Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

antixristoi
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 31, 32, 33  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ulikante
Επίκουρος


Εγγραφή: 16 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 48

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 18, 2006 9:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποια είναι η άποψη μου για τον χριστό?
Χωρίς να έχω διαβάσει τα όσα έχουν ειπωθεί μέχρι τώρα στη συγκεκριμένη συζήτηση και με το φόβο να επαναλάβω τα έως τώρα ειπωμένα θα παρουσιάσω την άποψη στο θέμα όσο πιο σύντομα και περιεκτικά γίνεται

Όσον αφορά το ερώτημα αν υπήρξε . πιστεύω ότι έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να έχει υπάρξει ο χριστός σαν φυσικό πρόσωπο στον πλανήτη μας ( τώρα το πότε ακριβώς δεν πιστεύω ότι παίζει σημαντικό ρόλο) από το να είναι μια ευφάνταστη σύλληψη κάποιων άλλων.

Έκανε θαύματα? Αναφανδόν πιστεύω πως όχι . στο βιβλίο 1984 ( το μεγάλο αδελφό) έγραφε ο Όργουελ όποιος ελέγχει το παρών ελέγχει και το παρελθόν. αν συνειδητοποιήσει κανείς τη δύναμη της παραπληροφόρησης και της προπαγάνδας ( και τα πολλαπλασιάσει επί 2000 χρόνια ( πρέπει να παραδεχτώ ότι το φτωχό μου μυαλό αδυνατεί να συλλάβει την έννοια αυτή των δυο χιλιάδων ετών πριν από το σήμερα) θα αντιμετωπίζει πιστεύω τα πάντα με μεγάλη καχυποψία.

Η θέση μου αυτή με κάνει να αντιμετωπίζω τη γιαγιά μου ( η οποία έχει ταυτίσει την ύπαρξη της με την εκκλησία ) με μεγάλη αγάπη αλλά τον χριστόδουλο και τον όποιο χριστόδουλο που με το προκάλυμμα του χριστιανισμού ( αντίστοιχα φαντάζομαι θα γίνεται σε όλες τις θρησκείες του κόσμου ) εμπορεύεται τη πίστη της γιαγιάς μου , με μεγάλη αηδία και αποστροφή.
_________________
tace et fac
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 01, 2006 12:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

hello ... ειμαι το ατομο που εκανε το παραλληρισμο ιησου και μεγα αλεξανδρου .. Very Happy

καταρχην κυριε παρτνερ .. εχετε βαλει κομμενα αποσμασματα απο το δοκοιμιο μου 2 λεξεις απο τη μια παραγραφο αλλες πεντε απο την αλλη ... και σα αποτελεσμα ειναι να αλλοιωνεις το νοημα .. ειναι επικοινωνιακο τρικ αυτο το ξερεις ??? μπορω να σου κανω μηνυση

εισαι τοσο ανοητος που με θεωρεις αντιχριστο ... τι να πω!! φανταζομαι οτι βλεπεις απο δω μεχρι τη μυτη σου ..και αυτο με τιποτα γιαλομπουκαλα 350 βαθμων μιωπιας ...ασε που εισαι και χουντα τρελλη ..δε ξερεις τι σου γινετε ...κατι τετοιοι τυποι σα και σενα καταστρεφουν τη ελλαδα ..ακου εδω ..δεν εχουμε δικαωμα να λεμε τις αποψεις μας ..ξερεις τι σημαινει δημοκρατια??? μας εχουνε φλωμοσει στο ψεμα ..και συ ακομα να ξυπνησεις ..μπενεις εδω μεσα να πεις τι μαλακια σου και δε τρεχει τπτ ..και την εχεις δει και φιλοσοφος .. καλα κρασα !!!!!
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 01, 2006 12:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

sorry panthers ...de to ebazes kalytera pink panther ,,akougete kalutera
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Polykarpos
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 10 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 22

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 01, 2006 2:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: antixristoi Απάντηση με Συμπερίληψη

panthers έγραψε:
gia se olous kai oles o ka8enas exi to dikeoma na pistebi opou aftos 8eli problima diko tou den exi omos kanena apolitos dikeoma na prosbali 8eous prosopa kai agious kai gia na katalabo kati ka ta talegomena sas xristosl den iparxi mmmm malon ebreoi iste epomenos (APOKRYFISMOS,SOLOMONIKI,BAMPIRISMOS,EOSFORISMOS,iaxobades,massonoi,
boudismos,idololatria,mousoulmanoi)ine i sostes kai kales 8riskies gia nakatalabo diladi gia kapion pou anaferi parapano

bgiabaste ta parakato


λενε οτι αγγελος γκαστρωσε τη μανα του Χριστου ,,,,, εχωντας τιποτα να χασει ξεκινα τη εκστρατεια ... σα την εκστρατεια του μεγα Αλεξανδρου ...θελει να κανει αυτο που προσπαθησε να κανει ο Μεγας Αλεξανδρος με αλλο τροπο ...και τη σατανικη συμπτωση να πεθαινει στα 33 χρονια και αυτος οπως ο μεγας αλεξανδρος... ισως να ηταν το ιδιο ατομο μετενσαρκωμενο ...με αλλα μυαλα ,,,,,,,αν εσεις πιστευετε τοσο πολυ στο Χριστο ..που στη σημαια των Ελληνων βαλατε το σταυρο δωστε την αγαπη που συμβολιζει ο σταυρος μας,,,,,,Μου θυμίζει την διαφήμιση με το Σάββα....Μάλλον έψαχνε τον Σάββα ο Χριστός...και είπε Θέε μου Θέε μου χάσαμε τον Σάββα)

enoligis me prosbalete prosopika prosbalete to simbolo tou elinismou(simea)kai tin 8riskia mou den lete apla tin apoxi sas ala ironebeste kiolas

lipon re i elada den sas exi angki min pate strato , min kanete metagkisi ematos , min pistebete ston stabro kai sinepos ston xristo , kala kanete kai pistebete stin proti parousia kai teties malakies,takalitera ****** iste re lala den ftete esis to ****** to sintagma ftei pou sas dini to dikeoma elef8eris apoxis kai gnomis sas dini to dikeoma na prosbalete emena malakia kai kati akoma PANIONIOS DILONI XAMENA EDAFI,SIMEA TON TOPO KATAGOGIS MOU,STABROS 8RISKIA,STRATOS ANAGKEA ANAGKI NA EPIRETISO TIN XORA MOU OLI ESIS PARTETON POULO KAI ANTE ****** ANTIXRISTA
****** K.NIKOS[/b]


Τι μπέρδεμα είναι αυτό;;;;
Όλα σε ένα καζάνι;;;;;
Αλήθεια εσύ που υπηρέτησες μεγάλε Ελληνορθόδοξε;;;;;;;;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
drakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 445

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 05, 2006 12:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

.....

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την drakos στις Τετ Μάρ 21, 2007 1:01 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 14, 2006 11:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν θα πάτε φαντάροι, που θα πάει...
Confused
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αγησίλαος
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 120
Τόπος: Aθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 15, 2007 5:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: antixristoi Απάντηση με Συμπερίληψη

panthers έγραψε:
kai teties malakies,takalitera ****** iste re lala den ftete esis to ****** to sintagma ftei pou sas dini to dikeoma elef8eris apoxis kai gnomis sas dini to dikeoma na prosbalete emena malakia kai kati akoma PANIONIOS DILONI XAMENA EDAFI,SIMEA TON TOPO KATAGOGIS MOU,STABROS 8RISKIA,STRATOS ANAGKEA ANAGKI NA EPIRETISO TIN XORA MOU OLI ESIS PARTETON POULO KAI ANTE ****** ANTIXRISTA
****** K.NIKOS[/b]


Τι κρίμα που δεν είμασται στον 4ο αιώνα και δεν μπωρείται να μας σφάξεται όλους τους αντίχρηστους κλαψ
_________________
«Όπως είναι
άχρηστη η ιατρική που δε θεραπεύει το κορμί, τόσο άχρηστη είναι
και η φιλοσοφία που δε θεραπεύει την ψυχή»
ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Γιάγκος Λοίζου
Λέκτωρ


Εγγραφή: 08 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 32
Τόπος: KYPROS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 10, 2007 12:18 am    Θέμα δημοσίευσης: γιατι η θρησκεια μας να μην συγκαταλεγεται στη σχετικοτητα Απάντηση με Συμπερίληψη


Η
Ο
Ρ
Θ
Ο
Δ
Ο
Ξ
Ι
Α

Ε
Ι
Ν
Α
Ι
ΠΙΣΤΗ ΟΧΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ

_________________
"οτι αξίζει,
πονάει,
και είναι,
δύσκολο"
ΑΝ ΑΓΑΠΑΣ ΑΛΗ8ΙΝΑ ΤΟΤΕ ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΙ ΜΕΝΑ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 10, 2007 9:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γνώση είναι;
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Γιάγκος Λοίζου
Λέκτωρ


Εγγραφή: 08 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 32
Τόπος: KYPROS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 10, 2007 9:52 am    Θέμα δημοσίευσης: παντωσ Απάντηση με Συμπερίληψη

ΓΝΩΣΗ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΟΜΩΣ ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΜΕ;
ΔΙΟΤΙ
Κώδικας:
ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ = ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΤΗΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΑΔΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ
"ΕΓΩ ΕΙΜΙ Η ΟΔΟΣ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ Η ΖΩΗ"

_________________
"οτι αξίζει,
πονάει,
και είναι,
δύσκολο"
ΑΝ ΑΓΑΠΑΣ ΑΛΗ8ΙΝΑ ΤΟΤΕ ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΙ ΜΕΝΑ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Αγησίλαος
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 120
Τόπος: Aθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 10, 2007 10:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ιστορία ρεεεεε, λίγο ιστορία ρεε, διαβάστε ιστορία ρεεε, έλεος ρε έλεος, ο θεός σας σας αφέρεσε όλο το μιαλό, αγωνιστήτε μήπως σώσετε καμιά ρανίδα. Η μόνη ελπίδα να μάθετε λίγο ιστορία.
_________________
«Όπως είναι
άχρηστη η ιατρική που δε θεραπεύει το κορμί, τόσο άχρηστη είναι
και η φιλοσοφία που δε θεραπεύει την ψυχή»
ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 11, 2007 6:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έτσι μπράβο Γιάγκο μου. Αν έτσι ορίζεις τη γνώση, αυτή την τριαδική μονάδα, τότε η πίστη σου αυτή είναι η μοναδική γνώση. Δηλαδή τρία σε ένα, με μια κίνηση μπαμ και κάτω.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mirage
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Δεκ 2005
Δημοσιεύσεις: 592

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 11, 2007 2:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εμ τα έλεγα εγω στο άλλο πόστ. Να, να, που ξεπετάχτηκε ο Γιάγκος με την Γνώση χωρίς αποδείξεις Shocked ... για να με επιβεβαιώσει όσον αφορά την ΠΙΣΤΗ Wink

ΜΕΔΟΥΣΣΑ, μέδουσσα είσαι εδω; Very Happy
_________________
Σταματήστε να πιστεύετε ... αρχίστε να σκέφτεστε!
http://philosophical-mirage.blogspot.com/
http://notes-mirage.blogspot.com/
http://bio-mirage.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Μέδουσα
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 465

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 13, 2007 10:24 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εδώ είμαι καλέ μου!Τωρα ανοιξα αυτή την θεματική Laughing Laughing Laughing

Αυτό δεν ελεγα και γώ?Πως πιστη είναι η γνωση χωρίς αποδειξη.Το θεμα είναι πως αυτό το εχω συνειδητοποιησει.Εχω ταχθει στο στρατόπεδο των πιστών υπερ της υπαρξης του θεου.Για να είμαι ειλικρινής αυτό το τριαδικός δεν μπορώ να το κατανοησω.Αφού είναι ομοουσιος γιατί γινεται διαχωρισμος?Και δώ μπορεί να μου δωσει τα φώτα του ο Γιαγκος.Βάση λοιπόν αυτου του πιστευω μου ψαχνω να ανακλυψω την υπαξη του.
Ο κάθε απιστος ειναι και αυτος πιστος αλλά ταγμενος στο στρατόπεδο αυτών που ψαχνουν να αποδείξουν την ανυπαρξια του.Μπορεί να διαφερουν οι σκοποι μας και τα βήματα μας να ,μην ακολουθουν το ιδιο μονοπάτι, αλλά θα μας φερουν στην κοινή αληθεια.Που ακόμα δεν εχουμε ορίσει πια είναι,πιστευουμε και οι δυο.Και αυτό μας κάνει να ψαχνουμε....
_________________
Οι αποδείξεις κουράζουν την αλήθεια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 13, 2007 6:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Με το συμπάθειο, αλλά δεν προσπαθώ καθόλου να αποδείξω καμιά ανυπαρξία! Με προσβάλλεις. Twisted Evil Very Happy
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 31, 32, 33  Επόμενο
Σελίδα 10 από 33

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center