Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

προς ευρεσιν κουτιου.

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΕΛΛΗ
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 03 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 03, 2006 1:00 am    Θέμα δημοσίευσης: προς ευρεσιν κουτιου. Απάντηση με Συμπερίληψη

Αναρωτιομουν.Αν οταν ειμαστε μικροι βιαζομαστε να μεγαλωσουμε και οταν γινουμε μεγαλοι δεν καταλαβαινουμε γιατι να ειναι αναποδα το ποσο πιο γρηγορα ειμαστε φτιαγμενοι να περναει ο χρονος σχετικα με το τι θελουμε τοτε.Αν οταν θελουμε, να επηρεαζουμε το ποσο γρηγορα η αργα και οταν συνειδητοποιουμε τι θα θελαμε με μετρο το σταδιο ζωης να καθυστερουμε αυτο που θα θελαμε να ειναι συντομο.τα γηρατεια.
Αν ετσι, το παιδι θελει τα γηρατεια του ή αλλιως να ειναι μεγαλος ,να κρατησουν πολυ? Τοτε τι ειναι ολο αυτο και που μπαινει?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
emu
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 553

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 23, 2006 6:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Einai ligo makavrio auto pou tha pw...alla mhpws h apanthsh pou psaxneis einai h leksh : kasa? nekrokouti ? Rolling Eyes
_________________
Ομορφια ειναι η απλοτητα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 29, 2006 12:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τα κουτιά είναι χρήσιμα για να φυλάνε κάτι αλλά έχουν και ένα μειονέκτημα, να έχουν εττικέτα...για να προσδιορίζουν το αντικείμενο εντός. Και είναι μειονέκτημα γιατί η εττικέτα λέει νοητικά "δεν είμαι αυτό που γράφω...αλλά αυτό που περιέχω εντός". Και εντός μπορεί να είναι κάτι που απλά να χάλασε...και έτσι η εττικέτα μπορεί να λέει και ψέματα.
Ένα κουτί λοιπόν είναι όργανο ψέματος....παρά αλήθειας...Η αλήθεια δεν χρειάζεται κουτί.

Το θέμα φυσικά της ΕΛΛΗΣ είναι πιο προχωρημένο έχει να κάνει με τους ρυθμούς, με το πότε θα θέλαμε να τους επιταγχύνουμε και πότε να τους επιβραδύνουμε, προσδιορίζοντας το "εντός του κουτιού". Κάτι δηλαδή περί συντηρήσεως. Πρέπει λοιπόν να συντηρούμε τον εαυτό μας, πρέπει να είμαστε αληθινοί ως προς την εττικέτα μας;
Ο ζωντανός άνθρωπος μπορεί να αλλάζει εττικέτα και έτσι η συντήρηση να μην παίζει κανέναν ρόλο. Μπορούμε λοιπόν να επαναπροσδιοριζόμαστε και αυτή είναι η επιτυχία μας! Η δυστυχία μας θα είναι να προσπαθούμε να φθάσουμε μια αφηρημένη εττικέτα. Αυτό είναι δύσκολο γιατί δεν υπάρχουν κανόνες εντός ή εκτός κουτιού...και γιατί τελικά το κουτί είναι νεκροκούτι όπως το ονόμασε η emu. Εμείς είμαστε οι ζωντανοί και το κουτί απλά δηλώνει την ύπαρξη εττικέτας, το σύνεφο "ιδέας" που κάποιοι ή ακόμα και μεις θέλουμε στη δυστυχία μας να βλέπουμε σαν ύπαρξη.
Επανάσταση λοιπόν, γκρέμισμα των κουτιών, πέταμα των εττικετών...είμαστε αυτό που είμαστε. Τέρμα οι προσδιορισμοί. Τέρμα η δυστυχία.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 29, 2006 12:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

επειδη συνηθως η απαντηση περιεχεται στην ερωτηση αν προσεξουμε ποσες φορες αναφερεται το ρημα θελω,θελουμε κτλ μαλλον το κουτι ειναι η θεληση
απ την αλλη συμφωνω με το παιδι των λουλουδιων bugman,αλλαζουμε ετικεττες επιτυχως οταν τις ξετιναξουμε ολες απο πανω μας.ο γυμνος ντυνεται με οτι να ναι,αν φορας παντελονι δυσκολα βαζεις μποξερακι απο πανω
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ψεύτρα
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 181

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 29, 2006 1:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν μπορώ να συμφιλιωθώ με την έννοια ''γηρατειά''. Ακουω μερικούς που ισχυρίζονται πως εχουν συμφιλιωθεί με την έννοια του χρόνου και πραγματικά απορώ αν κοροΐδευουν τους άλλους ή τους εαυτούς τους. Ως γυναίκα που θα αρχίσει καποια στιγμή να χάνει την ''ομορφιά'' της (παναγιτσα μου δεν αργει πολυ αυτη η στιγμη Laughing ) νομιζω πως ενδόμυχα τρομοκρατούμαι. Θα ήθελα να αρπάξω τον χρονο απο τα μαλλιά και να τον κάνω δικό μου. Θα ήθελα να εχω παντα εξωτερικη ομορφιά και ας μην συγχυστεί αυτο με οποιαδήποτε τάση εγωισμού κτλ Γιατί ως άνθρωπος να μη θέλω να είμαι όμορφος; Γιατι να θέλω να αποκτήσω ρυτίδες στο πρόσωπο, να δω τα χαρακτηριστικά μου να σταφιδιάζουν, γιατι να θέλω τα χέρια μου να γίνουν αδύναμα, το σωμα μου να πονάει;

Και δεν ξερω αν ειναι μονο θέμα θελησης παντοτινης ερωτικής συνευρεσης. Νομίζω πως είναι κάτι βαθύτερο. Εξάλλου όσο μεγαλώνουμε ο ερωτας συνεχίζει μεν να μάς απασχολεί αλλά διαφορετικά απο ότι όταν ήμασταν μικρότεροι. Η σκέψη μας αποκτά διαφορετική ποιοτητα και έρχεται η στιγμή που ξαναγυρναμε και στις πρώτες μας ερωτικές σκέψεις: ερωτας δίχως επαφή. Πλατωνικος ερωτας, γεροντικός ερωτας (μιλω για μεγάλες ηλικιες) στην ουσία είναι το ίδιο πράγμα, να ερωτεύεσαι και να μην έρχεσαι σε επαφη με το αντικείμενο του ερωτά σου. Βέβαια εδω πάμε αλλου, μισος ερωτας, ολοκληρος ερωτας, τι ειναι ερωτας κτλ κτλ.

Και ο θάνατος; Οταν θα έρθει η ωρα μου να πεθάνω θα ηθελα να ειχα τη δυνατοτητα να το κανω μονη μου και οχι να με ρίξει κάτω η σωματική μου ανικανοτητα. Τι ήττα και αυτη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sofkour
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 204
Τόπος: ΕΔΕΣΣΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 29, 2006 5:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έχει δίκαιο ο Bugman, είμαστε αυτό που είμαστε.
Δεν χρειαζόμαστε κουτί ούτε ετικέτα. Το δικό μας κουτί (των ζωντανών ανθρώπων) είναι το σώμα μας και είναι διάφανο με ετικέτα του τα μάτια μας. Αυτά, δείχνουν το περιεχόμενο, το υγιές ή το άρρωστο, το χαρούμενο ή το λυπημένο, το ενεργητικό ή το παθητικό, κ.λ.π. Αυτά, επίσης, δείχνουν και το κατά πόσο αποδεχόμαστε και αγαπάμε το περιεχόμενο, το κατά πόσο θέλουμε να το αλλάξουμε ή όχι, το άν το επιταχύνουμε ή το επιβραδύνουμε στην εξέλιξή του.
...-
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center