Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΕΚΔΙΚΗΣΗ.
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
tetes
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 27 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 2

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 18, 2007 8:52 am    Θέμα δημοσίευσης: ΕΚΔΙΚΗΣΗ. Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι ωθεί έναν άνθρωπο στην εκδίκηση;
Πόση ικανοποίηση μπορεί να δώσει το να εκδικηθούμε κάποιον ή απλά να προσπεράσουμε το ότι μας έκανε;
Η εκδίκηση φέρνει γαλήνη ή η συγχώρεση και η ανεκτική αντιμετώπιση;
Μήπως αυτός που εκδικείται αιαθάνεται πολύ χειρότερα απο αυτόν που του προξένησε το όποιο κακό;
Περιμένω απόψεις και επανέρχομαι να τοποθετηθώ κι εγω επί του θέματος.

TETES..[color=orange][/color]
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 18, 2007 4:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tetes,

νομίζω ότι η εκδίκηση ειναι ένα συναίσθημα παρορμητικό.
Καμιά φορά δέ αυτό το συναίσθημα μετατρέπεται σε ανάγκη και μπορεί να διαρκέσει χρόνια.
Για αυτό άλλωστε και τρώγεται κρύα....

Ομως, η γνώμη μου ειναι ότι τη μεγαλύτερη γαλήνη και ικανοποιήση βρίσκει κανείς όταν προσπεράσει το κακό που έγινε και συνεχίσει μπροστά.
Πολύ απλά γιατι αυτός που συγχωρεί προοδεύει ενώ εκείνος που έχει βάλει στόχο της ζωής του την εκδίκηση, παραμένει στάσιμος για να μην πω ότι προχωρά ολοταχώς με την όπισθεν.

Wink
καλως όρισες....
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
fatherdamien
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 103
Τόπος: Ελλαδέξ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 19, 2007 5:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΚΔΙΚΗΣΗ. Απάντηση με Συμπερίληψη

Η εκδίκηση είναι μια εγωιστική πράξη που μόνο σκοπό έχει να ικανοποιήσει τον άρρωστο εγωισμό και ματαιοδοξία αυτού που την πράττει. Οτιδήποτε άλλο προβάλεται σαν κίνητρο εκδίκησης είναι απλά ένας μανδύας για να δικαιολογήσει μια "άρρωστη" πράξη. Δυστυχώς η εξέλιξη ακόμα δεν κατάφερε από εμάς τους ανθρώπους να εξαλλείψει αυτά τα "άρρωστα" και λανθασμένα συναισθήματα όπως η εκδικητικότητα. Παρόλα αυτά κάθε σκεπτόμενος άνθρωπος οφείλει να αναγνωρίσει το λάθος αυτών των συναισθημάτων και να είναι σε θέση και έτοιμος να τα χειραγωγήσει και να τα εκλογικέψει ανά πάσα στιγμή και να μην προσπαθεί να δικαιολογηθεί μετά πως ότι έκανε το έκανε εν βρασμώ ψυχής.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AFONYAS
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 444
Τόπος: Στην άδεια των Ελλήνων πόλη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 19, 2007 10:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

"Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο"
Λάο Τσέ

Απλά το αναφέρω για να βάλω θεματικές "φωτιές". Wink
_________________
Γνωρισα τον ανθρωπο & αγαπησα τα ζωα …..

Στα πιο σπουδαία πράγματα στάθηκαν δάσκαλοί μας, τα ζώα. Η αράχνη μας δίδαξε υφαντική, το χελιδόνι την οικοδομική, το αηδόνι και ο κύκνος το τραγούδι.


Δημόκριτος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 20, 2007 12:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Υπάρχει εκδίκηση που το μόνο αποτέλεσμά της είναι η χαρά του να προξενείς πόνο,π.χ."οφθαλμόν αντί οφθαλμού".Υπάρχει εκδίκηση φρονηματιστική,που το αποτέλεσμά της μπορεί να είναι ο προβληματισμός του ανθρώπου που άρχισε μια ανεπιθύμητη συμπεριφορά,π.χ κάποιος μου είπε ψέματα για να με βλάψει και για εκδίκηση τον απομονώνω.Και υπάρχει εκδίκηση για να προστατευθούν άλλοι άνθρωποι από κάποιον που έχει,ήδη,βλάψει,π.χ.η φυλακή.

Νομίζω πως ο πρώτος τρόπος εκδίκησης δεν οδηγεί πουθενά και χειροτερεύει το πρόβλημα (βλ. "βεντέτα") ενώ οι 2 άλλοι έχουν ηθική δικαιολόγηση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 20, 2007 8:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλημέρα σας...

με αφορμή αυτά που έγραψε ο φίλος fatherdamien, έχω να προσθέσω ότι τα ζώα δεν διακρίνονται απο το στοιχείο της εκδίκησης.
Αρα δεν ξέρω τελικά αν εμείς είμαστε "ανώτεροι" ηθικά.

Οι άνθρωποι με μεγαλύτερη διάθεση πληρώνουν για το κακό, παρά για το καλό που τους έκανες, αφού η ευγνωμοσύνη είναι βάρος, ενώ η εκδίκηση είναι ευχαρίστηση.
Τάκιτος

Γιατί πέραν του ότι μας μαυρίζει, πέραν του ότι μας κάνει υπανθρώπους, πέραν του ότι μας ασχημαίνει, η εκδίκηση ειναι γλυκιά, οπως κάθε "πικάντικη" αμαρτία.... Confused
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
fatherdamien
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 103
Τόπος: Ελλαδέξ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 20, 2007 1:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ιωάννη,

Νομίζω πως εκδίκηση είναι να θέλεις να κάνεις ηθελημένα κακό στον άλλο γιατί σε έχει βλάψει και αυτός (ή τουλάχιστον έτσι νομίζεις).
Γι΄αυτό πιστεύω πως μόνο ο πρώτος τρόπος εκδίκησης όπως τους αναφέρεις αποτελεί πραγματικά εκδίκηση.
Στον 2ο τρόπο που αναφέρεις ως φρονηματική εκδίκηση που αποσκοπείς στον προβληματισμό του άλλου δεν νομίζω ότι αποτελεί πραγματικά εκδίκηση. Είναι σαν τον δάσκαλο που αποβάλλει έναν μαθητή του για ανάρμοστη συμπεριφορά. Δεν το κάνει για να τον εκδικηθεί, δεν θέλει το κακό του που λέμε, αλλά το κάνει για να τον συνετήσει.
Και στον 3ο τρόπο που αναφέρεις για προστασία της κοινωνίας, αν θέλω να πάει φυλακή κάποιος που με έβλαψε για να προστατέψω την κοινωνία από αυτόν τότε είναι μια μορφή δικαιοσύνης γιατί αυτός παρέβη κάποιους κανόνες της κοινωνίας που ζει και ένας τρόπος για να σωφρονιστεί και να προστατευθεί και η κοινωνία παράλληλα είναι να πάει φυλακή. Δεν θέλω το κακό του πάλι. Αν πάλι θέλω να πάει και να σαπίσει στην φυλακή επειδή έκανε σε εμένα ή σε κάποιον άλλο προσωπικά κακό τότε ανήκω στον 1ο σου τρόπο εκδίκησης και νομίζω μοναδικό.

φίλτατη Μαρία δεν είχα σκεφτεί μέχρι στιγμής ότι τα ζώα δεν αναπτύσσουν εκδικητική συμπεριφορά. Μπορεί τότε ο άνθρωπος να είναι ένα λάθος της εξέλιξης Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 20, 2007 1:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δίκη=τιμωρία,άρα κάθε ενέργεια που ενέχει τιμωρία είναι εκδίκηση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
fatherdamien
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 103
Τόπος: Ελλαδέξ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 20, 2007 1:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Δίκη=τιμωρία,άρα κάθε ενέργεια που ενέχει τιμωρία είναι εκδίκηση.



Ετυμολογικά έχεις δίκιο αλλά στην καθομιλουμένη δεν εννοούμε κάθε τιμωρία σαν εκδίκηση
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 20, 2007 2:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπαμπά Δαμιανέ,

μου ήρθε στο μυαλό το αρχαίω φιλώ....

σήμερα δεν σημαίνει ότι οταν με φιλάς με αγαπάς κιόλα....

όλα εχουν ισοπεδωθεί ....
Laughing Laughing

και όμως πατέρα Δαμιανέ, τα ζώα δεν εκδικούνται. Εμείς μόνο έχουμε αυτό το "προνόμιο" Crying or Very sad

Θα συμφωνήσω με τον Νεοφώτιστο Ιωάννη μέχρι ενός σημείου, δηλαδή καθαρά ετοιμολογικά.....
διότι η εκδίκηση δεν έχει την έννοια της νουθεσίας αλλά αντίθετα της προσωπικής μας ευχαρίστησης.
Αντίθετα στόχος της δίκης και της καταδίκης ειναι η νουθεσία.
Επίσης πιστεύω οτι η εκδίκηση έχει προσωπικά κίνητρα.
Δεν νομίζω ότι αφου σκότωσα 3 ανθρώπους και εφόσον με καταδίκασε ο Δικαστής είχε και προσωπικά μαζί μου, τουναντίον τιμωρήθηκα γιατί είχα προσωπικά με τους 3 μακαρίτες και σαν αποτέλεσμα της εκδίκησής μου ήταν ο φόνος... Ο δικαστής δεν έκανε άλλο απο το να εφαρμόσει τον νόμο
Τι λεω μεσημεριάτικα.... Embarassed
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 21, 2007 9:21 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μια παλιά αιγυπτιακή πινακίδα με ιερογλυφικά έγραφε: "Ο γιός μου, ο εκδικητής μου".

Εξ ορισμού οι δικοί μας άνθρωποι είναι οι εκδικητές μας....αλλά το μέσο που θα χρησιμοποιήσουν για να πραγματοποιήσουν τη εκδίκηση αν χρειαστεί...δεν προκαθορίζεται.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
fatherdamien
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 103
Τόπος: Ελλαδέξ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 21, 2007 9:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:

και όμως πατέρα Δαμιανέ, τα ζώα δεν εκδικούνται. Εμείς μόνο έχουμε αυτό το "προνόμιο" Crying or Very sad



Δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι αυτό ισχύει για τους ελέφαντες και για τα πρωτεύοντα θηλαστικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Christina
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 237
Τόπος: Aθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 21, 2007 11:36 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

AFONYAS
"Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο"
Λάο Τσέ

Bugman
Μια παλιά αιγυπτιακή πινακίδα με ιερογλυφικά έγραφε: "Ο γιός μου, ο εκδικητής μου".

Συμφωνώ και με τα δύο και νομίζω πως πραγματικά εντοπίζουν τη σημαντικότητα της εκδίκησης.
Η εκδίκηση δεν είναι η χαρά του να προξενείς πόνο στον άλλο.
Το να εκδικηθείς απαιτεί χρόνο και υπομονή, γνώση και μελέτη του άλλου,
ακομά και αγάπη αν και φαίνεται παράδοξο, αφού για να τον εκδικηθείς πραγματικά πρέπει να τον έχεις κατανοήσει πολύ καλά. Γι αυτό και νομίζω πως είναι φυσικό να είναι "προνόμιο" μόνο του ανθρώπου.

Σήμερα είμαστε τόσο απασχολημένοι με τον εαυτό μας, που μόνον αυτόν μπορούμε να εκδικούμαστε, δυστυχώς.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 23, 2007 8:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


    Εκδικηση :

    Μοιαζει με τον παντοδυναμο τριτο νομο του Νευτωνα, Δρασης - Αντιδρασης, οπως γινεται αντιληπτος απο τον ανθρωπο και οπως εφαρμοζεται μεσα απο το φιλτρο της "λογικης" του.

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 23, 2007 8:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πατέρα Δαμιανέ,

αυτό το οποίο πράττουν οι ελέφαντες και οι ταύροι δεν ειναι εκδίκηση, ειναι απλά ο νόμος της επιβίωσης που μιλά μέσα τους.
Τουλάχιστον αυτό ισχυρίζονται οι επιστήμονες.
Βεβαίως, δεν ειναι απιθανο να βγεί άλλη μία μελέτη που να στοιχειοθετεί αυτό που αυτή την στιγμή ισχυρίζομαι ότι δεν υφίσταται, δανειζόμενη σχετικές πληροφορίες.

Bugman,

μιλάς για την περιβόητη Bεντέτα? αυτό μάλλον έπαψε να ισχύει στα στενά της Κρήτης και της Μάνης...
Ή τουλάχιστον τείνει να εκλείψει....


Christina,

συνεχίζω να θεωρώ οτι η εκδίκηση ειναι παρόρμηση.
Η μελέτη και η προσοχή του ανθρώπου που θέλω να εκδικηθώ η οποια μπορει να κρατήσει μήνες ή και χρόνια, πηγαίνει στην υπερβολή, στην ψύχωση και θεωρώ οτι ειναι απο τις χειρότερες μορφές της.
Μακριά απο εμάς....
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου στην τελευταία σου φράση....σήμερα μόνο εμάς εκδικούμαστε....


Rolling Eyes
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Σελίδα 1 από 8

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center