Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Εντεχνο τραγούδι"Τι εννοούμε με αυτό"??
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 25, 2006 9:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Εντεχνο τραγούδι"Τι εννοούμε με αυτό"?? Απάντηση με Συμπερίληψη

Παρα το γεγονός ότι παίζω πιάνο απο τα 12 μου χρόνια,ποτέ μου δεν κατάλαβα τι σημαίνει έντεχνο τραγούδι!!
Τραγούδια σε μουσική Πάριου,Βαρδή,Θεοφάνους,Τόκα,Χατζηδάκη,Θεοδωράκη,Ξαρχάκου,Σπανού,αυτά δηλαδή είναι "άτεχνα"????
Και τι είναι αυτό που χαρακτηρίζει μια σύνθεση άτεχνη??Θα μπορούσε κανείς να με διαφωτίσει??γιατί απο ότι ξέρω απο παλιά όταν μικρή φοιτούσα στο Εθνικό Ωδείο,η μουσική χωρίζεται στα εξης στάδια
1)Βυζαντινή
2)Ελαφρά(τύπου οπερέτας)
3)Νεου-κύμματος
4)κλασσική
5)Ελαφρά(Μοντέρνα Ελληνική ή ξένη)
6)Ροκ-Ποπ
7)Δημοτική
Coolλαικοφανής
9)Λαική
10)Ρεμπέτικη
Μέσα λοιπόν σε αυτές τις κατηγορίες εντάξαμε ξαφνικά το "έντεχνο"τραγούδι λες και όλα τα άλλα είναι άτεχνα Surprised
Περιμένω γνώμες.
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 25, 2006 9:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Εντεχνο τραγούδι.Τι εννόούμε με αυτό?? Απάντηση με Συμπερίληψη

Σημ.το emoticon στο νούμερο οκτώ μπήκε κατα λάθος.
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 25, 2006 8:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Από τη στιγμή που ακούω classic rock, ελληνικό rock και heavy metal, δεν με πολυενδιαφέρει αυτός ο διαχωρισμός. Όλα τα άλλα είδη μουσικής που αναφέρεις για μένα είναι άτεχνα. Στο γούστο και την αισθητική του καθενός δεν χωρά εκλογίκευση.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 26, 2006 1:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

afham έγραψε:
Από τη στιγμή που ακούω classic rock, ελληνικό rock και heavy metal, δεν με πολυενδιαφέρει αυτός ο διαχωρισμός. Όλα τα άλλα είδη μουσικής που αναφέρεις για μένα είναι άτεχνα. Στο γούστο και την αισθητική του καθενός δεν χωρά εκλογίκευση.



Αναφέρεις πως ολα τα άλλα είδη μουσικής που προανέφερα είναι άτεχνα.
Διαφωνώ αλλά είναι θέμα γούστου(όπως αναφέρεις)ήθελα όμως να σου κάνω δυο ερωτήσεις.
1)Μου είναι αδιάφορο αν ακούς πχ.classic rockμπορείς όμως να κρίνεις όλα τα άλλα είδη μουσικής,που μπορεί να μην είναι προσωπική σου επιλογή,αλλά ακούγονται θέλουμε δεν θέλουμε.Πώς τα ονομάζεις εσυ??
2)Ο Κορκολής πάντα κατά την δική σου άποψη γράφει μουσική έντεχνη ή όχι??
Και σίγουρα,ανεξάρτητα αν μας αρέσει ή όχι,δεν ξεχνάμε πως ο Κορκολής δεν είναι απλά ενας μουσικός της οκάς,αλλά ενας μουσουργός.
Σέβομαι τις προτιμήσεις των άλλων,αλλά το ερώτημα μου δεν είναι ποιος τι ακούει τι,αλλά πως χαρακτηρίζεται ένα τραγούδι έντεχνο.!!!
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 26, 2006 4:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ψάχνεις να βρεις αντικειμενικό αισθητικό αξιολογικό κριτήριο ή μου φαίνεται;
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
epikritis
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 404
Τόπος: αττικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 27, 2006 10:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ειμαι κι εγω μουσικος. παιζω ηλεκτρικη κιθαρα. ακουω metal και τα συναφη. αυτα που ανεφερες μπεττινα θεοδωρακης, χατζιδακης κτλ οχι μονο δεν ειναι ατεχνα. οι συγκεκριμενοι δημιουργοι εχουν αφησει πισω αριστουργηματα. δεν υπαρχει για μενα εντεχνο η ατενχο. για μενα υπαρχουν πραγματικα δημιουργηματα και απλα εμπορευματα(εφημερα χιτακια για διασκεδαση).
_________________
philosophy to the real world is what masturbation is to sex
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 28, 2006 5:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο Θεοδωράκης και ο Χατζιδάκης δεν κάνανε εμπορεύματα και χιτάκια στην εποχή τους; Αυτά που εμείς σήμερα θαυμάζουμε ως έργα τέχνης, τότε δεν ήταν τα σουξέ της εποχής; Μήπως το αν θα μείνει κάτι ως διαχρονικό δεν εξαρτάται μόνο από τη μουσική, αλλά από το τι αντιπροσωπεύει και τι κοινωνικές ανάγκες υπάρχουν;
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 28, 2006 10:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

afham έγραψε:
Ο Θεοδωράκης και ο Χατζιδάκης δεν κάνανε εμπορεύματα και χιτάκια στην εποχή τους; Αυτά που εμείς σήμερα θαυμάζουμε ως έργα τέχνης, τότε δεν ήταν τα σουξέ της εποχής; Μήπως το αν θα μείνει κάτι ως διαχρονικό δεν εξαρτάται μόνο από τη μουσική, αλλά από το τι αντιπροσωπεύει και τι κοινωνικές ανάγκες υπάρχουν;



Σαφώς και ήταν δημιουργίες μιας εποχής αυτά που έγραψαν οι Χατζηδάκις-Θεοδωράκης,με την μόνη διαφορά ότι παρέμειναν διαχρονικά.Ακόμα και τα παιδιά των 10 ετών σήμερα γνωρίζουν τον "ΖΟΡΜΠΑ"πχ.
Οι κοινωνικές ανάγκες πάντα ήταν οι ίδιες όσον αφορά την μουσική,γιατί μιλάμε για πραγματική μουσική,πάντα τα τραγούδια των ανωτέρω συνθετών έκαναν αναφορά σε όσα μας προβλημάτιζαν και τότε αλλά και σήμερα.Ο χωρισμός πχ.τα 90% των τραγουδιών αναφέρονται σ'αυτόν και αυτός(ο χωρισμός εννοώ)πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει,μέσα σε μια σύνθεση σημερινή αλλά και αυριανή).
Επειτα ας μη ξεχνάμε το εξής,δεν αναφερόμαστε τόσο στον στίχο όσο στην μελωδία.Τα σημερινά "άσματα"του τύπου 'σεξ","θές να κάνουμε σχέση"για μένα είναι ακαταλαβίστικα και μιλάω και σαν μουσικός αλλά και σαν μη γνώστρια μουσικής.Ξέρεις πόσες συνθέσεις σημερινές είναι βασισμένες πάνω σε μουσικούς δρόμους σήμερα??αμέτρητες,επίσης δεν ξέρω αν γνωρίζεις,πως ο Μανώλης Χιώτης(τον οποίον δεν συμπάθησα ποτέ)ήταν αυτός που πρόσθεσε την τέταρτη χορδή στο μπουζούκι,μέχρι τότε υπήρχαν τρεις χορδές στα μπουζούκια.Η τέταρτη αυτή χορδή σήμερα βοηθά πάρα πολύ σε μια σύνθεση(όπως ανέφερε και ο Β.Παπακωνσταντίνου)
Το ερώτημα μου όμως παραμένει αναπάντητο.Ποιο επιτέλους εννοούμε σήμερα(και ειδικά σεις οι νέοι)έντεχνο τραγούδι???????????????
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 28, 2006 10:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ απάντησα πάντως στο ερώτημά σου. Θεωρώ έντεχνο εκείνο που ανταποκρίνεται στα δικά μου αισθητικά αξιολογικά κριτήρια.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 28, 2006 10:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

epikritis έγραψε:
ειμαι κι εγω μουσικος. παιζω ηλεκτρικη κιθαρα. ακουω metal και τα συναφη. αυτα που ανεφερες μπεττινα θεοδωρακης, χατζιδακης κτλ οχι μονο δεν ειναι ατεχνα. οι συγκεκριμενοι δημιουργοι εχουν αφησει πισω αριστουργηματα. δεν υπαρχει για μενα εντεχνο η ατενχο. για μενα υπαρχουν πραγματικα δημιουργηματα και απλα εμπορευματα(εφημερα χιτακια για διασκεδαση).



Τώρα μάλιστα συμφωνούμε,εκείνα δεν μπορεί κανείς να τα χαρακτηρίσει ατεχνα,γιατί απλά ήταν πραγματικά δημιουργήματα και επειδή είσαι και συ μουσικός,ξέρεις ότι ούτε ο Χατζηδάκης αλλά ούτε και ο Θεοδωράκης,έγραφαν πάνω σε δρόμους "ουσάκ"ή "χιτζαζ".Αυτοί οι άνθρωποι ήταν όντως δημιουργοί και ναι συμφωνώ πως αυτά που ακούμε σήμερα είναι συνθέσεις της οκάς.Οταν ένας συνθέτης σημερινός,δανείζομαι το Φοίβο για παράδειγμα έχει συμβόλαιο με μια άλφα εταιρεία η οποια τον υποχρεώνει να γράφει 50 τραγούδια τον χρόνο,βέβαια θα γράψει με την οκά.
Πάντως πιστεύω πάντα προσωπικά,πως πρώτα φταίνε οι εταιρείες οι οποιες πρώτες διαχώρισαν τις λέξεις "έντεχνο"και "άτεχνο"και ύστερα οι συνθέτες που πάλι έπρεπε να κατεβάζουν το κεφάλι προκειμένου να τα "πάρουν"
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 28, 2006 10:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

afham έγραψε:
Εγώ απάντησα πάντως στο ερώτημά σου. Θεωρώ έντεχνο εκείνο που ανταποκρίνεται στα δικά μου αισθητικά αξιολογικά κριτήρια.



Αυτή την απάντηση και την σέβομαι αλλά και την δέχομαι.
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 28, 2006 5:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Εντεχνο τραγούδι,"τι εννοούμε με αυτό"? Απάντηση με Συμπερίληψη

Και επειδή πρέπει να διατηρούμε ζωντανή την αίσθηση του χιούμορ,θα σας πω κάτι που μέχρι να πεθάνω θα το θυμάμαι με απορία.
Υπάρχει σήμερα ένας συνθέτης,γνωστότατος μάλιστα πολύ μα πάρα πολύ γνωστός,του "έντεχνου ασματος"(έτσι αυτοχαρακτηρίζεται)που ενω γράφει μια μουσική του σύνθεση σε παρτιτούρα,του είναι αδύνατον να την διαβάσει!!!!!!!!!!!
Παιδιά δεν κάνω πλάκα,πρόκειται για το πιο περίεργο πράγμα που συνάντησα ως τώρα στη ζωή μου,δηλ.να γνωρίζει μουσική,να γράφει με νότες μια δική του σύνθεση σε μια παρτιτούρα,αλλά όταν έρθει η ώρα να την διαβάσει για να εκτελέσει το κομμάτι,να μπλοκάρεται και να μην μπορεί να το παίξει,απο την στιγμή που δεν μπορεί να διαβάσει αυτά που ο ΙΔΙΟΣ έχει γράψει.
Τρομερό,αν όχι αστείο!!!και όμως συγκαταλέγεται στους συνθέτες του "έντεχνου τραγουδιού"και είναι και λίαν γνωστός. Wink
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Tsepos
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 273
Τόπος: Όχι Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 21, 2006 12:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έχω την εντύπωσει Μπεττίνα ότι τελικά δε χωρίζουνε τη μουσική σε ''έντεχνη'' και ''άτεχνη'' αλλά τους ίδιους τους ανθρώπους που την ακούνε. Οι ''κουλτούρες'' και οι ''λαικοί''. Και επειδή οι ''κουλτούρες'' τα ξέρουν ''όλα'' και τα κάνουν όλα τέλεια και επειδή είναι άνθρωποι της τέχνης, είναι λογικό να ακούνε ''έντεχνη'' μουσική. Οι ''λαικοι'' από τη δική τους την πλευρα αυτό που ζητάνε είναι να περνάνε καλά. Οι μουσικοί είναι αυτοί που τρώνε το πακέτο. Ή θα πεινάσουν ή θα διαλέξουν ένα από τα δύο στρατόπεδα. Αυτά βέβαια συμβαίνουν στη χώρα μας! Γιατί στις ''μεγάλες'' χώρες της ευρώπης και όχι μόνο, υπάρχει μουσική παιδεία.


Έπειδή μιλάμε για μουσική και ο περισσότερος κόσμος το μπερδεύει αυτό με τους στίχους, πάρε ένα ζειμπέκικο ''άτεχνο'' και βάλε στίχους ''έντεχνους'' και το ανάποδο. Βλέπεις καμμια τόσο πολύ σημαντική διαφορά; Κουβέντα να γίνεται είναι όλα και ουσία μηδέν. Και επειδή βρισκόμαστε σε πλήρη ύπνωση και δε μας συγκινεί τίποτα πια και όλα τα κοινωνικά προβλήματα τα προσπερνάμε αμέσως, γιατί μας προλαβαίνουν οι εξελίξεις, έχουμε βουλιάξει σε ένα μουσικό ''χάος'' που σκοπό έχει μόνο το κέρδος. Προσωπικά το κατέβασμα μουσικής από το ίντερνετ το θεωρώ επανάσταση και ξεκαθάρισμα της φάσης. Είναι δικαίωμα όλων να απολαμβάνουν τη μουσική και δεν έχει κανένας το δικαίωμα να κρίνει μια μουσική ως ''άτεχνη''. Πρέπει να λέμε ευτυχώς που υπάρχει μουσική, ευτυχώς που υπάρχουν τόσες πολλές επιλογές και μπορούμε να διαλέξουμε τη είναι αυτό που μας ταιριάζει, ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω!!! Very Happy
_________________
''Είναι καλό να είσαι σημαντικός. Είναι όμως πιο σημαντικό να είσαι καλός.'' Νταίηλ Κάρνετζυ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 30, 2006 5:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η μουσική ακολουθεί συγκεκριμένους κανόνες, την λεγόμενη Αρμονία.
Είτε πρόκειται για Κλασική, Τζάζ, Ρόκ, Πόπ, Ελληνική Λαϊκή, Ρεμπέτικο, άν δεν γραφούν με τους κανόνες Αρμονίας απλά δεν ακούγονται. Η λέξη "έντεχνο" εφευρέθηκε απο τους μή έχοντας μουσική παιδεία για να μπορούν και αυτοί να εκφράζουν τη γνώμη τους.
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 04, 2006 1:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η μουσική φίλε μου δεν ακολουθεί κανένα κανόνα. Ασχολούμαι με την μουσική από παιδί, από φιλαρμονική μέχρι ροκ μπάντα, κατέληξα να κάνω αυτό που ευχαριστεί την ψυχή μου. Μετά από αυτό το ταξίδι έχω ανακαλύψει ότι η μεγαλύτερη ομορφιά της μουσικής είναι να σπάει τον «κανόνα». Δηλαδή, αν οποιοσδήποτε προσέξει τι είναι αυτό που του αρέσει και σε ποια σημεία, θα δει ότι είναι φαινόμενα που αντιτίθενται στην συγκεκριμένη ροή του κομματιού. Όπως για παράδειγμα να κλείσει ένα κομμάτι από μινόρε σε ματζόρε. Από δυσάρεστο δηλαδή ύφος να περάσει σε ευχάριστο.

Φίλη Μπεττίνα,
Όταν βάζεις όρους και κατηγορίες στην μουσική τότε τη συλλαμβάνεις και τη φυλακίζεις, άρα χάνει την ελευθερία της. Εκτός από τον όρο έντεχνο, υπάρχουν πολλοί άλλοι όροι που είναι ανούσιοι όπως τα λαϊκά. Δηλαδή υπάρχουν κομμάτια που δεν είναι του λαού; Είναι του Μονάρχη; Η λέξη παραδοσιακά ξέρεις πότε ήρθε και για ποιο λόγο; Νομίζεις ότι παλαιότερα την χρησιμοποιούσαν; Νομίζω πως όχι.

Χρησιμοποιούσαν βέβαια τις λέξεις του γάμου, της ξενιτιάς, του μπάλου (ζευγάρωμα), ερωτικό, σατυρικό, ζεϊμπέκικο και πολλά άλλα. Ίσως ο καλύτερος ορισμός της μουσικής να είναι αυτός http://www.maqamechos.com/index.php?option=com_content&task=view&id=5&Itemid=26

Επίσης, καλός διαχωρισμός είναι και τα δημοτικά και λόγια. Τα κομμάτια δηλαδή που είναι λαϊκά κυρίως αλλά αντίστοιχα και τα κομμάτια με μεγαλύτερα θέματα από συγκεκριμένους συνθέτες.

Εμείς έχουμε ξεφύγει πολύ από αυτόν τον δικό μας πλούτο και κοιτάμε έξω από το χωράφι μας.
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center