Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΠΟΥΘΕΝΑ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 03, 2004 2:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν διάβασες καλά αυτό: "..που περιγράφεις"
Αν περιγράφεις τον εαυτό σου ως κοπρόσκυλο τότε δεν θα ήταν ρητορικό αλλά περιγραφικό! Ρητορικό έιναι λόγο της υπερβολής "κοπρόσκυλο" (απλά η λέξη δεν σου έκατσε καλά...έχεις κάποιες αναστολές)

Όσο για την ύπαρξη "γεμάτων" δεν γνωρίζω (κάτι μου έχει διαφύγει!)
Γνωρίζω όμως πολλούς που θέλουν να "γεμίσουν" περισσότερο.

Περί πρακτικού τομέα (τομέα γιατίWink: Η φιλοσοφική προσέγγιση πρέπει να οδηγεί σε πρακτική εφαρμογή. Άσχετα από τον βαθμό επιτυχίας της εφαρμογής. Διαφορετικά βάζεις παροπίδες και μόλις κτυπάς, πονάς, και αλλάζεις κατεύθυνση, μέχρι το επόμενο εμπόδιο.
Η φιλοσοφία πρέπει να σε κάνει πιο μαλακό στους κτύπους και πιο καπάτσο στην αποφυγή τους.

Κάποιος θα πει: Έφαγα χιλιάδες σκαμπίλια, αλλά κατάφερα να κάνω δέκα πράγματα.
Κάποιος άλλος θα πει:Τα κατάφερα, έφαγα τα λιγότερα δυνατά σκαμπίλια κάνοντας χιλιάδες πράγματα.
Διαλέγεις και παίρνεις!
(πρακτικότατο!)
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
tai
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 123
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 04, 2004 2:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

και πάψεις να είσαι το κοπρόσκυλο που περιγράφεις?
Αυτό που περιγράφεις, στα μάτια μου είναι ένα κοπρόσκυλο. Αν δεν είσαι έτσι τότε μπράβο σου .αν είσαι τότε καλώς στα λέω.

Ρωτάς
Ξερεις οτι στην οικογενεια μου δεν γνωρισα πατερα? Μαλλον οχι
Ξερεις οτι μετα το λυκειο πηγα αμεσως στρατο(2) χρονια! Και μετα απο εκει ξεκινησα να δουλευω και να συντηρω τον εαυτο μου?

Έκανα ακριβώς τα ίδια συν ότι είχα οικογένεια με δυο παιδιά στην ηλικία σου και δεν θεωρώ τον εαυτό μου ήρωα.
Ρωτάς
Δηλ,οι υπολοιποι που ασχολειθηκαν μαζι μου,αντι να ειναι ρεαλιστικοι με την κατασταση μου,προσπαθησαν να μην με πικρανουν?

Τα χάδια είναι για της κοπέλες Για τους άντρες είναι τα χαστούκια. Εγώ σε είδα άντρα γι αυτό σε χαστούκισα και δεν σε χάιδεψα.

Ρωτάς
ΕΣΥ ΤΙ ΕΙΣΑΙ?
Εχεις φτασει στο σημειο της ολοκληρωσης σαν ατομο?

Μπορεί να έχω αρκετά ελαττώματα, αλλά έμαθα να ξεχωρίζω εν πολλοίς το καλό.
Εν κατακλείδι. Έδωσες προσοχή στους χαρακτηρισμούς και όχι στης προτροπές
_________________
ΓΙΑ Ν"ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ. ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
niko
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 28 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 22
Τόπος: UK

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 04, 2004 3:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν δεν είσαι έτσι τότε μπράβο σου .αν είσαι τότε καλώς στα λέω.

Δηλ. Η λυση ειναι να μιλησουμε ρητορικα? Τελικα τι ειμαι?
Εχω βαρθει να ακουω γενικα!(αν δεν ειναι το ενα θα ειναι το αλλο)
Ο σκοπος μου ειναι να βρω πρακτικες λυσεις στη τρεχουσα κατασταση μου!

Ειπες
δεν θεωρώ τον εαυτό μου ήρωα.
Ουτε εγω! Και δεν πιστευω να εδωσα τετοια εντυπωση!(Αν ναι) τοτε λαθος!

Εγώ σε είδα άντρα γι αυτό σε χαστούκισα και δεν σε χάιδεψα.
Επιασες τα δυο ακρα! Και με εκανες να εστιασω στο "χαρακτηρισμο"παρα στις προτροπες!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 04, 2004 3:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ευχαριστώ παίδες, ησύχασα, αφού δεν τρώω χαστούκια άρα δεν είμαι κοπρόσκυλο... Laughing
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
niko
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 28 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 22
Τόπος: UK

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 04, 2004 4:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason......Εσυ εχεις κατι να προτεινεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 04, 2004 4:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μου φαίνεται, είμαστε σχεδόν σε chat. Κοίτα, δε βλέπω να έχεις πρόβλημα... η ασφαλιστική δικλείδα είναι η ανεξαρτησία και φαίνεται ότι την έχεις. Βασικά η οικονομική, αυτή συνήθως μετράει, οπότε με αφήνεις εμμέσως να υποθέσω ότι το πρόβλημά σου είναι η συναισθηματική εξάρτηση. Δύο θα συμβαίνουν, είτε η μητέρα σου μπορεί να καταλάβει οπότε δεν θα έπρεπε λογικά να έχεις πρόβλημα (άρα ίσως κάτι άλλο μας κρύβεις, δεν επιμένω, δικαίωμά σου) είτε δεν μπορεί να καταλάβει, οπότε μάλλον εκεί θα είναι το πρόβλημά σου, ότι δεν θέλεις να την πληγώσεις. Γνώμη μου, ότι όταν ο γονέας μας δεν καταλαβαίνει, πρέπει να τον κάνουμε πέρα, να τον βάζουμε σε δεύτερη μοίρα. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι σημαντικός, απλά έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Προέχει η δική μας προσωπική ανάπτυξη.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αντωνης
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 05 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 22
Τόπος: καλλιθεα-αττικης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 07, 2004 6:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

καλη χρονια σε ολους

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση στο νικο: γιατι παρατησες τη δουλεια και πηγες στην αγγλια?αφου ετσι και αλλιως οι περισσοτεροι θελουν να τελειωσουν μαι σχολη ωστε να βρουν δουλεια ευκολοτερα?τοτε γιατι παρατησες τις ασχολιες σου ?

Εκτος και εαν ηθελες να μαθεις περισσοτερα, δηλαδη μονο και μονο για τη γνωση .Νομιζω ομως οτι η γνωση αυξανεται διαβαζοντας βιβλια

Ο λογος που αναφερεις για να ευχαριστησεις τη μητερα σου ειναι απολυτα θεμιτος και κατανοητος ,οποτε εγω δεν μπορω να σχολιασω παρα να επικροτισω

Για μενα δεν επρεπε να φυγεις ,εφοσον δουλευες !Ετσι και αλλιως η μητερα σου θα ηταν ευτυχισμενη οταν και εσυ ησουν ευτυχισμενος και οταν περνουσες καλα

Τωρα που εφυγες ,η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να τελειωσεις .μαλλον πρεπει να εισαι λιγο απογοητευμνεος απο τα μαθηματα ή τον τροπο ζωης αλλα ολα θα φτιαξουν.Νομιζω οτι δεν πρεπει να αφηνουμε πραγματα στη μεση ιδιαιτερα οταν θελουμε να ευχαριστησουμε καποιο αγαπημενο μας προσωπο

Βεβαια το ερωτημα ειναι ποτε θα κανουμε αυτο που μας αρεσει και οχι αυτο που αρεσει στους αλλους?Γενικευοντας,στα διαφορα διλληματα μας ποιες πρεπει να ειναι οι απναντησεις μας και οι πραξεις μας?

και εγω την ιδια απορια εχω!

Πιστευω κατα πρωτο οτι πρεπει να κανουμε αυτο που μας αρεσει

Εαν δεν ξερουμε τι μας αρεσει και ποιο να διαλεξουμε τοτε οποιοδηποτε και να διαλεξουμε θα ειναι το σωστο!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
niko
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 28 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 22
Τόπος: UK

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 07, 2004 8:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αντωνης, "Λες" :θα ηθελα να κανω μια ερωτηση στο νικο: γιατι παρατησες τη δουλεια και πηγες στην αγγλια?αφου ετσι και αλλιως οι περισσοτεροι θελουν να τελειωσουν μαι σχολη ωστε να βρουν δουλεια ευκολοτερα?τοτε γιατι παρατησες τις ασχολιες σου ?

καταρχην να σου πω(εαν προσεξες) στα προηγουμενα γραμματα μου κανω αναφορα για ενα γεγονος(εν μερη)"τυχαιο". Δεν ηταν αποτελεσμα μιας συνεχομενης προσπα8ειας.(δεδομενου τα περι στρατου και εργασιας).

Βεβαια,η πραγαματικοτητα ειναι οτι εν τελη,βρεθηκα εδω! Αυτο που ηταν αρκετα δυνατο να με "παρασηρει" σε τετοια πραξη. Ηταν η αλλαγη της τοτε καταστασης μου οσο εχει να κανει με τη δουλεια και το μελλον μου. Με λιγα λογια, επρεπε να αλλαξω τα δεδομενα!

Εχω πει οτι,το πτυχιο ισως να μην λεει και πολλα! Απλα ειναι αλλη μια "επιλογη" στο χωρο της εργασιας. Το οι "περισσοτεροι" σημαινει οτι απο αυτους (επειδη ειναι πολλοι) δεν μπορει να υπαρχει ποιοτητα?

Εγω ειμαι της αποψης οτι αν υπαρχει δυνατοτητα, (απο μερια οικογενειας)το "σπουδες εξωτερικο", ειναι μια εναλλακτικη λυση πολλες φορες.(εκ του αποτελεσματος παντα). Οικονομικο το θεμα.

Για τη γνωση,θα ελεγα (αν και ακομα μαθαινω)οπως ολοι μας, οτι το βιβλιο ειναι ενα ακομα "μεσω" οπου παιρνουμε θα ελεγα, ο καθ' ενας ξεχωριστα καποια "μυνηματα". Οπως λεει και ο (Bugman) το "βιβλιο δεν ειναι το μονο μεσω γνωσης". Η ζωη παιζει σημαντικο ρολο σαν "εμπειρια"και οχι μονο.

Γενικα να πω,οτι το γραμμα σου ειχε αρκετη "δοση" πραγματικοτητας, και 8α συμφωνησω μαζι σου.(τροπο σκεψης)

Στο θεμα των σπουδων,αυτο το θεωρω "μονοδρομο",ειμαι ηδη στη μεση. Και για αυτο ισως η "ανησυχια"που με εχει πιασει. Ειναι αυτο που λεω "εξωγενεις παραγοντες" Ειπες επισης, σκεψεις που τις χαρακτηρισα θετικες οσο αναφορα το πως πρεπει να αντιμετωπισω την κατασταση,(ειναι η μονη λυση προς το παρον)

Αυτα Smile

Κανουμε αυτο που μας αρεσει,οταν ξερουμε τι μας αρεσει! Confused

η απορια! Πως να το "διαλεξουμε"? συνειδητα?Επιλογη, Τοτε θα ξερουμε! Και οχι πια δακρυα Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αντωνης
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 05 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 22
Τόπος: καλλιθεα-αττικης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 08, 2004 5:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγω νομιζω οτι εφ'όσον άρχισες μια διαδικασία ,για την ανέτρεψες τα πάντα καλό είναι να την τελειώσεις, αφού είσαι κιόλας στου δρόμου τα μισά.Εξάλλου πολλές φορές κάνουμε πράγματα τα οποία μας δυσκολεύουν
αλλά θέλουμε να τα τελειώσουμε κιόλας γιατί πρέπει να κάνουμε κάτι, να το παιδέψουμε αυτό το ρημάδι που υπάρχει μέσα στο κεφάλι μας.
Εγώ είμαι υπέρ των σπουδών όχι μόνο γιατί μαθαίνεις περισσότερα αλλά γιατι συναναστρέφεσαι με κόσμο ο οποιός δε σκεφτεται μόνο τη δουλειά ,τις γυναίκες και το ποδόσφαιρο (πίστεψε με είναι πάρα πολλοι αυτοί).Ακόμα συναναστρέφεσαι με ανθρώπους της ηλικίας σου οι οποίοι δεν έχουν ακόμα φθαρεί ψυχολογικά ,οι οποίοι έχουν ακόμα το πάθος για να κάνουν το οτιδήποτε,δηλαδή εχουν ζωή μέσα τους
όταν πλέον θα γυρίσεις μόνιμα πίσω θα παρατηρήσεις ότι με ανθρώπους με τους οποίους κάποτε είχατε πολλά κοινα όπως δουλειά κτλ, τώρα δε θα μπορείς να συνεννοηθείς γιατί θα έχεις καταλάβει ότι στη ζωή πρέπει να υπάρχουν όλα ,όχι μόνο η δουλειά και το να λέμε μόνο μαλακίες με τους άλλους

εγραψες ότι εάν δεν ξέρεις τι σου αρέσει τότε δεν ξέρεις τι να διαλέξεις

Η απάντηση είναι πολύ απλή :όταν δεν ξέρεις ποιο μονοπάτι να πάρεις σε ένα σταυροδρόμι τότε αυτό που θα διάλέξεις θα είναι το σωστό .Ετσι απλά, αφού έτσι και αλλιώς τα άλλα μονοπάτια δεν ήξερες τι έκρυβαν ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
niko
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 28 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 22
Τόπος: UK

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 10, 2004 6:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Απλα, ο καθ'ενας απο εμας εχει μια αποψη γενικα για πραγματα και καταστασεις. Ολοι κανουμε τις επιλογες μας! Αυτο που θα εχεις προσεξει,ειναι αυτη η "ανησυχια" μου περι επιλογων, ειναι αυτο που δεν μπορει να βγει απο το μυαλο!
Βασικα,ειναι κατι βαθυτερο απο οτι φαινεται και εχει να κανει με προσωπικα 'ορια' που εμφανιζουν ελληψεις και χρειαζονται αναθεωρηση ισως.
Περα απο αυτο, θα συμφωνησω στο θεμα της "συμπεριφορας ανθρωπων"αλλα παλι αυτο ειναι σχετικο δεδομενου(καλοι και κακοι παντου).
Υπαρχουν βεβαια οι "εμπειριες" που μας κανουν να εχουμε καποια στοιχεια αλλα εμενα μου φαινεται υποκειμενικο αυτο. (Δηλ,δικες μου εμπειριες,δικα μου συμπερασματα).
Οσο αναφορα τους ανθρωπους και τι ενδεχομενως θα "δω" ειναι κατι που δεν με "τρομαζει",διοτι ολοι μας καποια στιγμη οταν προσπαθουμε να επικοινωνησουμε επιλεγουμε (που και πως) 8α γινει αυτο. Οποτε καταλαβαινεις οτι εκει εμεις εχουμε ευθυνη!
Στο σημειο που αναφαιρεσαι για το οταν γυρισω θα μπω σε διαδικασιες,να πω οτι ηδη εχω μια γευση οσο αναφορα την αντιμετωπιση(γνωστων και φιλων) θα ελεγα οτι υπαρχει ενα ειδος προκαταληψης, και οταν προσπαθω να εντοπισω τη πηγη "αυτου¨" (μεσω συζητησης) δεν υπαρχει κατι ξεκαθαρο.
Ολοι εχουν ζωη μεσα τους απλα υπαρχει η κατασταση της 'ΛΗΘΗΣ' που θολωνει το τοπιο!

Τα τελευταια "σχολια" στο προηγουμενο μου γραμμα δεν ηταν προβληματiσμος...ειχε λιγο σαρκασμο στην "απορια" Smile

Παρολα αυτα εκανες το "κοπο" να το γραψεις με αλλα λογια! Smile Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 11, 2004 5:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Niko: Το σίγουρο είναι ότι αύριο δεν ξέρεις που θα είσαι. Και το πρόβλημα είναι πως θα αποφύγεις ένα αρνητικό γύρισμα του αύριο από σήμερα.
Τι χρειαζόμαστε λοιπόν, χρήματα, γνωριμίες, γνώσεις, αρχές, τι;
Η αποψή είναι:
Μόνο αρχές χρειάζεσαι! Τα άλλα εμπλουτίζονται πιο εύκολα και πιο εύκολα κατανοούμε την ελλειψή τους.
Τώρα αν ακολουθείς αρχές, δεν σημαίνει ότι θα γλιτώσεις εκατό τοις εκατό τα αρνητικά συμβάντα. Αλλά εκατό τοις εκατό δεν ήταν του δικού σου ελέγχου. Οπότε σε πιθανό ερώτημα ποιος φταίει, απαντάς ευθαρσώς: Όχι εγώ.
Ποιες αρχές να ακολουθήσεις; Α! αυτό είναι το δύσκολο!
Δες τα διάφορα πρέπει σου (πρέπει αυτό ή πρέπει εκείνο). Και θα βρείς τις αρχές σου.
Αντε και καλή πρόοδο! (προ της οδού είναι η Αρχή!)
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
niko
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 28 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 22
Τόπος: UK

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 17, 2004 7:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αντε και καλή πρόοδο! (προ της οδού είναι η Αρχή!) Ευχαριστω Bugman!

Κατι τελευταιο!

Μιλας για αρχες,και αναρωτιεμαι αν εχω δωσει την εντυπωση οτι δεν εχω αρχες.

Και αν πουμε οτι χρειαζομαστε μονο αρχες. Με το να λειτουργουμε με το "σταυρο στο χερι" και να προσπαθουμε να ειμαστε δικαιοι γενικα,αυτο δεν ερχεται σε αντιπαραθεση με το τωρα? Που μας θελει να μεταλλασσωμαστε σε "ζωα" για να επιβιωσουμε?

Με το να μας μαθαινουν μεγαλωνοντας το νομο της ζουγκλας(επικρατηση του πιο δυνατου)δεν πιστευω οτι υπαρχουν και πολλα περιθωρια για να σκεφτουν πολλοι ανθρωποι το θεμα "αρχες"(Δεν υπαρχει χρονος ωριμης σκεψης).Πιστευω οτι τωρα,οι αρχες ερχονται μονο απο την οικογενεια(εαν υπαρχει παιδεια) και οχι σε συνδιασμο με την κοινωνια οπως παλαιοτερα!Που αυτα τα δυο ειχαν καποια 'συνδεση' και αλληλοσυντηρουνταν και ισως εκει να εχουμε χασει το παιχνιδι.(λογο αλλαζονιας και υλικων απολαυσεων)Που ειναι η ταση της εποχης!(Δυτικης προελευσης)
Εγω το νομο της ζουγκλας δεν τον εχω μαθει!(Μηπως θα επρεπε?)

Μερικες φορες σκεφτομαι οτι βρισκομαι σε λαθος εποχη!Οσο παραξενο και αν φαινεται,συχνα κανω τετοιες σκεψεις!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 17, 2004 10:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν κατάλαβες!
Δεν είπα εγώ ότι υπάρχουν καλές ή κακές αρχες, οπότε να ακουλουθείς τις καλές αρχές!
Το καλό και το κακό είναι θέμα αποτελέσματος, τρόπου εφαρμογής.
Η αρχή δεν είναι εφαρμογή! Αλλά αρχή για φθάσεις στην εφαρμογή!'
Μετά τα πρέπει έχει το θέλω και το μπορώ (δηλαδή απόφαση και πράξη)
Βρες τις αρχές που θα ακολουθήσεις, αποφάσισε την στιγμή που θα θες εσύ (φτιάξε σχέδιο). Πραγματοποίησέ το, αν μπορείς (αναλογίσου τις δυνάμεις σου)!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center