Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Μήπως ξέρει κανείς...
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ξένα έργα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Candide
Καθηγητής


Εγγραφή: 04 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 64
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 10, 2006 3:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Μήπως ξέρει κανείς... Απάντηση με Συμπερίληψη

...αν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά η ''Πολιτεία του Ήλιου'' του Τομάσσο Καμπανέλα, η ''Χριστιανόπολη'' του Γιόχαν Βαλεντίν Ανδρέε και η ''Πολιτεία του Θεού'' (Civitas Dei) του Αυγουστίνου;

Αν κάποιο μέλος γνωρίζει, παρακαλώ ας με παραπέμψει στον αντίστοιχο εκδοτικό οίκο.

Ευχαριστώ πολύ
_________________
''Πρέπει να καλλιεργήσουμε τον κήπο μας''
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 10, 2006 3:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Την πολιτεία του Ηλίου του Τομάζο Καμπανέλα μπορείς να τη βρεις από τις φτηνές -πλην αξιοπρεπείς- εκδόσεις του Αναγνωστίδη στην Ακαδημίας, κάπου στο ύψος της Ζωοδ. πηγής. Εγώ από εκεί την έχω. Για τα υπόλοιπα ας σε βοηθήσει κάποιος άλλος Razz
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Candide
Καθηγητής


Εγγραφή: 04 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 64
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 13, 2006 3:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σ' ευχαριστώ πολύ Cool
_________________
''Πρέπει να καλλιεργήσουμε τον κήπο μας''
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ahso
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 359

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 14, 2006 12:24 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα μπορούσε κάποιος από τους δυο σας παρακαλώ να μου πει λίγα λόγια για την "πολιτεία του Ήλιου"; Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Candide
Καθηγητής


Εγγραφή: 04 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 64
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 18, 2006 5:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η ''Πολιτεία του Ηλίου'' είναι μια απο τις πρώτες ουτοπίες των νεώτερων χρόνων. Εκδόθηκε το 1623 και γράφτηκε υπο τη μορφή ενός πολιτικού διαλόγου (όπως η Πολιτεία του Πλάτωνος και η Ουτοπία του Μορ).
Στην πολιτεία αυτή επικρατεί η κοινοκτημοσύνη.

Πέραν των ιδεών καθεαυτών που εκφράζει το έργο, ένα μεγάλο μέρος της αξίας του έγκειται στο οτι γράφτηκε στη φυλακή, υπο αντίξοες συνθήκες και μετά απο πολλά βασανιστήρια που είχε δεχτεί ο συγγραφέας του απο την Ιερά Εξέταση.

Και μόνο γι' αυτό το λόγο πιστεύω οτι είναι ένα κόσμημα για την ανθρώπινη σκέψη, μια απόδειξη αυτού που έλεγαν οι αρχαίοι, ''τάχιστον νους, δια παντός γαρ τρέχει''...
_________________
''Πρέπει να καλλιεργήσουμε τον κήπο μας''
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 18, 2006 11:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο Καμπανέλα ήταν από τις ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις του Μεσαίωνα.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ahso
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 359

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 19, 2006 1:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ευχαριστώ, παιδιά!

Υ.Γ. Ξανάρθα, στο post μου για να συμπληρώσω πως παρ΄όλο που διαβάζω πολύ (για την ηδονή, που λέγαμε σε άλλο θέμα, Candid), ελάχιστα έχω διαβάσει τελικά. Και όσο για το τι μου έχει μείνει... αφήστε τα!

Κι ακόμα : Μεσαίωνας, ε; Φυλακή... Γαμώ το, πρέπει να αισθανόμαστε τυχεροί τελικά που δε ζούμε στο μεσαίωνα Question Και μετά σου μιλάνε για το "νόημα της ζωής"...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Candide
Καθηγητής


Εγγραφή: 04 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 64
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 19, 2006 4:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

afham έγραψε:
Ο Καμπανέλα ήταν από τις ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις του Μεσαίωνα.


Αν και δεν έχω εντρυφήσει, συμφωνώ.

Μια άλλη ήταν και ο γεννήτορας του σύγχρονου ουτοπισμού, ο Τ. Μορ.

Βέβαια, εκείνος δε σάπισε στη φυλακή τόσα χρόνια όπως ο Καμπανέλλα, αλλά οι ιδέες που προέβαλε για την εποχή που έζησε, είναι αξιοθαύμαστες.

Χώρια που, τελικά, πήγε κι εκείνος σαν το σκυλί στ΄αμπέλι...
_________________
''Πρέπει να καλλιεργήσουμε τον κήπο μας''
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Candide
Καθηγητής


Εγγραφή: 04 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 64
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 19, 2006 4:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ahso έγραψε:
Ευχαριστώ, παιδιά!

Υ.Γ. Ξανάρθα, στο post μου για να συμπληρώσω πως παρ΄όλο που διαβάζω πολύ (για την ηδονή, που λέγαμε σε άλλο θέμα, Candid), ελάχιστα έχω διαβάσει τελικά. Και όσο για το τι μου έχει μείνει... αφήστε τα!

Κι ακόμα : Μεσαίωνας, ε; Φυλακή... Γαμώ το, πρέπει να αισθανόμαστε τυχεροί τελικά που δε ζούμε στο μεσαίωνα Question Και μετά σου μιλάνε για το "νόημα της ζωής"...



Να' σαι καλά φίλε Ahso, είναι χαρά μου να μοιράζομαι κάτι που γνωρίζω. Wink

Αφού διαβάζεις για την ηδονή, σου συστήνω να μελετήσεις τον Επίκουρο (αν δε το κάνεις ήδη...) Υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία απο τις εκδόσεις ΘΥΡΑΘΕΝ (συγγραφές για τον επικουρισμό απο Έλληνες και ξένους αλλά και το De Rerum Natura του Λουκρήτιου).
Και, βέβαια, τα άπαντα του ίδιου του Επίκουρου (κυκλοφορούν απο τις εκδόσεις Κάκτος).

Για το μεσαίωνα τώρα...
Τι να πω, νομίζω οτι η κάθε εποχή έχει τα δικά της. Σήμερα δεν υπάρχει Ιερά Εξέταση και βασανιστήρια (κι αν ακόμα υπάρχουν τουλάχιστον υπάρχει το θεσμικό και πολιτισμικό υπόβαθρο για τον κολασμό και τη στηλίτευσή τους, αντίστοιχα) αλλά ο ''εχθρός'' του σημερινού οραματιστή είναι εξίσου αδυσώπητος: Είναι η αδιαφορία και η σύγχυση που προκύπτει απο την τεράστια ποσότητα πληροφοριών, την οποία πρέπει να αντιπαρέλθει για να αναδείξει το έργο ή τις ιδέες του.

Κάποτε οι οραματιστές φιμώνονταν.
Σήμερα, μιλάνε με τον τοίχο!

Δεν είμαι σίγουρος τι απο τα δύο είναι χειρότερο...
Αλλά αυτό είναι και το θέμα μιας άλλης, αυτοτελούς συζήτησης.
_________________
''Πρέπει να καλλιεργήσουμε τον κήπο μας''
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ahso
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 359

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 19, 2006 12:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εκτός θέματος, αλλά ... και γιατί όχι;
Candid έγραψε:
είναι χαρά μου να μοιράζομαι κάτι που γνωρίζω.

Να μια ακόμα ηδονή: το να μοιράζεσαι την ηδονή.

Παράθεση:
Αφού διαβάζεις για την ηδονή, σου συστήνω να μελετήσεις τον Επίκουρο (αν δε το κάνεις ήδη...)
Ναι, κάτι λίγα έχω ήδη διαβάσει. Αλλά νομίζω ότι δεν ήμουν σαφής : δε διαβάζω "περί ηδονής" αλλά "για να πάρω ηδονή" από το διάβασμα. Όπως και νά ΄χει, ευχαριστώ για τις πληροφορίες !

Παράθεση:
... ο ''εχθρός'' του σημερινού οραματιστή είναι εξίσου αδυσώπητος: Είναι η αδιαφορία και η σύγχυση που προκύπτει απο την τεράστια ποσότητα πληροφοριών, την οποία πρέπει να αντιπαρέλθει για να αναδείξει το έργο ή τις ιδέες του.
Κάποτε οι οραματιστές φιμώνονταν. Σήμερα, μιλάνε με τον τοίχο!
Δε θα μπορούσε να είσαι περισσότερο εύστοχος!

Να το πάω και λίγο παραπέρα; Ο δικός μου εφιάλτης είναι ακριβώς αυτό το "μιλάνε στον τοίχο" αλλά όχι λόγω της τεράστιας ποσότητας της πληροφορίας (πράγμα που συμβαίνει ούτως ή άλλως), αλλά γιατί η άρχουσα τάξη εκμεταλλεύεται την "τεχνολογία της πληροφορίας" για να δημιουργήσει "τοίχους - ανακλαστήρες" και "τοίχους μαντρώματος". Δηλαδή επανερχόμαστε στο μεσαίωνα ή μάλλον οδηγούμαστε σε κάποια μορφή ολοκληρωτισμού πολύ πιο οργανωμένη και κατά συνέπεια φοβερότερη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Candide
Καθηγητής


Εγγραφή: 04 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 64
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 20, 2006 12:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε Ahso, κατ' αρχάς χαίρομαι που συμφωνούμε!

Ωστόσο, δεν κατάλαβα τι εννοείς με τον όρο ''τοίχοι-ανακλαστήρες''... Αν θέλεις, γράψε κάτι παραπάνω επ' αυτού.

Πάντως, η δική μου εκτίμηση είναι οτι το φάσμα της σημερινής εποχής δεν είναι κάποιος ''ολοκληρωτισμός'' - τουλάχιστον με την κλασσική έννοια του όρου...

Είναι, περισσότερο, η αδιαφορία που πηγάζει απο την απλή διαπίστωση οτι βουλιάζουμε σε μια θάλασσα απο μπερδεμένες φωνές και συγκεχυμένες πληροφορίες. Η πληροφορία που έχει παραχθεί τον τελευταίο αιώνα (και συνεχίζει, φυσικά, να παράγεται) υπερβαίνει κατά πολύ τις πληροφορίες που έχουν παραχθεί καθ' όλη τη διάρκεια της (γνωστής) ιστορίας...

Κι εδώ ακριβώς είναι το θέμα: Όσο πιο πολύ αυξάνεται η ''ποσότητα'', τόσο περισσότερο μειώνονται και οι πιθανότητες να προσεχτεί (άρα να ασκήσει έλεγχο και επιρροή) κάθε μια απο τις ''συνιστώσες'' της!
Και, βέβαια, ούτε λόγος να γίνεται για την ταχύτητα με την οποία παράγονται οι πληροφορίες - που εξασθενεί τη δυνατότητα αφομοίωσής τους - ούτε και για αποσπασματικότητά τους, που καταργεί κάθε έννοια λογικού ειρμού και ακολουθίας...

Κι επειδή η ύπαρξη είναι άμεσα συνυφασμένη με την επιρροή και τον έλεγχο, τολμώ να πω οτι σιγά-σιγά τείνουμε προς μια κατάσταση μη ύπαρξης!
Μια ιδιότυπη ''νιρβάνα'', που όμως είναι εξ ολοκλήρου αντιουτοπική!

Προσωπικά, κλίνω περισσότερο προς την άποψη οτι η κουβέντα με τον τοίχο είναι πολύ χειρότερη απο το φίμωμα.

Το φίμωμα είναι μια μορφή καταπίεσης. Και σε όλες τις μορφές καταπίεσης, ξέρουμε οτι, αργά ή γρήγορα, ο τροχός γυρίζει.

Κι εδώ είναι η διαφορά: Στην κουβέντα με τον τοίχο, δεν υπάρχει καν τροχός...


Ελπίζω να μη σε κούρασα Smile
_________________
''Πρέπει να καλλιεργήσουμε τον κήπο μας''
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ahso
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 359

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 24, 2006 12:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Candide έγραψε:
...δεν κατάλαβα τι εννοείς με τον όρο ''τοίχοι-ανακλαστήρες''... Αν θέλεις, γράψε κάτι παραπάνω επ' αυτού.


Συγγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης, Candide.
"Ανακλαστήρες" σημαίνει ότι επιστρέφουν το μήνυμα στον πομπό του, χωρίς καμια απάντηση ή εμπλουτισμό ή ανάδραση (αυτό που εννοούσες εσύ ότι γίνεται σήμερα, δηλαδή -αν βέβαια σε κατάλαβα).

Παράθεση:
Πάντως, η δική μου εκτίμηση είναι οτι το φάσμα της σημερινής εποχής δεν είναι κάποιος ''ολοκληρωτισμός'' - τουλάχιστον με την κλασσική έννοια του όρου...
Είναι, περισσότερο, η αδιαφορία που πηγάζει απο την απλή διαπίστωση οτι βουλιάζουμε σε μια θάλασσα απο μπερδεμένες φωνές και συγκεχυμένες πληροφορίες....

Νομίζω ότι σε κατάλαβα και σου είπα ότι συμφώνησα, αλλά φοβάμαι ότι ισχύουν και άλλα.

Παράθεση:
...ούτε λόγος να γίνεται για την ταχύτητα με την οποία παράγονται οι πληροφορίες - που εξασθενεί τη δυνατότητα αφομοίωσής τους - ούτε και για αποσπασματικότητά τους, που καταργεί κάθε έννοια λογικού ειρμού και ακολουθίας...

Να μια αιτία ύπαρξης "τοίχου-ανακλαστήρα".

Παράθεση:
Κι επειδή η ύπαρξη είναι άμεσα συνυφασμένη με την επιρροή και τον έλεγχο, τολμώ να πω οτι σιγά-σιγά τείνουμε προς μια κατάσταση μη ύπαρξης!
Μια ιδιότυπη ''νιρβάνα'', που όμως είναι εξ ολοκλήρου αντιουτοπική!

Να κι ο εφιάλτης μου

Παράθεση:
Το φίμωμα είναι μια μορφή καταπίεσης. Και σε όλες τις μορφές καταπίεσης, ξέρουμε οτι, αργά ή γρήγορα, ο τροχός γυρίζει.
Κι εδώ είναι η διαφορά: Στην κουβέντα με τον τοίχο, δεν υπάρχει καν τροχός...

Κι άλλος εφιάλτης...

Παράθεση:
Ελπίζω να μη σε κούρασα Smile

Το αντίθετο! Χάρηκα! Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Candide
Καθηγητής


Εγγραφή: 04 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 64
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 24, 2006 2:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε Ahso,

Κι εγώ χαίρομαι για τη άκρως ενδιαφέρουσα συζήτηση που κάνουμε... Smile

Αν θέλεις, γράψε κάτι παραπάνω γι' αυτά τα άλλα που ισχύουν και προανέφερες.


Ορμώμενος απο τη συζήτησή μας, μου ήρθε στο μυαλό, αυθόρμητα και εντελώς αβίαστα, κάτι απο την τελική στιχομυθία μεταξύ Ο' Μπράΐαν και Ουίνστον Σμιθ (λίγο πριν ο δεύτερος οδηγηθεί στο θάλαμο 101), στο ''Μεγάλο Αδελφό'' του Όργουελ. Θέλω να το καταθέσω στη συζήτηση και να το μοιραστούμε - αν τυχόν δεν έχεις διαβάσει το εν λόγω βιβλίο, σου ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη.

Το μεταφέρω όπως το θυμάμαι:

''Μη φανταστείς οτι θα ξεφύγεις Σμιθ... θα σε αποτεφρώσουμε και θα σε σκορπίσουμε στη στρατόσφαιρα. ΔΕ ΘΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΔΕ ΘΑ ΖΗΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΑΝΑΜΝΗΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΖΩΝΤΑΝΟ ΜΥΑΛΟ...''

Η απόλυτη φρίκη. Όχι των βασανιστηρίων, όχι του χωρισμού, όχι του θανάτου, αλλά της ανυπαρξίας...
_________________
''Πρέπει να καλλιεργήσουμε τον κήπο μας''
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ahso
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 359

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 25, 2006 1:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Candide έγραψε:
Ορμώμενος απο τη συζήτησή μας, μου ήρθε στο μυαλό, αυθόρμητα και εντελώς αβίαστα, κάτι απο την τελική στιχομυθία μεταξύ Ο' Μπράΐαν και Ουίνστον Σμιθ (λίγο πριν ο δεύτερος οδηγηθεί στο θάλαμο 101), στο ''Μεγάλο Αδελφό'' του Όργουελ. Θέλω να το καταθέσω στη συζήτηση και να το μοιραστούμε - αν τυχόν δεν έχεις διαβάσει το εν λόγω βιβλίο, σου ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη.

Το μεταφέρω όπως το θυμάμαι:

''Μη φανταστείς οτι θα ξεφύγεις Σμιθ... θα σε αποτεφρώσουμε και θα σε σκορπίσουμε στη στρατόσφαιρα. ΔΕ ΘΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΔΕ ΘΑ ΖΗΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΑΝΑΜΝΗΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΖΩΝΤΑΝΟ ΜΥΑΛΟ...''

Η απόλυτη φρίκη. Όχι των βασανιστηρίων, όχι του χωρισμού, όχι του θανάτου, αλλά της ανυπαρξίας...

Το έχω διαβάσει το βιβλίο, αλλά ... προ... αμυθήτων χρόνων και βέβαια δε θυμάμαι "ατάκες". Θυμάμαι μόνο ότι περιέγραφε τους εφιάλτες μου. Confused
Δυστυχώς δεν το έχω εδώ που είμαι τώρα να το φρεσκάρω και να σου πω περισσότερα. Τα λόγια του Ο' Μπράιαν (όπως τα μεταφέρεις) μου φαίνονται εφιαλτικά. Αλλά το πιο εφιαλτικό (προσωπικά - και συγγνώμη αν σ΄απογοητεύω -) είναι για μένα τα βασανιστήρια. Δεν αντέχω τον πόνο (ούτε φυσικό ούτε ψυχικό). Δώσε μου απειλή πόνου για να προτιμήσω (χωρίς δισταγμό) το θάνατο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Candide
Καθηγητής


Εγγραφή: 04 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 64
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 25, 2006 9:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε Ahso,

Μέχρι στιγμής (ευτυχώς) δεν έχω έρθει αντιμέτωπος ούτε με βασανιστήρια ούτε με τον εφιάλτη της ανυπαρξίας. Οπότε, εκ των πραγμάτων, όσα λέω τα λέω in vitro - τη στιγμή που δε τα έχω ζήσει στην πράξη...

Παρόλαυτα, νομίζω οτι η ανυπαρξία (το να φύγει κανείς απ' αυτόν τον κόσμο - είτε με οργουελικό τρόπο είτε όχι - χωρίς ν' αφήσει τίποτα πίσω του) είναι χειρότερο απ' τα βασανιστήρια. Διότι το αίσθημα που νοιώθει κάποιος ο οποίος έζησε πραγματικά δημιουργικά και αφοσιώθηκε σε κάτι ανώτερο είναι τέτοιο που υπερνικά τον όποιο πόνο ή το όποιο πάθος...
Είναι σαν ένα ζωντανό οργανισμό, που υποφέρει υπερασπιζόμενος τους απογόνους του. Πονάει, αλλά το διακύβευμα είναι τόσο ζωτικό που δεν έχει το περιθώριο να εστιάσει την προσοχή του στα πάθη του.

''Απόδειξη'' γι' αυτό είναι και τα βάσανα (ακόμα και η επίγνωση μιας επικείμενης εκτέλεσης) που υπέστησαν, καθ' όλη τη διάρκεια της ιστορίας, διάφοροι ιδεολόγοι και πάσης φύσεως μάρτυρες ενός οράματος ή θρησκείας ή ιδέας, απο τον Τόμας Μορ και το Τζιορντάνο Μπρούνο μέχρι την Ηρώ Κωνσταντοπούλου και το Νίκο Μπελογιάννη (τα ονόματα είναι ενδεικτικά, ο κατάλογος ανεξάντλητος).

Όλα αυτά, βέβαια, τα υποστηρίζω θεωρητικά. Κι εγώ δεν αντέχω τον πόνο και δεν ξέρω πώς θα αντιδρούσα αν κάποτε με υπέβαλαν σε βασανιστήρια. ''Το δε πνεύμα πρόθυμον, η δε σαρξ ασθενής''...

Πάντως, πιστεύω ακράδαντα οτι αν κάποιος αφιερώσει τη ζωή του σε κάτι ανώτερο, στο οποίο έχει πειστεί και τον υπερβαίνει, θα βρει το κουράγιο να ανταπεξέλθει στις κακουχίες.
Δεν ξέρω ποιά είναι η άποψή σου σ' αυτό...
_________________
''Πρέπει να καλλιεργήσουμε τον κήπο μας''
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ξένα έργα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center