Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Με τί ασχολείστε ?
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 18, 2004 11:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[ Those who keep the ability to see beauty,never grow old.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 19, 2004 2:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτό μας εξηγεί γιατί υπάρχουν πορνόγεροι και όχι πορνόνεοι!
Οι γέροι δεν βλέπουν τίποτα ωραίο χωρίς να απλώσουν χέρι πρώτα!
Ο νέοι δεν ξέρουν πού και πώς να απλώσουν χέρι!
Όποιος λοιπόν ψάχνει το ωραίο και δεν το πειράζει συνεχίζει να είναι νέος!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 19, 2004 9:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Α, και πώς ξέρουμε εμείς που απλώνουμε χέρι; Laughing
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 20, 2004 12:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έλα βρε Iason, θες και χειροπιαστό παράδειγμα τώρα;
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 20, 2004 7:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing Όχι! Απλώς φροντίζω να μη χάσω την ικανότητά μου να διακρίνω. Wink
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 20, 2004 8:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εντάξει! Άμα θες βάζω ένα χεράκι βοήθεια!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
paraskevi
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 175

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 20, 2004 8:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman/Iason , να μην τσακωνεστε στα θεματα μου ,αλλα σε αλλων ,γιατι με κανετε και νοιωθω ενοχες και σε μενα το συνδρομο το ενοχικο πιανει παντα ...............Aφηστε που θα φωναζει και ο Αφχαμ, οτι αλλοιωνουμε το φιλοσοφικο φορουμ .........
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 20, 2004 9:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όταν το χιούμορ γίνεται κοιλιά της συζήτησης βγαίνει το καλύτερο αποτέλεσμα (είναι κάτι ανάλογο με το ξύγκι στο σουβλάκι!)
Ουδείς όμως τσακώνεται!
Νομίζω ότι ο iason και γω γνωρίζουμε τι εστί τσακωμός και είμαστε αρκετά μεγάλοι για να μην τον προκαλούμε!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 20, 2004 8:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παρασκευή, φοβάμαι ότι εμείς με τον bugman έχουμε λύσει το πρόβλημα του τσακωμού, αλλά επίτρεψέ μου να πω ότι εκείνο το «σε μένα το σύνδρομο το ενοχικό πιάνει πάντα» δεν μου έκατσε καλά. Πιο συγκεκριμένα, το «πιάνει πάντα» δε μου άρεσε. Να «έπιανε» μια φορά, δυο τρεις, άντε και διορθώνουμε το λάθος μας στην πορεία, αν εξακολουθεί να πιάνει όμως κάτι ίσως δεν πάει καλά.
Ελπίζω τώρα να μην «έπιασε» τίποτα δικό μου σε σένα! Laughing Wink
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 21, 2004 1:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παρασκευή, καλοί τεχνήτες είμαστε και μεις εδώ!
Αντί να ασχοληθούμε με το να δηλώσουμε με τι ασχολούμαστε για εργασία, ασχοληθήκαμε με την ασχολία της εργασίας ΜΟΥ, βλέπε φωτογραφία! Το οποίο δεν με πειράζει καθόλου!
Συμπέρασμα, εσύ ενδιαφέρθηκες για το "που" και το "τι" στο εργάζομαι. Και καλώς το έκανες. Μας έδωσες το δικαίωμα να εκφράσουμε ότι το πώς και το γιατί (εργάζομαι) είναι διαφορετικό για τον καθένα. Αλοίμονο όμως αν το "πώς" και το "γιατί" άλλαζε την ουσία του "πού εργάζομαι" και το "τι εργάζομαι".
Έτσι προτείνω να παραμείνουμε στην ουσία!
Άντε βρε iason χωρίς ντροπές ΠΟΥ εργάζεσαι (όρισε τομέα) και με ΤΙ εργάζεσαι (όρισε αντικείμενο).
Bugman: Φωτογραφείο - Εκτυπώσεις, Φωτογραφήσεις, Εμπόριο.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 21, 2004 8:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ουσία θέλεις, ουσία πάρε. Κι αυτό, επειδή το ερώτημά σου το θεωρώ θεμιτό και δίκαιο. Σιχαίνομαι τη δουλειά και λατρεύω την εργασία. Η δουλειά είναι δουλεία, η εργασία είναι παραγωγή έργου. Οπότε, πάμε στο τι είναι έργο.
Arrow Για μένα, ένα κρίσιμο κοινωνικό πρόβλημα γεννήθηκε, όταν ο άνθρωπος πέρασε το «κατώφλι του χρήματος». Το χρήμα ήταν επινόηση των ισχυρών. Όταν ο άνθρωπος κατάλαβε ότι αντί να κάθεται και να παράγει όλα εκείνα που χρειάζεται για να ζήσει, είναι πιο εύκολο να αποκτάει το χρήμα, και με αυτό εμμέσως να αποκτάει ότι θέλει, από τότε άρχισαν τα μεγάλα προβλήματα. Διότι, και είναι πολύ απλό, από τη στιγμή που είναι προφανές ότι όλοι θέλουν έτσι να αποκτούν αυτά που χρειάζονται με αυτόν τον τρόπο, χωρίς να δουλεύουν, κάποιοι επομένως θα πρέπει να δουλεύουν διπλά. Έτσι λοιπόν, σε μια προσπάθεια να συμβιβάσω από τη μια την αυτοπαραγωγή των αγαθών και από την άλλη την ανάγκη για χρήματα (που είναι αδύνατο να αποφύγεις), αποφάσισα να ασχοληθώ με τη γη, με κτήματα και ζώα. Εφαρμόζω μια οικολογική παραγωγή, είμαι πρώτα εγώ αυτοκαταναλωτής των αγαθών που παράγω, και ό,τι περισσεύει το διαθέτω στους φίλους μου, έναντι χρημάτων. Βέβαια, δύσκολα τα πράγματα, οικονομική άνεση δεν έχω, και μάλλον ποτέ δεν θα αποκτήσω από αυτό, αλλά προσπαθώ να συμπληρώνω το εισόδημά μου και με άλλους τρόπους.
Όσοι περισσότεροι άνθρωποι υπάρχουν που να αποκτούν χρήματα μόνο με το μυαλό τους, τόσο περισσότεροι αναπόφευκτα θα υπάρχουν που θα εξοντώνονται δουλεύοντας με τα χέρια τους (ή γενικά παράγοντας χρήσιμο έργο), αφού βέβαια κι αυτοί που δεν δουλεύουν με τα χέρια τους κι αυτοί έχουν ανάγκες! Ανθεί η μισθωτή εργασία και το υπαλληλίκι όλο και περισσότερο, γιατί οι άνθρωποι δεν κάνουν μια δική τους δουλειά, αλλά σπεύδουν να εξαγοράσουν την ελευθερία τους για μερικές χούφτες δολάρια, ή ευρώ το ίδιο κάνει βέβαια. Μάλιστα φτάσαμε να μην λένε πια «εργασία» αλλά απασχόληση, εκεί φτάσαμε! Δούλευε σκλάβε σήμερα, πάρε το ξεροκόματό σου και αύριο έχει ο θεός. Για να έχουν δουλειά και οι παπάδες, τι θα γίνει και μ΄ αυτούς, κλέφτες θα γίνουν; Μια φορά, ένας φίλος δικηγόρος μου λέει στ΄ αστεία, καλά αν δεν τσακωθείς εσύ με τη γυναίκα σου εμείς οι δικηγόροι κλέφτες θα γίνουμε; Και του λέω, ευτυχώς που δεν είστε. Twisted Evil
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
paraskevi
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 175

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 22, 2004 6:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αφου μιλησαμε περι θεωριας τεχης για να πουμε και παραδειγματα καλλιτεχων που σημανουν κατι για εμας ..............-παρεπιμπτοτως ελπιζω ο Αφχαμ α μη εχει φρικαρει που μονο φιλοσοφικο δε το καναμε το φορουμ- ..........


Μου αρεσει η κυκλαδικη τεχνη ,ο Χενρυ Μουρ ,ο Σαγκαλ ,ο Μπεχρακης /ο Σαλνταγκο / Μπορις Βιαν.........
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 22, 2004 12:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ας μην αρχίσουμε να αραδιάζουμε αυτούς που μας αρέσουν… Μιας και μιλάμε για κάτι περισσότερο από μια «θεωρία τέχνης», ξεχωρίζω τον Πικάσο. Γιατί ήταν καλλιτέχνης με την πιο ολοκληρωμένη έννοια του όρου, ένας άνθρωπος που ρούφηξε τη ζωή μέχρι το μεδούλι της.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 23, 2004 11:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

΄Δεν είναι καλύτερο να ανοίξουμε μια νέα συζήτηση γι΄αυτό το θέμα όπως και το θέμα της απασχόλησης (δουλειά - δουλεία);
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center