Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Σαν να μην πέρασε μια μέρα

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
sakaflias71
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 813
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 30, 2007 7:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Σαν να μην πέρασε μια μέρα Απάντηση με Συμπερίληψη

Μια τυχαία είδηση από την σημερινή εφημερίδα Ελ. Τύπος:

Παράθεση:
Εν τω μεταξυ, η ιρακινή κυβέρνηση ανακοίνωσε ότι οι εκκαθαριστικές επιχειρήσεις που διεξηχθησαν προχθες στην Νατζάφ, στρέφονταν εναντίον μιας ομάδας φανατικών σιιτών, ο αρχηγός της οποίας υποστήριζε ότι είναι ο Μαχντί (ο εκλεκτός του Θεού).
Σύμφωνα με την ίδια ανακοίνωση, ο τελικός αριθμός των φανατικών που σκοτώθηκαν ανέρχεται σε 300 ανάμεσα τους και ο αρχιαιρεσιάρχης Αχμεντ Χασάνι.


Δεν είναι σαν μην πέρασε μια μέρα από τότε που κάθε τυχαίος ιδεαλιστής τριομύδης προφήτης της Μέσης Ανατολής θεωρούσε τον ευατό του εκλεκτό του θεού και ξεκίναγε μια καινούργια αιματηρή και δολοφονική θρησκεία; Και για να αντιμετωπιστεί ο κάθε τέτοιος προφήτης οι οπαδοί των άλλων προφητών ξεκινούσαν αιματοβαμένη εκστρατεία εναντίον της αίρεσης για να προστατέψουν το καθαρό ιδεαλιστικό δόγμα από τον αιρεσιάρχη;
Τι έχει αλλάξει τα τελευταία 2006 χρόνια; Ποιά εξέλιξη; ποιός πολιτισμός; ποιός διάλογος; ποιά δημοκρατία;
Έτσι για πλάκα διαβάζεις ότι καθαρίσανε 300 ανθρώπους και τραβάς αλλη μια ρουφηξιά φραπέ; Στην υγεία του Πλάτωνα, του Ιδεαλισμού, του Θεού, και της μεταφυσικής.
_________________
Αυτό που περιφρονείς, γιαυτό θα σε θυμούνται.
FRANK HERBERT
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 24, 2007 11:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΕΙΡΩΝΙΑ




Ο άνθρωπος έφτιαξε τα ρομπότ και άνθρωπος έγινε σιγά - σιγά και αυτός ρομπότ…ειρωνία.
Τα ρομπότ δεν έχουν αισθήματα…οι άνθρωποι όμως έχουν….δυστυχώς όχι όλοι…ειρωνία.
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 25, 2007 12:32 am    Θέμα δημοσίευσης: ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΟΝΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΘΑΜΕΝΟΥΣ ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ Απάντηση με Συμπερίληψη

AΡΧΙΣΕΣ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΑΔΕΛΦΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΩ ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΟΣ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΤΙΠΟΤΑ

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΖΩΗ ΤΟΥ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ

ΝΟΙΩΘΩ ΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΙΚΙΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΑΩ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝ

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΛΕΜΑΩ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ

ΕΣΥ ΔΙΑΛΕΞΕΣ ΤΗΝ ΔΥΑΔΙΚΟΤΗΤΑ, ΕΓΩ ΔΙΑΛΕΓΩ ΤΟΝ ΔΙΑΛΟΓΟ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ



ΕΙΣΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΟΥ ΜΕ ΔΕΚΑΕΞΙ ΛΕΥΚΑ ΠΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΟΥ ΜΕ ΤΑ ΜΑΥΡΑ

ΠΑΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΖΑΡΤΙΚΙΟ ΜΕ ΤΗΣ ΕΞΗΝΤΑ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΑΚΙΕΡΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΝΙΚΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΠΑΛΟ...

ΤΑ ΔΕΚΑΕΞΙ ΜΟΥ ΚΑΤΩ ΔΟΝΤΙΑ ΤΡΙΒΟΝΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΔΕΚΑΕΞΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΔΟΝΤΙΑ ΚΑΙ Η ΜΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΛΑΛΙΑ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΑΛΟΓΟ ΣΟΥ ΑΠΕΙΛΕΙ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΙΑ ΜΟΥ

ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΩ ΜΕ ΟΛΕΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ

ΘΥΣΙΑΖΩ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΟΛΩΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΡΝΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΤΟΝ ΛΕΥΚΟ ΣΟΥ ΠΗΓΑΣΟ

ΤΑ ΤΡΙΑΝΤΑΔΥΟ ΣΟΥ ΔΟΝΤΙΑ ΤΡΙΒΟΝΤΕ ΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΑ ΑΠΕΙΛΩ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΒΑΣΙΛΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΥΡΟ ΜΟΥ ΒΟΥΚΕΦΑΛΑ

ΧΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΗΝ ΛΑΛΙΑ ΣΟΥ

ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΑΔΕΛΦΕ, ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΑΩ ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΧΩ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΚΟΠΟ....ΤΗΝ ΦΤΕΡΩΤΗ ΝΙΚΗ

ΘΥΣΙΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΗΝ ΠΟΛΥΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΣΟΥ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ...

ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΘΥΣΙΑΣΩ ΕΓΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΛΟΓΟ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΟΣΕΣ ΑΙΜΑΤΕΡΕΣ ΜΑΧΕΣ ΔΕΝ ΜΕ ΠΡΟΔΟΣΕ ΠΟΤΕ...

ΘΑ ΥΠΟΧΩΡΗΣΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΒΡΩ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΚΑΛΥΠΤΟΣ

ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΞΑΝΑΘΥΣΙΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΣΟΥ ΓΥΝΑΙΚΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΑΧΗ

ΑΛΛΑ ΕΙΣΑΙ ΕΓΩ'Ι'ΣΤΗΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΕΛΙΚΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ...

ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΓΛΥΚΙΕ ΜΟΥ ΑΦΕΛΗ ΜΕΦΙΣΤΟΦΕΛΗ

ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΙΣΧΥ ΜΟΥ ΞΑΝΑ ΕΠΙΤΙΘΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΑΓΙΑ

ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΑΡΑΓΕ;

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΟΡΙΣΕ ΟΤΙ ΤΑ ΛΕΥΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΡΩΤΑ;

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ;

ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ 'Η ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΔΕΛΦΕ ΓΙΑΤΙ Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΛΩΣΣΑ

ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΤΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΠΟΥ ΑΦΗΣΑΝ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΜΕ...

ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΦΤΕΡΩΤΗ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΘΑ ΣΜΙΛΕΥΣΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΑΓΚΑΛΙΑΣΤΗΚΑΝ

ΜΑ ΟΜΩΣ ΕΣΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΕΦΑΛΙΣΕΙΣ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΕΓΩ ΘΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΕΚΕΙΝΟΝ ΤΟΝ ΚΗΠΟ ΜΕ ΤΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΥ ΒΑΘΕΙΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ...

ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩ'Ι' ΠΟΥ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΩ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΙΩΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ΘΥΣΙΑΣΜΕΝΗΣ ΜΟΥ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΣΑΝ ΤΡΟΠΑΙΟ ΠΙΑ ΕΦΙΑΛΤΗ ΜΟΥ

ΜΑ ΟΜΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΧΝΩ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΑΔΗ ΚΑΤΩ ΘΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΣΕ ΒΡΩ

ΚΑΙ Η ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ...ΕΝΑ ΔΥΟ ΤΡΙΑ ΠΑΜΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ....
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center