Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Επιλογες ........
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
paraskevi
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 175

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 27, 2004 9:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Επιλογες ........ Απάντηση με Συμπερίληψη

Σας μπερδευουν ποτε οι επιλογες που κανετε σε σχεση με αυτο που ειστε πραγματικα ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tyler Durden
Υφηγητής


Εγγραφή: 04 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 19

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 27, 2004 4:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Παντα! Απάντηση με Συμπερίληψη

Παντα με μπερδευαν μεχρι προσφατα οι επιλογες μου και οι σκεψεις μου.Δεν ηξερα ποιος ειμαι πραγματικα αλλα ηξερα οτι δεν ειμαι ικανοποιημενος απ αυτες μεχρι που πριν δυο χρονια περιπου βρηκα μια ωραια ασκησουλα.
Ειναι ενα ειδος διαλογισμου ωπου ο ασκουμενος "παρακολουθει" τις σκεψεις του και τις αναλυει,προσπαθει να βρει απο που πηγαζουν,αυτοψυχοθεραπεια!Ειναι πολυ απλο αλλα τα πραγματα που ανακαλυψα για μενα με αφησαν αναυδο!Οι περισσοτερες επιλογες μου ηταν βασισμενες σε ανοησιες και παιδικα κολληματα,ειναι σχεδον αστειο το πως μπορει κανεις καθε μερα να ξυπναει και να "λειτουργει" με ενα συγκεκριμενο τροπο που δεν τον ικανοποιει αλλα να μην εχει επιλογη και να μην το ξερει καν!!!Μου θυμισε Ματριξ η κατασταση...
Οπως εγραψες και σε ενα αλλο ποστ Παρασκευη η 'τελειοτητα' ειναι θεμα αφαιρεσης και οχι προσθεσης.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 27, 2004 11:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογες ........ Απάντηση με Συμπερίληψη

paraskevi έγραψε:
Σας μπερδευουν ποτε οι επιλογες που κανετε σε σχεση με αυτο που ειστε πραγματικα ?

Μόλις έκανα μια επιλογή, έβαλα σε παράθεση την ερώτησή σου. Σε σχέση με αυτό που είμαι είναι απόλυτα σωστό, δεν μπερδεύτηκα, βρήκα αμέσως το πως και το γιατί. Σε σχέση με την απάντηση που ζητάς μπορεί να είμαι εντελώς λάθος!(μπερδεύτηκα!)
Ποιος από τους δυο μας έχει δίκιο;
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 28, 2004 6:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ωραία η ερώτηση της Παρασκευής. Λατρεύω τη γυναικεία σκέψη και δυστυχώς οι γυναίκες στο φόρουμ είναι λίγες.
Θυμήθηκα μια ιστορία, μια κούκλα από αλάτι πλησίασε την ακτή, δεν είχε ξαναδεί θάλασσα. Θάλασσα, τι είσαι εσύ;- τη ρώτησε. Και η θάλασσα απάντησε: έλα μέσα μου να δεις. Και η κούκλα μπήκε. Και γνώρισε τι είναι η θάλασσα.
Να η ερώτηση που μπερδεύει: η κούκλα έκανε την επιλογή της; Τι θα πει δηλαδή σε τελευταία ανάλυση επιλογή; Αφού δεν μπορούμε να ξέρουμε ούτε το τι είμαστε εμείς οι ίδιοι, πώς νοείται η επιλογή; Χανόμαστε στις επιλογές μας, προσπαθώντας να κάνουμε τις επιλογές μας. Καλά ντε, μη βαράτε! Crying or Very sad
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 28, 2004 7:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[Οποιος τολμησει να σε αγγιξει iason-ακο θα εχει να κανει μαζι μου.Εγω θελω να βαλω ενα αλλο ερωτημα.Ποσες απο τις επιλογες μας πραγματικα μας ανηκουν?Επιλογες γινονται με βαση την λογικη και σαν γυναικα θα πω και με βαση το συναισθημα.Αυτα τα δυο (λογικη-συναισθημα)ερχονται αντιμετωπα μεταξυ τους γιαυτο αν χρειαστει να επιλεξουμε με βαση την λογικη μας μεσα μας δεν ειμαστε ευχαριστημενοι γιατι η καρδια αλλα μας προσταζει.και το αντιθετο.Πιστευω πως χαρακτηρας και προσωπικοτητα ειναι διαφορετικα πραγματα στην τελικη.Πολλες φορες οι επιλογες μου με εχουν μπερδεψει.Πολλες φορες αυτες αποδεικνιονταν λανθεσμενες αλλα εκ των υστερων.Εκεινη τη στιγμη που τις εκανα ειμουνα σιγουρη γιαυτες.Ισως γιατι παντα γινοντουσαν με βαση το συναισθημα(εδω βαρατε). Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
paraskevi
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 175

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 28, 2004 10:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[ Bugman παντα με μπερδευεις ......]

Καπου ειχα διαβασει οτι οι αποφασεις/ επιλογες ,για να ληφθουν σωστα ,πρεπει να θετουμε κριτηρια ,αναλογα με την περιπτωση .Στο παραδειγμα με την κουκλα και την θαλασσα ,το κριτηριο ,ειναι αν ξερει να κολυμπησει .Αρα οτι και να εκανε ,το κριτηριο αυτο θα την ανοιγε σε "σωστο " δρομο .Αν ηξερε να κολυμπα ,θα μπορουσε να μπει στην θαλασσα , αν οχι απλα να κοιταζει .......Αναλογα και στην ζωη .Στις σχεσεις το κριτηριο επιλογης ανθρωπων ειναι ,η πραγματικη αγαπη .Ολοι γνωριζουμε οτι σχεσεις - δημοσιες σχεσεις αποτυγχανουν ,οταν παυουν τα κοινα συμφεροντα .Στην εργασια , η εξελιξιμοτητα και η δημιουργικοτητα .....
Σε σχεση με τα συναισθηματα ,ειναι λιγο υπερβολικη υποθεση .Τα συναισθηματα ,ανηκουν στο συγκινησιακο κομματι του εγκεφαλου ,το πιο πρωτογονο ,και "τρομακτικο " .
Η λυση ειναι στη μεση ,οχι με την εννοια ,του συμβιβασμου ,αλλα με την εννοια της γονιμης συνυπαρξης λογικης + συναισθηματος ,που θα φερει μια συνθεση ,μια αντινομια . Μην περιφρονουμε την λογικη και την ταυτιζουμε με τον αμοραλισμο .........
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 28, 2004 2:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Paraskeyi το θεμα με την κουκλα δεν ειναι αν ηξερε η οχι κολυμπι.Αλλα οτι ηταν απο αλατι.Πραγμα που σημενει οταν θα εμπενε στη θαλασσα θα ελιωνε.Οπως και εγινε.Ομως δεν το ηξερε και το εκανε.Ετσι και στη ζωη οταν δεν ξερουμε κατι και παρολαυτα περνουμε αποφασεις-επιλεγουμε πανω σαυτο τοτε το αποτελεσμα πιθανοτατα να μην μας"βολευει" ή να μας μπερδευει κ.τ.λ.
Το θεμα παλι με την λογικη και το συναισθημα.Φανταζομαι οτι με την λεξη λογικη εδω εννοεις αυτος τους αγραφους η γραμμενους κανονες,την κοινωνια που ο καθενας ζει και τι ειναι αποδεκτο στους περισσοτερους,γιατι η λογικη του μυαλου μου δεν ειναι ειναι ιδια με του δικου σου η του καθε αλλου.Φυσικα δεν την υποτιμαμε φυσικα και ειναι αλφαδι στο δρομο μας η λογικη. δεν μας κανει ουτε ευτυχισμενους ουτε δυστιχισμενους η λογικη.Εχεις δικιο να λες πως ουτε πολυ συναισθημα ουτε πολυ λογικη.Μια μεση κατασταση.Πραγμα που ισως να σημενει οτι πολλες εγνοιες μας και σκεψεις πρεπει να παραμερησθουν.Οσο αφορα το θεμα του Bugman και μενα μπερδευει αλλα οταν του ξεφευγει γινετε γλυκος.(το χει το σοι)[/url]
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 28, 2004 4:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

«Η θάλασσα είναι μια μάνα που τρώει τα παιδιά της.»
Μια γυναίκα είπε: «μην περιφρονούμε τη λογική». ΖΗΤΩ! Very Happy
Πού ήσουνα βρε Θεμελίνα τόσο καιρό;
Όχι δε βαράμε, καθόλου, ο άντρας εκείνος που θα περίμενε λογική αντιμετώπιση από τη μεριά της γυναίκας δεν είναι ... λογικός. Να πω το αντίστοιχο για τη γυναίκα... ή το μαντεύετε; Wink
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 28, 2004 10:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τηνλογικη σαφως και δεν πρεπει να την περιφρονουμε.Με τον αντρα τα πραγματα ειναι διαφορετικα.Ειναι περισσοτερο απολυτος στις επιλογες του και περισσοτερο χρηστης της λογικης.(ισως γιατι απο την αρχη της υπαρξης του επρεπε αυτος να κραταει το τιμονι).Με τις γυναικες παλι που ειναι χρηστες και του συναισθηματος ειναι διαφορετικα.Ναι μπορω να παρω μια αποφαση λογικη αλλα αφου πρωτα συγκρουστει με το συναισθημα.Αφου περεσει απο μια εσωτερικη επεξεργασια.Δεν ειναι οτι οι γυναικες περιφρονουν την λογικη ειναι οτι ζυγιζουν και το συναισθημα.Αρκετες φορες μια λογικη καθαρα αποφαση ειναι στο βαθος της ενας συμβιβασμος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 28, 2004 11:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ας ξεκαθαρίσω το πράγμα. βεβαίως μας μπερδεύει μια επιλογή!
Διότι υπάρχουν δύο!
1. Η επιλογή να διαλέξεις
2. Η επιλογή που έκανες
Το μπέρδεμα είναι στο ότι στο (1) έχεις μπουκέτο επιλογών και στο (2) επιλογή που δίνει "μπουκέτο" προβλημάτων που δεν περιλαμβάνονταν στο αρχικό μπουκέτο.
Προ της επιλογής ήμουν ο Α μετά την επιλογή που έκανα είμαι ο Α+μία επιλογή (στην ουσία σην μια δράση της επιλογής που έκανα, άρα και των αποτελεσμάτων).
Άρα για μένα γνωρίζοντας ότι είμαι ο Α+ και ότι έγινα από Α με την επιλογή μου, είμαι εντάξει.
Για την Paraskevi η ερώτησή της (που ήταν επιλογή της), της έδωσε απαντήσεις οι οποίες δεν ταιριάζουν με την Paraskevi+ που πιστεύει ότι είναι τώρα!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 29, 2004 4:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Λοιπόν, μιας και βάλατε το θέμα των επιλογών, αγαπητές κυρίες θα ήθελα μια συμβουλίτσα από σας, έτσι για να κάνουμε και λίγο «πρακτική εφαρμογή». Γιατί τελικά νομίζω ότι δεν είναι μόνο που είμαστε κούκλες μπροστά στη θάλασσα που δεν προβλέπουμε τα αποτελέσματα των επιλογών μας, αλλά είναι δύσκολο ακόμα και το να διδαχτούμε από τις άλλες κούκλες που έπαθαν το ίδιο. Παράδειγμα λοιπόν: Με την πρώην σύζυγο ήρθαμε πολύ στα μαχαίρια κάποτε, εδώ και λίγα χρόνια τα πράγματα είναι ήρεμα αλλά αυτή θέλει διαζύγιο. Δεν θα με πείραζε να της το δώσω, το ίδιο καλά μπορώ να ζήσω είτε με είτε χωρίς αυτήν πια. Η αφορμή που δεν θέλω να γίνει έτσι είναι ο δεκάχρονος γυιος μας, επειδή θέλω να μεγαλώσει σε μια θετική οικογένεια. Με εκπλήσσει, που ενώ είναι έξυπνη το κριτήριό της είναι το τυφλό συναίσθημα, δε βλέπει τίποτα μπροστά της. Και οι δυο κάναμε μεγάλα λάθη, κι αν κάτι με στεναχωρεί είναι που βλέπω ότι αυτή δεν διδάχτηκε (ούτε από τα δικά της ούτε από τα δικά μου), και που είναι σαφές ότι αυτό θα την κάνει χειρότερα και την ίδια. Άντε πέστε μου τώρα εσείς πως αυτό το θεριό δαμάζεται! Βρε καλή μου βρε χρυσή μου, άντε μπράβο να με δεχτείς και να σε δεχτώ, κανείς δεν είναι τέλειος, αλλά δεν ακούει τίποτα. Πραγματικά αγαπητές μου Παρασκευή και Θεμελίνα, είμαι όλος αυτιά (μάτια) για να δω τι θα μου πείτε! Πρακτική εφαρμογή, ε; Exclamation
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 29, 2004 6:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Λοιπον βλεπω πως μυαλο και συναισθημα ερχονται αντιμετωπα αυτη την στιγμη που πρεπει να παρεις μια αποφαση.Πιστευεις οτιεαν η γυναικα σου πραγματικα αγαπουσε και εκτιμουσε αυτο που εχει απο μονη της αυτη η αγαπη δεν θα της ανοιγε τον δρομο να πραξει πραγματα τοσο αυτονοητα?Πιστευεις εσυ πως οσο ησυχα και αν ειναι τα πραγματα το περιβαλλον που λεγετε οικογενεια αφου δεν υπαρχει κατι βαθυτερο ειναι ασφαλες για ενα παιδι να μεγαλωσει?Και ωραια να συμβιβαστητε.Ο συμβιβασμος ειναι καλη ομπρελα αλλα καθολου καλη στεγη.Καμια φορα μετα απο ενα χωρισμο ξεκιναει κατι καλυτερο και για τους δυο.Και σε ρωταω ποσο καιρο νομιζεις οτι θα μπορεσεις να εισαι διπλα της κι να της δειχνεις ενα δρομο που δεν θελει να περπατησει.Ως ποτε θα εισαι εκει να της λες αυτο ειναι λαθος αυτο ειναι σωστο?Την αφησες ποτε να πληρωσει τις συνεπειες των λαθων της?Αυτο που λενε οτι μονο οταν χανουμε κατι το εκτιμαμε ειναι πολυ σωστο.Οπως στρωνουμε κοιμομαστε.Αστην να φυγει.Για το παιδι να εισαι παντα εκει.Οποτε σε χρειαζεται.Οσο για εκεινη αν χωρισετε και κατωρθωσετε να μεινετε φιλοι μπορει απο αυτη την θεση να την κανεις να καταλαβει πολλα περισσοτερα.Οτι μας ειπες ειναι πολυ πολυ λιγα.Σιγουρα θα υπαρχουν λεπτομεριες που θα μας κανουν να καταλαβεναμε καλυτερα.Αλλα ετσι χοντρα χοντρα θελω να σε ρωτησω κατι.Τι πας να σωσεις?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
paraskevi
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 175

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 29, 2004 7:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Λοιπον ,διαβαζοντας το μυνημα σου, επεσα σε μια προταση που με σοκαρε λιγακι "...το ιδιο καλα μπορω να ζησω ειτε με ειτε χωρις αυτην ",ενω παρακατω, λες οτι "αν και ειναι εξυπνη ,το μονο της κριτηριο ειναι το συναισθημα ."

Δεν ξερω σε ποια ηλικια ειναι η γυναικα σου, και αν εχει ενα επαγγελμα ,να αγαπα και να ειναι δημιουργικη ,αλλα εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΝΑΓΚΗ σαν ανθρωπος να αγαπηθει ,και να μην νοιωθει οτι ξοφλησε ,ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ .Γι'αυτο θελει να φυγει . Οταν παντρευομαστε ή συνδεομαστε με καποιον ,συνεχιζουμε να χρειαζομαστε ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ,οτι μας αγαπουν και μας θελουν .Η απιστια το κλονιζει σοβαρα . Επειδη υπαρχει ενα παιδι ,ειναι φυσικο να το σκεφτεις διπλα και τριδιπλα . Τα διαζυγια παντως ειναι αρρωστια και για τα παιδια -εχω φιλους παιδια διαζευγμενων - ειναι χαλια κατασταση ,και για τα ιδια και για την γυναικα . Εχω δει φιλες μου να μαραζωνουν .Αν υπαρχουν λεφτα καπως περισωνεται το πραγμα ....αλλα......

Νομιζω οτι πρεπει να προσπαθησετε να τα ξαναβρειτε ,αλλα οχι στην βαση ,οτι "το κανετε για το παιδι" ,αλλα στην βαση του "θελω να ειμαστε μαζι " και οτι η οικογενεια σαν αξια ,μετραει μακροπροθεσμα .Και για αυτο ισως να ειναι δυσκολο να κρατηθει ,τα διαζυγια και η φυγη ειναι το ευκολο . Αυτα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 29, 2004 7:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και οσον αναφορα την προταση σου.Καλα εκανες γλυκια μου και την τονισες.Περνας καλα μαζι της ετσι οπως εχουν τα πραγματα θα περνας καλα και χωρια της.Iason-ακι μου μηπως εισαι λιγο στη κοσμαρα σου?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 29, 2004 8:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οι καλύτερες συμβουλές είναι από παθόντα!
Ένας γάμος ΠΡΕΠΕΙ να έχει πάντα ένα καλό τέλος! ¨οπως είχε μια καλή αρχή!
Και ένα καλό τέλος είναι και το διαζύγιο. Τα παιδιά από την εμπειρία μου δεν θα πάθουν τίποτα, ίσως για δυο τρεις μήνες λίγο μελαγχολία. Μετά είναι η ρουτίνα που τα διορθώνει όλα.
Αν ραγίσει το γυαλί δεν το φτιάχνεις! Πας για άλλο.
Η κατάσταση ανοχής είναι χειρότερη για το παιδί. Δεν γνωρίζει πως θα συμπεριφερθεί, και αν φταίει αυτό ή όχι για την κατάσταση.
Στην πράξη η παρουσία ενός παιδιού χειροτερεύει μια κατάσταση αλλά δεν είναι αυτό που θα δώσει το έναυσμα για λύση του γάμου.
Την λύση θα την δώσεις εσύ και η σύζυγος. Όπως βρήκατε τον τρόπο να παραμερίσετε άλλα πράγματα για να παντρευτήτε, έτσι να βρήτε τον τρόπο να το σπάσετε.
Και για να χωρίσεις χρειάζεσαι αμοιβαία κατανόηση!
Ο χωρισμός δεν είναι λάθος επιλογή αλλά σωστή επιλογή σε λάθος διαβίωση.
(ο γιος μου έβγαλε 17 6/13 χωρίς φροντιστήριο και με βλέπει στις 14 μέρες 1. Και εγώ και ο γιός μου μπορούμε να το αντέξουμε αυτό....και οι κόρες μου!)
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center