Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η ουσια...
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 08, 2004 3:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[Λογω χρονου καθαρα και μονο θα σου δωσω μια απλη ερωτηση ως απαντηση στην δικη σου απλη απαντηση.ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ,ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΣΕΡΝΩ?Νομιζεις οτι κανω υπομονη γιατι δεν με εχεις μπροστα σου να τα ακους.Ελα,Χιουμορ.Να γελασουμε λιγο ε?Εγω τουλαχιστον το εχω αναγκη.Εσυ μη κανεις το κοπο να το αναλυσεις.Παρτο ετσι απλα και ν σαρεσει γελα και συ.Τα λεμε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 08, 2004 3:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οκ! Δεν με ξαφνιάζεις, η απάντησή σου ήταν μέσα στις πέντε πιο πιθανές απαντήσεις που μπορούσες να δώσεις!
Τώρα γελάμε μαζί!
Laughing Laughing Laughing
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 08, 2004 3:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΤΟ να μειωνεις την αξια των αλλων δεν αυξανεις την δικη σου. Laughing Laughing Laughing Laughing (τεσσερα ανθρωπακια)Ασς ξαναγιελασουμεΚαι να μου πεις και τις υπολοιπες 4 πιθανες απαντησεις μου.Θα ηθελα να τις ακουσω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 08, 2004 3:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θεμελίνα έγραψε:
[.....Νομιζεις οτι κανω υπομονη γιατι δεν με εχεις μπροστα σου να τα ακους.Ελα,Χιουμορ.Να γελασουμε λιγο ε?Εγω τουλαχιστον το εχω αναγκη.Εσυ μη κανεις το κοπο να το αναλυσεις.Παρτο ετσι απλα και ν σαρεσει γελα και συ.Τα λεμε.


Καλά εσύ αμα θες αναλυσέ το, εγώ μπλόφαρα!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 08, 2004 4:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ξέρω τώρα ότι θα δυσκολευτείς να απαντήσεις! Όλες όμως οι απαντήσεις μου ήταν πολύ σοβαρές και ας δήλωναν "για να γελάσουμε".
Ο συναισθηματικός σου κόσμος δουλεύει με αυξήσεις και μειώσεις, με γέλια και καημούς. Μάλιστα δουλεύεις "ανακλαστικά", όπως είπα πιο πριν. Θα μπορούσα να σε κάνω κανόνι αλλά και λουλούδι!(να σε σκάσω ή να σε ανθίσω).
Για μένα, στον νου μου είχα το πως θα σου δώσω να καταλάβεις ότι δεν συζητάς, αλλά προσπαθείς να επιβάλλεις. Αύτό που παθαίνεις δηλαδή που σου επιβάλλονται. Ο συζητητής δείχνει τον δικό του τρόπο σκέψης και ανιχνεύει τον τρόπο του απεναντί του, συζητητή. Με σκοπό να κατανοήσει και αν μπορεί να κερδίσει και να χαρεί από αυτό. Το αυτό και για τον απέναντι.
Δες το: Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!
Αυτό δηλαδή που βλέπεις συνέχεια κάτω από τα μηνύματά μου! Η λογική και το συναίσθημα μαζί!
Και για να το συνδέσω με τον θάνατο: Μετά τον θάνατο δεν ενεργείς άμεσα, δεν σκορπάς και δεν μαζεύεις. Αλλά έμμεσα: άλλοι σκορπάνε για σένα και άλλοι μαζεύουν για σένα. Άρα υπάρχεις και μετά θάνατον!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Θεμελίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 317

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 08, 2004 4:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το καταλαβα πως μιλουσες σοβαρα.Θεωρω το χιουμορ προσον ανοιχτομυαλου ανθρωπου.Οσο για το τι ειμαι.Σου λεω απολα.Ειναι υπεροχο πραγματικα να μπορεις να περιλαμβνεις τα παντα μεσα σου.Να εισαι ευπλαστος ανθρωπος.Τα κουτσουρα και τα μεταλα δεν λυγιζουν μονο.Και εγω ειμαι απλα ΑΝΘΡΩΠΟΣ,με αποδεχτα απο μενα ολα τα συν και τα πλυν μου.Αυτο που μου διδαξε η ζωη μου μεχρι στιγμης ειναι οτι στον αλλον βλεπουμε τον εαυτο μας.Ο αλλος στον οποιο απευθυνομαστε γινεται καθρευτης μας.ΑΝΑΛΥΣΕ ΤΟ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 08, 2004 4:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν την χρειάζεσαι την ανάλυση. Ως εύπλαστη, μαλακιά, περιλαμβάνεις και την απάντηση μέσα σου, αυτήν που ΜΟΝΟ εσύ θες να την δείς, σε σένα και στους άλλους. Ακόμα και αυτό σου είναι γνωστό.

Με άλλα λόγια και αυτή είναι η ουσία, διαλέγεις να προσαρμόζεις τον εαυτό σου ή να τον παρουσιάζεις! Η πλαστικότητα μπορεί να ταιριάξει και στα δύο.
Αν διαλέξεις την προσαρμογή με έχεις ανάγκη για να προσαρμοστείς.
Αν διαλέξεις την παρουσίαση με έχεις ανάγκη για να παρουσιαστείς.
Ποιός δεν έχει ανάγκη;
Αυτός που δεν παρουσιάζεται και δεν προσαρμόζεται. Αυτός είναι ο απ' όλα, που τα βλέπει όλα σαν αυτόν, μια απ΄όλα! Άρα τι να παρουσιάσει αφου είναι το ίδιο με τον άλλο. Γιατί να προσαρμοστεί αφού είναι ίδιος με τον άλλο.
Και τώρα λες Θεμελίνα ότι ζεις! Ποια είναι λοιπόν η ουσία......
Σου απάντησα!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 08, 2004 6:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο αρχηγός των Χάιντι, της «Φυλής του Σολωμού», μιας φυλής ιθαγενών της Αλάσκα, είπε: η επιβίωση αρχίζει εκεί όπου τελειώνει η ζωή.
Η ζωή είναι μια σύνθεση, είναι η δύναμη της ομορφιάς και η ομορφιά της δύναμης, κάτι από το άθροισμα ενός Bugman και μιας Θεμελίνας, ένα σύνολο που ξεπερνά το άθροισμα των μερών, οι δορκάδες που τρέχουν πέρα από τους μαύρους καπνούς της επιβίωσης.
Όποιος έχει αληθινά ζήσει, δεν ενοχλείται από τον θάνατο. Η ζωή είναι αλλού. Μπορούν και τη βλέπουν αυτοί που μπορούν να δουν πέρα από τους καπνούς. Σε κάποια όνειρά μου (αυτά που βλέπω καμιά φορά ξύπνιος, υπάρχουν κι αυτά, να μην κρυβόμαστε όλοι τα βλέπουμε, έτσι για να ακολουθήσω λιγάκι τις κρίσεις ειλικρίνειας στους προλαλήσαντες!), διακρίνονται εκεί στο βάθος οι απαρχές μιας άλλης φιλοσοφίας, άλλοι ορισμοί, τα αρχαία μονοπάτια των δορκάδων, μια άλλη ουσία, μια άλλη ζωή. Και υπάρχουν ενδείξεις ευτυχώς ότι αυτά δεν τα βλέπουμε πάντα μόνοι.

Το αντίθετο της ζωής δεν είναι ο θάνατος. Ο θάνατος είναι το αντίθετο της επιβίωσης. Η ζωή δεν έχει αντίθετο.

(Άλλη μια απάντηση περί ουσίας.) Smile
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 10, 2004 5:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

"Πιστευω οτι η αληθεια για ολα τα πραγματα ειναι σχετικη εκτος απο το θανατο.Την ωρα που θα πεθανεις ολα παυουν να εχουν σημασια επειδη ολα ειναι σχετικα,το μονο που μπορεις να νιωσεις εκεινη την ωρα ειναι ο θανατος.Αρα ναι μεν ο καθενας βρισκει τη δικη του αληθεια αλλα οταν πεθανει,οταν γινεται αυτη η αλλαγη οι υπολοιπες "αληθειες" παυουν να εχουν σημασια". Tyler otan pethanw petaxte me sta skoupidia ...de me endiaferei ....tha eimai nikhths omws giati ezhsa olh mou th zwh alithinos..


Αλλο η ζωη μου αλλο ο εαυτος μου...Τι ελεγχω στη ζωη μου?Την υγεια μου μηπως?Μπορω να κανω γυμναστικη και να τρωω υγιεινα και μια μερα να κολλησω ειτζ ( uparxoun kai profulaktika...) η να παθω καρκινο η να πεσω απ τα σκαλια και να μεινω αναπηρος!( mporei kai na mh ginei re man ...pou to xereis ???? kai gw an arxisw kai skeftomai kata auto to tropo de th paleuw..."Τι ελεγχω εχω στη ζωη μου?" -> ta panta ginontai gia na sou dixoun kati ...tipota den einai tuxaio

euatos kai zwh = ena ...esu... apla mathimatika ...an elegxeis ton eauto sou elgxeis kai th zwh sou giati mporei kai vlepeis tous peirasmous...mporeis kai antistekesai ...exeis th dunamh na giriseis sthn ithakh sou kai na mhn parasernesai apo tis surhnes...

Μου ανηκει το κινητο μου η τα ρουχα μου?Καποιος πιο δυνατος απο μενα μπορει να τα παρει με το ζορι!-> autos o kosmos ...einai enas kosmos dunamhs kai tipoa parapanw...auto xei pei o nitse....kai lew egw twra ...exeis th dunamh na deixeis ti axizeis ...mporeis na antapexeltheis sauto to kosmo ths dunamhs??? exeis th dunamh???Οσο για τον εαυτο μου,γιατι να τον ελεγξω? giati de lew oti an de ton elegxeis de mporeis na pas mprosta ...alla otan ton elexeis de pas apla mprosta alla noitheis oti trexeis se sxesh me tous gurw sou ...auth einai h gnwmh mou toulaxiston ...de xerw esu pws th vlepeis sto sugekrimeno thema kai kataposo se endiaferei na beltiwneis ton eauto sou ..kai na voithas kai tous gurw sou ..

Εχω τους σκοπους μου,ο εαυτος μου θα λειτουργησει για να εξυπηρετησει αυτους τους σκοπους...swsto auto ...elpizw na leitourgei swsta o eautos sou ...

Τελος,για οσους εχουν δει το Fight Club.Οταν βρισκεται στο αμαξι ο "Jack" με τον Tyler και τους δυο "ακολουθους".Ο Tyler αφηνει το τιμονι και γκαζωνει φωναζοντας στον "Jack" να αφεθει,να σταματησει να προσπαθει να ελεγχει τα πραγματα,τι κανουν?Ναι μεν αφηνονται στη μοιρα τους αλλα ασφαλιζουν και τις ζωνες τους... Wink[/quote] ne to katalava auto ...eisai paixths ... kai goustareis ..
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tyler Durden
Υφηγητής


Εγγραφή: 04 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 19

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 10, 2004 11:34 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

John,με εχεις παρεξηγησει!Εγω οταν συλλογιζομαι τις τρεις "ιδεες" μου δε σκεφτομαι αρνητικα,δε σκεφτομαι να τα παρατησω ολα και να μη κανω τιποτα.Εμπνεομαι να ζησω τη ζωη μου ελευθερος,να ειμαι 100% ο εαυτος μου,σαν ενα συνολο απο εμπειριες χωρις να αγκιστρωνωμαι σε αυτες.Αυτοελεγχο χρειαζεσαι μονο οταν δεν εισαι ελευθερος και παραμενεις αγκιστρωμενος στη ζωη λες και σου ανηκει,οι πειρασμοι που αναφερεις δεν υπαρχουν καν διοτι απο τη στιγμη που το μυαλο μου ειναι "καθαρο" ξερω τι νιωθω πως πρεπει να κανω και το κανω.

Αν εισαι απαγκιστρωμενος(οχι αδιαφορος)μπορεις να κανεις οτι θελεις.Εφοσον ειναι ενας κοσμος δυναμης(ο Νιτσε ηταν ιδιοφυια,πολυ μπροστα απο την εποχη μας πιστευω)πως θα εισαι δυνατος αν τα συναισθηματα σου σε πετανε απο δω και απο κει συνεχως?Πως θα εισαι δυνατος αν ολες σου οι πραξεις ειναι αποτελεσμα συναισθηματικων αντιδρασεων,δηλαδη προγραμματισμων ως αποτελεσμα εθισμου σε ενα κοσμο ωπου ολα τελειωνουν?

Αν προσπαθησεις να ελεγξεις τον εαυτο σου απλως θα καταπιεστεις και καποια στιγμη θα εκραγεις!

Ισως ο τροπος που εχω διατυπωσει τις σκεψεις μου να παραπεμπει σε μηδενιστικες και αυτοκαταστροφικες αποψεις αλλα δεν το βλεπω ετσι.Ειναι πιο πολυ ενας ρεαλιστικος τροπος αντιμετωπισης της ζωης για να ειναι κανεις ελευθερος και ευτυχισμενος...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 13, 2004 8:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

psssi eisai polu swstos re file ....alithia ...den exw na prosthesw tipota allo ...petaw to mpalaki sto bugman pou isws na thelei na prosthesei kati...
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center