Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ντετερμινισμός ή αιτιοκρατία;
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ahso
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 359

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 05, 2007 3:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: ντετερμινισμός ή αιτιοκρατία; Απάντηση με Συμπερίληψη

Αφορμή μου έδωσε η πρόταση του Σακαφλιά (Ναι! Αυτός το είπε! Razz ) σ΄ένα άλλο θέμα:

sakaflias71 έγραψε:
Το κβαντικό επίπεδο είναι όταν εξετάζεις την συμπεριφορά ενός μεμονωμένου άτμητου* σωματιδίου (πρωτόνιο, ηλεκτρόνιο, φωτόνιο κτλ). Στο επίπεδο αυτό υπάρχουν φυσικοί νόμοι και μαθηματικά τα οποία τα οποία είναι μη-αιτιοκρατικά. 'Οταν όμως μαζεύονται πολλά σωματίδια οι νόμοι καταρρέουν και γίνονται αιτιοκρατικά.


Ο Σακαφλιάς και ίσως οι περισσότεροι από σάς χρησιμοποιεί τη λέξη "αιτιοκρατικό" σαν μετάφραση της λέξης "ντετερμινιστικό" (κι αυτό επειδή έτσι έχει αποδοθεί κατά κόρον η λέξη "ντετερμινισμός" στα ελληνικά).

Είναι αλήθεια σωστό και σκόπιμο να αποδίδεται έτσι η ξένη λέξη ή δίνει τελείως λανθασμένη εντύπωση για την έννοια του ντετερμινισμού;

Η ετυμολογία της λέξης "αιτιοκρατία" (ισχύς του αιτίου, ή αλλιώς η αποδοχή της αρχής ότι κάθε φαινόμενο προκαλείται από ένα αίτιο) κι αυτή της "ντετερμινισμός" (θεωρία ότι όλα είναι προσδιορίσιμα) παραπέμπουν σε δύο εντελώς διαφοτερικές έννοιες.
Μήπως είναι προτιμότερη από την λέξη "αιτιοκρατία" η λέξη "προσδιορισιμότητα" για τη μετάφραση του "ντετερμινισμός";

(μου φάνηκε πολύ παράξενο να βλέπω τη φράση "μη-αιτιοκρατικοί νόμοι" και μάλιστα από το Σακαφλιά Exclamation Exclamation Laughing Laughing )
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sakaflias71
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 813
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 05, 2007 8:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ντετερμινισμός ή αιτιοκρατία; Απάντηση με Συμπερίληψη

ahso έγραψε:
Η ετυμολογία της λέξης "αιτιοκρατία" (ισχύς του αιτίου, ή αλλιώς η αποδοχή της αρχής ότι κάθε φαινόμενο προκαλείται από ένα αίτιο) κι αυτή της "ντετερμινισμός" (θεωρία ότι όλα είναι προσδιορίσιμα) παραπέμπουν σε δύο εντελώς διαφοτερικές έννοιες.
Μήπως είναι προτιμότερη από την λέξη "αιτιοκρατία" η λέξη "προσδιορισιμότητα" για τη μετάφραση του "ντετερμινισμός";

(μου φάνηκε πολύ παράξενο να βλέπω τη φράση "μη-αιτιοκρατικοί νόμοι" και μάλιστα από το Σακαφλιά Exclamation Exclamation Laughing Laughing )


χμμ όπως έχω πει και αλλού είναι άσχετο για μια πραγματικότητα το πως ονομάζει ο Σακαφλιάς ή οποιοσδήποτε αυτήν την πραγματικότητα.
Π.χ (για να ξεφύγουμε από το κβαντικό επίπεδο) υπάρχει μια πραγματικότητα που ονομάζεται συμβατικά αντι-ύλη. Αν την ονομάζαμε μυδο-ύλη και τις προσδίδαμε όλα τα αντικειμενικά φυσικά χαρακτηριστικά που δίνουμε στην αντι-ύλη, τότε θα έχουμε περιγράψει την ίδια πραγματικότητα όποιο όνομα ή παρατσούκλι και αν της δώσουμε.

Ομοίως στο κβαντικό επίπεδο υπάρχουν φυσικοί νόμοι και μαθηματικά που περιγράφουν μια πραγματικότητα. Αν εγώ την λέω μη-αιτιοκρατία, ο άλλος απροσδιοριστία, ο τρίτος αντι-ντετερμινισμό δεν έχει καμμιά σημασία. Σημασία έχει να περιγράφουμε επιστημονικά, φυσικά, μαθηματικά το φαινόμενο και όχι με εύκολες προσφυγές στην μεταφυσική, στον κόσμο των ιδεών και στους καλλικάτζαρους.

Πρόσεξες την ουσία αυτών που είπα: Τα μεμονωμένα σωματίδια έχουν μη-αιτιοκρατική συμπεριφορά, μπορούν να είναι ταυτόχρονα σε 100 θέσεις, να είναι κύματα ή σωματίδια κτλ. Όταν όμως συσσωματόνονται αρχίζει η αιτιοκρατία π.χ αν σε ρωτούσαν "γιατί το σύνολο των σωματιδίων του σώματος σου έχει θερμοκρασία 36,6 βαθμούς;" τι απάντηση θα έδινες : φυσική ή μεταφυσική, αιτοκρατική, εξελικτική, επιστημονική ή θα εύρισκες μια εύκολη λύση να τα φορτώσεις στον κόσμο των Ιδεών και να γυρίσεις στο συμπόσιο. Το ένα είναι επιστήμη το άλλο ιδεαλισμός, το ένα έκαναν οι μονιστές το άλλο οι μυστικιστές του Πλάτωνα.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις.
_________________
Αυτό που περιφρονείς, γιαυτό θα σε θυμούνται.
FRANK HERBERT
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ahso
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 359

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 05, 2007 11:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ντετερμινισμός ή αιτιοκρατία; Απάντηση με Συμπερίληψη

sakaflias71 έγραψε:
...υπάρχουν φυσικοί νόμοι και μαθηματικά που περιγράφουν μια πραγματικότητα. Αν εγώ την λέω μη-αιτιοκρατία, ο άλλος απροσδιοριστία, ο τρίτος αντι-ντετερμινισμό δεν έχει καμμιά σημασία.

Διαφωνούμε ριζικά, Σακαφλιά και να με συμπαθάς! Very Happy
Έχει ΠΟΛΥ μεγάλη σημασία το πώς ονομάζουμε κάτι, γιατί το όνόμά του δηλώνει και το τι είναι. Και στην ειδική περίπτωση μου φαίνεται ότι το "μη-αιτιοκρατικό" είναι εξαιρετικά παραπλανητικό και τροφοδοτεί απόψεις που δε σ΄αρέσουν καθόλου.

Παράθεση:
Ελπίζω να καταλαβαίνεις

Καταλαβαίνω;;; Question Δεν ξέρω. Πάντως διαφωνώ κάθετα! Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sigmafi
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 11 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 57
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 06, 2007 7:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Στο λεξικό του Μπαμπινιώτη οι λέξεις ντετερμινισμός και αιτιοκρατία ταυτίζονται, "τα ίδια αίτια οδηγούν στα ίδια αποτελέσματα ή, αντίστροφα, ίδια αποτελέσματα προέρχονται από τα ίδια αίτια". Και στο λεξικό Τεγόπουλου-Φυτράκη οι δύο λέξεις χρησιμοποιούνται ως συνώνυμες!
_________________
http://sfrang.blogspot.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 06, 2007 7:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Η ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΚΑΙ Η ΑΝΑΚΩΧΗ ΤΗΣ ΕΚΕΧΕΡΕΙΑΣ ΤΟΥ ΜΕΓΑ ΤΡΙΟΜΗΔΗ Απάντηση με Συμπερίληψη

ΟΚΑΥ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ...ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΣΑΣ ΤΟΥΣ ΔΥΟ?ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΞΗΓΗΣΤΕ ΜΟΥ...ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΑΘΩ...ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΑΛΗΘΙΝΑ ΣΑΣ ΠΡΟΣΩΠΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΥ...ΝΑ ΔΩ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΟΥΝ...ΚΑΙ ΑΝ ΣΑΣ ΔΩ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΥΧΑΙΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΘΥΜΗΘΩ ΠΡΩΤΟΣ ΕΓΩ ΘΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΣΑΣ ΣΦΙΞΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΑΣ...ΣΑΣ ΘΕΡΜΟΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΥΡΕΤΟΣ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ...ΦΤΑΝΩ ΤΑ 43 ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΕΤΟΙΜΟ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ...ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΩΝ ΔΗΘΕΝ ΕΧΘΡΩΝ ΜΟΥ...ΠΟΥ ΕΓΩ ΠΑΛΕΨΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΛΥΤΡΩΣΩ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΔΕΝ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ...ΣΑΛΕΜΕΝΟΣ ΕΓΩ ΧΑΖΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥΡΛΑΜΕΝΟΣ...ΜΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ...ΠΙΟ ΑΣΧΗΜΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΕΣΑΣ...ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΣΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΤΕ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΣΑΣ?

ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΛΕΩ ΨΕΜΑΤΑ?ΜΑ ΟΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΤΑ ΔΩΣΩ...ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΕ ΝΟΗΜΑ ΘΑ ΣΑΣ ΒΑΠΤΙΣΩ...ΕΛΑΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΩΣΤΕ ΜΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΘΑΙΝΩ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΜΟΥ...ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΝ ΣΑΣ ΠΡΟΣΒΑΛΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ...ΗΜΟΥΝ ΕΓΩΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΕΚΑΝΑ...ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΤΟ ΔΩ...Ω ΝΑΙ ΓΛΥΚΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΚΑΙ ΧΑΝΟΜΑΙ ΣΑΝ ΟΝΕΙΡΟ ΤΡΕΛΟ...
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
sakaflias71
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 813
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 06, 2007 7:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ευτηχώς στην επιστήμη δεν υπάρχουν ιδεαλιστικές αοριστολογίες σαν τις αρλούμπες του Πλάτωνα, για το αν είναι η διδακτή η αρετή ή σαν τις βαθυστόχαστες σαχλαμάρες του Ευριπίδη "Έίναι κακό να είσαι καλός" και άλλα τέτοια αλλοπρόσαλλα.
Στην επιστήμη υπάρχει η αλυσίδα ΘΕΩΡΙΑ-ΠΕΙΡΑΜΑ-ΑΠΟΔΕΙΞΗ. Όπως και αν ονομάζεις κάτι θα συννενοηθείς με τον κινέζο ή και με τον λάπωνα που θα ασχολείται επιστημονικά με το ίδιο θέμα.
Η επιστήμη δεν είναι θρησκεία και ιδεαλιστικές συμβάσεις: π.χ στην Ελλάδα απαγορεύεται η πολυγαμία αλλά στην Σαουδική Αραβία επιτρέπεται η πολυγαμία. Η επιστήμη είναι άτεγχτη, σκληρή και καθαρή.

Μεταξύ μας όλοι σέβονται τους νόμους της Επιστήμης άσχετα τι βλακείες λένε. Twisted Evil
Και ο Τριομύδης παρόλο που το παίζει γιώτα-ευτύχία δεν θα ρίξει την τοστιέρα μέσα στην μπανιέρα την ώρα που κάνει μπάνιο. Wink
_________________
Αυτό που περιφρονείς, γιαυτό θα σε θυμούνται.
FRANK HERBERT
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 06, 2007 8:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΤΙ ΝΑ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ ΡΕ ΦΙΛΕ...ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΕ ΑΥΤΟ...ΕΞΩΓΗ'Ι'ΝΟΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ Ω ΝΑΙ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΜΟΥ...ΜΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΘΕΕ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΓΕΝΝΗΣΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ?ΜΕ ΣΕΝΑ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΘΕΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΩΓΗ'Ι'ΝΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ...ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ...ΘΕΛΕΙ ΚΙ'ΑΛΛΗ ΘΕΩΡΙΑ-ΠΕΙΡΑΜΑ-ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΟΥ ΕΓΩ ΕΙΜΙ ΑΥΤΗ Η ΤΡΙΑΔΙΚΟΤΗΤΑ...ΟΧΙ ΟΧΙ ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΤΡΙΚΗΝ ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΑΣΛΗΠΙΟ...ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΕΝΑ ΤΟΥ ΣΑΚΑΦΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΚΕΛΙ 33...ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ? ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΛΥΤΡΩΣΕ ΜΕ...ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ....ΔΩΣΜΟΥ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ...ΜΗΠΩΣ Ο ΜΑΡΚΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ ΛΕΩ...ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΡΕΜΠΕΤΗ ΜΟΥ ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΩΣ ΖΕΙ ΚΑΙ Ο ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ...Ο ΓΙΩΡΓΟΣ Ο ΜΠΑΤΗΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΧΡΥΣΑΦΑΚΗΣ....ΕΛΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕ ΤΟ ΜΠΑΓΛΑΜΑΔΑΚΙ ΣΟΥ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΙ ΓΙΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΜΟΥ...ΜΑ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΙΩΝΕΣ...
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
drakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 445

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 06, 2007 8:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

....

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την drakos στις Τετ Μάρ 21, 2007 1:35 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sigmafi
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 11 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 57
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 06, 2007 9:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Επειδή από σπουδές είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, σε πληροφορώ (για ενημέρωση) ότι, αν ρίξει κάποιος την τοστιέρα στο νερό της μπανιέρας, ενεργοποιείται το ρελαί διαφυγής που βρίσκεται στον ηλεκτρικό πίνακα και αποσυνδέεται το ηλεκτρικό δίκτυο. Δεν θα καταλάβει τίποτα, ακόμα κι αν είναι ο ίδιος μέσα στο νερό.

Αν δεν υπάρχει ρελαί διαφυγής ή αυτό δεν λειτουργήσει, πάλι θα πέσουν οι ασφάλειες λόγω του υψηλού ρεύματος, αλλά ο ευρισκόμενος στα ύδατα θα έχει πάθει μερικά ηλεκτροσόκ. Ο κεφαλαιογράφος Τριομήδης που βρίσκεται μόνιμα στην τρελή χαρά, μάλλον θα συνέλθει με τα ηλεκτροσόκ, αν δεν πάθει καρδιακή μαραμαρυγή και εγκαταλείψει πάντα τα εγκόσμια Laughing

Πάντως να ψήνεις ψωμί δίπλα στην μπανιέρα είναι και πολύ κουλό: λόγω της υγρασίας το ψωμί θα μουλιάσει... Razz
_________________
http://sfrang.blogspot.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
sakaflias71
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 813
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 07, 2007 8:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

drakos έγραψε:
Ο μη ντετερμινιστικος χαρακτηρας μαλιστα των περισσοτερων (οχι ολων!!!) φαινομενων ειναι αποτελεσμα της ισχυρης αιτιοκρατιας που τα διεπει (βλεπε θεωρια χαους).


Σε ένα επίπεδο οργάνωσης της υλοενέργειας η μη-αιτιοκρατία δίνει την θέση της στην αιτιοκρατία. Το γιατί γίνεται αυτό είναι θέμα έπιστημονικής έρευνας. Σίγουρα έχει να κάνει με την θερμοδυναμική και την εντροπία.

Π.χ το ανθρώπινο σώμα έχει μέση σταθερή θερμοκρασία 36,6 βαθμούς.
Μακροσκοπικά η εξήγηση του γιατί έχει αυτήν την θερμοκρασίας είναι αιτιοκρατική. Όμως μικροσκοπικά για το κάθε σωματίδιο του σώματος ισχύει η μη-αιτιοκρατία.

Στο καταπληκτικό βιβλίο "Το Βέλος του Χρόνου" των εκδόσεων Κάτοπτρο, εξετάζονται εξαντλητικά τα φαινόμενα αυτοοργάνωσης της ύλης. Μιλάει για το εξής (σελ.426):

Παράθεση:
Η χρονική εξέλιξη ενός μεγάλου συστήματος διασκορπισμού, διαμέσου πιθανοτήτων, χωρίζεται με μοναδικό τρόπο σε δύο πλήρως ανεξάρτητες συνιστώσες, που ονομάζονται "υποδυναμική".
.........................................
Οι ακριβείς συνθήκες που διέπουν τη διαίρεση ανάμεσα σε βραχυπρόθεσμη και μακροπρόθεσμη συμπεριφορά παραμένουν ασαφείς, το πότε δηλαδή τα μόρια "ξεχνούν" τις αρχικές συνθήκες και βάζουν πλώρη για την ισορροπία υπό την επίδραση του βέλους του χρόνου.

_________________
Αυτό που περιφρονείς, γιαυτό θα σε θυμούνται.
FRANK HERBERT
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ahso
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 359

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 08, 2007 2:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

sakaflias71 έγραψε:
... το ανθρώπινο σώμα έχει μέση σταθερή θερμοκρασία 36,6 βαθμούς.
Μακροσκοπικά η εξήγηση του γιατί έχει αυτήν την θερμοκρασίας είναι αιτιοκρατική. Όμως μικροσκοπικά για το κάθε σωματίδιο του σώματος ισχύει η μη-αιτιοκρατία.

Εγώ το αντίθετο θα ισχυριζόμουνα. Μικροσκοπικά ισχύει απόλυτα ο ντετερμινισμός, μακροσκοπικά η στατιστική (γενικά και όχι μόνο στην περίπτωση τής θερμοκρασίας του ανθρώπινου σώματος).

sigmafi έγραψε:
Στο λεξικό του Μπαμπινιώτη οι λέξεις ντετερμινισμός και αιτιοκρατία ταυτίζονται, "τα ίδια αίτια οδηγούν στα ίδια αποτελέσματα ή, αντίστροφα, ίδια αποτελέσματα προέρχονται από τα ίδια αίτια". Και στο λεξικό Τεγόπουλου-Φυτράκη οι δύο λέξεις χρησιμοποιούνται ως συνώνυμες!

Το ξέρω. Ο ορισμός του Μπαμπινιώτη κάπως σώζει την κατάσταση, αλλά και πάλι...

Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση sigmafi, αλλά βασικά δεν παίρνεις θέση στο ερώτημά μου Confused

drakos έγραψε:
Μη αιτιοκρατια συνανταμε μεν , αλλα πολυ σπανια στην φυση (π.χ στα διαγραμματα των καταρακτωδων διακλαδωσεων)

Ποια είναι αυτά; Θελεις να μου πεις κάτι γι αυτά, γιατί δεν τα έχω υπ΄όψιν;

Παράθεση:
Παρολαυτα δεν κατηγορω αυτον που "εμπλεξε" τους ορους γιατι νομιζω οτι ολοι οσοι ασχολουνται με την φυσικη και τα μαθηματικα (και εγω αναμεσα τους) απο απροσεξια και ταχυτητα χρησιμοποιουν συχνα λαθος τους ορους αυτους ....(και οχι μονο - ποιος δεν εχει χησιμοποιησει ατυχως π.χ τον ορο τυχαιο για το μη προβλεψιμο?)

Ούτε εγώ κατηγορώ κανένα. Απλώς πήρα αφορμή από μια φράση του Σακαφλιά για να εκθέσω έναν προβληματισμό μου. Θα συμφωνήσω, με την έννοια ότι "τυχαίο" (στην κυριολεξία) δεν υπάρχει. Όταν μιλάμε για "τυχαίο" εννοούμε (κατά τη γνώμη μου) μια όχι-προβλέψιμη κατάσταση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sakaflias71
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 813
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 09, 2007 12:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ahso έγραψε:
Μικροσκοπικά ισχύει απόλυτα ο ντετερμινισμός

Shocked
Στο κβαντικό επίπεδο υπάρχει απροσδιοριστία. Πως αιτιολογείς την άποψη σου;
_________________
Αυτό που περιφρονείς, γιαυτό θα σε θυμούνται.
FRANK HERBERT
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 445

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 09, 2007 2:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

......

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την drakos στις Τετ Μάρ 21, 2007 1:37 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sakaflias71
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 813
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 09, 2007 10:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

drakos έγραψε:
sakaflia το "προβλημα του τυχαιου περιπατου" ειναι μικροσκοπικο φαινομενο , ειναι μη ντετερμινιστικο , προσεγγιζεται ικανοποιητικα με στατιστικες μεθοδους, αλλα ειναι αιτιοκρατικο


μη ντετερμινιστικό αλλά αιτιοκρατικό; Εννοείς μετά την παρατήρηση;
πριν την παρατήρηση το σωματίδιο βρίσκεται σε όλες τις θέσεις. Μετά την παρατήρηση εντοπίζεται σε μια συγκεκριμένη θέση.
Μικροσκοπικά μη-αιτιοκρατικό. Μακροσκοπικά αιτιοκρατικό.
_________________
Αυτό που περιφρονείς, γιαυτό θα σε θυμούνται.
FRANK HERBERT
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 445

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 10, 2007 9:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

....

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την drakos στις Τετ Μάρ 21, 2007 1:41 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 1 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center