει και αυτά λέει! Ο Υ δεν μπορεί να ξέρει αν ο Χ λέει ψέματα αν δεν βεβαιωθεί κατόπιν ότι ο Χ γνώριζε και άλλα και δεν του είπε!
Το ψέμα λοιπόν είναι ψέμα όταν κάποιος δεν λέει τα πράγματα όπως τα ξέρει (όχι όπως είναι)
Το άσχημο θεμελίνα είναι να μην καταλαβαίνεις τι ξέρει ο άλλος αλλά να υποθέτεις τι έπρεπε να ξέρει και να λες: "Αυτό σίγουρα το ήξερε άρα μου είπε ψέματα!"
Μπορείς όμως καλοπροαίρετα να δεχτείς ότι δεν σου είπε πράγματα που δεν θα καταλάβαινες και έφτασες να τα καταλάβεις και αυτό σου κοστισε. Ξεχνάς δηλαδή ότι παλαιότερα δεν ήσουν αυτή που είσαι τώρα!
Η καλύτερη λύση είναι να δείχνεις πάντα ποιος είσαι οπότε να έχεις την αντιμετώπιση που σου αρμόζει. "Όποια κάνει την χαζούλα την τρώνε τα ρούχα της για να αποδείξει πως δεν είναι" Wink
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center